Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Het Prinselijk Paar in Tholen Uitbreidingsplannen. 2c JAARGANG No. 34 Abonnementenf 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 5 JULI 1946 Prijs per nummer 8 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Dank zij fotograaf W. Cornehsse van Tholen kunnen we U een foto uit eigen omgeving laten zien en wel een bijzondere foto. U ziet hier het Prinselijk Paar en Bur gemeester v. d. Hoeven staan op het bordes van het Raadhuis te Tholen. tijdens de zanghulde, gebracht door de Thoolsche schoolkinderen. Door de openstaande deur is de achtergrond wat donker uitgevallen. Honderd jaar voor Christus ^Bata vieren en andere Germaanse stammen zakken in boomstammen de Rijn af en komen in ons land. U herinnert het zich zeker nog wel lezer, uit het jaartallenboekje U zult zich echter ook meteen afvragen, wat hebben die Batavieren eigenlijk te maken met de titel van dit artikel, wat hebben die echte ..oerger- manen" temaken met uitbreidingsplannen Ik zal U niet lang in onzekerheid laten en spoedig van die Germaanse volkeren, waar over we in afqelopen jaren tegen wil en dank te dikwijls hoorden zingen, afstappen, want onze titel heeft er eigenlijk heel weinig mee te maken, hoegenaamd niets. Het schoot me zo opeens te binnen, toen ik U, zover me dat mogelijk is, een kleine uitlegging wou geven over de uitbreidingsplannen, die er momenteel in onze gemeenten bestaan. Ik dacht er aan, hoe deze natuurstammen zich willekeurig konden verplaatsen, zich ergens aan land begaven, hutten bouwden en woon den op die plaatsen, welke ze het meest ge schikt achten voor hun werk of plezier. We lezen de laatste weken herhaalde malen over uitbreidingsplannen. Ook in ons blad. Zie het gemeenteverslag van St. Maar tensdijk van vorige week, zie de advertentie in hetzelfd nummer, waarin vermeld, dat ge durende een bepaald aantal dagen het ont werp „Uitbreidingsplan 1946", enz. ter in zage ligt. En verschillende lezers zullen zich daarop de vraag gesteld hebben: Wat houdt dat eigenlijk in Op deze vraag zal ik trachten een zo goed mogelijk en duidelijk antwoord te geven. Nu vinden we meteen toch enig verband met de aanhef van ons artikel. In vroeger tijden immers, kon men bouwen en sjouwen waar en hoe men wilde. Alleen de natuur zelf beperkte de plaatsen van vestiging. Lang zamerhand kwam hier echter verandering in, de beperkingen werden steeds groter? omdat de verschillende groepen zelf de voordelen van de vrijwillig opgelegde beperkingen ondervonden. Bleef men in oude tijden in groepen wonen, opdat een eventuele vijand gezamenlijk en met spoed kon worden aan gepakt, later maakte men zelfs afscheidingen, muren, enz. waarbuiten de ingezetenen echter nog konden bouwen, waar ze wilden. De ste den ontstonden. De huizen in die steden ontstonden, zonder enige lijn, gebouwd en de straten soms ontzettend smal, waarvan we in sommige steden nu nog de nadelige gevolgen ondervinden. Naarmate de beschaving zich voltrok, wer den ook de beperkingen groter en we kregen bouwvoorschriften. Dit is nog niet zo lang geleden. We konden toen onze huizen nog wel bouwen op eigen gronden, maar vanwege de volksgezondheid moesten die huizen aan bepaalde eisen voldoen, zo hoog, zo breed met zoveel ramen, enz. Nog later kregen we de zgn. rooilijnen. We mochten nog op eigen grond bouwen, waar we wilden, als we ons maar hielden aan de bouwvoorschriften en de rooilijnvoor- schriften, d.w.z. op die gronden moesten we zodanig bouwen, dat we bijv. 20 meter van de straatweg afbleven. Thans is men nog een stapje verder ge gaan. Er zijn uitbreidingsplannen gemaakt. Waarom precies in deze schaarse tijd? En het antwoord hierop moet luiden: Juist nu, in deze tijd van groot woninggebrek heb- be we kans, dat een uitbreidingsplan makke lijker verwezenlijkt wordt. Er is in onze gemeenten immers onvoldoen de gelegenheid voor het bouwen van wonin gen. Er moet ongetwijfeld veel bijgebouwd worden en liefst zo spoedig mogelijk. Men liep dus de kans, dat, wanneer er eenmaal materiaal komt, de mensen zouden zeggen: „Goed, ik ga daar een woning zetten op dat stuk land," Een ander deel deed het weer op een andere plaats en ondanks het in acht- nemen van bouwvoorschriften, ondanks het houden aan rooilijnen, enz. zouden er op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen huizen kunnen verschijnen. Wil dit nu zeggen, dat een eigenaar van een bepaald stuk land, ergens in de Weihoek bijv. geen woning meer kan laten zetten Neen. dit kan nog evengoed als vroeger, ten zijdat stuk land in het uitbreidingsplan is opgenomen en goedgekeurd. In verband nl. met de onvoldoende ruimte binnen de kommen der gemeenten is het nood zakelijk over te gaan tot het ontsluiten van nieuwe bouwterreinenin aansluiting weer met de bebouwde kom der gemeente. Wanneer men dus op een terrein, grenzend aan de gemeente en opgenomen in het bouw plan. wil gaan bouwen, kan dit niet zonder meer. Op dat terrein moet gebouwd worden volgens bepaalde voorschriften. Wanneer dat terrein valt binnen de grzen van het rechts kracht bezittend uitbreidingsplan kan daar geen huis gebouwd worden door de eigenaar van dat land, als het terrein volgens het uit breidingsplan bijv. bestemd is voor een Open baar gebouw, sportterrein of dergelijke. Men is nog verder gegaan: We hadden het hierboven over een terrein in de Weihoek. Ook al is dit ver buiten de bebouwde kom of het binnen langere of kortere tijd te bouv«n uitbreidings-gebouwen-complex grenzend aan de kom, dan kan dit terrein nog in het uit breidingsplan zijn opgenomen of in elk geval aan een bepaalde verordening moeten vol doen. Het is bijv. ook mogelijk dat iemand in de Weihoek een boerderij wil bouwen en daarbij zes of zeven arbeiders woningen wil plaatsen. Dit is echter niet toegestaan, wan neer in een uitbreidingsplan is opgenomen, dat op dat terrein wel een boederij gebouwd kan worden, maar slechts 1 of 2 arbeiders woningen mogen bijgebouwd worden. De overige zullen bijv. aan de kom der gemeente moeten worden aangesloten. Op e. en. a. zou nog dieper kunnen worden ingegaan, maar dit zou het wellicht weer onbegrijpelijker maken. Zo is dus voor iedere gemeente op ons eiland een ontwerp uitbreidingsplan. Dit uit breidingsplan is voor alle gemeenten samen gesteld door een architect en wordt in hoofd zaak, zowel als in onderdelen met bijbehoren de bebouwingsvoorschriften van de Woning wet, dwarsprofielen, en toelichting voor ieder een op een tevoren aangekondigd tijdstip ter inzage gelegd op de Gemeentesecretarie. (Op St. M'dijk is dit bijv. 4 weken). Dit komt straks ook voor de overige gemeenten op ons eiland. Ieder kan dus inzage nemen van het uit breidingsplan en nagaan of er daardoor soms een bouwverbod zou kunnen ontstaan op zijn land. Wanneer dit het geval is en er voor hem bezwaren aan zijn verbonden, kunnen deze bij de Gemeenteraad worden ingediend met volledige motivering van die bezwaren. De uitbreidingsplannen zelf, zijn natuurlijk voor iedere gemeente verschillend. Om U het geheel nog iets duidelijker te maken, halen we hieronder e. en a. aan, dat vermeld zou kun nen zijn in een uitbreidingsplan van Uw gemeente Bepaald worden richting en breedte van de openbare weg, de richting der voor en achter gevelrooilijnen, terwijl bijv. op een bepaalde strook veronderstellen we nu maar aan de Westkant van onze gemeenten, alleen een gezinshuizen met de daarbij behorende bij gebouwen mogen worden geplaatst, waarvan de nadere voorwaarden zijn a. dat de inhoud van elke woning ten minste 300 m3 zal bedragen b. de breedte tenminsten 5,5 m c. de huizen niet meer dan de begane grond, een verdieping en een vliering of zolder zullen bevatten d. de hoogte van de voor- en achtergevel niet meer zal bedragen dan 5 m

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1