Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen 1911 29 JUNI 1946 Prins BERNHARD Anjerdag Koninklijk bezoek op on4 Eiland. THOLEN 2c JAARGANG No. 33 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 28 JUNI 1946 Prijs per nummer 8 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVHRTENTIËN: f 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 W Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Gisteren een bezoek van de Prins op ons eiland, morgen zal Z. K. H. z'n 35sten verjaardag vieren in eigen kring. Een blijde dag, voor het Koninklijk gezin, een blijde dag voor geheel Neder land. Prins Bernhard wist door z'n handelingen vooral tijdens de be zettingsjaren een band te smeden tussen Hem en ons volk. Vele militairen welke geruime tijd dagelijks met den Prins omgingen, vereren Hem. :-: Daarom gaan morgen in ons eiland de vlaggen weer uit ter ere van Zijn ge boortedag. Vanaf deze plaats bieden wij, zeker ook uit naam van onze mede- eilandbewoners, Z.K.H. onze hartelijke gelukwensen aan en hopen dat het ons gehele, geliefde Vorstenhuis vergund mag zijn, nog vele jaren samen deze dag te herdenken. :-: We maakten er reeds melding van, dat morgen door geheel ons land een col lecte gehouden zal worden voor het Prins Bernhardfond. Dit fonds werd in 1940 opgericht te Londen en heeft nu als doel door middel van financiering of financiële steunverlening de strijd om de geestelijke en culturele zelfstandig heid van ons volk krachtig te stimuleren, alsmede het uitdragen van onze cultuur in het buitenland te bevorderen. Het Prinselijk Paar persoonlijk, wees Zater dag 15 Juni tijdens een bijeenkomst van persvertegenwoordigers op de plicht in deze van het Nederlandse volk. Prinses Juliana deed het Maandag 17 Juni nog eens in een radio-rede. Voor de plaats, welke per ingezetenen de grootste bij drage levert, zal de Prins jaarlijks een portret met handtekening beschikbaar stellen. Geeft allen gehoor aan deze Koninklijke oproep op de offervaardig heid van ons volk; Reserveer wat U missen kunt voor de „Offer-anjer". Een enorme, juichende menigte verwelkomde het Prinselijk Paar. Begunstigd door de eerste zomerse dag haast van deze maand brachten H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan ons eiland. Reeds om 8.15 uur arriveerde het Prinselijk Paar op het vliegveld te Woensdrecht en reed vergezeld van den Commissaris der Koningin en eigen gevolg via St. Philipsland naar Schouwen, waar ze in de eerste plaats een bezoek brachten aan Renesse. De Prinses legde daar een krans op de graven van de 10 gefusileerde illegalen. Vervolgens werd Haamstede bezocht en na een kort oponthoud op het Raadhuis te Zierikzee, was het kwart over drie dat de vorstelijke auto aan de overkant van het Vossemeerse Veer te zien was. Geweldig was het enthousiasme van de daar opgestelde menigte. De Prins ging met de auto de veerpont op, terwijl H.K. Hoogheid in een roeiboot plaats nam en daarmee de overtocht maakte. H.K.H. had een eenvoudige zwarte mantel aan op Haar revers een zilveren Magriet en een wit hoedje op. De Prins was in generaals Uniform. Op Thoolse bodem gearriveerd werd ze ontvangen door burgemeester Versluijs. Drie schoolkinderen (van elke school één) van Oud-Vossemeer, t.w.: de jonge dames Nelly van Poortvliet, Maatje Jeroense en Lisa Rombout hoden de Prinses een veldbouquet aan, waar voor zij de kinderen hartelijk dankte. De gezamenlijk opgestelde schoolkinderen zongen het Wilhelmus, wat echter voor het grootst gedeelte verloren ging door de daverende toejuichingen der grote menigte. Behalve alle gemeenteleden van Oud-Vossemeer waren aan het Veer ook vele personen van andere plaatsen uit ons eiland. De tocht werd voortgezetHet ging over de nog wat gebrekkige Thoolse dijk op Tholen aan. Daar was de ontvangst zo mogelijk nog enthousiaster. Men kon de ontroering lezen op de gezichten van vele mensen, toen H.K.H. op het bordes van het stadhuis naast Haar Gemaal aan de ene kant, Burgemeester v. d. Hoeven van Tholen en de Commissaris van Zeeland aan de andere kant, de twee coupletten van hte Zeeuwse volkslied aanhoorden, gezongen door alle schoolkinderen. Vriendelijk wuifde het Prinselijk Paar aan de andere kant, de twee coupletten van het naar de Raadzaal, waar aanwezig waren C. v. d. Berge, als voorzitter van Volksherstel, dhr. Rijstenbil als secretaris van die instantie ter plaatse, Burgemees ter H. H. Schuller van St. Maartensdijk en J. F. Kaas hoek van St. Annaland, Volksherstel kring en Burge meester Versluijs als voorzitter van de H.A.R.K. afd. Tholen, benevens het gehele pl. HARK-Comité. De Prinses onderhield zich op de Raadzaal met Burgemeester Schuller en andere personen van de verschillende comité's, terwijl de Prins bij Burge meester v.d. Hoeve informeerde naar de afd. G.O.I.W. Burgemeester stelde hierop dokter Duinker voor, als vertegenwoordiger van de G.O.I.W.waarna de Prins bij deze informeerde naar gedaan illegaal werk en of er nog steeds stimulerend werd gewerkt door de oud illegalen. Dokter Duinker bracht Z.K.H. van het e. en a. op de hoogte. Op een vraag van burgemeester v. d. Hoeven of de Hoge bezoekers een kopje thee wensten te gebruiken, antwoordde onze Prinses: „Heel graag". Vervolgens stelde burgemeester v. d. Hoeven op verzoek van de Prinses de in de hal opgestelde naaste familieleden van slachtoffers tijdens de bezetting voor aan het Prinselijk Paar, waarmede zowel de Prins als de Prinses zich even onderhielden en enkele persoonlijk vragen stelden. Door Mej. Lindhout werd H.K.H. daarbij een „cake" aangeboden namens de afdeling G.O.I.W.. Na een hartelijk afscheid van Burgemeester v. d. Hoeven, waarbij de Prinses zei, het zeer op prijs ge steld te hebben Tholen te hebben bezocht, zich het eerste bezoek met Haar Moeder in 1924 nog zeer goed herinnreend vertrokken de hoge Gasten naar het Thoolse veer. De Commissaris van Zeeland dankte Burgemeester v. d. Hoeven nog voor de prima rege ling en vlotte ontvangst. Heel de menigte snelde toen naar het Veer achter de auto's aan. Ook daar was echter alles prima ge regeld en naar alle kanten te hebben gewuifd reden de auto's de pont op. De Muziekver. „Concordia" speelde de Lippe Det moldmars en langzaam voer de pont naar de overkant. Duizenden handen wuifden de Hoge Gasten na. Onvergetelijk was het ogenblik, toen we de Konink lijke bezoekers op de Eendracht zagen. We dachten aan die onvergetelijke 30 October toen ons eiland werd bevrijd. En de menigte juichte en de zon goot haar vriendelijke Oranjestralen voor deze dag, over het stille water van onze Eendracht. Het is een bezoek geweest om nooit te vergeten. De politie komt een woord van dank toe. De gymnastiekvereniging „Olympia" verleende ook haar medewerking en vormde een dubbele rij, waartussen het Koninklijk Echtpaar de pont ongehinderd kon oprijden. Met dit bezoek is onze verkochtheid aan onze geliefde Prinses en onze Prins zeker weer toegenomen, is de band, die ons bindt aan het Oranjehuis sterker geworden, zo dit mogelijk is. Alleen jammer voor vele lezers, dat het het Prinselijk Paar aan tijd ontbrak een rondrit te maken door ons gehele eiland. LIJSTEN GEMEENTERAAD De door loting toegewezen nummers aan de candi- datenlijsten voor de Gemeenteraad zijn 1. M. Verduit R.K. partij 2. J. Franke C.H.tl. 3. H. Jansens A.R. 4. J. M. Berrevoets Gemeentebelang 5. C. v. d. Berge S.G.P. 6. J. Overbeeke Partij v. d. Arbeid ABONNEMENTEN voor het Thoolse Veer worden voor de maand Juli uitgereikt aan het kaartenbureau op de brug, op Maandag 1 Juli a.s. des morgens van 69 uur. BEVORDERING Aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam, werd deze week bevorderd tot Arts, onze stadsgenoot de heer M. W. W. Krijger Bz. ONTEVREDENHEID Naar aanleiding van ons berichtje in het vorig nummer, deelde men ons van bevoegde zijde thans mede, dat van stakende vissers geen sprake was. Wel is er ontevredenheid over de prijsverlaging, zoals die thans wordt doorgevoerd.! CONSULTATIEBUREAU Inplaats van 19 Juli is het spreekuur van het Consultatiebureau te Tholen op 12 Juli a.s. INLICHTINGEN Door het aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilli gers te Bergen op Zoom zal op Maandag 8 en 22 Juli a.s. op het Gemeentehuis te Tholen van 10 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags zitdag worden gehouden voor het aannemen van Oorlogsvrijwilligers en voor het verstrekken van alle inlichtingen. RAADSVERGADERING Op Vrijdag 21 Juni kwam de Raad onzer gemeente in Openbare vergadering bijeen. Aanwezig 10 leden, afwezig de heer Kieft met kennisgeving. Na opening met ambtsgebed door den voorzitter en vaststelling der notulen werden de ingekomen stukken behandeld. Van Mej. Smits was bericht ingekomen, dat zij, onder dankzegging, haar benoeming als onderwijzeres aan de O.L.S. aannam. Een soortgelijk schrijven kwam binnen van dhr. Goseije voor zijn benoeming als onderwijzer aan de U.L.O. school. Een schrijven van het Bureau Verificatie werd voor kennisgeving aange nomen. Het voorstel van B. en W. om de 3 jarige U.L.O. school, om te zetten in een vierjarige en daar door de leerstof beter bij te brengen, werd met algem. st. goedgekeurd. Op een verzoek van B. en W. van de gemeente Amerongen om adhaesie te betuigen aan een voorstel de sport op Zaterdag te beoefenen, werd op voorstel van den Voorzitter met alg. st. besloten dit verzoek in te willigen. Een verzoek van de Zeeuwse Ver. tot verbetering v. het Geitenras om subsidie werd voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van dhr. Praat tot vergoeding in verband met ontstane schade door het verplaatsen van de rooilijn (1 meter achteruit), waardoor hij niet op het oude fundament kan bouwen, werd besloten dat de gemeente deze grond over zou nemen voor de meerdere kosten van Praat. De heer Wagemaker stelde de vraag hoe men dit dacht te doen, wanneer dat eens een groot gebouw betreft. De voorzitter anntwoordde, dat dit geen norm was, doch steeds geval voor geval eerst wordt bezien. Immers, bij nieuw-bouw, zou dit weer anders zijn, daar men dan op geen oud-fundament behoefde te bouwen. Op een verzoek om aan dhr. J. v. Dijk te Dordrecht een gift toe te kennen van 375.wordt met alg. st. besloten. Schipper J. v. Dijk weigerde destijds met z'n schip de klokken te vervoeren. Men zette een oner varen persoon op het schip en dit ging verloren. De voorzitter deelde vervolgens mede een bespre king gehad te hebben in Middelburg over de verzor ging van het Gem. archief. Men gaf hem daar de raad gebruik te maken van een Prov. Ambtenaar, b.v. 1 x per week en dan naar evenredigheid een aan deel te betalen in het salaris van dezen Ambtenaar. Dit werd geschat op dr 600.plus reiskosten. De raad keurde goed, dat B. en W. hiervoor nadere stappen ondernemen. De vergoeding voor de School m/d Bijbel over 1944 werd vastgesteld op 637.44, over 1945 op 534.60. Voor de school aan de Doelweg over 1944 op 1379.69 en over 1945 op 1080.—. De binnengekomen aanvragen voor ontheffing hon denbelasting en reinigingsrechten, werden, daar dit hoofdzakelijk aanvragen betroffen van armlastigen, volgens aangebrachte verandering door B. en W. aan genomen. Voorts was aan de orde: „het afwerken van het speelterrein ten behoeve van de lich. opvoeding en sport". Men stelde voor dit met tegels in zand te beleggen en eventueel het aanbrengen van een spring bak, welke volgens begroting totaal een bedrag van 11.124.zou bedragen. De heer Looijsen maakte de opmerking, dat voor een dergelijk doel tegels toch niet in aanmerking komen met het oog op het vallen en de gevolgen daarvan. De voorzitter antwoordde dat dit het advies was van den Inspecteur voor Lich. Opv. en Sport in Zee land en hij dit toch als raad van een deskundige had voorgesteld. Verder kon het materiaal direct ter be schikking werden gesteld. De heer Zachariasse meende, dat de gemeente hier door voor een te groot bedrag kwam te staan, gezien het nut. Hij zag het terrein dan meer geschikt als speel- dan als sportveld en twijfelde er aan of de sportver., zoals voetbal en korfbal er gebruik van zouden willen maken. Ook met het oog op te heffen intreegelden, welke een ver. toch niet kan missen. Spr. informeerde of voor hetzelfde bedrag geen sportveld aangelegd kon worden. Hij meende, dat in het uitbreidingsplan een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1