tjan Overeenkam ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ONS SPORTHOEKJE PREDIKBEURTEN over examens, prijsbeheersing en relletjes. WAS HET EEN GASTVRIJE ONTVANGST? Een dezer dagen kwamen twee dames met vacantie op ons eiland. „Vreemdelingen in Jeruzalem" zijnde, konden ze nergens logies voor de nacht bekomen en begaven zich naar een politiebureau om inlichtingen. Gevraagd werd of ze niet iets vroeger konden komen, terwijl hun uiteindelijk een cel werd toegewezen. De twee dames verpleegsters van beroep twijfelen nu hard aan de hun aanbevolen Thoolse gastvrijheid, ook aan een hartelijke ontvangst op het politiebureau. OVERTREDING L. E. R. winkelier te Stavenisse werd verbaliseerd wegens voorraad te kort van 80 rantsoenen margarine. GESLAAGD Mej. S. van Twist slaagde Zaterdag 15 Juni bij het te Bergen op Zoom gehouden examen van de Ned. R.K. Bond van „Grote Schrijvers" voor het diploma Machineschrljven. PETROLEUMVERGASSERS Het Hark-Comité van St. M'dijk maakt bekend, dat een 20-tal 1 pits petroleumvergassers beschikbaar zijn. Ieder gezin dat in aanmerking wenst te komen, kan een briefje met naam en adres indienen bij één der genoemde dames: Mevr. Steendijk, D 37, Mevr. Schul- ler, A 241, Mevr. Meloen, D 19, Mevr. Blindenbach A 18. Het indienen kan tot en met Dinsdag 25 Juni a.s. plaats hebben. GESLAAGD Bij het gehouden examen voor het Middenstands diploma, „Algemene Handelskennis" te Bergen op Zoom, slaagden de dames T. Beeke; J. Bloem: T. de Jong en de heren D. Anemaet, G. Bolier; W. Bijl, C. Geuze, M. v. d. Gouwe, M. Hage en G. Poot. Alle geslaagden werden opgeleid door dhr. C. A. A. Kouman, Hoofd der school, alhier. Bij het te Tilburg gehouden examen Machineschrij- ven slaagde dhr. W. Bijl Czn. ALGEMENE VERGADERING Op Woensdag 26 Juni a.s. om 7.30 uur wordt door de Velingsver. „Scherpenisse en Omstreken" een algemene vergadering gehouden in het hotel van C. D. Bijl. OPBRENGST De collecte voor de Zending bracht ruim 67.op. OVERGANGSEXAMEN Na het gehouden overgangsexamen gingen de hier onder genoemde leerlingen over naar de 2e klasse der Rijks Lagere Landbouwschool te Scherpenisse: P. A. Bevelander, L. Istha, Ph. v. d. Weele van Oud- Vossemeer: M. Heijboer en J. Lindhout van Poortvliet; J. J. van Houdt, J. M. van Hout, A. L. Janssens en M. Kleppe van Scherpenisse: A. C. Breure, J. A. den Engelsman, P. M. Geluk, L. C. Groenenwege, Joh. Hage, A. K. van Hemert, G. J. Hoek, H. Hoek, I. P. Lindhout, M. W. M. D. Kloet en M. de Viet van St. Maartensdijk en L. Potappel van Stavenisse. Een leer ling kwam voor verhooging niet in aanmerking. CANDIDATEN GEMEENTERAAD Lijst van der Slikke: 1. J. J. van der Slikke; 2. J. Vroegop; 3. E. C. W. A. de Graaf; 4. M. L. Quist; 5. J. A. van Nieuwenhuijzen; 6. C. J. van Westen; 7. C. Murre; 8. M. J. Geuze Czn.; 9. A. A. Nieuwkerk; 10. J. A. Kesteloo. A. R.:. 1. G. K. J. Krijger Mzn.; 2. G. K. Krijger Jzn.; 3. Jac. Zuideweg; 4. H. Overbeeke. S. G. P.: 1. M. C. van Ast; 2. P. J. van Houdt; 3. A. C. Jeroense; 4. G. van Ast; 5. C. P. Uijl; 6. W. Dekker; 7. C. van Dijk; 8. C. A. van der Maas; 9. Joz. Kaat. VERENIGINGSNIEUWS Mannenver. op 26 Juni a.s. Aan de beurt E. Kur- vink. Onderwerp: „De Zending". Op 3 Juli aan de beurt J. Overbeeke. Onderwerp: „Het geloof der Vaderen". Jongelingsver. voor 23 Juni. Aan de beurt is voor een Bijbelonderwerp over Gen. 3 ver 1 /m 8 dhr. M. Dekker en W. Gebraad over de Kerkgeschiedenis, ORGANISEER U ZELF Een cursus welke te Poortvliet gehouden zal worden en door niemand van onze Poortvlietse jeugd gemist moet worden. Uiteenzetting hiervan en nadere vast stelling op Vrijdagavond 21 Juni, dus hedenavond om 8 uur in de O.L. School. PROTEST VERGADERING Naar het voorbeeld in vele onzer Zeeuwsche ge meenten waren ook hier Vrijdag j.l. in de zaal van den Heer Kesteloo vele varkenshouders in Protest- vergadering bijeen, inzake de bij het Ministerie van 1 Landbouw voorgenomen maatregel tot het intrekken van de slachtvergunningen. Als woordvoerder is op- getreden den Heer J. K. Krijger Czn., die onder aandachtig gehoor, de heele situatie duidelijk weergaf j en met klem er op aandrong, alle belanghebbenden er toe aan te sporen al het mogelijke te doen, ter 1 voorkoming van de fatale gevolgen indien de plannen van het Ministerie eens daadwerkelijk werden door gezet. Besloten werd zich telegrafisch in verbinding te stellen met het Ministerie van Landbouw waarin, tegelijk audiëntie is aangevraagd door twee afgevaar digden op bepaalden datum een persoonlijk onderhoud te verzoeken met Zijn Excellentie den minister van Landbouw, inzake voornoemde questie indien immers mogelijk ongedaan te maken. Ook is door de gemeente een lijst gepresenteerd aan de betrokken gedupeerden voor het plaatsen van hun handteekening, ter bekrach tiging van het in te dienen request. VAN HIER EN OVERAL SEYSS Begrijpelijk zijn de Nederlanders, die het proces te Neurenberg, tegen Seyss-Inquart bijwoonden, teleur gesteld. De oorzaak hiervan is immers niet ver te zoeken. Seyss, die ons jarenlang geknecht heeft met een raffinement en vernuft welke alleen maar te vin den zijn bij z'n soortgenoten, heeft met dezelfde gaven z'n grote vaardigheid omgeschakeld ter verdediging van zijn eigen persoon. Hiermede is weliswaar de wetenschap versterkt, dat hij een karakterloos man is, maar door dit alles meende hij, na zijn verdediging toch ook vergenoegd te kunnen zijn. Is het alleen al niet teleurstellend voor ons, dat men tegenover deze geslepen vos, zelf advocaat met nog een geroutineerd verdediger, als aanklager een jong jurist, zonder er varing, heeft geplaatst, die niet een Nederlander was Hoe kan de Fransman, die men er voor heeft genomen een der allervoornaamste belagers van ons eigen volk, aanklagen Nu komt straks de eis nog wel en de uitspraak, welke veel goed kunnen maken, maar deze ene kans, een eigen aanklager, die in een zakelijk en scherp gesteld verhoor Seyss totaal ontmaskerde, is voorbij. Dit heeft een onbevredigend rechtsbesef. We hopen in elk geval, dat onze regering al het mogelijke heeft gedaan om zelf een aanklager tegen Seyss te krijgen, dat de voorbereidingen voor de aanklacht, onze aan klacht, nu door een Fransman, uitgesproken, geen reden geven tot zelfverwijt. Voetbal Zaterdag jl. speelde s.v. Eendracht twee wedstrijden thuis, de eerste tegen W.H.S. II van St. Annaland, welke door Tholen II werd gewonnen met 53. De tweede wedstrijd tegen Vrederust, opgeluisterd door de muziek van Concordia werd door Tholen I gewon nen met 62. Het Bestuur van de sportver. Eendracht heeft voor deze zomer nog een aardig program in de pen. S.V.O. 1 (Oud-Vossemeer) speelde Zaterdag tegen Halsteren en won met 21. De opbrengst van deze wedstrijd 153.62 komt ten bate van het Groene Kruis, aldaar. Een prachtig resultaat, waarvoor door de af deling Het Gr. Kruis hartelijk dank wordt gezegd. Korfbal De wedstrijd W.H.S. Eendracht viel tot grote spijt van vele supporters, niet in het water, daar niet gespeeld kon. worden, wegens het ontbreken van ballen. Zou zo iets in de grote steden ooit voorkomen Zou het helpen als het Bondsbestuur dit onder ogen kreeg Afstandsmars te Scherpenisse Op Zaterdag 13 Juli a.s. zal te Scherpenisse bij vol doende deelname een afstandmars worden gehouden. De route loopt van Scherpenisse, via St. Annaland, Stavenisse en St. Maartensdijk terug naar Scherpenisse Deze afstand bedraagt 25 km. De tijd van vertrek is gesteld op 14 uur, zodat de deelnemers zeker om 13,30 uur aan de O.L. School aanwezig moeten zijn. Ter bestrijding van de onkosten bedraagt het inleg- geld 0.35 Daar de sport op het eiland Tholen nog in belangrijke mate kan opgevoerd worden, menen de organisators dat deze mars door de Sportverenigingen beschouwd mag worden als Propagandamars. Er wordt dan ook gerekend op de volle medewerking dezer ver enigingen. Ook niet-leden der Sportverenigingen kun nen aan deze mars deelnemen. Opgave kan geschieden tot en met 25 Juni 1946 bij de vermelde adressen, welke men kan vinden op de opgehangen circulaires ter plaatse. Dit initiatief zal ongetwijfeld door sportliefhebbers worden toegejuicht. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Juni 10 uur Ds. Holst 3 uur Ds. Goverts Geref. Kerk Zondag 23 Juni: 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. H. J. Swierts Geref. Gem. Zondag 23 Juni: 3 x Leesdienst Chr. Geref. Kerk Zondag 23 Juni: 3 x Leesdienst Maandag 24 Juni 7.30 uur Ds. van Leeuwen te Ermelo Dinsdag 25 Juni 7.30 uur D. Rijksen te Ede OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Juni 10 uur Ds. Goverts 2.30 uur Ds. J. v. d. Velden uit Weesp Geref. Kerk Zondag 23 Juni geen opgave ontvangen Chr. Geref. Kerk Zondag 23 Juni: 3 x Leesdienst Woensdag 26 Juni av. 7 uur Ds. Rijksen van Ede ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Juni 9.30 uur Ds. van Griethuysen 2 uur Leesdienst Geref. Gem. Zondag 23 Juni: 3 x Leesdienst „Leven we nu in November of Juni Jön, hoe zit het nou eigenlijk „Niet zo somber Kees, vorige week wees ik je er nog op, hoe blij Tijl Uilenspiegel was als het regende. Na regen komt immers zonne schijn, na koude hitte, houdt er de moed maar in. Je hebt toch je overhemden teruggekregen van de wasserij en ik hoorde tot op heden nog niets van m'n Mokums akkevietje. Daar zit gelukkig nog geen schot is Nogmaals, houdt er de moed maar in. Er gebeurt dagelijks zoveel interessants, dat het nooit zo inte ressant geweest is in het leven. Je pakt één krant en dan merk je dat de zwarte handel zelfs doorgedrongen is tot de examen-wereld. Of las jij niet, dat in Frank rijk de vragen voor het toelatingsexamen welke aan Franse studenten gesteld zouden worden, zwart zijn verkocht 30.000 francs per stel. En nu zetten ze dat in de krant of zoiets nog nooit gebeurd is. Man, ik weet in mijn schooltijd (die was nog wel niet zwart), dat je strafregels kon krijgen voor een kwartje per duizend. Wel te verstaan, dat was in de goedkope tijd. Een kwartje voor duizend netjes geschreven zinnen „Meester, ik mag niet te laat komen." Ik weet nog goed, dat ik er 100 moest schrijven voor mijn oude ouderwijzer. Hij gromde het van achter z'n goudse pijp, toen ik vijf minuten te laat op school kwam. „Overeenkam, jij maakt 100 maal: „Meester ik mag niet te laat op school komen." Nou, ik had er toe vallig 1000 gekocht, dus vroeg den ouden gummistok (zo noemden we hem) of hij terug had van een papiertje van duizend." „Ha, ha, die Jan, commentaar overbodig zeker „Inderdaad Kees, je kunt de striemen nog zien op m'n rug van dien ouden Gummistok na mijn aanbod. Maar ja, met die examenvragen is het werkelijk te zwart. Daar zou de markt wel iets in moeten zakken. In dezelfde krant las ik het volgende verheugende bericht: „Dezer dagen hebben ongeveer vijftig recher cheurs van de Prijsbeheersching een inval gedaan in het magazijn „De Bijenkorf", waarbij een grote hoe veelheid goederen in beslag werden genomen, daar deze te duur ingekocht en verkocht werden." Nou, ik zeg, dan mogen wij niet meer mopperen. Tot nu toe meenden we dat ze alleen maar een klein winkeliertje vatten, die z'n lucifers een halfje te duur verkocht. Nu blijkt toch ook, dat ze de grote zaken aanpakken. Tussen twee haakjes, misschien was het ook niet gek, dat die lui de markt te Bergen op Zoom eens een keer bezóchten En het derde interessante bericht in diezelfde krant op diezelfde dag was wel over de herrie in Duindorp, weet je wel, dat interneringskamp. Leuk is het daar geweest. Er schijnt een krant binnengekomen te zijn met een verhaal over de Mei-opstand 1943 en toen hebben die geinterneerden gezegd: „Waarom wij ook niet eens een keertje opstand maken Ze nemen voor ons toch geen gijzelaars, ze schieten ons toch niet neer, dat doen ze immers niet in een democratisch land. En inderdaad maakten die lui een robbertje opstand. Eerst probeerden er een paar te ontvluchten, waar voor de één een oorvijg, de ander een kogelwond kreeg te incasseren en dat was voor de N.S.B.ertjes een aanleiding om de opstand af te kondigen. In een ommezien vlogen dakpannen, flessen, stenen en andere zachte projectielen door het luchtruim naar een door hen bepaald doel. De vriendelijkste betitelen als moordenaren, boeven, enz. werden door de geinter neerden op een presenteerblaadje aan den kampkom- mandant overhandigd. Ze maakten een brandje of vijf, zes en bombardeerden even later ook de brandweerlui. Maar er kwam hulp voor de ingesloten bewakers. Een paar compagnieën bewakingstroepen vuurden een 400 schoten af, waarbij slechts één dode en drie ge wonden aan de zijde der belegeraars vielen en maakten een einde aan de opstand. De geinterneerden hadden wel een pietsje gelijk, dat er geen Rauter-optreden volgde, want kennelijk zijn die 400 schoten niet persé op hun liefelijke mondjes afgevuurd. Vandaar dat ze de andere morgen weer iets dergelijks lanceerden. Toen hebban ze maar een alarmtoestand afgekondigd. Nee, geen „standgericht", kun je begrijpen, we zijn geen Rauters, nee, Kees, ik verijioed, dat ze zullen gaan onderhandelen met die lui. Misschien krijgen de ge interneerden het er door, een paar opstandjes per maand te organiseren. Nee, het gaat heus nog niet zo slecht. Wees maar zoet Keesje, dank zij Dinteloord krijgen we spoedig weer suiker. Hè, wat een lekker- zomerweertje. Toch steekt het zonnetje een beetje. Phhhh. saluut STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Juni 10 uur Ds. Damsté - Bediening H. Doop 6 uur Ds. Damsté Geref. Gem. Zondag 23 Juni: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Juni vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres „Rehoboth" Zondagavond 7 uur Ds. Mantsz te R'dam SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 23 Juni 10 uur Ds. Kooreman 2.30 uur Ds. Kooreman Geref. Gem. Zondag 23 Juni: vm. en nm. Leesdienst, av. D. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Juni 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. W. van Griethuysen Geref. Kerk Zondag 23 Juni: 10 en 2.30 u. Ds. Swierts

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3