THOLEN Slechts een plicht. OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE en niet ineens, maar in vier etappes van 20 minuten. Er werd een speciale commissie benoemd, die zich jarenlang met het plan bezighield zonder ooit tot een oplossing te komen. Totdat de Engelse regering zich ermee ging bemoeien. Zij stelde een deskundige com missie samen, die adviseerde de zomertijd in te voeren, maar niet met 80 minuten, maar met één uur en dan tegelijk. Evenals in andere landen stuitte men ook in Enge land op talrijke moeilijkheden en was de tegenwerking groot. Vooral van de zijde van de landbouwbevolking. De regering stoorde zich hier echter niet aan en zette door. Bovendien was toen het ogenblik er gunstig voor Engeland ging toen n.l. gebukt onder de ellende van de eerste wereldoorlog en de kolen waren schaars. Het was dus van belang, de mensen vroeg in bed en vroeg uit bed te krijgen ter besparing van licht en ver warming. Andere landen namen al spoedig deze maatregel over. In de Ver. Staten stuitte men echter op een hardnekkige tegenstand. Een uniforme regeling is daar dan ook nooit bereikt. De uitvinder van de zomertijd, William Willet, heeft de verwezenlijking van z'n plannen echter nooit meegemaakt. Hij overleed in Maart 1915. Een gedenk plaat in z'n woning herinnert echter aan de lumineuze gedachte, waarmee hij eenmaal zijn geboortestreek in haar geheel heeft geëerd of van streek gebracht. Wij hebben, zoals gezegd meer last dan gemak van de zomertijd. Wat ons dus betreft, houden we het maar zo BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 September 1946 gelegenheid be staat tot plaatsing op de School voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Ouders, voogden, of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wensen geplaatst te zien, worden verzocht vóór 1 Augustus a.s. hiervan aangifte te doen bij het hoofd de U.L.O. School. Bij de aangifte moet worden overgelegd een ver klaring van het hoofd der school, dat de leerling het zesde leerjaar van een school van g.l.o. met goed ge volg heeft doorloopen. Leerlingen, die door de hoofden der scholen zijn opgegeven behoeven niet opnieuw te worden aan gemeld. Tholen, 18 Juni 1946 Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. van den Berge Val. Laban secretaris BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in verband met weersgesteldheid de einddatum van de periode, waarin de eerste verplichte bespuiting van het aardappelgewas met een oplossing van Calcium- arsenaat uitgevoerd diende te worden, uitgesteld is van 15 Juni tot 26 Juni 1946. De Burgemeester voornoemd. Tholen, 18 Juni 1946 GESLAAGD Te Bergen op Zoom slaagden deze week voor het examen „Algemene Handelskennis" (Middenstands diploma) de heren: Joh. v. Luijk, W. Bijl en J. Quist. Dhr. P. Kot slaagde 15 Jni te B.o.Z. bij het ge houden examen v. d. Ned. R.K. Bond van „Grote Schrijvers" voor het diploma Machineschrijven. RECLASSERINGSWERK Evenals voor de oorlog hebben de samenwerkende Reclasseringsinstellingen, waarvan de grootste zijn het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Ge- Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 34. Na een onrustige nacht een rustige dag. Stilzwijgend luisteren De Leeuw, Van Schaik, Mar- tijn Jr. en Noorman naar het verhaal van Hans, als deze, in het contact-huis aangekomen, de gebeurtenis sen van die middag vertelt. Na het relaas valt er een totale stilte. Allen hebben dezelfde gedachte: „Wat is er met De Student voorgevallen, waar zou die ge bleven zijn?" Het ernstigste te veronderstellen geval, komt echter in de volgende gesprekken niet tot uiting. De vader van De Student informeerde reeds bij Mar- tijn. Wie zal het nu gaan zeggen Wat moet er ge zegd worden In het kleine zijkamertje wordt het eerste O.D. rapport op schrift gesteld. Twee personen werden heden, Zaterdagmiddag, 29 October, met een speciale opdracht uitgezonden. Slechts één persoon keerde omstreeks half zeven terug. Geen enkel teken of bericht is van de tweede, met name De Student, vernomen. Omschreven wordt de opdracht, omschreven de gebeurtenissen, omschreven, dat de teruggekeerde post zelfs een half uur langer heeft gewacht, dan z'n voorgeschreven tijd, maar omschreven kon niet wor den, waar De Student gebleven was. Welke mogelijk heden Heeft hij de Canadezen bereikt, is z'n terug keer door de Duitsers belemmerd of „Jij kunt misschien het beste even gaan Hans," dringt De Leeuw aan, „jij hebt hem het laatst gezien, kunt iets vertellen van het gebeurde. Vanzelfsprekend breng je geen onnodige ongerustheid." vangenen, de Rooms Katholieke Reclasseringsver., het Leger des Heils en de Protestants Christelijke Reel, ver. het voornemen een Nationale Reclasserings- dag te organiseren. Deze collecte zal gehouden worden op Zaterdag 6 Juli a.s. Teneinde de collecte bij alle gezindten aan te bevelen is er een Comité van Aanbeveling gevormd, waarin de hoogste autoriteiten van het land zitting hebben genomen, b.v. de Ministers, de Commissarissen, Predikanten, Bisschoppen, leden van de Tweede Kamer van verschillende politieke partijen, enz. Deze collecte wordt niet gehouden ten bate van politieke gevangenen. Voor hen wordt op een andere wijze gezorgd. Vertegenwoordiger voor Tholen is dhr. W. van Liere. ONTVREEMD Uit het vaartuig van dhr. van Dort te Bergen op Zoom werden alhier een paar lange gummilaarzen en oliejas ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. STAKENDE BOTVISSERS Er heerst hier momenteel grote ontevredenheid onder de Botvissers in verband met het feit dat de prijs voor de aangevoerde bot voor de vissers door de Centrale is teruggebracht van 1.60 per kg tot .75 per kg. Men staat op het standpunt dat men voor deze prijs onmogelijk zijn beroep kan uitoefenen. Momenteel liggen de schepen op. stroom terwijl door de schippers de bot niet wordt gelost. Een deputatie heeft inmiddels met den Haag be sprekingen gevoerd waarvan het resultaat dient te werden afgewacht. De prijs voor de consument zal van 2.20 worden teruggebracht op 1.05 per kg. Er zal dus voor de a.s. week weinig aanvoer van bot kunnen worden tegemoet gezien. CANDIDATEN GEMEENTERAAD In ons vorig nummer was een aantal candidaten voor de a.s. gemeenteraad vermeld onder de naam: „Algemene Arbeiderspartij". Naar het „hoofd" van die lijst ons thans mededeelt, moet dit zijn: „Algemene Arbeiderscandidatenlijst". BESMETTELIJKE' ZIEKTE In onze gemeente is een geval van diphterie gemeld. OPBRENGST De opbrengst van den Zendingsbijeenkomst op 11 Juni bedroeg 391.86 GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het Doctoraal-examen veeartsenijkunde, tweede gedeelte, geslaagd, dhr. J. van der Maas. Van de Middenstandscursus Oud-Vossemeer, dir. J. Melissen, Hoofd Chr. School, alhier slaagden van de 34 cursisten voor het schriftelijk gedeelte 27 en voor het mondelijkgedeeite 24 cursisten. Geslaagd zijn de dames: J. J. Bevelander, M. H. van Driel-Vaders, H. J. van Dijke-Pollie, T. C. P. Gelik, S: J. Pollie, S. Quist, A. de Wilde en de heren: Jac. v. Dienst, A. A. Douw, J. A. Heijboer, A. A. Kievit, A. Lindhout, Joh. Lindhout, F. Nuts, P. A. van Poortvliet, J. D. Quist, A. Smallegange, G. Steyns, P. Stoutjesdijk, J. A. Verhees, J. de Wilde allen te Oud-Vossemeer en M. Lindhout te St. Maartensdijk. Een mooi resultaat: 27 opgeleid: 13 van de 16 per sonen slaagden te Middelburg, 11 van de 11 te Bergen op Zoom, In Middelburg slaagden 47 der cursisten, terwijl Oud-Vossemeer een percentage van 70 boekte. De cursus duurde slechts 5 maanden. WERELDVOEDSELTEKORT In het kohier voor de hondenbelasting staan in deze gemeente 107 honden ingeschreven. En Hans vertrekt om de beroerde, maar noodzake lijke boodschap aan de ouders van de Student over te brengen, dat ja wat eigenlijk Eer hij het huis, waar hij zijn moet, bereikt heeft, is het verhaal voor die ouders gereed. Er is om eerlijk te zijn niet al te nauw op de waarheid gelet. En bij de onrustige ouders vertelt Hans dan, hoe De Student beslist al bij de Geallieerden moet zitten. Iets overkomen Wel nee, die kans was miniem. Hij heeft hem het klooster zien binnengaan. Daar is zeker niets gebeurd, want de granaten vlogen in de richting Halsteren. Je ziet hem beslist morgen komen met onze bevrijdersHet is slechts een poging, die Hans doet om èn de ouders èn zichzelf gerust te stellen. Hij vertrekt na enige tijd, nog minder overtuigd van hetgeen hij gezegd heeft, dan de ouders zelf. En in het zo juist door hem verlaten huis, blijft ongerustheid de overhand houden tot Ondanks alles moesten de maatregelen, die nodig waren voor de komende nacht, onverhinderd doorgaan. Reeds vanaf die middag twee uur was de gehele wacht van de afgelopen nacht, opnieuw bij elkaar getrommeld en onmiddellijk gereed in te grijpen. Zodra het donker werd, was in de buurt van de gasfabriek een post gezet, die moest uitkijken naar het afgesproken sein met de O.D. Halsteren: de lichtkogel. Er was nu enig verschil in de wacht gebracht. Er kon een sein komen van de post aan de brug, een bericht van de post die zich bij de Gasfabriek bevond en een derde boodschap was mogelijk van een O.D.er, die zich omstreeks 8 uur over de brug spoedde en als opdracht had, tot 1 uur te blijven posten een paar honderd meters de Bergse weg in, bij de eerste smidse die men vanaf Tholen passeerde. Was het zoals afgesproken de O.D. Halsteren mogelijk een mon delinge boodschap te sturen, dan zou van de lichtkogel geen gebruik worden gemaakt. O.D. Halsteren be- EEN PLECHTIGHEID Woensdag 12 Juni werd op de Alg. Begraafplaats alhier door oud-patiënten een grafsteen op het graf van wijlen dokter Lindenberg aangeboden. Namens de oud-patiënten sprak Burgemeester Versluys. „De eerste stonden wij hier om zijn stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toe te verbouwen,zei hij, „thans, voor de tweede maal willen we als uiting van onze hooggeachte genegenheid voor hem, die zo plotseling werd weggenomen, een eenvoudige gedenksteen plaat sen. Het plan, om aan de echtgenote en de familie van de overledene een zichtbaar blijk te geven, dat nog steeds gedacht wordt aan hem, die heenging, vond bij alle oud-patiënten grote instemming. Deze steen", aldus de burgemeester „zal een stille tolk zijn van de door hem gelegde band met allen, wier leed hij door zijn kennis wilde verlichten op de hem eigen wijze." Daarna sprak hij de wens uit, deze steen aan de familie Lindenbergh namens alle patiënten te mogen over dragen. Namens Mevr. Lindenbergh sprak de heer Klooster een woord van oprechte dank tot alle oud-patiënten. IN OVERTREDING F. J. V. alhier werd door de marechaussee aange houden in verband met het vervoeren van 112 knotten katoen, textiel en tabak. Proces verbaal is opgemaakt wegens prijsopdrijving en wegens overtreding van de textielbeschikking. JUBILEUM Maandag 1 Juli zal Mej. Pollie 40 jaar bij het bij zonder onderwijs zijn. Vermoedelijk zal men deze dag niet onopgemerkt voor haar voorbij laten gaan. Wij komen nog nader op e. en a. terug. ZANGVERENIGING „V.Z.O.S." Het Bestuur der Zangvereniging „V.Z.O.S." is voornemens op Zaterdag 20 Juli een Openluchtzang avond te organiseren, waarbij ook een tweetal predi kanten een spreekbeurt zouden vervullen. Gevraagd zijn Ds. Oostenbrug van Vlaardingen en Ds. Monster van Dinteloord. GESLAAGD. Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het Middenstandsdiploma „Algemene Handelskennis" slaagden deze week de heren Jacobus Slager Johz. en Cornelis Stoutjesdijk. Beiden ontvingen hun opleiding van dhr. C. J. C. Boot, Hoofd van de O.L. School, alhier. Ook slaagde Mej. Francina Quist-Stoutjesdijk voor het zelfde diploma. ONGEVAL Dhr. A. C. Gebraad had het ongeluk met zijn hand beklemd te raken tussen een boormachine waaroor zijn pink werd afgeruk en zijn ringvinger geheel open gescheurd. AANBESTEDING Dinsdag jl. had de aanbesteding plaats van het vernieuwen der betonnen glooiing rond de Schelde- polder. Van de twaalf inschrijvingen die waren inge komen was L. Moerland de laagste inschrijver voor 6850.Het werk is hem nog niet gegund. GESLAAGD Voor het Middenstandsdiploma „Handelskennis" slaagden onze dorpsgenoten te Bergen op Zoom, t.w. dhr. P. van Beveren Jzn., dhr. M. Neele Mzn. en dhr. Adr. de Rijke Mzn. hoefde dus niet verder naar Tholen te komen, dan de post bij den smid, waarna het voor deze O.D. man niet moeilijk was, Tholen binnen zeer korte tijd op de hoogte te brengen en voor de O.D.ers daar, een klein kunstje de Duitsers onschadelijk te maken. Tenslotte zouden, als de gevaarlijkste maar wellicht doelmatigste poging, om 10 uur, twee man per roei boot vanaf het zgn. „Deurlo's kaaitje" Bergen op Zoom en daarmee de Canadezen trachten te bereiken. Het plan hiervoor was met De Schipper uitgeknobbeld en deze was, ondanks het begrijpelijke sputteren van z'n vrouw, bereid uit te varen. Terwijl d eposten overal uitstaan, terwijl men in het pakhuis weer dezelfde groep, op enkele na, vindt als vorige nacht, maken twee mannen: De Schipper en Noorman, zich in het contact-huis klaar voor de tocht. Er ligt nu op alle gezichten openlijke spanning. Reeds vermist men die dag één man. Hoe zal dit avon tuur aflopen De Schipper robuust, bijna onverschillig, probeert er met een kwinkslag ontspanning te brengen. Het lukt niet. Uitvoerig wordt alles nog eens bespro ken: Wanneer de twee mannen er in slagen de over kant te bereiken, zal daar in de eerste plaatst contact worden gezocht met de O.D. Bergen. Noorman kent de leiding daar, Noorman kan ook Engels spreken, zodat men een Geallieerde commandant op kan zoeken, die de zaak uiteenzetten en zien te bewegen om door te stoten naar Tholen, voorafgegaan door het afschie ten van een Rode Lichtkogel. Dit laatste, omdat het zeer waarschijnlijk wel dag zal worden voor als het eens mocht lukken alles voor elkaar zal zijn. Met klem dringt de Leeuw er op aan, dat Noorman alles zal doen, om de Canadezen te bewegen door te stoten. „Je weet zelf, wat er van afhangt, besluit hij: „Vrijheid, de Brug behouden, honger voorkomen." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2