Jan Overeenkam bespreekt de finale. I ze trouwens allen slechts geïnteresseerd bij een rustige samenleving. In de gebieden, die gezuiverd werden, komt men dan ook alge meen tot de conclusie, dat de bevolking door de T.R.I. uitgezogen wordt. Diegenen, die in 't grensgebied wonen en het durven wagen om aan de blanke bevolking te leveren, wor den afgemaakt. Het is voorgekomen dat in Pesing (waar 14 R.I. o.a. gezuiverd heeft) een man die drie eieren verkocht had aan de soldaten, enkele dagen later in de kali ge vonden werd dood. Het was natuurlijk overbodig om uit te zoeken wie de schuldige was. En nu weer SoekarnoWat zegt hif Soekarno verklaart op een vraag of hij bereid is af te treden wanneer zijn aanblijven een belemmering vormt om met de Neder landers te onderhandelen: „Dat is ter beslis sing van het Indonesische volk". Maar wie beslist er dan eigenlijk onder het Indonesische volk? Het volk zelf? Dat wil, dat verlangt naar rust en liever vandaag dan morgen. PREDIKBEURTEN THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 10 uur Ds. Damsté 3 uur Ds. van Oost Geref. Kerk: 10 én 5 uur Ds. Swierts Geref. Gem.: 3 x Leesdienst Chr. Geref. Kerk: 3 x Leesdienst Prot. Bond: nm. 2 uur Ds. Burger uit Deventer Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag 10 uur Ds. van Oost Geref. "Kerk: 10 uur Ds. Swierts Geref. Gem.> 10 uur Leesdienst Chr. Geref. Gem.: vm. Leesdienst Vrijdag 14 Juni: Chr. Geref. Gem.: 7.30 uur Ds. Visser te Rotterdam OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 10 uur Ds. Gov^ts 2.30 uur Ds. Goverts Geref.-Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - 10 uur Ds. Holst Geref. Kerk: 10 uur Dinsdag 11 Juni: 2.30 uur ZENDINGSMIDDAG ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 9.30 uur Ds. van Griethuysen 2 uur Ds. van Griethuysen Geref. Gem.: Beide Pinksterdagen Leesdienst Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - 9.30 uur Ds. van Griethuysen - Zendingscollecte Woensdag 12 Juni: 3.30 uur Ds. van Griethuysen - Huwelijksbevestiging van J. Hoogen- doorn en W. Bruijnzeel STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 10 uur Leaskerk 6 uur Ds. Damsté Collecte Herv. Bond voor Inw. Zen ding op Geref. Grondslag Geref. Gem.: Beide Pinksterdagen Leesdienst Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - 10 Ds. Damsté ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres - Zendingscollecte Rehobot Zondagavond 7 uur Ds. Kamsteeg te Gorssel (Pinkstercollecte) Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - vm. Ds. de Bres SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 10 uur Ds. van Oost 2.30 uur Ds. Kooreman Geref. Gein.: vm. en nm. Ds. Visser: av. Leesdienst Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - 10 uur Ds. Kooreman Geref. Gera.: POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 10 uur Ds. W. Vroegindeweij 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij Geref. Kerk: vm. Leesdienst; nm. Ds. Swierts Geref. Gem.: vm. en nm. Leesdienst; av. Ds. Visser Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - 10 uur Ds. W. Vroegindeweij Geref. Kerk: Leesdienst Geref. Gem.:- ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Juni: 1ste Pinksterdag - 10 uur Ds. Holst 2.30 uur Ds. Holst - Extra collecte voor de Zending Maandag 10 Juni: 2de Pinksterdag - 10 uur Ds. Goverts - Extra collecte voor de Zending KERKNIEUWS JEUGD-APPEL Van alle plaatsen in ons eiland en van St. Philipsland waren de Hervormde jongeren op Hemelvaartsdag naar Tholen gekomen, waar in de Ned. Herv. Kerk een jeugdappèl werd gehouden. Toen Ds. van Oost de bijeenkomst opende, waren naar onze schatting een 750-tal personen in het kerkgebouw. Ds. van Oost wees, na het zingen van Ps. 75:1-4 en 6, gebed en geloofsbelijdenis, in z'n openingswoord op het verzet gedurende de oorlogsjaren, hij drong echter ook op „door gaand verzet" aan. Doorgaand verzet, het hoofdonderwerp van deze avond, tegen onwaarachtigheid. wefeldgelijkvormigheid, eigengerechtigheid. Ds.' kooreman sprak over verzet tegen onwaarachtigheid door zelf waarachtigheid na te streven. De onwaar achtigheid is tijdens de oorlog, ook door het verzet, zeer toegenomen. Spr. hoopte, ver wachtte dat de Herv. Jongeren door eigen zuiver beginsel tegen deze onwaarachtigheid in verzet zouden komen. Vervolgens sprak Ds. Holst over het ver zet tegen wereldgelijkvormigheid. Dit. n.a.v. Matth. 624. Spr. wees er op dat men geen twee heren kan dienen: God en de Mammon. Hij drong aan op verzet tegen halfslachtig heid. Ds. Goverts had ten derde als onderwerp: „Verzet tegen eigengerechtigheid". Spr. haal de hierbij de gelijkenis aan van den Farizeër en den Tollenaar. Niat zichzelf op de borst slaan, minachtend op andere mensen neer zien, maar in liefde elkander te vermanen. Ds. van Griethuysen sloot deze avond, na een korte samenvatting van het gesprokene, met gebed. De kerkkoren van St. Philips land en Tholen zongen verschillende psalmen, gezangen en geestelijke liederen na elke spreker. Allen vonden het een mooie avond en velen van hen hopen bij een volgend jeugdappèl weer aanwezig te zijn. Naar onze mening mogen dan een of meer Kerkkoren weer niet ontbreken, daar dit de appèls on getwijfeld aantrekkelijker en aangenamer maakt. ZENDINGSMIDDAG Dinsdag 11 Juni zal te Oud-Vossemeer een Zendingsmiddag worden gehouden. Sprekers zijn: Ds. Lekkerkerker van Oud-Beijerland, Ds. Harkema van Wijk bij Heusden en Dr. J. Batelaan Zendingsdirector te Utrecht. Het aanvangsuur is niet, zooals op som mige raambiljetten staat aangegeven 2 uur, doch 2.30 uur. BONNENLIJST Bonkaarten KA, KB, KC 606 316 tlm 320 Algemeen 800 gram brood 315 Algemeen 400 gram brood 314 Algemeen 200 gram kaas 313 Algemeen 100 gram bloem B 61 Reserve 1600 gram brood C 61 Reserve 800 gram brood B 62 Reserve 2 kg aardappelen B 63 Reserve 100 gram kaas Bonkaarten KF 606 375 BMV 125 gram boter 376 BMV 125 gram margarine 377 BMV 100 gram vet Bonkaarten LA, LB, LC 606 247, 248 vlees 150 gram vlees 249 vlees ca. 16 oz. meat and vegetables 243 aardappelen 2 kg aardappelen A 49 melk 2 liter melk B 49, C 49 melk 3^2 liter melk Bonkaarten KD, KE 606 815, 816 Algemeen 800 gram brood 814 Algemeen 100 gram kaas 813 Algemeen 100 gram bloem 822 Algemeen 500 gram bananen (voor-inl.) D 61 Reserve 800 gram brood E 61 Reserve 500 gram "rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten KG 606 875 BMV 125 gram boter 876 BMV 125 gram margarine Bonkaarten LD, LE 606 747, 748 vlees 100 gram vlees 743 aardappelen 1 kg aardappelen D 49, E 49 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz. T 31 2 rantsoenen tabaksartikelen - V 31 100 gram chocolade of suikerwerken X 31 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnet! voor melk en aardapp^en zijn geldig tot en met Zaterdag 15 Juni a.s. De geldigheidsduur van bon 374 suiker en bon 874 suiker is verlengd t/m 22 Juni a.s. De bonnen C 59 Reserve en 797 Algemeen voor 1 ei blijven geldig t/m 15 Juni. Voor de week van 16 t/m 22 Juni zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, jam, koffie, cacao, tabak en versnaperingen. „Wat een somber gezicht Kees. Belasting papier ontvangen „Dat moest er nog bij komen Overeenkam, ik vind het al erg genoeg. M n vrouw stuurde veertien dagen geleden zes overhemden naar de wasserij en deze stipte philantropische instelling stuurt ons nu prompt zes boorden terug. Wie moet het zaakje weer opknappen Ik natuurlijk. Zodat ik gedwongen was de pen op te nemen en ze zullen er daar behoorlijk van langs krijgen." „Het zijn niet allen koks Kees, die lange messen dragen, maar wat ik je zeggen wou: We hadden het laatst over Rattenuitroeiing, weet je wel Een lezer schreef me vorige week een radicaler middel. Geen Rattengilde. die centen uitkeert, maar voor elke ratten staart 10 gram tabak. Binnen 2 maanden, garandeert de bewuste briefschrijver, is er geen ratje meer op ons hele eiland. Geen gek ideeMisschien kunnen we dit middel één of andere candidaat aan de hand doen. Het zou voor hem een belangrijk punt kunnen zijn op het urgentie program. Maar welke candidaat Ken jij al candidaten Je hoort of ziet niets. Tot 11 Juni, de dag van officieele indiening der candidatenlijsten, wordt zeker onder gronds gewerkt. Wie is nummero één van lijst één Waar blijven de beloften Waar blij ven de urgentie-programma's voor deze voor ons zo belangrijke finale der verkiezingen, de Gemeenteraad Wie zal straks de kat de bel aanbinden Het is nog een duistere zaak. Zoals ik zei: enkel ondergrondse acties. Nog slechts bij uitzondering zie je candidatenlijsten gepubliceerd. Met hevige gemoedsaandoening ruk ik iedere middag de krant uit de hand van den bezorger, verwaardig hoofdartikelen, atoomberichten, stakingsnieuwtjes, landbouw prijzen, bananenbonnen met geen blik. voor ik de gemeentenieuwtjes heb uitgeplozen en slaak tot op heden telkens opnieuw een diepe zucht van opluchting of ergernis, als de can didaten van onze eilandgemeenten weer niet vermeld staan. Toch zou ik het zo graag weten. Veronder stelt, dat ze hier doen als in Amsterdam en met een lijst komen van onafhankelijke vrou welijke candidaten. Waar moet het dan heen? Zal dan dit blad zeker niet veel te klein zijn om de babbelraadsverslagen te bergen Zul len we dan inplaats van links en rechts mis schien één rechts, één averechts krijgen? Welke partij zal die eventuele spreeksters kunnen overtuigen?" „Jan, je ziet de zaak te somber in. Geregeld dezelfde lui is toch ook niets gedaan. Ik hou van een veranderingetje." „Hou maar op boorden-schrijver. Zijn de Communisten in Rusland ook niet met 10 ze tels begonnen. Ik weet drommels goed, dat jij weer anders zult stemmen dan voor Tweede Kamer. Trouwens, dat deed je al voor de Staten ook. Wat zal het nu worden De candidaat van jouw partij bevalt je wellicht niet, je kent hem te goed, zal er vermoedelijk ook wel eens „mot" mee hebben gehad, dus je stemt een persoon, die je een knipoogje toedient. Komen er vrouwelijke candidaten, dan zijn de knipoogjes niet van de lucht, denk ik. Maar weet, dat, wanneer jouw persoon gemeenteraadslid wordt en de persoon, waar aan je een hekel hebt ook, dat die twee weer samen gaan smoezen om een derde, waar je ook een hekel aan hebt, wethouder te maken. Het verstandigste is dus maar, dat ze zich niet door jou laten beinvloeden, maar stand vastig blijven en wanneer ze uiteindelijk onze gemeenten zullen moeten besturen een heel klein tikje begrip voor elkaar tonen. Elf Juni komen de candidatenlijsten. 26 Juli gaan we dan stemmen, We wachten weer af. Voor ons de belangrijkste stemming de finale. Als het maar niet wordt, één rechts, één averechts." Zo, ik wens je het goede Kees, probeer nou van die wasserij je overhemden te krijgen en desnoods boorden op de koop toe. En prettige Pinksterdagen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 7