Gouddorst. VOOR DE LANDBOUW' Langzaam naar Normale toestanden Vacantie Met ongeduld hebben de boeren op de richtprijzen voor de landbouwproducten ge wacht. Eindelijk dan zijn ze bekend gemaakt. In het algemeen kan men die prijzen be kijkend zeggen, dat de granen lager wor den betaald, dan men in de landbouw als noodzakelijk had geacht. Men had bereke ningen gemaakt, die wel een gulden of vier hoger uitkwamen dan de 2.50, die thans voor tarwe als norm is aangenomen. De suikerbieten daarentegen zijn nog een gulden hoger gezet dan de aanvankelijk bekend ge maakte prijs van 37.50; dit met het oog op de verhoogde lonen. De aardappelen worden met 1boven de prijs van vorig jaar zeker niet te duur betaald. Een landbouwer is dan ook van mening dat het geen verbazing be hoeft te wekken, als bij herstel van de vrije handel de prijs voor de boeren daar belangrijk bovenuitkwam. zonder dat( de detailprijzen verhoogd behoefden te worden. Het peper dure apparaat van de Vebena dient nu toch eindelijk z© spoedig mogelijk te verdwijnen, zodat althans in de aardappelhandel meer normale toestanden kunnen intreden. Overigens hebben deze prijzen geen invloed op de omvang en de samenstelling van de oogst. Daarvoor werden ze veel te laat be kend gemaakt en wellicht met reden. Al het land is immers bezaaid en eerst ,de inventari satie van de gewassen, waarmee men momen teel bezig is, zal aantonen of de boeren onder deze omstandigheden in staat zijn geweest aan de behoeften van ons volk zoveel moge lijk te voldoen. Het gaat er nu maar óm, te weten tot op welke hoogte onze landbouw kan voorzien in de eigen vraag naar broodgraan, suiker, peul vruchten, vetten, vlees, groenten en vruchten. Men kan eerst na de inventarisatie een enigs zins betrouwbare schatting maken naar de verschillende gewassen, daar men dan weet, hoeveel hectaren er van elk soort zijn ver bouwd. hoeveel productieve koeien, varkens, kippen, enz. we hebben en hoe hoog de melk productie in Mei is geweest. Van voortbren ging uit eigen land zijn we immers nog steeds in de- eerste plaats afhankelijk voor de voed selvoorziening. Ondanks alle mooie plannen is ieder land slechts zeker van hetgeen het zelf voortbrengt. Immers, wat ingevoerd zal worden, wordt bepaald door de internationale toewijzingen en deze hangen weer samen met geld- en niet te vergeten belangenpolitiek en zijn dus altijd onzeker. Hoe onafhankelij ker de landbouw zich kan maken van de buitenlandse voogdij, des te beter zullen trouwens de Nederlandse belangen door de grote mogendheden worden erkend. Nog steeds is hij. die om hulp moet komen vragen de zwakste en onaanzienlijkste partij. Dus voortzetting van de oorlogslandbouwpolitiek is vooralsnog noodzakelijk. Zoals reeds eer der in deze rubriek werd opgemerkt, baart de kunstmestvoorziening. speciaal de kali nog grote zorgen. Van het verstommen der kanon nen kan gebruik worden gemaakt om deze positie te verbeteren. Hoe meer deze wordt verbeterd, hoe minder wij ook in ander op zicht afhankelijk zijn van invoer vrucht baarder grond geeft een grotere productie aan eigen veevoeder. De kali-voorziening is de zwakste schakel. Vandaar, dat met spanning de Belgisch-Russische onderhandelingen wor den gevolgd. De Belgen willen alleen indus trieproducten leveren als de Russen kali en steenkool willen afstaan. Ook ons land zal iets van dien aard moeten doen, want kali moet er komen. Het parool is overigens nog steeds: hard werken. Met een zo hoog mogelijke opvoering van de productiviteit van de grond en arbeid kunnen wij er weer bovenop komen. Door dit parool is echter ook de gedachte gekomen aan ontspanning, ontspanning die op iedere ingespannen arbeid eigenlijk moet volgen. Het is goed eens een paar dagen uit de 'tred molen te worden gehaald. Kortom, er is een instelling „vacantiefonds voor de landbouw". Maatregelen zullen genomen worden om de landarbeiders enkele dagen vacantie te geven. De instelling is echter makkelijker tof stand gekomen dan de uitvoering van de vacantie- plannen. Op ons eiland kunnen we het ons helemaal nog niet voorstellen, dat bijv. de eerste week vóór het aardappelrooien begint, alle landarbeids met vacantie zullen gaan. Dan spreken we nog maar niet over de kleine boeren, die het uiteindelijk toch in eigen hand hebben. De gedachte is er nog steeds: de landbouw heeft in de wintermaanden genoeg vacantie. Maar of het onjuist is, om vóór de oogst eens enkele dagen vrij te hebben, be twijfelen we in elk geval. Op welke wijze een vacantie doorgebracht moet worden, wil het werkelijk vacantie zijn, zouden de landarbei ders misschien van een fabrieksarbeider uit de Stad kunnen vernemefi. DISTRIBUTIEDIENST THOLEN Uitreiking bonkaarten 8ste en 9de periode en tabaks-, versnaperingen- en gecombineerde kaarten Medebrengen: a. Alle Tweede Distributiestamkaarten, b. Nieuwe inlegvellen. A. Aanzelfverzorgersin: THOLEN Zaterdag 15 Juni letters A t/m G Zaterdag 22 Juni letters H t/m P Zaterdag 29 Juni letters Q t/m Z POORTVLIET Maandag 17 Juni letters A t/m G Woensdag 19 Juni letters H t/m P Donderdag 20 Juni letters Q t/m Z SCHERPENISSE Maandag 17 Juni letters A t/m G Woensdag 19 Juni letters H t/m P Donderdag 20 Juni letters Q t/m Z ST. MAARTENSDIJK Donderdag 13 Juni letters A t/m F Dinsdag 18 Juni letters G t/m L Donderdag 20 Juni letters M t/m S Vrijdag 21 Juni letters T t/m Z STAVENISSE Dinsdag 11 Juni letters A t/m G Vrijdag 14 Juni letters H t/m O Dinsdag 18 Juni letters P t/m Z ST. ANNALAND Woensdag 12 Juni letters A t/m F Maandag 17 Juni letters G t/m L Woensdag 19 Juni letters M t/m S Vrijdag 21 Juni letters T t/m Z OUD-VOSSEMEER Dinsdag 18 Juni letters A t/m F Vrijdag 21 Juni letters G t/m L Maandag 24 Juni letters M t/m S Dinsdag 25 Juni letters T t/m Z B. Aan normale verbruikers in: THOLEN Dinsdag 2 Juli letters A t/'m G Woensdag 3 Juli letters H t/m P Donderdag 4 Juli letters Q t/m Z POORTVLIET Donderdag 4 Juli alle letters SCHERPENISSE Vrijdag 5 Juli alle letters ST. MAARTENSDIJK Woensdag 26 Juni letters A t/m K Donderdag 27 Juni letters L t/m Z STAVENISSE Dinsdag 2 Juli letters A t/m K Vrijdag 5 Juli letters L t/m Z ST. ANNALAND Maandag 1 Juli letters A t/m K Woensdag 3 Juli letters L t/m Z OUD-VOSSEMEER Vrijdag 28.Juni letters A t/m K Maandag k Juli letters L t/m Z Na-uitreiking te Tholen op Zaterdag 6 Juli. De plaatselijke Distributiekantoren zijn geopend van 9.3012 en van 13.3015 uur, des Zaterdags van 9—11.30 uur. Zelfverzorgers kunnen in geen geval bonkaarten afhalen op dagen waarop aan normale verbruikers wordt uitgereikt. De Leider van de Distributiedienst Tholen. EEN KORT SPORTPRAATJE Tholense boys behoeft er geen spijt van te hebben, dat Zaterdag 1.1. de competitie-wed strijd tegen S.V.O. niet doorging. Het weer was bar slecht. Dat hebben de kifklustigen en spelers Zaterdag op het S.V.O.-terrein aan het natte lijf zelf ondervonden. Maar de serie-wedstrijden werden uitgespeeld, zonder één minuut onderbreking. Bij de eerste wed strijd van S.V.O. tegen W.H.S. ging de gast heer de rust in met 30 voorsprong, maar moest tegen het einde alle zeilen ondanks stromende regen bijzetten om het eind signaal te kunnen halen met een 32 over winning. De tweede wedstrijd, Marine tegen Vrederust van Bergen op Zoom gaf helemaal geen spanning, daar de Marineklanten op hun slofjes een 80 overwinning behaalden. Bij de derde wedstrijd W.H.S.Vrederust. welke met een 62 overwinning voor de eerstgenoemde ploeg eindigde, was het zon netje weer te voorschijn gekomen, waardoor broekjes en shirts, regenjassen en hoeden het eindsignaal droog aanhoorden; Zoals het bij serie-wedstrijden wenselijk is, was de laatste wedstrijd van de twee win naars S.V.O. en de Marine wel het spannendst en pittigst. S.V.O. vocht ver woed, wist daardoor met een kleine nederlaag (34) uit het strijdperk te komen, al leek het er wel op, dat de Marine niet alle beste krach ten voorzette. We wensen een volgende gast heer bij event, seriewedstrijden beter weer toe. En hoe is de competitiestand Tholen is onherroepelijk kampioen. Ze moet nog 2 wed strijden spelen, waarna de competitie is af gelopen. De uitslagen maken we nog bekend. Een schema volgt er dan echter niet meer, daar de liefhebbers dit na onderstaand schema makkelijk zelf kunnen invullen. Gesp. gew. gel. verl. pnt. Tholense boys 6 6 0 0 12 Vrederust 7 2 3 2 7 S.V.O. 1 7 3 I 3 7 W.H.S. 8 3 0 5 6 S.V.O. 2 8 1 2 5 4 Wanneer Tholen dus beide wedstrijden wint (teg^n Vrederust en S.V.O.) staan deze beide laatste ploegen gelijk wat punten be treft, terwijl S.V.O. een hoger doelgemiddel- de heeft. A.s. Zaterdag spelen een competitiewedstrijd terwijl W.H.S. 2 het tweede elftal van Oud-Vossemeer zal ont moeten. Pinkstermaandag zal W.H.S. tegen ,,Smer- diek" spelen, waar inmiddels ook weer een terrein is gevonden, waardoor „Smerdieke- naers" de stoute voetbalschoenen hebben aangetrokken. KORFBAL De korfbalcompetitie loopt niet zo vlot. Het schijnt niet tot in de puntjes geregeld. Verschillende keren ook worden wedstrijden weer uitgesteld. Het is dan ook nog over bodig opnieuw de competitiestand te publi ceren, daar nog slechts geringe wijzigingen kwamen in het vorige schema. Zaterdag 1.1. verloor S.V.S. (Scherpenisse) van W.H.S. te St. Annaland met 61. De wedstrijd kon, in verband met het slechte weer, niet geheel worden uitgespeeld. Tweede Pinksterdag worden te Poortvliet serie-wedstrijden gespeeld. Naast een viertal ploegen uit ons eiland zullen 6 clubs mee spelen. Het zal bij goed weer. druk worden in Poortvliet. Een nieuwe golft van goudkoorts slaat over Zuid- Afrika en vindt haar weerklank in alle delen van de wereld. In Zuid-Afrika heeft men een nieuwe goudader aangeboord, die tot de rijkste van de wereld moet behoren. Iedereen die nog over een beetje geld beschikt koopt aandelen. Kantoorbedienden, typistes en winkel meisjes geven hun laatste cent voor een aandeel. In enkele minuten worden weer fortuinen gewonnen en verloren. De goudkoorts heeft de mens weer ii* zijn greep. Op nagenoeg iedere bladzijde van de geschiedenis der mensheid kan men er van gevechten lezen om het glanzende goud. Reeds de oude sagen vertellen er van. Het goud lokte sedert oude tijden de mensen naar de plaatsen, waar het gevonden werd. Toen men er munt van sloeg vochten er gehele legers om: Alexander de Grote was de eerste die er met een leger voor optrok. Nog was hij niet de „Grote", maar een vrij onbe duidende vorst. Groot werd hij pas, toen hij met een buit bestaande uit juwelen en sieraden ter waarde van 300 millioen gulden uit Perzië en Indië terug kwam en met behulp van deze rijkdom zijn rijk opbouwde. Ook het zoeken naar het goudeiland „El Dorado" neemt sedert eeuwen een belanglijke plaats in de geschiedenis in. Nooit heeft men het echter kunnen vinden. Wij weten alleen dat de sage van het Gouden Rijk in Zuid-Amerika haar oorsprong vindt in de ware gebeuitenissen en dat de verhalen van de Indianen over dc hebzucht van de blanken geenszins legenden waren. El Dorado is de naam van den koning der Indianen die geregeerd heeft in de streek rondom het Quatavitameer in het hoogland van het tegen woordige Columbia. Een maal per jaar verzamelde zich zijn volk aan de oever van het meer om een schitterend feest te vieren, ter ere van de Zonnegod. De Koning, die immers als een afgezant van God werd beschouwd, werd dan van top tot teen met stofgoud bestrooid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 5