""OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H, STAVENISSE SCHERPENISSE ONS SPORTHOEKJE OFFICIËLE MEDEDELINGEN dag nog kunnen opdrogen. Verder moet er voor worden zorg gedragen, dat de giftige vloeistof uitsluitend op het aardappelloof en niet op andere, tussen of naast de aardappel groeiende gewassen, weiden of sloot kanten terecht komt. Met de wind moet dus bij de bespuiting ter dege rekening worden gehouden. De eerste bcspuiting moet geschieden in de periode van 30 Mei 1946 tot en met 15 Juni 1946. De periode voor een tweede bespuiting zal U te zijner tijd nog worden medegedeeld. Indien de gebruiker van een perceel nalatig Blijft de voorgeschreven maatregelen ten uitvoer te leggen, worden deze op kosten van den gebruiker van het perceel uitgevoerd. De kosten hiervan worden inge vorderd volgens de voorschriften in de artikelen 291, 294 en 295 van de gemeentewet gegeven voor de in vordering van de plaatselijke belastingen. Tholen, 28 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, A. J. van der Hoeven. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 6 Juni a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In de voormiddag van dien dag zullen scherven, enz. door de Reinigingsdienst worden opgehaald. BENOEMD De heer M. C. van Elsacker Pz. alhier is benoemd als agent van de gemeentelijke politie te Rotterdam. JUBILEUM De heer J. v. Bemden zal op 1 Juni de dag her denken dat hij voor 25 jaar in gemeentedienst trad. ZENDINGSBIJEENKOMST Dinsdag 11 Juni a.s. zal in deze gemeente bij de Ned. Herv. Kerk des namiddags half vier een Zen dingsbijeenkomst plaats hebben. Sprekers zullen zijn: Ds. Lekkerkerker, Ds. Harkema en Ds. Batelaan. Voor e. en a. zie men de raam biljetten. HET VERHAAL VAN EEN VERLOVINGSRING Ruim 25 jaar geleden het was in de bieten campagne verloofde zich een St. Annalands paartje en de traditie getrouw werd wederzijds een ring aan de vinger geschoven. Slechts drie weken later echter, verloor de pasverloofde jongedame haar gouden ring op een stuk land in de Nieuwlandpolder (het „Nieuw- landje" zeggen ze bij ons) terwijl ze suikerbieten aan het opscheppen was. Het was een kostelijk verlies. Gedane zaken nemen geen keer, dacht de mannelijke afdeling van het paartje en een tweede ring werd aangeboden. De verloren ring is het daar blijkbaar niet mee eens geweest. 25 jaar lag ze op het land, er werd bijna even zoveel malen geploegd en de ring lag het ene jaar eens diep, het andere jaar weer minder diep in de grond. Tot dezer dagen een familielid van de eigenares op hetzelfde stuk land aan het wieden was en tot "haar grote verbazing de verlovingsring ontdekte. Dat er naast onkruid nog meer niet vergaat, bleek uit het feit, dat de gouden ring niets van haar schoonheid of vorm had ingeboet. De vindster hoewel misschien even wellustig bracht de ring bij de eigenares, die begrijpelijk zeer in haar schik was en het familielid dan ook rijkelijk beloonde. Kwam het door de inundatie en het daaruit voortvloeiende „luchtjes" ploegen dat de ring aan de oppervlakté verscheen Naar wij officieus vernemen was de eigenares van plan opnieuw een verlovingsfeestje te geven, maar heeft het uitgesteld wegens het geringe rantsoentje Oranjebitter. 31. Maar wat dan Tholen trachten te bereiken en daar verkondigen, dat de Geallieerden zijn doorge stoten Waar zijn de bewijzen daarvoor Enkel op granaat- of mitrailleur kan hij toch niet afgaan Het sein moet komen en dit zal niet komen, zolang de situatie zo blijft. De Student kan het immers nooit uithouden, in dat torentje, dat ongetwijfeld een mooi doel zal vormen voor de Canadeese artillerie. Zo zit Hans daar in het loopgraafje te peinzen. De vuur- pauzen worden inmiddels weer groter. De Mof, die tijdens het plotseling hevige granaatvuur bij hem in de loopgraaf was komen duikelen, is er al tussenuit geknepen in zon pauze en vervolgt nu zeker z'n vlucht van zoeven. De nevel wordt weer zwaarder, langzaam begint ook de avond al te vallen en het torentje is nauwelijks meer te onderscheiden. Af en toe valt er nog een vuurstoot, waar Hans, ondanks het gevaar, al aan gewoon is geraakt, en waarvan hij met juistheid de seconden tussen het afschieten en de ontploffingen telt. Nog steeds is het echter gevaarlijk uit de loopgraaf weg te gaan, zonder vóór een volgende ontploffing een behoorlijke dekking gevonden te hebben. Toch moet Hans nu hier weg. Het heeft absoluut geen zin meer daar te blijven zitten. Een sein van het torentje is niet meer waar te nemen, vanwege de vallende IN MEMORIAM Zaterdag jl. overleed Jacob N. Geluk, in de ouder dom van ruim 76 jaar. Wijlen dhr. Geluk was een bekende figuur in onze gemeente en genoot van vele dorpsbewoners oprechte vriendschap. Na verschillende jaren regent te zijn geweest werd hij 12 Januari 1931 voorzitter van het Wezenarmbestuur, welke functie hij tot op heden behield, in 1924 werd hij benoemd tot Notabel der Ned. Herv. Kerk, in 1928 Kerkvoogd en in 1932 president-Kerkvoogd, welk ambt hij tot voor kort waarnam. Ook was hij sinds 1928 voorzitter der Commissie van Toezicht van de Boerenleenbank en had in verscheidene andere verenigingen een Bestuurs functie. Woensdag werd J. N. Geluk begraven. BURGEMEESTER HANSSENS ONTSLAGEN Bij besluit van den Min. v. Binn. Zaken d.d. 15 Mei 1946 no. 2666, is met ingang van diezelfde datum, overeenkomstig het advies van de Comm. v. Advies, bedoeld in art. 5, 4e lid van het Zuiveringsbesluit 1945, met toepassing van het Kon. Besluit 10 Oct. 1945, Stbl. No. F 221, aan den heer W. Hanssens eervol ontslag verleend als burgemeester en ambtenaar van de Burg. Stand van Stavenisse. HET GROENE KRUIS In de slecht bezochte vergadering van de afd. „Het Groene Kruis" alhier werd met algemene stemmen besloten de contributie met 100% te verhogen. Uit de rekening bleek, dat er slechts een batig saldo was van 106. Het salaris van den bode werd gebracht op 100.Tevens werd besloten om een extra-gave te vragen aan de ingezetenen voor het aanschaffen van een nieuwe ligtent en ander materiaal. GESLAAGD Op 24 Mei jl. slaagde in het Diaconessen Ziekenhuis te Rotterdam voor Kraamverpleegster Mej. G. C. Geuze I.Cdt., gedipl. K.Z. en ziekenverpleegster. COMPETITIENIEUWS Gespeeld S.V.O. 1 S.V.O. 2 8—1 Tholense boys Vrederust: niet doorgegaan a.s. Zaterdag Volgens Mededelingen bond: S.V.O. Th. Boys Tevens is er sprake van serie-wedstrijden te Oud- Vossemeer van 29 uur. Dan zou echter de compe titie-wedstrijd moeten vervallen, wat we betwijfelen. Wanneer de serie-wedstrijden doorgaan komen 4 ploe gen uit: t.w.: W.H.S. St. Annaland; Vrederust en een Militair elftal van Bergen op Zoom en S.V.O. Oud-Vossemeer I. Korfbal. St. Maartensdijk. Zaterdag 25 Mei Swift-Smerdiek 9-3. Zaterdag 2 Juni wedstrijd Togo- Smerdiek. VOOR DE LANDBOUW ALGEMENE VERGADERING van Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Tholen", GA. te St. Annaland gehouden op 24 Mei te Tholen. De periodiek aftredende bestuursleden de Heren C. H. de Wit te Oud-Vossemeer en A. J. Groenewege te St. Maartensdijk werden met algemene stemmen her kozen. Voor de Commissie van Toezicht werd in de plaats van den Heer P. J. Goorden welke niet her kiesbaar was gekozen den Heer J. P. van Gorsel (beiden te Tholen). Op voorstel van het bestuur werd met algemene stemmen benoemd als zaakvoerder Dhr. J. A. Heijboer. avond. Dat zal ook de Student begrijpen, waar die ook mag zitten. Nu gaat het er dus om, uit dit granaatvuur te komen en zich een eindje terug te trekken in de richting Tholen, maar toch aan de hoofd weg te blijven, opdat hij de Student eventueel op kan vangen. Dus eerst weer een verkenning of er doen aan is. Boem, boem, boem, dreunt het weer. Even bukken nog, tot de scherven gevallen zijn, dan fluks er uit, langs de cafémuur gerend, de hoek omkijken. Een lange file Duitsers kruipt langs de weg. Juist komen er ook een paar uit een huis, een fiets in de hand, springen er op en trappen zo hard ze kunnen naar Halsteren. Het is niet veilig om nu de fiets te nemen. Een burger is nergens te bekennen. Zou Hans nog naar het klooster kunnen Aan die gedachte kop pelt hij meteen de daad vast. Proberen Hij loopt langs de kant van de weg, natuurlijk precies aan de andere kant en ook precies in d^ tegenovergestelde richting, als de Moffen. Z'n hart bonst nu hoorbaar, want nu waagt hij zich letterlijk midden in de strijd. Tik, tik, tikketik, hoort hij de mitrailleurs. Hoog over hem vliegen af en toe geallieerde granaten. Het ge fluit daarvan verhoogt de spanning. Brr... huivert Hans, wat moet daarvan terecht komen. Maar het gaat om de Student. Hoe zit het daarmee Als hij daar geen taal of teken meer van hoort of ziet, wat moet hij dan zeggen, wanneer hij straks Tholen kan bereiken Hij struikelt over kapotte dakpannen, die langs de wegkant liggen, terwijl hij te veel in de richting Ber gen tuurt. Bij het „Klokje" gekomen, springen plotse ling een paar Duitsers op de weg. „Zurücksnauwen ze hem toe „zurück Hans, verbouwereerd, brabbelt in half Hollands, half Duits: „Daar is m'n huis, en ik wil er naar toe." Maar dreigend zwaait een Mof z'n revolver en snauwt op- STICHTING VOOR DEN LANDBOUW IN ZEELAND Sociale Commissie De Sociale commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland maakt bekend, dat een collec tieve arbeidsovereenkomst voor het jaar lopende van 1 Mei 1946 1 Mei 1947 is afgesloten behoudens goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars. In afwachting daarvan wordt geadviseerd voor lopig het oude loon door te betalen. Zodra het contract is goegekeurd dient het verschil in loon met terugwerkende kracht vanaf 1 Mei 1946 te worden bijbetaald. LET OP EN BESTRIJDT DE COLORADOKEVER Op verschillende plaatsen worden thans in meer of minder ernstige mate Coloradokevers gevonden. Ook zijn reeds eitjes afgezet. De bestrijding van de Coloradokever moet thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen maatregelen dient iedere teler thans het volgende te doen 1. Geregeld en nauwkeurig zijn aardappelgewassen en plaatsen waar aardappelopslag voorkomt óf kan voorkomen nagaan. 2. Iedere kever te vangen en direct onschadelijk te maken (Art. 3 van het Coloradokeverbesluit 1941). Ook eihoopjes moeten direct vernietigd worden. Wij vestigen tevens de aandacht op de binnenkort vanwege de Burgemeesters officieel bekend te maken regelingen inzake de bespuiting van het aardappel gewas. De controle op de naleving van een goede be strijding zal spoedig een aanvang nemen. Vanaf heden luidt het devies Bestrijdt den kever met alle middelen, waarover U kunt beschikken. BEHEERSINSTITUUT Het Ned. Beheersinstituut maakt bekend, dat ieder, die zaken of bescheiden onder zich of onder zijn beheer heeft, welke toebehoren aan afwezigen in de zin van art. 84 van het Besluit herstel rechtsverkeer Stbl. No. E 100, verplicht is hiervan vóór 1 Juli 1946 mede deling te doen aan het Bureau (of aan de Vertegen woordiger) van het Ned. Beheersinstituut, w.o. de aangever ressorteert, of indien voor den afwezige een bewindvoerder is benoemd, aan dien bewindvoerder. De mededeling, welke door of namens den aan gever moet zijn ondertekend, dient te bevatten een opgave van naam, voornamen, adres en nationaliteit van de aangever en van de bovenbedoelde afwezigen voor zover bekend, alsmede een zo nauwkeurig moge lijke en specifieke omschrijving der zaken of be scheiden. VAN HIER EN DAAR EN OVERAL. REPUBLIKEINSE VLIEGTUIGEN Aneta meldt: Dinsdagmiddag landden drie republi keinse vliegtuigen, allen open Kabayashi's van Japans fabrikaat, op het vleigveld Kemajoran. Een der toe stellen maakte een crashlanding op het veld. Geen der inzittenden werd tengevolge van deze mislukte landing gewond. In een der toestellen, die van Djokjakarta waren komen vliegen, bevond zich „generaal-majoor" Soedi- byo van den generalen staf der T.R.I., die voor twee dagen te Batavia zal verblijven in verband met be sprekingen betreffende de evacuatie van geint'erneerden uit het binnenland van Java. Hij werd bij aankomst begroet door den vliegveld-commandant der R.A.F., group-captain Lee. Dit was de eerste maal dat republikeinse vliegtuigen, voorzien van de rood-witte herkerfningstekens, land den op een door de geallieerden bezet vliegveld. nieuw: „Zurück" Hans, blij er zo af te komen, maakt haastig rechtsomkeert. Dus tot zover kan hij komen. Het Klokje. Hier zitten de Moffen trouwens nog stevig verschanst. Zou de Student er dan niet meer uit kunnen komen? Brr... weer zon salvo. Dekken nuMet sprongen komt hij daarna weer aan de Groenewoudse weg, zoekt daar haastig het hokje op, waar z'n fiets staat, rukt de kettingkast stuk, doet de ketting er af en wacht achter de cafémuur, lang niet op z'n gemak, tot een volgend salvo voorbij is. Ja... daar komt er weer één. Drie granaten fluiten bijna tegelijk over. Hans bukt, hoort de scherven tegen het dak van het café vliegen en houdt z'n adem in. Onge zellig hier bar ongezellig Daarna loopt hij zo hard hij lopen kan, met fiets aan z'n hand weg. Nu dezelfde richting als de Moffen tot aan Voge lenzang. Eer hij zover is, springt een mof uit de lange file van de wegkant op hem toe. Zonder een woord te spreken, rukt hij Hans de fiets uit z'n hand, springt er op, trapt en valt bijna op het stuur met z'n dikke tronie. Een gebrul van woede tikkert in Hans z'n oren, hij ziet z'n fiets op de weg gesmeten en de Mof weer te voet verder aan de haal. Hans, moe en rood van de spanning, stoot een zenuwachtige lach uit, vanwege de woede van den Mof en omdat hij nu in elk geval z'n fiets nog heeft. De afgedane ketting is z'n redding. Hij neemt hem op en snelt verder, voorbij Vogelenzang. De tank met bedrijvige moffen er om hem, staat nog aan de kant van de weg. Een eind verderop vangt hij nog een flits op van een kanon, waarvan de mond, zoals de Student en hij op de heenweg ook al hadden gezien, op Tholen is gericht. Gelukkig, nu is hij tenminste uit de gevaarlijke zóne. Voorlopig heeft ie er ook genoeg van. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2