Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen Demobilisatie van de Legers THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK 2e IAARGANG No. 28 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 24 MEI 1946 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 Prijs per nummer 8 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen WAT DOET MEN MET HET OVERSCHOT AAN MATERIAAL 9 Mei 1945 werd op het Europese front het laatste bevel: „Staakt het vuren", gegeven en was een einde gekomen aan de alles verwoestende oorlog in Europa. Dit zelfde bevel klonk enkele maanden, daarna op 2 September in het Oosten en met dit bevel was de rust over de gehele wereld weer gekeerd. Voor de legerleidingen van de verschillende oorlog voerende mogendheden brak toen echter een moeilijke tijd aan. Miliioenen en millioenen soldaten moesten gedemobiliseerd worden en voor hen moest een plaats gezocht worden in de burgermaatschappij. Het was echter niet alleen demobilisatie van mensen, maar ook een demobilisatie van materiaal. Tot op de laatste dag van de oorlog hadden de wapenfabrieken op volle toeren gedraaid en tot op het laatste uur waren auto's, tanks, vliegtuigen en kanonnen de- fabrieken uitgerold en ter beschikking gesteld van het militaire apparaat. Aan het einde van de oorlog was men in het bezit van nieuw ongebruikt materiaal, dat zijn weg naar de fronten niet had gevonden. Na September begon er dus een uitverkoop van oorlogsmateriaal en werd de oorlogsindustrie geliquideerd. In tegenstelling tot de vorige oorlog spreekt nu niemand meer van een totale ontwapening, terwijl er in wezen toch precies hetzelfde gebeurt. Frankrijk heeft zijn militaire apparaat geheel beknot en 25 van zijn soldaten naar huis gestuurd. De Amerikaanse mil- lioenenlegers zijn als sneeuw voor de zon verdwenen. Engeland heeft nog slechts één millioeen man onder de wapenen, verdeeld over de gehele wereld. Zelfs de geheimzinnige Sovjet-Unie is aan ht ontwapenen en heeft alle mannen boven de 30 naar huis gestuurd. Dit alles behoeft ons echter, niet te verbazen. Immers het op de been houden van grote legers brengt gewel dige kosten met zich mee, kosten die zelfs de rijkste mogendheid op de duur niet kan dragen. Deze bezui nigingen zijn echter nog lang niet voldoende. Men zit nog met een overschot aan materiaal, ter waarde van vele millioenen. In Amerika nu tracht men de leger- goederen zoveel mogelijk voor het civiele bedrijf dienst baar te maken. Bommenwerpers bouwt men om tot verkeerstoestellen en talrijke voormalige Liberators en Vliegende Forten vliegen nu op de verschillende lucht lijnen. Tanks, geschut en auto's verkoopt men aan het buitenland en speciaal aan die landen, die haast geen oorlogsindustrie hebben of wier metaalindustrie door de Duitse bezetting zo geleden heeft, dat het jaren duurt voor zij weer op peil is. Ook ons land heeft reeds voor millioenen in Amerika aangekocht. Een ander gedeelte van de wapens, die niet meer verkocht kunnen worden, omdat zij of beschadigd of omdat er geen afnemers voor zijn, gaan naar de wapenfabrieken weer terug, waar men ze uit elkaar neemt en weer smelt. Uitrustingsstukken van de soldaten, uniformen, overhemden, ondergoed, schoenen, keukenuitrustingen enz. gaan naar de UNRRA, die deze goederen over de noodlijdende landen distribueert. Deze ombouw, smelting of verkoop brengt natuurlijk financiële voordelen met zfch, maar men mag niet menen dat hiermede de moeilijkheden uit de weg ge ruimd zijn, het oorlogsmateriaal kan men natuurlijk vrij gemakkenlijk omvormen, minder gemakkelijk gaat het echter met het mensenmateriaal die in principe toch ook een omvorming moeten doormaken. Een leger van gedemobiliseerden vraagt de aandacht van de diverse regeringen. Al deze mensen moeten weer in de burgermaatschappij opgenomen worden en in die burgermaatschappij wensen zij een redelijk bestaan te vinden. Is het daarom niet typerend, wanneer men nu reeds in de kranten advertenties kan lezen als „Gede mobiliseerd officier zoekt werkkring onverschillig wat?" Deze toestand is een van de ernstigste na-oorlogse sociale en psychologische problemen, waarmede de regeringen van de oorlogvoerende mogendheden te kampen hebben. Inderdaad er zijn tallozen soldaten die al weer werk gevonden hebben, maar er zijn er ook tallozen die nog met de handen in de zak rondlopen. Deels is dit een gevolg van geen plaats in hun vak of beroep, maar deels is het ook een gevolg van de physieke gesteldheid van de mannen. Vele oud soldaten kunnen immers niet meer wennen aan het leven in de burgermaatschappij, hun handen staan totaal verkeerd, vier, vijf jaar lang hebben zij het geweer gehandteerd, hebben zij een ongebonden leven gekend en hun opname in de burgermaatschappij gaat nu slechts met horten en stoten. De oud-soldaten moeten een overgangstijd hebben. De helpende hand moet worden geboden hen weer ge schikt te maken voor de maatschappij. BEKENDMAKINGEN De Burgemeester der gemeente Tholen vestigt de aandacht er op, dat in vele gevallen door eigenaren van getroffen panden geen schadeaangifte werd gedaan aan de Schade Enquete Commissie te Goes. Ieder, die dit nog niet heeft gedaan, wordt aangeraden zijn schade alsnog aan te geven. Deze aangifte moet ook geschieden, wanneer het pand reeds hersteld is. Deze schade-aangifte houdt geen verband met de schade- opname door taxateurs van welken Dienst ook. Men dient er rekening mede te houden, dat geen vergoeding in de oorlogsschade wordt gegeven, indien de schade aangifte bij de Schade Enquete Commissie te Goes niet is geschied. Formulieren zijn verkrijgbaar gesteld door het Streekbureau voor den Wederopbouw te Zierikzee, dat iederen Vrijdag van 10 tot 4 uur zitting houdt in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Tholen, 18 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd. Bovenstaande publicatie geldt voor alle gemeenten op het eiland. Red. Het H.A.R.K. comité Tholen maakt bekend ter verstrekking beschikbaar te hebben een beperkt aantal steelpannen, afwaschteilen, lepels, vorken, enz. Inwoners van de gemeente Tholen, die in aanmer king wenschen te komen voor een verstrekking kunnen een daartoe strekkende aanvraag, die uitsluitend naam en adres dient te bevatten, vóór of op '27 Mei a.s. deponeeren in een bus geplaatst in de hal van het Gemeentehuis. De artikelen zullen bij wijze van loting worden toe gewezen. Per gezin mag slechts één aanvrage worden gedaan. Tholen, 22 Mei 1946. BENOEMING Onze oud-stadgenoot, dhr. J. Kristelijn< thans onder wijzer a.d. O.L.S. te Hansweert is in gleijke functie benoemd te Renesse. EEN DEMONSTRATIE Op Zaterdag a.s. wordt door de afd. E.H.B.O. en transportcolonne te St. Maartensdijk, in samenwerking met het Ned. Rode Kruis, een demonstratie gegeven op het Speelterrein, alhier. BRUGBEDRIJF THOLEN Abonnementen voor Juni 1946, worden afgegeven aan het Bureau op de brug op Zaterdag 1 Juni a.s. des morgens van zes tot negen uur. GESLAAGD Maandag j.l. slaagde aan het Gemeente Ziekenhujs te Dordrecht, onze oud-stadgenote Cath. J. Krijger Bd., gedipl. zenuw- en Krankz. verpleegster, yoor het di ploma Ziekenverpleging. DIENSTPLICHT Op de te Bergen op Zoom gehouden keuring van dienstplichtigen van de lichting 1946 werden van de 21 personen uit deze gemeente 15 goedgekeurd. Twee man van deze lichting zijn reeds als vrijwilliger in mil. dienst. ARRESTATIE Zaterdag werd in deze gemeente door de Rijkspoli tie een lid van de N.S.B.-W.A. en Landwacht, gear resteerd. Op 9 Mei was hij uit het werkkamp te Hoek van Holland ontvlucht, om vervolgens op 13 Mei ergens in onze gemeente onder te duiken. Zijn vreugde was echter maar van korte duur. VERKEERSONGELUK Woensdagavond kwam de motorrijder G.W. te St. Maartensdijk aan het eind van de Molenstraat in botsing met de van onder de Molen naderende auto der veearts. De duo-zitter kwam met de schrik vrij, doch dhr. G.W. werd met een ernstige beenbreuk opgenomen en naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Aan beide voertuigen werd betrekkelijk lichte schade toegebracht. De politie stelt een onderzoek in. WARENWET 1946 De Gem. ontvanger alhier herinnert belanghebben den aan de verplichting tot voldoening „Retributie Warenwet 1946" vóór of op 31 Mei a.s., te zijnen kantore Dorpsweg A 77, op de bekende zittingsuren en niét aan huis. Na die tijd wordt tot vervolging overgegaan. AANSTELLING Tot hulpkommies is met ingang van 20 Mei aan gesteld, dhr. Cornelis Bazen, met als standplaats Valkenswaard. RAADSVERGADERING In de op 21 Mei 1.1. gehouden raadsvergadering alhier waren alle leden tegenwoordig. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, zegt hij als naar gewoonte, wanneer een persoonlijk feit heeft plaats gehad, den Heer Koopman te condo leren met het verlies van zijn echtgenote. Hij doet dit namens de gehele raad. Hij hoopt dat het hem gege ven moge zijn, zijn leven verder in Gods kracht te dragen. De Heer Koopman dankt den Voorzitter voor deze woorden maar wil nu toch het woord vragen voor een persoonlijk feit. Hij heeft gevraagd bij zijn woning borden te plaatsen en dit is een gehele dag op sleeptouw gehouden. Hij heeft dat verschrikkelijk gevonden. De Voorzitter deelt mede dat hij zo spoedig moge lijk den dokter heeft gesproken over deze aangelegen heid. Er waren geen borden alles is gedaan om een en ander zo spoedig mogelijk geplaatst te krijgen. Hij vestigt er voorts de aandacht op dat volgens de voor schriften der verkeersregeling men wegens ziekte geen weg mag afsluiten. Ter zake is door den Voorzitter zover gegaan als maar mogelijk was. Maar omdat dit zo was moest hij ook de mening van de wethouders hebben. Nadat een en ander is besproken wordt besloten den Voorzitter bij eventueel nog eens voorkomende gevallen, te machtigen zand te doen strooien en verder een bord te doen plaatsen met vriendelijk verzoek wegens ziekte te willen omrijden. In de vorige vergadering is langdurig gesproken over het toekennen van een subsidie stichting herstel 1945. Thans komt deze zaak opnieuw aan de orde. Bij Heren raadsleden heeft een blad gecirculeerd om hen de werking van deze stichting nog eens nader onder het oog te brengen. Dit blijkt zonder resultaat te zijn geweest, want terwijl in de vorige vergadering de stemmen over dit voorstel staakten werd dit nu verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Alleen de beide Wethouders stemden vóór. Hierna komt in behan deling het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de weg aan de Molendijk waar over in de vorige vergadering de stemmen ook al staak ten. B. en W. stellen nu voor verbetering van de Molendijk en verbetering van de weg Achterbos vanaf Heijboer tot de Boschstraat voor rekening der gemeen te en van de Boschstraat af tot eind Achterbosch voor rekening van het Polderbestuur waarin de gemeente dan een subsidie zal toekennen van 10.000. Hier over wordt langdurig gedisputeerd. Als resultaat wordt aangenomen, het voorstel van B. en W. tot verbete ring van de Molendijk vanaf oprit Boschje tot de woning van A. Muller en van de verbetering van de bestrating Achterbosch waarbij de Raad dan als zijn mening uitspreekt dat men moet beginnen met de ver betering Achterbosch. Met algemene stemmen wordt besloten tot aankoop van een nieuwe foto van H.M. de Koningin. Een verzoek om subsidie van de vereniging tot ver betering van het geitenras wordt voor kennisgeving aangenomen. De Raad is van mening, dat als men hiermede begint het einde zoek raakt. Een voorstel tof wijziging der gemeente-begroting 1945-'46 wordt met algemene stemmen aangenomen, nadat de Voorzitter op verzoek van den Heer Nelisse een verslag heeft gegeven van de financiële toestand der gemeente. Met algemene stemmen wordt vastgesteld een ver ordening betreffende het heffen van schoolgeld voor het lager onderwijs. Het vermenigvuldigingscijfer wordt vastgesteld op twee. De verordening zal in werking treden met ingang van 1 Mei 1946 omdat door het onderwijzend per soneel geen aantekening is gehouden van de school gaande kinderen. Dit is pas gebeurd bij het in functie tredeen van het nieuwe schoolhoofd. De nadelige gevolgen hieruit voortvloeiende komen voor rekening der gemente, daar het Rijk het gemis van schoolgeld niet verder betaalt dan tot en met 30 April 1945. De Heer Koopman informeert naar de klokken der gémeente. De Voorzitter antwoordt dat deze zullen komen zodra zij zullen zijn gerepareerd, de gemeente moet eenvoudig afwachten tot zij aan de beurt van her stellen der klokken is. De Heer Langjan vraagt of er nu bakens gekomen zijn voor de gemeente welke vraag de Voorzitter be vestigend beantwoordt. De Heer Treurniet informeert naar de aanplanting der begraafplaats waarop de Voorzitter mededeelt dat dit zal geschieden door Staatsboschbeheer. De Heer Treurniet betreurt het ten zeerste dat als de muziek op de Markt speelt er altijd zo'n leven is, dat is nergens zo als hier. Hij vindt dat het ordelijk moet toegaan. Is dat niet te regelen De Voorzitter zal in een volgende vergadering komen met een wijziging der politieverordening waar mede de onrust bij muziekuitvoeringen kan worden bestreden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1