OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE SCHERPENISSE POORTVLIET Slechts een plicht. J. Kloet, Mej. J. Nljs te Tholen, Mej. C. D. Verburg te Poortvliet Dhr.. C. J v. Poortvliet van Oud- Vossemeer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob, zoon van M. J. Franke, en J. Deur- loo. Cornelia Jannetje, dochter van Jan Leendert Minheere en M. L. Dijke. Izak Jacob, zoon van F. A. de Kok en W. Vinjé. Getrouwd: P. A. de Korte, 26 jr. en C. W. Polder man, 24 jr. Overleden: Hendrik Moeliker, 76 jr. weduwnaar van Cornelia Jagt. Levina de Looff, 77 jr, wed. van Pieter van den Berge. AANGEHOUDEN In deze gemeente werd een Bergenaar aangehouden, die bruinkool-groefbriketten a 11.per 100 kg aan bood, terwijl de toegestane prijs 8.per 150 kg is. De briketten werden in beslag genomen en proces verbaal werd opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften: Cornelis Piasmans, 26 jr, land arbeider te Oud-Vossemeer en Anna Maria Steijns, 24 jr. z.b. Adrianus v. d. Stel, 28 jr. scheepsbouwer te Rotterdam en Anthonia Jacoba Elisabeth Wessels, 27 jr. z.b. te Oud-Vossemeer. HULPCOMMIES Met ingang van 16 Mei is P. F. Goedegebuure Jzn. benoemd tot hulpcommies te Axel. EEN BLIJDE TERUGKEER Na een afwezigheid van drie en een half jaar mocht L. v. d. Berg Lz. zijn ouderlijke woning weer gezond en wel betreden. Een groot geluk voor hem en zijn familie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jannis Marinus, zn. van M. Leenhouts en M. J. Plansoen. Arie Karei, zn. van Willem Riet dijk en Elizabeth v. Iwaarden. Ondertrouwd: Anth. Jacobus Priem, 48 jr. wedn. v. C. de Kruyff met Janna v. Haaften, 49 jr. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rachel Catharina, dt. van A. Deurloo en J. W. Quaak. Eliza, zn. van J. Hage en M. F. Slager. Martha Jacoba, dt. van C. Bijl en J. L. Quaak. Marinus, zn. van M. J. IJzerman en D. de Jager. Gehuwd: J. C. Gunst, 32 jr. en H. M. Rijstenbil, 29 jr. W. M. Slager, 28 jr. en C. A. van As, 22 jr. J. A. Slager, 33 jr. en A. J. Wessels, 34 jr. J. J. Vuijk, 39 jr. en J. E. M. Wessels, 36 jr. Overleden: Pieternella Feijtel, 84 jr. wed. van L. Bijnagte. VERENIGINGSNIEUWS Zondagavond a.s. is aan de beurt in de Jongelings ver. voor een Bijbelonderwerp L. Niemantsverdriet over Lucas 17:7-10. Voor een vrij onderwerp dhr. Bolier over Kerkgeschiedenis. Bezoek van buitenstaan ders wordt zeer op prijs gesteld. Woensdagavond a.s. is in de Mannenver. aan de beurt voor een onderwerp: M. Jansens Mz. over Math. 12:38-41, ter inleiding van het boek Jona. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 29. Hans schrikt, duikt, loopt snel terug naar z'n loop graaf. De mensen zijn eveneens in een minimum van tijd verdwenen, het huis om, een schuilkelder in. Binnen die enkele seconden is het echter weer boem, boem, boem. De ontploffingen. Terwijl Hans weg snelt,'ziet hij ook de Duitsers op het eind van de weg neerduiken. En even later weer boem, boem, boem, ffuuuut, enz. Over de eerste schrik heen, luistert Hans nu beter waar het vandaan komt. Dat is in geen geval ver weg. ,,De Duitsers vuren, zo zeker als tweemaal twee vier is", mompelt hij. Je hoort immers vlakbij het afvuren, het fluiten der granaten en de ontploffingen in de richting Bergen. Daar moet Hans meer van weten. Voorzichtig komt hij uit de loopgraaf. Nu uitkijken, de Moffen hebben er niets mee te maken, maar weten moet hij het, dat is van belang. Hij sluipt langs de heg naar de cafébuitenmuur, schuifelt daar ook langs en kijkt om de hoek de weg op. Schielijk trekt hij z'n gezicht terug, als er weer een salvo wordt afgevuurd. Maar nu is het voor hem ook meteen glashelder. Aan de overkant achter de Molen, neemt hij duidelijk mon- dingsvlammen waar. Van het stuk geschut kan hij niets onderscheiden. De mondingsvlammen zijn maar klein, eigenlijk meer rookpluimpjes, wat het dus precies BURGERLIJKE STAND Geboren Nicolaas, zn. van Willem Gladpootjes en Abrahamina Nelisse. Leendert, zn. van Gabriël J. Hoek en Anna C. Theunisse. Leendert Marcelis, zn. van Gerard Moerland en Geertruida Wouterina van As. Steven, zn. van Laurens van den Hoven en Maria P. van Egmond. Overleden: Adriaan van Tiggele, 81 jr. weduwnaar van Willemijna Bijl. Leendert Johannes Punt, 76 jr. weduwnaar van Corstiaan Punt. Ingekomen: Cornelis Poot, uit Krabbendijke: Jan J. Franse en gezin, van Vrouwenpolder; Jan van den Houten, uit Zuidhorn; Rosinus Veld, uit Vlagtweddè. Vertrokken: Elizabeth J. van Boven naar 's Graven- hage; Pieter de Nie naar Leiden; Koosje Bolluijt, naar Oud-Vossemeer; Cornelis Hoekman naar Krabbendijke; Lieven J. Bruijnzeel naar St. Annaland; Thomas Boers- ma naar Halsteren. VOOR DE LANDBOUW Van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Verschillende graangewassen en vlaspercelen op de geïnundeerde grond, die reeds vorig jaar bezaaid zijn geweest, vertonen ernstig stikstofgebrek. Een normale N bemesting is hierop gewenst, daar volgens labora toriumonderzoekingen van de stikstof, die door de inundatie is meegekomen, niets meer over is op de percelen, die in 1945 een gewas droegen. Op gronden, die het vorig jaar braak lagen, dient men voorzichtig te zijn met N, alleen bij slechte structuur en weinig florisant gewas, wat stikstof geven. Bij slechte structuur op vorig jaar bezaaide percelen, moet wat extra stikstof aangewend worden, te zwaar zullen de gewassen daar niet worden. Gaf men normaal 200 kg ka.s. per ha, dan kan nu wel 250300 kg gestrooid worden. Bij zeer slechte structuur nog wat meer. Wel dient men er rekening mee te houden, dat de aangewezen N met de droogte niet werkt en dus niet blijven strooien, dan zou het te zwaar kunnen worden. Verwacht dus geen stikstofwerking meer van vorig jaar. Strooi extra N bij slechte structuur. Strooi stikstof snel. Het koolzaad werd van het najaar en in het vroege voorjaar buitengewoon ernstig aangetast door de larve van de koolzaadaardvlo, waardoor vele percelen moes ten worden omgeploegd. Wat overschoot heeft nu een ernstige plaag te doorstaan van de koolzaadglanskever en de snuitkever. Het vorig jaar was al niet veel beter. Het lijkt mij in het belang van de Thoolse boeren, dat èr voorlopig geen koolzaad, witte koolzaad, radijs zaad en dergelijke op Tholen wordt verbouwd, om van deze plaag verlost te worden, blijft men met deze gewassen doorgaan, dan blijven genoemde para sieten zich vermeerderen en komt men er nooit uit. Het is ook van vroeger bekend, dat na 4 jaar intensieve koolzaadteelt, men een jaar of 4 moet stoppen met deze gewassen voor een rendabele teelt. In Uw eigen belang dus geen koolzaad, de eerste 3 jaar op heel het eiland Tholen. v. d. Rijkslandbouwconsulent de Hoofdassistent F. de Ronde. OFFICIEELE MEDEDELING Rijksdienst v. Landbouwherstel Distr. Tholen en St. Philipsland. De bonnen voor de resterende 60% Graszaad kun nen vanaf heden afgehaald worden bij de PI. Bureau houders der P.V.C. J. C. v. d. Goes. VOETBAL COMPETITIE W.H.S. S.V.O. 2 0—1 Vrederust S.V.O. 1 62 Voor a.s. Zaterdag W.H.S. Tholense boys Vrederust S.V.O. 2 voor geschut is, kan Hans ook niet nagaan. Boem, boem, boem, opnieuw davert een salvo door de lucht. Angstwekkend dichtbij als je niet weet, waar het van daan komt. Bij Hans is er nu de schrik uit, want hij ziet de salvo's en weet dat hij er geen last van kan hebben. Wat is echter de bedoeling hiervan Een Duitse tegenaanval of een voorbereidend elastisch plan Toch is het nu zaak voor Hans de kloostertoren in de gaten te houden, het kan immers ook een Geallieerden aanval worden, die de Duitsers bij voorbaat trachten te verijdelen door storingsvuur te leggen Ook zij kunnen makkelijk'iets waargenomen hebben, vanuit hun hoge uitkijkpost in de Molen. Vlug heeft hij z'n loop graaf weer bereikt. Hij zoekt de hoogste plaats op, om het torentje goed te kunnen onderscheiden. Verdraaid, even was hij toch geschrokken. Het zag er eerst uit, dat de dag in volledige rust zou ver strijken. Nu kan het nog wel eens een beetje levendig worden, wat Hans in deze omstandigheden toch meer op prijs stelt, nu hij er toch eenmaal voor zit, dan onverrichter zake naar huis terug te moeten. Je krijgt weer zo'n frontgevoel. Hij zit er immers midden tussen. Het front, waar hij na Mei 1940 alleen maar door berichten van had gehoord. De mensen aan de overkant ziet hij niet meer. Die nemen het zekere voor het onzekere en blijven in hun schuilkelder, hoe wel ze door nu weg te kruipen beslist onzekerder ogen blikken hebben, dan wanneer ze even kwamen speuren, waar het geschut vandaan komt. Nu is er hier immers geen gevaar. Waar zouden de granaten eigenlijk val len Midden in de stad, misschien Ook nog niet prettig om in de bevrijdingsroes in een schuilkelder te moeten zitten, zoals dat momenteel niet uitgesloten is voor de Bergenaren. Of zouden de Canadeezen een THOOLSE CANDIDATEN We zijn dit jaar niet alleen klaar met stemmen voor de Tweede Kamer. Ook voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraad moet gestemd worden. De verkie zingen voor de Prov. St. zijn bepaald op 29 Mei a.s. Op de candidaatlijsten staan ook verschillende per sonen uit ons eiland. We laten ze hieronder volgen: Lijst 1 (Partij v. d. Vrijheid) C. G. Hage van St. M'dijk, G. W. J. de Graaff van Oud-Vosse- meer, A. C. Geluk van St. Annaland en W. L. Klompe van Tholen. Lijst 2 (R.K.) J. F. Brooijmans van St. Annaland. Lijst 4 (Partij v.d. Arb.) A. P. Bil van St. Annaland. Lijst 6 (A.R.) J. W. v. d. Slikke van Stavenisse, H. Janssen van Tholen, H. Overbeeke van Poortvliet, G. K. Krijger van Poortvliet. Lijst 8 (S.G.P.) C. Boender van Tholen, M .C. v. Ast van Poortvliet, J. de Bruine van St.Anna- land, J L. Geluk van Tholen. PREDIKBEURTEN THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 Mei 10 uur Ds. van Oost 3 uur Ds. Kooreman Donderdag 23 Mei 3.30 uur Ds. van Oost - Huwelijks bevestiging van W. v. d. Vlies en M. J. van Stee Geref. Kerk Zondag 19 Mei 10 en 5 uur Ds. H. J. Swierts. Geref. Gem. Zondag 19 Mei 10 en 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk Zondag 19 Mei 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Dinsdag 21 Mei 7.30 uur Ds. van Minnen te Delft OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 Mei 10 uur Ds. Goverts -voorber. H. Av. 2.30 uur Ds. Goverts (catech.pred.) In beide diensten extra-collecte Ned. Bijbel Genootschap Donderdag 23 Mei om 3.30 uur Ds. Goverts - Huw. bevestiging van A. M. Geluk en C. A. Quist Geref. Kerk Zondag 19 Mei 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Chr. Geref. Kerk Woensdag 22 Mei av. 7 uur Ds. Minnen van Delft. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 Mei 9.30 uur Ds. van Griethuysen 6.30 uur Ds. van Griethuysen Geref. Gem. Zondag 19 Mei 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv-. Gemeente Zondag 19 Mei 10 uur Ds. Damsté 6 uur Ds. Damsté Collecte voor de Centr. Verwarming Geref. Gem. Zondag 19 Mei 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Geen opgaaf ontvangen „Rehoboth" Zondagavond 7 uur Dr. Schoneveld te Den Haag SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 Mei 10 uur Ds. Kooreman 2.30 uur Dr. Schoneveld, van Den Haag Geref. Gem. Zondag 19 Mei vm. en nm. Leesdienst, av. Ds. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 Mei vm. Ds. W. Vroegindéweij nm. Ds. W. Vroegindeweij Geref. Kerk Zondag 19 Mei 2 x Ds. Kuiper v. Rilland Geref. Gem. Zondag 19 Mei vm. en nm. Ds. Visser, av. Leesdienst ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 Mei 10 uur Ds. Holst 2.30 uur Ds. Holst typhoontje bestellen om de hinderlijke lastpost te ver nietigen De pauze tussen de salvo's worden steeds langer. Hans neemt er weer meer z'n gemalf van. Dat duurt echter slechts even. Want zo plotseling als zoeven de Duitsers begonnen te vuren, komt me daar nu een salvo uit Bergen aangeflotenGierend ruisen de granaten door de lucht. Haast nog schielijker dan zo even plomt Hans in z'n loopgraaf. En nu met meer reden. Boem, boem, boemm, het lijkt één daverende onweerslag, als de eerste drie granaten een vijftig meters achter Hans ontploffen. Voorover ligt deze in de loopgraaf en voelt zich beurtelings wit en rood worden. Dat is gevaarlijk Weer giert een salvo, brrr, wat een vuiligheid", zucht Hans angstig. Het wordt hem daar benauwd gemaakt. Nu zit hij tussen twee vuren. Kwam nu dat typhoontje maar om dat stuk geschut hier onmiddellijk onklaar te maken. Hans dweept hiermee, want kent de juistheid van die dingen. En wat de juistheid van granaten betreft, herinnert hij zich Mei '40 maar al te goed. Waar zouden ze precies uit elkaar spatten De nieuwsgierigheid wint het toch weer van de angst en tussen het fluiten en het uitelkaar spatten der granaten loert hij voorzichtig over de rand. Z'n hart bonst, als bracht hij een bal van het middenveld naar de goal. „Voor de wereld", gromt hij over de rand, als hij de gaten ziet in het huis aan de overkant van de weg, „dat is niet ver uit de buurt..." Nu is het werkelijk menens en moet hij het torentje wel degelijk in de gaten houden. Al deze gedachten, al deze gebeurtenissen voltrekken zich in enkele seconden, veel vlugger dan het hier verteld wordt. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2