Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen Daden gevraagd. Zeven Eeuwen. ONS INDISCH HOEKJE THOLEN 2e JAARGANG No. 27 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 17 MEI 1946 Prijs per nummer 8 cent ADVERTENTÏÊNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Dat de lange crisis inzake Indië spoedig tot het verleden zal behoren, betwijfelen we weer zeer, als we de enige tijd geleden door Min. Mansholt afgelegde verklaring bezien. Behalve veel, wat reeds bekend was, onthulde hij een nieuw belangrijk vraagstuk, n.l het grote geschilpunt Sumatra. Hoewel het vormen van de Indische republiek nog niet geheel in kannen en kruiken is, mag men wel aannemen, dat dit momen teel het grootste geschilpunt niet is in de Indische kwestie. Sumatra is thans het moeilijke geval. De Nationalisten willen, dat Sumatra en Java tezamen'cle republiek vormen, maar dit kan de Ned. regering nog niet toestaan. De Regering wil zo te zien Sumatra nog tot de buitengewesten rekenen, de buiten gewesten, welke ieder naar hun aard een eigen plaats zullen krijgen in het Gemeenebest. Sumatra is voor een groot gedeelte ook in chaotische toestand, hoewel er ook streken zijn, waar het oude leven op bevredi- gende wijze wordt hervat. Het beruchte Atjeh is echter totaal ongenaakbaar. Dat land wil noch een Neder landse, noch een Republikeinse regering erkennen. Wij de baas in eigen land zeggen de Atjehers. Van het gehele probleem Java-Sumatra horen we over het algemeen heel weinig positiefs. Weliswaar is men overeengekomen dat de geinterneerden vanaf heden sneller geëvacueerd zullen worden, maar de onlusten duren voort, de extremisten zijn nog nergens volledig uitgeroeid. Zo schrijft een ex-geinterneerde in een op Java verschijnend dagblad: „Te Bandoen is het nog steeds ontvoering, geweldpleging, sluipmoord, doodslag, ver krachting, brandstichting, rampok. Kortom, misdaad in haar allerergsten vorm. En de consignes voor de wachtposten luiden: slechts reageren, indien er op de posten geschoten wordt. Toen de Britten „zuiverden" kondigden ze de operaties lang tevoren aan, lang genoeg om de barbaren gelegenheid te geven de benen tenemen: met medeneming van hun gevangenen en wapens. Het Britse communiqué meldde dan „Onzer zijds geen verliezen". Vermeld is echter niet, dat tal loze Chinezen werden afgeslacht door de extremisten, huizen en winkels in brand gestoken, Nederlandse kapitale gebouwen de lucht invlogen, tientallen gijze laars werden medegenomen. En de schrijver van het artikel vraagt: Wacht niet op resultaten van einde loze conferenties, besprekingen en overeenkomsten om een einde te maken aan onmenselijk lijden en een schreeuwend onrecht. Zegt niet slechts, „dat er tegen misdaad en terreur streng zal worden opgetreden...", maar doet dat ook: voor het tè laat is. Er zijn al zo machtig veel woorden gebruikt, nu moeten daden komen, snel en onverbiddelijk. En de daden worden tegengehouden. Door wie Buitenlandse invloed Onze eigen regering Onze regering gedwongen door de buitenlandse invloed We zouden er nog meer vragen aan kunnen toe voegen, maar dan ook nog minder antwoorden. De militairen die in Indië nu reeds geruime tijd ver blijven, schrijven allen ongeveer hetzelfde. Er heerst onder dè jongens een algemeen verlangen om weg te komen. Waarom Niet omdat de verhouding onderling niet in orde is. Dat loopt best. De grootste teleurstelling is voor de jongens de gevoerde politiek. En ze schrijven: We zitten hier nu ruim twee maan den en hebben practisch nog niets gepresteerd. Waar om niet? Niet omdat de wil ontbreekt, mochten we ons gang gaan, onder goede leiding, het grootste gedeelte van Java was binnenkort gezuiverd, werkelijk ge zuiverd. Maar het schijnt, dat alles moedwillig gerekt wordt. Dag in dag uit op wacht, patrouille lopen met de daarbij komende gevaren, maar een degelijke op ruiming mag niet gehouden worden. En het lijkt ons, dat dit wel het meest van Engelse zijde wordt belet. Engelsen leveren wapens aan de T.R.I. om Japanners te evacueren. Die wapens worden weer tegen ons gebruikt. Wat wij, wat ook de jongens veelal vergeten, is, dat een goed doorgevoerde door allen gewenste zuivering met de gevolgen daarvan, een storm van verontwaardiging bij buitenstaanders zal opwekken. We moeten Amerika, in stilte schijnbaar toeziend, niet te licht achten in deze kwestie. Daarom ook, hoeveel er zo te zien, van de door de Regering gevoerde poli tiek, moet worden afgekeurd, mogen we niet vergeten, dat onze Regering van heden zich voor de vraagstuk ken ziet gesteld: Hoe zo snel mogelijk de rust te ver krijgen en tegelijkertijd het oordeel van de Mogend heden, waarmee we nu eenmaal rekening moeten houden, toch gunstig te houden. Dit mag haar even wel niet voeren tot het handelen met een Soekarno, daar dit hetzelfde is, als een onderhandeling met iemand uit de N.S.B.-leiding in ons land. Maar aan de andere kant, kan de medewerking van Sjahrir er toe bijdragen, dat het ons behoed voor een felle- anti- Nederlandse storm in het belangrijkste gedeelte der openbare mening in de wereld. Een medewerking, die moreel, zowel voor Indië als voor de gehele wereld, niet te onderschatten is. En daarom moeten wij niet denken, dat we, met die mening tegen, doch door zou den kunnen gaan, al zitten velen met ons te popelen, al zouden we iedere keer weer met die ex-geinter neerde willen uitroepen: Daden gevraagd De stad Delft, waarover op ons eiland in het laatste jaar dikwijls is gesproken van wege de hulp der inwoners aan ons eiland, maakt zich gereed om z'n 700 jarig bestaan te herdenken. Delft, de echt Hollandse stad, de historische stad met z'n 60 bruggen. Waar de „oude Jan" z'n door de ouderdom ietwat gebogen, maar niet minder trotse kop nog steeds uit steekt boven de typische gevels der oude gebouwen, eertijds bewoond door vooraanstaande personen van de Oost-Indische compagnie, walvisvaarders, vroede vaderen, enz. Delft, waarvan we op school al leerden, dat Balthasar Gerards er de Vader des Vaderlands vermoordde, de stad met de Nieuwe Kerk, waar de grafstee ligt van VaderWillem en vele andere Oranje prinsen en vorsten. Van 25 Mei tot 2 Juni gaat de oude stad de vervlogen eeuwen herdenken. Het wordt een grootse herdenking. Ongeveer 1000 deelnemers zullen tussen de Nieuwe Kerk en Het Stadhuis een symbolische uitbeelding van zeven eeuwen Delftse geschiedenis, opvoeren, „het spel van strijd om vrij dom", bestaande uit 8 taferelen. In het eerste deel, de uitreiking van het Charter in 1246, zullen toeschou wers een kleurrijke stoet zien van Graaf Willem II met zijn gevolg, edellieden, voetknechten en herauten, als mede enkele honderden burgers in de klederdracht van poorters. De „Zoen van Delft" brengt daaropvolgend gravin Jacoba en Philips van Bourgondië met hun gevolg. Erasmus wordt in het derde tafereel omgeven door zotten en narren (lof der zotheid). Dit tafereel speelt zich af omstreeks 1500. Het vierde toont de toeschouwers den trotsen Spaansen hidalgo Alva en zijn ridders en soldaten (1567). Daartegenover Prins Willem, groepen burgers en veroordeelden. Deze scène brengt tevens de begrafenis van den Vader des Vaderlands met dragers en fakkeldragers (1584). Dan volgt de gouden eeuw vijfde tafereel (plm. 1650). Men ziet de vroedschap, enkele gilden en grote Delftse figuren uit die tijd. De Franse tijd met Napoleon, en zijn soldaten (1811) en de afschudding van het juk (1813) wordt in het zesde deel voor gesteld. In VII de eeuw van herbloei (omstreeks 1870) afgebeeld door arbeiders en arbeidersvrouwen, terwijl de figuur van Van Marken verschijnt en de stoet be sluit met een dertigtal robots. In het laatste tafereel (1940-1945) vervult de burgerij de rol van het ver drukte volk (dwangarbeid e.d.) met enerzijds de Duitser en zijn trawanten, anderzijds de verzetsbe weging. Het geheel duurt ongeveer vijf kwartier. Om dit spel indrukwekkender te maken zal het 's-avonds worden opgevoerd. Een grote verlichtingsinstallatie wordt opgericht, terwijl rondom het Marktplein gas- flambouwen worden aangebracht tussen masten met grote vlaggen. Er komen zit- en staanplaatsen, die ruimte bieden aan circa 4000 personen. Vooral voor dit gedeelte van de herdenking rekent men op grote belangstelling, ook van buitenaf. Er zijn trouwens nog heel wat attracties tijdens de Delftse feestweek. On geveer 60 vermakelijkheden zorgen er voor, dat men zich tijdens die dagen niet behoeft te vervelen. Naast een poffertjeskraam, dus oliebollen lucht, zal de poppenkast met Jan Klaassen en Katrijn niet ont breken. Aan een etalage-wedstrijd zullen ongeveer 150 winkeliers deelnemen. Door dit alles zal de oude Prinsenstad die dagen niet aan belangstelling ontbreken DE TRANSPORTCOLONNE Het Ned. Rode Kruis was voor de oorlog wel bij velen bekend, maar populair werd deze instantie eerst na Mei 1940. Duizenden en nog eens duizenden Ne derlanders verzonden en ontvingen tijdens de bezetting berichten via het Rode Kruis. Ze bracht ontelbare droeve, ook ontelbare blijde tijdingen. Hoewel er tijdens de bezetting al verschillende districten goed georganiseerd waren, werd ook op veel plaatsen de put pas gedempt toen het kalf verdronken was. M.a.w. op vele plaatsen miste men, toen de nood aan de man kwam, een degelijk goed georganiseerde af deling van het Rode Kruis. Ons eiland is er, wat beschietingen, enz. betreft, gelukkig goed afgekomen. Ware dit niet het geval geweest, dan had men ook op ons eiland een getrainde E.H.B.O.-ploeg en trans portcolonne gemist. Het afdelingsbestuur van het District Tholen meent evenwel: „Beter laat dan nooit" Vandaar dat sinds korte tijd een E.H.B.O.-ploeg en transportcolonne te St. Maartensdijk werd gevormd. Zaterdag jl. hield deze sectie (een sectie bestaat uit 16 mannelijke en 8 vrouwelijke), een oefening te St. Annaland. Het geheel stond onder leiding van dokter Tazelaar en dokter Helleman. Ook Burge meester Schuller was aanwezig. Verondersteld werd, dat de Openbare School te St. Annaland een in brand geraakte fabriek was, waarin zich nog mensen bevonden. Verschillende personen, werden bij wijze van oefening uit het brandend ge bouw gehaald door de transportcolonne, terwijl de E.H.B.O.-ploeg onmiddellijk eerste hulp verleende aan in dit geval volkomen gezonde gewonden. Deze werden onmiddellijk in de gereedstaande Rode Kruis- auto gebracht en naar het Ziekenhuis vervoerd. Dokter Tazelaar gaf na deze leerzame oefening een uiteen zetting en wees op de gemaakte fouten. Dhr. J. Moer land, pl.vert. v. d. Rode Kruis deelde mede, dat zich ook op St. Annaland een groot aantal personen had den opgegeven en dat er op enkele dames na al een sectie gevormd zou kunnen worden. De be doeling is echter, dat er voor de gemeenten Stavenisse- St. Annaland en Oud-Vossemeer één sectie wordt ge vormd en niet voor iedere plaats afzonderlijk. Een E.H.B.O. cursus, welke 20 weken duurt, moet den gevolgd worden. We hopen, dat spoedig het geheel goed georganiseerd zal zijn en hopen eveneens, dat het in de toekomst steeds slechts bij oefening hoeft te blijven. De noodzakelijkheid van het vormen dezer secties zullen velen met mij echter moeten erkennen. Van twee oorlogsvrijwilligers uit Oud-Vossemeer, momenteel ook te Batavia, ingedeeld bij het 2e Bat. van het 1ste Reg. Jagers ontvingen wij een schrijven, waarin critiek wordt uitgeoefend op de uitlating van korp. C. P. de Hond in een eertijds gepubliceerde be schrijving „Van Malakka naar Java". De twee oor logsvrijwilligers uit Oud-Vossemeer, t.w. M. Minheere en M. J. Berkhey waren enigszins gepikkeerd, toen ze in ons blad lazen, dat 14 R.I. „volgens de hoge auto riteiten het best getrainde bataljon zou zijn." En ze schrijven dan in deze brief hun belevenissen, hoe ze op 13 Maart te Tandjong Priok aan wal werden gezet en hoe ze regelrecht naar Mr. Cornelis werden ge bracht, waarna onmiddellijk een actie werd ingezet. „De andere dag reeds" aldus de twee jagers, „moest niet 14 R.I. maar ons peleton naar een kampong „Pasar Ikan" (vismarkt) geheten waar we een aanval van 100 man te doorstaan kregen. We maakten 22 gevangenen, terwijl er 10 doden vielen en de rest de vlucht nam. Na drie dagen moesten we naar „Kali- Bata", waar de schoenfabriek „Bata" staat, terwijl we 4 dagen later tesamen met de Abonnezen Depok zuiverden. Zo gaan we voort en zullen niet rusten voor de extremisten onschadelijk zijn gemaakt." Ten slotte laten de briefschrijvers doorschemeren, dat eerst straks, wanneer de rust is weergekeerd, zal blijken welk Bataljon aan de spits stond, waarna ze eindigden met: „Verder vrouwen, kinderen, familie en vrienden de hartelijke groeten van uit Java's rimboe. Leve de Koningin, leve Nederland en Indië, leve de Jagers Kijk, dat is weer een echt Hollands karakter. Niet onderdoen voor een ander. Ons Bataljon is het Batal jon. Een dergelijk geest mag niet ontbreken, het is veelbelovend Gegroet Jagers Uit een op Java verschijnend dagblad Rampokkers gevat: Officieel wordt gemeld: Britse troepen te Batavia arresteerden een zevental rampok kers, die aan de civiele politie werden overgegeven. Zij maakten deel uit van een grote bende, welke een goedang trachtte binnen te dringen. In de nacht van 21 op 22 April werd te Tg-Priok een troep rampokkers op heterdaad betrapt bij het stelen uit een trein. Er werd over en weer gevuurd. De bende nam tenslotte de vlucht met achterlating van 1 dode, 1 gewonde en 2 gevangenen. Gevecht bij Tjilingtjing: Nederlandse patrouilles stuitten ten W. v. Tjilingtjing op een wegversperring. Een vuurgevecht ontstond, waarbij aan Ned. zijde geen slachtoffers vielen. De bende werd verdreven met achterlating van 8 doden en 'n grote voorraad munitie. Aanval op Pesing: Maandagmorgen te 4 uur deed een bende van ongeveer 100 man een aanval op Pesing De aanval werd afgeslagen, waarbij een Nederlandse mindere licht gewond werd (II-14 R.I. - red.). Gevecht bij Pondokgedeh: Een patrouille t.o.v. Pon- dokgedeh raakte slaags met een bende van circa 50 extremisten. De bende werd verspreid met verlies van 3 doden (w.o. 1 Jap). Aan onze zijde geen verliezen. BEKENDMAKING OVERZETDIENST Wegens reparatie aan de Veerpont zal de overzit- dienst Thoolse veer Zaterdag 18 dezer vanaf des morgen 6 uur tot nm. plm. 5 uur gestremd zijn. DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU Bij Kon. besluit is benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau de heer W. M. de Korte, alhier, die reeds 55 jaar lid van de Schippersver. SchuttevSer",, 25 jaar lid van het Hoofdbestuur en thans vice-voor- zitter van dat bestuur is. EEN PRACHT COLLECTE De opbrengst voor de Stichting 1940'45, ge collecteerd in de week van 28 April5 Mei bedroeg te Thalen 2704.50. Procentsgewijze staat hiermede Tholen ver boven de andere gemeenten in ons eiland. Een pracht bedrag. Hartelijk dank Tholenaars. EERVOL ONTSLAG Door het invoeren van een vereenvoudigd Distri butiesysteem kregen in onze kring eervol ontslag: dhr.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1