THOLEN Slechts een plicht. OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE SCHERPENISSE POORTVLIET onze geinuhdeerde gronden. Hierover te klagen is echter nutteloos, want het weer heeft men niet in eigen hand. Al met al is de Lente in het land en als we rondom ons zien, als we de verschillende groene schakeringen op ons eiland, op onze akkers aan schouwen, dan kunnen we niets anders constateren, ondanks de harde kluiten, ondanks het twijfelende drooggevallen bietenzaad, ondanks de schrale Noord- Oostenwind er is vooruitgang Wié weet. als dit onder de ogen der belangstellenden komt, valt er niet reeds een fris regenbuitje op onze dorstige akkers. Het weerbericht voorspelt zoiets DE BEVRIJDING HERDACHT De herdenking van de eerste verjaardag der be vrijding werd Vrijdagavond ingezet met een plechtige herdenking aan de in onze gemeente gebrachte offers, tijdens deze laatste grote wereldbrand. Bij de Alg. Begraafplaats werd een rouwstoet opge steld, bestaande uit: tamboers met omfloerste trommels, familieleden van oorlogsslachtoffers, verschillende autoriteiten, muziekver. „Concordia" en G. V. „Oly- pia" met vaandel voorzien van rouwteken en voorts verschillende particulieren. Onder klokgelui ging men vanaf de begraafplaats naar de Markt, waar het comité voor deze herdenking de tribune opging en na het zingen van het „Wilt heden nu treden" en Psalm 68, de burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven een treffende rede sprak, waarin gewezen werd op het verschil van 10 Mei 1940, toen: Gods wegen, duister, wonderbaar en 5 Mei 1945: Gods wegen, helder, zonneklaar. Na een ogenblik volmaakte stilte uit eerbied voor de gevallenen, wees spr. op de plicht van ons allen, het geschokte vaderland her op te bouwen, opdat de gebrachte offers niet tevergeefs zijn geweest. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze eerbiedige hulde besloten. Zaterdag het moment der meer blijde herdenking werd na de officieel aangekondigde minuut stilte, een vrijheidsgedenkboom geplant bij het begin van de Postweg. Deze boom werd aangeboden door de afd. Tholen der Z.L.M. De burgemeester dankte hiervoor, terwijl het hoofd der O.L. school, dhr. van Liere de vrijheidsboom in herinnering bracht, waarom heen men in vroeger tijd gedanst had, doch waarvan de geplukte vruchten al heel wrang waren. Het verheugde spr. dat er momenteel zo'n gezonde samenwerking was tussen de drie scholen in deze gemeente en hij hoopte dat die zo zou blijven, zo mogelijk nog verbeteren. De later op de dag gehouden bazar had veel belangstelling. EREAVOND VAN „OLYMPIA" Nadat Woensdag 1 Mei een uitvoering was gehou den ter gelegenheid van Olympia's 45-jarig bestaan, werd Donderdag 2 Mei nog een Ereavond gegeven. Naast de vele genodigden en het Bestuur van Olympia waren van het Eerecomité aanwezig, de heren L. D. A. Looysen, M. C. v. d. Stel, E. v. d. Velde, A. Wagemaker, later op de avond kwam de ere voorzitter Burgemeester v. d. Hoeven. Na opening door den voorzitter der gymnastiek ver. dhr. G. Amsing, die er o.m. op wees, dat naar zijn mening deze avond iets buitengewoons voor deze om geving op turngebied vertoond zou worden, lieten de 2 Bergse gym ver. een demonstratie zien. die ook wer kelijk af was en de voorspelling van den voorzitter werkelijkheid maakte. Achtereenvolgens werden Vrije- oefeningen. Brugturnen, Brug, templin-paard en staaf- oefeningen door veteranen uitgevoerd. Vooral de vrije en Brugoefeningen werden resp. met grote belang stelling en spanning gevolgd. De veteranen werden om hun lenigheid bewonderd. Na de pauze werden vele gelukwensen uitgesproken en inzonderheid dhr. Bijl, directeur van „Olympia" met de bloei der ver. ge feliciteerd. Naast vele bloemstukken door verschillende sprekers aangeboden,overhandigde Mevr. Jekel een zeer aardige attentie aan den voorzitter der jubilerende ver., nl. een miniatuur ringstek Vervolgens werd het programma verder afgewerkt. De rekoefeningen door de heren van Sparta en de finale: vrije oefeningen door de dames van U.D.I. oogsten een enorme bijval. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 28. Voorbij de Halsterse Molen is het nog bedrijviger. De moffen zitten in de huizen. Hier en daar komen uit de ramen dreigende mitralleurmonden. lichte en zware, daarachter de wrede koppen der dikke Moffen, gehelmd en nors kijkend. Nog worden de fietsers niet lastig gevallen. Is de Rode Kruisband van de Student de oorzaak Voor een frontsector is het beslist dood stil. Er valt geen schot. Toch voelt men de'spanning stijgen, naarmate men Bergen nadert. Alles schijnt te zijn geladen met electriciteit, zoals de drukkende atmos feer voor een zware onweersbui. En van de „bravour" der Moffen van '40, '41 en '42 is niets meer over gebleven. De schallende S.S. liederen zijn verstomd, de hooghartige uitdrukking in de ogen is verdwenen, voor de „dumme Hollander" hebben ze geen tijd. Nee, de gezichten staan strak, nu staat voor hen een overmachtige vijand, nu staan zij voor een hopeloze strijd en ze zwijgen als Moffen, ze zwijgen en zijn zo stil als deze nevelige herfstdag. Hans is op z'n bestemming. Vanuit de taGroene- woudse-weg, tegenover de St. Anthoniusmolen kan hij zeker het torentje van het klooster zien. De Student De voorzitter sloot de bijeenkomst onder dankzegging voor alle medewerkers en de hoop uitsprekende, dat door „Olympia" bij het 50-jarig jubileum hetzelfde gepresteerd kan worden als deze mooie avond de twee Bergse ver. hadden laten zien. Tot 1 uur was er nog een gezellig samenzijn. DE VIJFDE MEI Dank zij de circulaire van de Min. van Binn. Zaken om de feestviering ter gelegenheid van de bevrijdings dag te beperken tot de Zaterdagmiddag is de gemeente uitbundig feestbetoon bespaard gebleven. De herden king van de uit bloed en tranen geboren bevrijding is op waardige wijze herdacht. Het hoogetepunt van de middag was wel de plechtige herdenking in het gymn. lokaal van de O.L. School. Een kinderkoof, gevormd, door de twee hoogste klassen der drie L. Scholen, zong onder begeleiding van orgel en vioolmuziek, toepasselijke liedjes, afgewisseld met schriftlezing en gebed. Het gymnastieklokaal was overvol met belangstel lenden. Het programma werd onder grote stilte en met aandacht gevolgd. Een concert op de muziektent met een sluitingspeech door den Burgemeester en een korte muzikale wandeling waren een goed slot voor de Nat. Gedenkdag. VOETBAL Zaterdag werd door S.V.O. 1 een bekerwedstrijd gespeeld tegen de Marine te B.O.Z., de laatste ploeg won met 42. INZAMELING De van 28 April tot 5 Mei gehouden inzamelingen voor de Stichting '40-«'45 bracht in totaal op te St. Annaland 676.45. PARTIJ VAN DE ARBEID Maandag 1.1. vervulde Ds. Versteeg een spreekbeurt voor de Partij v. d. Arbeid. Spr. had als onderwerp: „Waarom wordt ik lid van de Partij v. d. Arbeid". Ds. Versteeg gaf een uiteenzetting over het ontstaan van de S.D.A.P., de vijandschap tussen Kerk en Marxisme, de fout van de Kerk door enkel naar boven te zien, de fout van de S.D.A.P. door enkel te ver kleven aan de aarde. Thans is door baanbrekend werk van enkele der vooraanstaande leiders van voorheen verschillende richtingen één partij gevormd, de Partij v. d. Arbeid. Spr. trad toe als lid van deze Partij om de fout van de Kerk hierdoor te herstellen, om, zonder z'n principe te verlochenen, te trachten de socialisatie, het door genoemde partij vastgestelde programma te verwezenlijken, waarmede naar zijn mening ons volk gediend zou zijn. Zonder enige vijandschap, zonder z'n tegenpartijders als minderwaardige mensen aan te zien meende spr. dat hoewel alle thans vastgestelde pro gramma's vooruitstrevend zijn, hij geen heil verwacht van de uitvoering daarvan door de A.R., C.H. enz. Dhr. A. P. Bil die deze bijeenkomst opende, dankte Ds. Versteeg voor de gedane moeite en deelde mede, dat het de bedoeling was een afdeling van de Partij v. d. Arbeid ter plaatse te stichten. Staande ter ver gadering gaven zich een zestal leden op. Naar wij nader vernemen is inmiddels een bestuur gevormd, be staande uit de heren A. P. Bil, voorzitter; Abr. Ver douw, secretaris; A. M. Scherpenisse, penningm.. BE\jRIJDINGSHERDENKING Om 4 uur Zaterdagmiddag werd onder grote belan- stelling het feit, dat we een jaar geleden bevrijd wer den, herdacht. Burgemeester Boogaard sprak een her denkingsrede uit, waarin alle oorlogsslachtoffers uit onze gemeente genoemd werden. Gezamenlijk werden daarna twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De voorzitter der Z.L.M. afd. St. Annaland, dhr. C. J. J. Kooyman, hield eveneens een korte toespraak waar na een door de Z.L.M. geschonken lindeboom door de schoolkinderen van beide scholen voor het Raadhuis werd geplant. Accelerando speelde toen „Dankt dankt nu allen. God'!, Vervolgens werd een stoet gevormd, waarna de geeft hem dan ook de raad daar te blijven zitten, zo veel te sneller kan hij Tholen bereiken en z'n fiets zal hij in of achter de dichtbij staande herberg kunnen verbergen. Bij een eventuele stoot der Geallieerden zullen de vluchtende Duitsers best happig zijn op rijwielen. „Ik ga nog even verder mee", fluistert Hans „om zekerheid te hebben, dat je het klooster binnen komt". „Tot ziens maat". „Tot Kijk", klinkt het terug. Hans rijdt nu langzamer, ziet even later de Student stilhouden voor het klooster en nog even later gaat deze het klooster binnen. Het is gelukt. Nog een ver langende blik werpt Hans op Bergen op Zoom, dat minder dan 2 km voor hem ligt en fiets dan snel terug naar de Groenewoudse weg. Een eindje die weg op, vindt hij een goede uitkijk post, vlak achter het café met vóór hem een schuil- loopgraaf. De bomen rondom het klooster zijn kaal, anders zouden de bladeren beslist het uitzicht be lemmerd hebben, zo niet geheel onmogelijk gemaakt. Z'n fiets brengt hij in een hokje, tegen het café aan gebouwd. Van de bewoners hoort of ziet hij niets. Het is nog steeds erg rustig. Zolang die rust duurt, realiseert ook Hans zich, is er van een stoot geen sprake. Daar moet meer bij te pas komen. Hij zal dan ook de weg nog maar eens beter verkennen. Wat zit er allemaaal in de buurt Links van hem, de Groenewoudse weg in, ziet hij op een eind daarvan een groepje Moffen staan. Zeker ook een mitailleurnest. Martijn had dan toch gelijk, dat het onmogelijk was, langs de zeedijk Bergen te graven der alhier begraven Engelse militairen en het graf va'n de jeugdige tijdens de gevechten te Oud- Vossemeer gesneuvelde Bou Kooijman werden bezocht en verschillende bloemstukken daarop gelegd. 's Avonds gaf de Muziekver. „Accelerando" onder leiding van dhr. M. P. Lanooy nog een concert op het Schoolplein, waarbij ondanks het koude weer vele dorpsbewoners aanwezig waren. OEFENING TRANSPORTCOLONNE De transportcolonne van het Ned. Rode Kruis heeft het voornemen a.s. Zaterdag 11 Mei om 3 uur een oefening te houden op het Schoolplein te St. Annaland. STILLE OMGANG Vrijdagavond mochten wij om 8 uur in eenvoudig heid onze gevallen bondgenoten herdenken. Het vol tallig gemeentebestuur en vele dorpsgenoten waren aanwezig. Bij de graven werden twee minuten stilte in acht genomen. OP HOL Toen A. Hage Pzn. met zijn zaaimachine huiswaarts keerde, sloeg zijn paard op hol. Na door de O.Achter- weg te zijn gerend, kwam het paard op de Postweg te vallen. A. Hage liep beenwonden op. Het geheel liep nog goef af. KRANSLEGGING Voor de tweede maal werd een krans gelegd op de graven van de gevallen hier begraven liggende bond genoten. Ds. Damsté memoreerde in het kort de strijd, die zij moesten strijden met als inzet „hun leven" en wees daarna op de goede strijd, die eindigde met „Het Leven". Vele gemeenteleden waren aanwezig. VRIJHEIDSBOOM Om 4 uur Zaterdagmiddag werd in het Bosch alhier door de schooljeugd de door de Z.L.M. geschonken vrijheidsboom geplant. Tijdens de gehouden toespraken bleef echter een wrang smaakje hangen, daar één der sprekers de gelegenheid benutte min of meer politieke propaganda aan z'n redevoering vast te knopen. TONEEL Op-Zaterdag 4 Mei werd door de toneelver. „Dilet tant" te St. M'dijk het zeer mooie stuk de „Geuzer- waard" opgevoerd, dat nog iets liet zien van het leven tijdens de bezetting. De voorz. der Oranjever. liet bij de opening het eerste, bij de sluiting het tweede couplet van het Wilhelmus zingen. AANBESTEDING De uitslagvan de aanbesteding der Waterkering van het Calamiteuze Waterschap Scherpennisse is als volgt 1. Hoogesteger Jacob - Wemeldinge 19.980 2. Keizer, P. - Bergschenhoek Z.H. 19.000 Monshouwer, J. - Nieuwendijk N.B. 19.000 3. van Boven, L. - Ellewoutsdijk 18.400 4. v. d. Velde, M. - Bruinisse 18.180 5. v. d. Berg, W. - Bruinisse 18.100 6. v. Vossen, W. - S. Annaland 18.100 7. v. d. Werff, A. - St. Maartensdijk 17.980 v. d. Werff, D. C. - Scherpenisse 17.980 Gegund aan de laagste inschrijver. HERDENKING Vrijdagavond had onder grote belangstelling van de inwoners dezer gemeente op de alg. Begraafplaats - bij het graf van C. A. v. d. Werff - de herdenking plaats van de oorlogsslachtoffers uit deze gemeente, t.w.: C. A. v. d. Werff en L. J. Deurloo. Eerst werden een aantal bloemen op het graf ge legd, waarna Ds. Koreman een herdenkingsrede uit sprak. Twee minuten stilte werden in acht genomen. Zeer onder de indruk van deze plechtigheid verlieten allen het kerkhof. VERENIGINGSNIEUWS Iedere Zondagavond van 68 uur vergadert de Jongelingsvereeniging „Soli-Deo-Gloria". Agenda voor naderen. Die kerels daar zullen immers wel patrouilleren langs de dijk Dan loopt hij terug naar de hoofdweg Bergen-Tholen. Z'n uitkijkpost is er nog geen minuut vanaf, dus is hij één-twee-drie terug, als het nodig is. Achter de Sint-Anthoniusmolen is het nogal leven dig. Ook daar zitten Moffen. Die hebben daar natuur lijk een schoon zicht, als ze boven in de molen klim men. Ze kijken dan net zo goed als De Student nu, de stad in. Tussen de Molen en de heg aan de weg ontdekt Hans nog een militaire wagen. Af en toe loopt hij terug naar z'n uitkijkpost. In het kloostertorentje is niets te bekennen. Het wachten duurt lang, temidden van de grote spanning. Al spoedig heeft Hans ook z'n meegebrachte boterhammen verorberd. Ziezo, daar is hij vanaf. Die hoeft hij in elk geval in z'n broekzak niet mee te slepen op de terugweg. Geregeld heen en weer lopen kan ook niet. Dat zou te veel opvallen. Men moet er zich toch al over verwonderen, dat de Moffen Hans zonder meer lieten doen. De minuten verstrijken, de uren ver strijken, het loopt tegen half vier. Hans loopt voor de derde maal een eindje het wegje in... Rustig aan, hij heeft de tijd. Aan de overkant zijn ook enkele personen uit een huis gekomen. Zeker de bewoners van dat huis. Het wachten duurde hen ook te lang, ver moedelijk. Hij zal maar eens een praatje gaan maken, misschien kon hij nog iets te weten komen. Hij loopt er heen dan plotseling boem, boem, boem, boemm fuutt, ffuuutt, ffuuuut. Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2