STAVENISSE Slechts een plicht. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 27. ST. MAARTENSDIJK OFFICIËLE MEDEDELINGEN SCHERPENISSE PREDIKBEURTEN 2 door ook om 11 uur precies een minuut stilte in acht te nemen, zoals dat over het gehele land gebeurd ter herdenking van de gevallenen in de strijd 19401945 tegen de Bezetter; 3e om 4 uur nm. wordt door den Burgemeester een herdenkingsrede uitgesproken voor het Raadhuis, waarna gezamenlijk zal worden ge zongen het eerste en zesde couplet van het Volkslied: ..Wilhelmus van Nassauwe" en „Mijn schild ende betrouwen", met medewerking van ons Muziekgezelschap „Accelerando"; 4e vervolgens zal een toespraak worden gehouden door den heer C. J. Kooyman als voorzitter der Z.L.M. afd. St. Annaland. Een aantal school kinderen zullen dan een door de Z.L.M. ge schonken Lindeboom voor het Raadhuis planten; 5e zullen door enkele schoolkinderen een aantal bloemen worden gelegd op het graf van Bou Kooijman en op de drie graven der alhier ge sneuvelde Engelse militairen, waar ook een toe spraak zal worden gehouden; 6e des avonds om 7 uur zal door de Muziekver. „Accelerando" onder leiding van haar directeur M. P. Lanooy nog een concert worden gegeven op het schoolplein. TWEE JUBILEUMS Het echtpaar Westdorp-de Rijke. Hoenderweg 370 hoopt 8 Mei hun 55-jarige echtvereniging te herdenken. Het echtpaar W. Goedegebuure-Buys op 10 Mei hun 40-jarige echtvereniging. Op die data voor deze echtparen en hun families reden tot vreugde en dank baarheid BURGERLIJKE STAND over de maand April 1946 Geboren: 3 April: Cornelia, dt. van Matthijs Goede- gebuure en Neeltje v. Vossen. 5 April: Leendert Gerard, zn. v. Jacob C. v. Kleyn en Adriana P. Boogert. Gehuwd: 18 April: Adriaan Duyzer, 25 jr. en Adriana M. v. Beek. 25 jr. Overleden: Marinus Giljam, 63 jr. echtgen. van M. W. v. d. Klooster. Gijsbregt v. Poortvliet, 85 jr. weduwn. van Cornelia Geluk. Loop der bevolking Ingekomen: Jan Vroegop en Leendert P. Scherpe- nisse van Rotterdam; Anthonia J. Slager-Wessels van Scherpenisse; Lieven J. Bruynzeel van Poortvliet; Cornelis W. Brakman van Oud-Vossemeer. Vertrokken: Johannes Baas en gezin naar Vrouwen polder; Jan Dijkema en Jeremias Westdorp naar 's Gravenhage; Johannis Ridderhof naar Oud-Vosse meer; Jacob I. Hage en gezin naar Stavenisse; Henri- cus Gunter en gezin en Abraham Westdorp naar St. Maartensdijk; Kommertje A. T. J. van Dijke naar Zierikzee; Tannetje Weststrate naar Yerseke. EEN ONGELUK IN EEN KLEIN HOEKJE Toen dhr. Neh. Potappel met een peilboot terug kwam en deze vast wilde maken, had hij het ongeluk, dat zijn haak losschoot en hij achterover op een ijzeren roeidol terecht kwam. Hij verwondde zich zodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HERDENKING In navolging en op verzoek van Overheidswege, zal op de 4e Mei a.s. des vm. 10.30 uur een plechtige ommegang en kranslegging plaats hebben op de graven van onze gevallen Engelse en Belgische be vrijders, waarbij alle ingezetenen worden uitgenodigd aan deze plechtigheid deel te nemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: op 26 April: Hendrik, zn. van J. M. Dane en D. W. van Oeveren. op 29 April: Neeltje Pieternella, dt. van Izaak G. Dorst en K. Hage. Overleden op 30 April: Ary Gaakeer, 64 jr. weduwn. van Maatje Stoutjesdijk. Gehuwd op 2 Mei: Louis Eliza Heijboer, 33 jr. en Johanna Dina Cornelia de Graaf, 28 jr. Het kleinste pistool, in het bezit van de O.D., krijgt Hans mee, een F.N. 6,35 mm. De Leeuw drukt beiden op het hart voorzichtig te zijn, geen onbezonnen din gen te doen, niets te ondernemen voor er zekerheid is, daar anders alles in duigen kan vallen. Tot 6 uur zullen zowel de Student als Hans, op post moeten blijven. De Leeuw zal voor die tijd maatregelen hebben genomen, zodat er gedurende de avond toch contact blijft bestaan. Bovendien zal de poging om over water Bergen te bereiken, worden uitgewerkt en, zo enigszins mogelijk, ook worden uitgevoerd. Duidelijk weten de beide vertrekkende mannen, wat hun te doen staat. „Alies klaar informeert De Leeuw. „Hou je taai mannen, tot ziens. Wacht, hier, draai nog een sigaret, er zit nog voor 2 man in m'n doos, maar en dat bromt hij schijnbaar nijdig straks geef je ze terug." Er is geen spoor van ontroering te bekennen. De stemmen klinken iets warmer bij het „tot ziens", de nijdigheid van De Leeuw bij z'n sigarettenaanbod is duidelijk camouflage, verder niets. Toch weten allen, wat er op het spel staat. Het kan het behoud van de JUBILEUM Morgen, Zaterdag 4 Mei, is het 25 jaar geleden dat L. v. d. Vliet, alhier, als chauffeur in dienst trad bij dhr. J. C. Krijger te Goes. Het zal hem die dag niet aan belangstelling ontbreken. THOOLSE COMPETITIE Zaterdag gespeeld W.H.S. S.V.O. 1 1—3 Tholense boys S.V.O. 2: 60. brug betekenen. Ze weten ook allen, dat het lang niet ongevaarlijk is, wat die 2 mannen nu gaan doen. In Bergen de Canadezen, van Halsteren tot aan de Zoom de vijand; de twee mannen komen daar tussen te zitten. Diep in z'n broekzak steeks Hans het kleine pistool. Er zitten slechts 5 kogeltjes op munitiegebrek één patroon in de kamer, de veiligheidspal op rust. Dan fietsen ze weg „grimmig" nagestaard door De Leeuw, Martijn Jr. en Noorman. „Straks geef je ze terug", was het laatste wat de Leeuw zei. Ja straks komt er nog wel een „straks" voor die beiden Er is weinig of geen wind. De nevel, die gelukkig niet meer zo laag hangt, maakt het weer toch nog guur. Als de twee mannen de hoek omslaan, de Een- drachtsweg óp, staat het daar, als gewoonlijk de laatste tijd, vol mensen. Met grote belangstelling, nog groter nieuwsgierigheid, zien ze de beide kerels de richitng rijden van de brug. De mensen denken er het hunne, van. Drukke gesprekken verstommen even. „Sssstt, dat zijn de ondergrondse. Natuurlijk wisten ze dat al lang. Thans ligt er bij sommigen het eerste respect in de ogen. Ze zijn voldaan, omdat ze hebben gezien, dat twee mannen in de richting Bergen fietsen, dus natuurlijk ondergrondse moeten zijn. Ze knikken, maar zwijgen. Anderen maken zich ongerust. Wat moeten die gaan uitvoeren Laat ze nou asjeblieft niks uithalen, want dan krijgen wij de volle laag van de Duitse kanonnen. De angst voor Duitse repressailles zat er bij velen ingeworteld. Die Het Districtshoofd van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel te St. M'dijk maakt bekend, dat vanaf Zaterdag 4 Mei a.s. bij de plaatselijke Bureauhouders der P.V.C. bonnen voor rood Klaverzaad kunnen worden afgehaald door die personen, welke hiertoe een aanvrage hebben ingediend. J. G. v. d. Goes. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: 10 uur Eerw. Heer D. D. Konings, Evangelist voor de Inw. Zending 2.30 uur Eerw. Heer D. D. Konings, Evangelist voor de Inw. Zending luidjes dachten ongetwijfeld „dan de brug maar liever de lucht in". Bij het brughokje staat ook nog een groepje perso nen. Eén daarvan is de vader van De Student. „Waar moet jij naar toe roept hij, als z'n zoon de brug oprijdt. Doorfietsend, zwaait deze slechts geruststel lend met z'n hand. „Oerdom toch eigenlijkuit Hans de gedachten van z'n maat, „dat die Moffen ons nu ongehinderd laten passeren, terwijl we in de richting van hun vijand fietsen, die slechts een 6-tal kilometers van ons ver wijderd is". De Moffen laten de twee mannen ongehinderd door- fietsen. Zij behoren tot het springcommando; het be hoort zeker niet tot hun opdracht om burgers aan te houden, of ze storen er zich niet aan. Kan het hun niet meer schelen Als ze dan ook maar van de springlading afblijven. Er wordt verder niet over gepiekerd. Kalm rijden ze over de „Bergseweg". Haast geen burger is te bekennen. Een enkele man staat voor z'n woning en kijkt in de richting Bergen. „Komen ze nu nog niet ligt op z'n gezicht. Bij Vogelenzang is het rumoeriger. Daar zitten verscheidene Duitsers. Een tank staat op de weg naar Halsteren, even voorbij het café Vogelen zang, de vuurmond van het grote monster wijst naar de Zoom. Terdege nemen de twee O.D. mannen alles in zich op. Verderop naar Halsteren zien ze nog een paar vuurmonden, die precies in de richting van Tholen wijzen. Waarvoor dat nou (Woedt vervolgd) EEN RIJWIEL ONTVREEMD Op 25 April jl. werd hier ten nadele van dhr. C. Rijstenbil een rijwiei ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. MET PENSIOEN Onze bekende veldwachter Bijl ging in de afgelopen week de dienst verlaten en met pensioen. Dat hij nog vele rustige jaren in z'n standplaats mag doorbrengen LANDBOUWEINDLES Dezer dagen werd de eindles gehouden van de Alg. Landbouwcursus, welke onder leiding stond van de heren Oudesluys en Duynhouwer. Aanwezig waren de heren Ir. C. J. Droogendijk, rijkslandb. consulent, Ir. M. A. Geuze, voorzitter v.d. Z.L.M., B. en W. en de Commissie van Toezicht. Het was voor de leerlingen een mooie middag. Van het vele behandelde kon na tuurlijk slechts een gedeelte ter sprake komen. o.a. rassenkeuze der aardappels in verband met Hun weer stand tegen ziekten en gebreken, hun bijzondere eigen schappen, enz. Ook werden de Cambridgerollen besproken, een soort stekelrollen, welke bij het aandrukken van de grond deze toch open kunnen houden en in aller hande varia gefabriceerd en versteld kunnen worden. Bij de gebruikelijke toespraken zei Ir. Droogendijk o.a. dat dhr. Oudesluys de oudste leerkracht is bij het landbouwonderwijs in Zeeland en nog steeds vol ijver. Bij de verdeling in drie graden kwamen er natuurlijk ook weer leerlingen op de overgangen te staan. Tien leerlingen kregen een diploma, t.w.: J. C. Bevelander, L. J. Giljam en J. Vroegop Lz. van Poort vliet; A. P. Bijl Dz., Ant. Bolier Az., G. Bolier Pz. en J. Vroegop Johz. van Scherpenisse; A. M. Geluk Jbz. en K. Giljam Dz. van Tholen; M. Geuze Mz. van Oud-Vossemeer. BIJZ. POLITIERECHTER v. G. alhier werd door den Bijz. politierechter te Middelburg, veroordeeld tot 6 weken gev. straf met aftr. van prev. Zoals bekend nam v. G. gedurende 1946 verschillende malen hoeveelheden boter en margarine in ontvangst zonder afgifte van bonnen. Een ergerlijk geknoei kwam aan het licht. Verschil lende afleveraars voorkwamen een verdere vervolging door schikking. BROODPAP Terwijl de bakkersknecht Van T. een zijner klanten bediende nam zijn fiets in een nabijzijnde sloot een bad. Het gevolg was, dat het zich in de broodmand bevindende brood veranderde in broodpap, dat zijn baas wel wat duur vond. COLLECTE De Paascollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht In hotel „De Gouden Leeuw" werd dezer dagen een afdeling voor het eiland Tholen opgericht van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. De afd. telt 20 leden, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: H. Overbeeke, Poortvliet, voorzitter; C. Geluk, St. Maartensdijk, secretaris en Soeters St. Annaland, penningmeester. PRIJSWINNAARS PAASPUZZLE Er moest geloot worden. Het aantal goede oplossers was groter dan het aantal prijzen. De namen van die personen werden op een briefje geschreven, opge vouwen in een feestmuts gedeponeerd en een school knaap trok als nummero 1 een briefje met de naam Jan Melissen - Villawijk B 359 - Oud-Vossemeer, die dus de eerste prijs won, t.w. een actueel boek: „Neder- land in den oorlog". Het tweede briefje vermelde de naam: Eleen Verkamman - Plantagestraat 39 - Tholen, die dus de tweede prijs, een fraai kalendertje ontvangt, terwijl de laatste gelukkige Mej. Corrie Westdorp - Javadijk 614 - St. Annaland was, aan wie een flacon vulpeninkt werd overhandigd. De prijswin naars gefeliciteerd en de overige goede oplossers wen sen we een volgende keer meer succes toe. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: 10 uur Ds. van Oost - Herdenking van de Bevrijding 3 uur Ds. van Oost Geref. Kerk Zondag 5 Mei: 10 en 3 uur Ds. Swierts Chr. Geref. Kerk Zondag 5 Mei: 3 x Leesdienst Geref. Gem. Zondag 5 Mei: 3 x Leesdienst OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: 10 uur Ds. Goverts - Bevrijdings zondag 2.30 uur Ds. Goverts - Bediening H. Doop Geref. Kerk Zondag 5 Mei: 10 en 2.3Q uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: 9.30 uur Ds. van Griethuysen 2 uur Ds. v. Griethuysen - H. Doop Geref. Gem. Zondag 5 Mei: 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: 10 uur Ds. Damsté - Voorbereiding H. Avondmaal 6 uur Ds. Damsté. - Bevrijdings- prediking met collecte: „Eereschuld en Dankbaarheid" Geref. Gem. Zondag 5 Mei: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: vra. de heer F. Luytjes, Evangelist nm. de heer F. Luytjes, Evangelist „Rehoboth" Zondagavond 7 uur Ds. Westerveld van Breda - Herdenking bevrijding Dinsdag 7 Mei zal in het gebouw „Rehoboth" een Zendingsavond gehouden worden. Spreker Zende ling Sijtsma. Vertoond zal worden de prachtige film over het zendingswerk onder de Boschnegers van Suriname SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: vm. Ds. Koreman nm. Ds. Koreman Geref. Gem. Zondag 5 Mei: vm. en nm. Ds. Visser, av. Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 Mei: 10 uur Ds. Vroegindeweij - Herden king van Nederlands verlossing 2.30 uur Ds. Vroegindeweij Geref. Kerk Zondag 5 Mei: 10 en 2.30 uur De heer A. Vingerling uit Goes. Geref. Gem. Zondag 5 Mei: vm. en nm. Leesdienst, av. Ds. Visser

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2