THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht. STAVENISSE SCHERPENISSE Ie. Verplaatsing van de mosselvergaring van Tholen naar Ierseke. Dit is niet alleen ten opzichte van Tholen onaanvaardbaar, maar is slechts uitstel van de moeilijkheden. Door de verbetering van het rioleringsstelsel van Bergen op Zoom, zal al het vuil, dat thans in de oude stad achterblijft, in de Schelde komen en op de lange duur ook Ierseke besmetten. Bovendien gaat deze verplaatsing met zeer grote kosten gepaard. De gunstige ligging van Tholen ten opzichte van de verkeerswegen, van andere mosselvang plaatsen (o.a. Bruinisse) en haar natuurlijke, aardrijks kundige geschiktheid als mosselcentrum, zou ver loren gaan. De belangen gaan hier ver boven de concurrentie tussen Tholen en Ierseke uit. 2e. Het maken van buizen of buitendijkse betonnen vergaarputten met quarantaineputten. In de quarantaine verzamelt men gedurende 4 dagen het water. Dan heet het biologisch gereinigd en wordt naar de vergaarput, waar de mossels liggen uit gespreid, afgevoerd. Deze werken zijn reeds uit gevoerd voor de oesters, waarvoor reeds lang certificaten worden gevraagd. Het maken van een dergelijke inrichting is door de Centrale Dienst Noord-Zeeland nagegaan en wordt begroot op 80.000.Indien het water erg verontreinigd is, zoals in de Westerschelde bij Philippine, past men ook nog chloreerinrichtingen toe. Het in en uit de putten brengen betekent een verhoging van bedrijfsonkosten. Met de door mij geraadpleegde mosseldeskundigen ben ik het eens, dat dit niet een ideale oplossing is. Bovendien vraagt men zich af ten wienen laste deze kosten moeten komen. Omgeslagen naar de hoeveelheid afgevoerd rioolwater zou Bergen op Zoom een groot deel voor haar rekening krijgen. 3e. De meest afdoende oplossing is het bacterie- vrijhouden van de gehele Oosterschelde. Het bedrag aan kosten, uitgelegd aan putten voor oestercultuur en nu ook nog voor de mosselen plus de hogere bedrijfsonkosten, kunnen fataal worden ten opzichte van de concurrentie met andere mossel- en oesterproducerende landen, dat met het oog op onze deviezenpositie al zeer onge- wenscht is. Het bacterie-vrijhouden ware m.i. te bevorderen door zowel te Zierikzee (waar de plannen gereed liggen) als te Bergen op Zoom (in aansluiting op het rioleringsproject), als in Tholen (waar in het uitbreidingsplan een terrein is gereservee/d), een rioolwater-zuiveringsinstallatie te bouwen. Het meest urgent van deze is Bergen op Zoom als grootste vuilwaterproducent. Dan resteren nog de vele kleine plaatsen, te klein en zeker te weinig kapitaalkrachtig voor een zuiverings installatie. Voor deze en trouwens ook voor de groter plaatsen heb ik mij afgevraagd, of een goedkopere oplossing niet kan worden gevonden op de volgende wijze (dit geldt alleen voor de eilanden). Achter vele dijken bevinden zich de z.g. karrevelden. waarvan de goede bovengrond is afgegraven ten behoeve van de dijks- bouw. Indien men per woonkern het rioolnet aansluit op een groot verzamel-reservoir, hieraan uit een diep- bron zoetwater toevoegt en daarna het mengsel via een pijpleiding perst naar de karrevelden. die voor dit doel van een laag dijkje moeten zijn omgeven, zouden er z.g. vloeivelden ontstaan. Ik stel me voor, dat op deze wijze geen hoogere onkosten gemaakt worden dan met gebruik van zuiveringsinstallaties. De voorgestelde werkwijze is bovendien niet ge bonden aan de grootte van de woonkernen en kan met een buisleiding meerdere bedienen. Bovendien maakt men onvruchtbare grond op den duur bruikbaar. Deze zaak betreft zowel Gemeenten, in als buiten Zeeland, verder het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, ook dat van Landbouw en Visserij. Om te voorkomen dat materiaal en geld aan lapmid delen worden verspreid, is het daarom m.i. nodig, al de betrokkenen in kennis te stellen van dit vraagstuk. Ik moge er nog op wijzen, dat de eisch betreffende de certificaten voor de mossels deze zaak zeer urgent maakt. Het in uitzicht stellen van de bouw van zuiveringsinstallaties in 1947 zou, gehoord de visserij deskundigen, nog bijtijds zijn. Zierikzee, 18 April 1946. De Directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken Noord-Zeeland, A. J. ARGELO. BEKENDMAKING Ter kennis wordt gebracht, dat abonnementen voor overtocht Thoolse veer voor de maand Mei. alleen uitgereikt worden op Woensdag 1 Mei, des morgens van zes tot negen uur aan het Kaartenbureau op de brug. GESLAAGD Bij het te Goes gehouden examen aan de Rijks- landbouwwinterschool, behaalden Joh. Frederichs te Oud-Vosseméer en A. Geluk te Tholen hun diploma. Tot schatter van de drajjklocaliteiten in deze ge meente is de ambtenaar er secretarie benoemd. JUBILEUM. De postbesteller L. Endhoven zal op Woensdag 1 Mei 25 jaar in dienst zijn bij de Posterijen. Het zal den jubilares die dag niet aan belangstelling ontbreken. GESLAAGD Voor het gehouden examen te Amsterdam slaagde onze dorpsgenoot de Heer Adri Duine voor het diploma Inspecteur van Politie. VOETBAL 2e Paasdag speelden S.V.O. I en 2 tegen Welberg 1 en 2 en wonnen resp. met 53 en 20. ELCK WAT WILS De uitgave van boeken door de Leesbibliotheek „Elck wat Wils" is weer gestaakt. In totaal werden 5170 boeken uitgegeven. Verzocht wordt aan hen, die thans nog een boek in hun bezit hebben, dit zo spoedig mogelijk bij den bibliothecaris, dhr. A. Gunst, in te leveren. GESLAAGD Te Roosendaal behaalden de hieronder genoemde heren Dinsdag jl. een diploma Voor Tuinbouwboekhouden: A. v. d. Repe, J. Moer land, J. Slager, A. Snoep, J. Goedegebuure en M. Gunter. Voor Landbouwboekhouding slaagden de heren J. de Wilde, F. Goedegebuure, C. Heijboer, A. Geluk, A. van Poortvliet, C. v. d. Klooster, M. v. d. Klooster, J. v. d. Klooster, A. Kramer, C. Overbeeke, P. Paape, W. Scherpenisse, J. Snoep, A. Rijnberg, J. Rijnberg en van de Gemeente Stavenisse: P. Steendijk en A. Hage, in totaal 23 van de 24 cursisten. Allen ontvingen les van het H. de O.L.S., dhr. C. J. C. Boot. KEURING LICHTING 1946 Terwijl de lichting 1945 in Mei moet opkomen, zal de lichting 1946 in dezelfde maand gekeurd worden. Van onze gemeente betreffen dit 23 personen. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H* 26. De wacht in het pakhuis wordt opgebroken. Ieder kan zijns weegs gaan, maar niet te ver uit de buurt, ze moeten onmiddellijk bij de hand zijn. Lust, om nu hun slaaptekort van die nacht in te halen, is er bij geen van allen. Het b r u g p 1 a n, het behoud daarvan, werd com pleet een idee fixe bij de O.D. mannen. Men kon haast niet meer over iets anders denken. Dat zou immers de eerste vrucht kunnen zijn van het lange zoeken naar wapens, van de vele gevaarlijke tochten, dan zouden ze met recht kunnen zeggen: ons werk in die lange koude nachten, in die vele dagen, doorgebracht met zoeken, met poetsen, met proberen, is niet tevergeefs geweest. En de mannen realiseerden zich ook drommels goed, wat het betekenen moest, wanneer die grote dynamietlading niet tot ontploffing werd gebracht. Wat zou het straks nuttig zijn, wat een betekenis kon men er aan hechten voor event, aanvoer van levens middelen na de bevrijding Dat het nog ooit een strategisch voordeel zou kunnen zijn, is vóór de be vrijding bij niemand opgekomen. Tholen was immers een stukje achterland, waarvan weinig voordeel ver wacht kon worden voor een opmars naar het Noorden. Om 10 uur zit de O.D. kern in het huis van Martijn, de pleisterplaats. De Leeuw voert het woord: „Het bevalt me niks, die stilte in Bergen." „Je zou haast denken, dat ze daar weer blijven hangen voorlopig." Gedecideerd wijst z'n vinger langs een lijn op een kaart van de Thoolse omgeving. Een lijn, die de zeedijk aangeeft, welke naar Bergen toe loopt. „Is het niet mogelijk er zo te komen „Volgens de verkenning ondoenbaar", ant woord Martijn Jr. „Dan over water", oppert De Leeuw. Weer buigen de mannen zich over de kaart. Zou het mogelijk zijn 's nachts over water Bergen te bereiken, onder de ogen van de vijand door In een roeiboot bijv. „Daar moet een deskundige bij zijn," werpt Noorman in het midden, „maar als het moet, ga ik mee." Haal De Schipper er bij", adviseert Martijn, „die durft wel en dat is iemand, die met het water op de hoogte is." „Geen kwaad idee", mompelt de Leeuw voor zich heen, dan luidt: „Accoord, vraag De Schipper of hij even hier komt, Martijn. Neen, wacht nog even, dat is een karweitje voor vannacht, daar hebben we nu niets aan. Ook vóór die tijd moet er al enig contact zijn. „Herinner je je nog baas," zegt Martijn dan tegen De Leeuw, „dat De Student zich aanbood, om bij eventuele moeilijkheden te helpen Het volgende lijkt me een pracht oplossing tot het donker wordt. We sturen nu onmiddellijk twee man weg, waarvan één De Student, als hij het doen wil natuurlijk. De Student doet een Rode Kruisband om. Hij studeert immers voor dokter, dus weet al het een en ander. Hij zoekt een punt uit, zover mogelijk op de Halsterseweg, probeert daar in een of ander huis te komen, kruipt zo hoog mogelijk en kan in de stad kijken. Kan vandaar na tuurlijk de bewegingen van onze bevrijders zien en bij een eventuele doorbraak moet hij onmiddellijk op een afgesproken manier een sein doorgeven aan de tweede man, die in zijn gezichtsverband blijft. Wordt De Student lastig gevallen door de Moffen, dan kan hij altijd aanvoeren, dat hij gekomen is, om gewonde mensen te helpen. Wat denk je van zoiets Onder gezichtsverband versta ik natuulijk, dat het sein gezien kan worden door de tweede man." „Lang niet gek", knikt De Leeuw goedkeurend. „Is te probeeren", valt Noorman bij. Daar de mannen VERBOD Streng verboden om aan de binnen- en buitenkant van de zeedijk over de graszetting te lopen vanaf de Klippelstraat tot A. van Luyk. Volgens art. 461 Wetb. v. Strafrecht. VAN EEN PAARD GEVALLEN Vrijdag jl. had het zoontje van den landbouwer L. Neele het ongeluk van een paard te vallen, waardoor hij een diepe wond aan zijn been opliep. Geneeskundige hulp werd toegepast. EEN BLIJDE TERUGKEER Na een afwezigheid van ruim zeven jaar mocht matroos C. de Jong de ouderlijke woning weer gezond en wel betreden. Voorwaar een groot geluk voor de familie. BEVRIJDINGSGELUK Zaterdag 20 April werd op eenvoudige wijze" het huwelijk voltrokken tussen Dr. Stephen Parlee en Mej. Will Bernhardi. Het bruidspaar vertrok Woens dag 24 April naar Engeland. Dhr. M. de Wilde, nog slechts korte tijd geleden beëedigd als ambtenaar van de Burg. Stand maakte een goede beurt, toen hij het huwelijk zowel in het Nederlands als het Engels voltrok. BURGERLIJKE STAND Geboren: 16 April: M. C. Westdorp, zn. van Th. Westdorp en P. Dorst. Huwelijken: 18 April: E. v. Iwaarden, 29 jr. en P. L. den Braber, 20 jr. P. J. de Vos, 25 jr. en Jac. C. v. Zetten, 22 jr. Dr. Stephen Parlee, 32 jr. en Joh. Will. Bernhardi, 25 jr. Overleden: 24 April:: M. J. Bijnagte, 60 jr. wed. van M. A. de Graaf. AANBESTEDING Dinsdag 23 April jl. had de aanbesteding plaats van het Herstel, de Vernieuwing en het Onderhoud van de Waterkerende werken v. h. Waterschap Scherpe nisse. Raming 15.695. Aannemer werd D. C. v. d. Werf Dz. Volgende week hopen wij volledig verslag tegeven. KLEPTOMANIE In verband met de verschillende diefstalletjes, die de laatste tijd in deze gemeente voorkwamen, werd de dienstbode Jac. K. aangehouden. In haar woning wer den zeer vele artikelen aangetroffen, welke ontvreemd waren o.a. gouden en zilveren sieraden, kousen, sokken, babykleertjes, veiligheidsspelden, ansichtkaarten, enz. enz. Verscheidene jaren was zij reeds met deze prac- tijken doende, van de ontvreemde goederen verkocht zij echter niets. Mej. K. is reeds 17 jaar in dezelfde betrekking, nl. bij de fam. H. te Scherpenisse. THOOLSE COMPETITIE Gespeeld Zaterdag 1.1. S.V.O. 1 (Oud-V.) Vrederust 3—3. Voor a.s. Zaterdag W.H.S. (St.A.) S.V.O. 1 te O.-V. oqi 4 uur. Tholense boys S.V.O. 2 te Tholen om 5 uur. Korfbalcompetitie:: Gespeeld Zaterdag 11.: I.V.O. (Poortvl.) W.H.S. 4-=-l. het in beginsel met Martijn eens zijn, laat De Leeuw er als gewoonlijk geen gras over groeien en zegt tegen Martijn: „Vraag of De Student over een half uur hier kan zijn, brood meenemen, rode kruisband om, kortom, licht hem in omtrent onze plannen. Loop vervolgens meteen naar het huis van Hans en vraag of die hier komt. Ook brood meenemen, overjas aan." Er is geen grote omhaal van woorden nodig. Martijn verdwijnt. Een klein halfuurtje later arriveren kort achter elkaar Hans en De Student. De Student heeft alles volkomen begrepen. Hij weet een mooie observatiepost voor dit plan. Het Klooster. Daar wordt hij zeker binnengelaten met z'n rode kruisband om. Met enige medewerking kan hij het torentje van het klooster als uitkijkpost nemen. Vandaar uit zijn ongetwijfeld de bewegingen van de Canadeezen waar te nemen. Hans moet in de buurt van de Groene- woudse weg iets uitzoeken, van waar het uitkijk torentje van het klooster te zien is. Afgesproken wordt, dat De Student twee keer met z'n zakdoek zal zwaaien, wanneer hij constateert, dat de Geallieerden doorbreken, tenzij hij Hans persoonlijk op de hoogte kan'brengen. Hij zal met tussenpozen zwaaien. Dit lijkt de enige mogelijkheid om Hans een zichtbaar teken te geven terwijl het aan die kant van het klooster torentje geschiedt, dat de Geallieerden het niet kunnen zien en de Moffen wel heel toevallig. Dat moet er op gewaagd worden. Wanneer het sein komt, moet Hans met een snelheid, als zat er Landwacht achter hem, naar Tholen sprinten. Aan de brug zal gepost worden door de O.D. mannen, die Hans direct kunnen waarnemen, als hij de Brug opfietst. Meteen zal dan gehandeld worden op commando van Hans. De drie Duitsers moeten onmiddellijk onschadelijk worden ge maakt. De Leeuw zal zelf de draden doorsnijden, daarna de springlading verwijderen. Hans wordt mede gedeeld, welke mannen aan de brug zullen posten. Hij moet aan de ene kant de Duitsers tegenhouden, de mannen zullen de rest doen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2