SCHERPENISSE POORTVLIET ST. ANNALAND STAVENISSE Slechts een plicht. kreeg. Het onderwerp van deze laatste „gelijkstelling voor de arbeiders in 't algemeen, ook wat betreft de arbeidstijd", werd op eminente en verstaanbare wijze uiteengezet. Na enkele vragen gesteld en beantwoord te hebben, werd de gelegenheid geboden tot opgave nieuwe leden. Daarna sluiting. VLIEGERSVROUWEN De toneelver. Alliance voerde het zeer mooie stuk „Vliegersvrouwen" Zaterdag 11. in Hotel van Daalen op. Er werd door de aanwezigen oprecht genoten. Dit met overtuiging gespeelde stuk houdt voor vele mensen en goede les in. Bij den veehouders M. Smits Wzn. is mond- en kuawzeer uitgebroken. BURGERLIJKE STAND Geboren: 16 Maart: Willemina Pieternella Antonia de Rijke, dt. van P. de Rijke en N. J. Wesdorp. Ondertrouwd: Eliza v. Iwaarden, 29 jr. en Pieter nella Lena den Braber, 20. Cornelis Frederik Hout, 23 jr. en Jannetje Hage, 21 jr. Hendrik Ottema, 35 jr. en Elizabeth Wielaard, 30 jr. D. E. L. In de gehouden algemene vergadering van de Varkenshouders ver. D.E.L. werd door de penning meester rekening en verantwoording over 19431944 en 1945 gedaan. Door de evacuatie was dit uitgesteld. Er bleek in 1945 te zijn ontvangen 199.66, uitge geven 182.55, alzo een goed slot van 16.81. Het bezit der ver. bedraagt thans 1173.54. Zeven nieuwe leden waren in 1945 toegetreden, waardoor de ver. thans 94 leden telt. Het gehele bestuur werd herkozen. Tot bode werd aangesteld dhr. L. A. Jansens. Het lidmaatschap werd vastgesteld op f 2.50. LANDBOUWSCHOOL Jongens, die het 8ste leerjaar hebben doorlopen of in het 8ste leerjaar zijn, kunnen zich opgeven als leerling van de Rijks lag. Landbouwschool. Opgave tot 1 April kan geschieden bij dhr. Eckhardt. KORFBAL S.V.S. zal a.s. Zaterdag een trainingswedstrijd spelen tegen I.V.O. van Poortvliet. DIPHTHERITIS In deze gemeente komen drie gevallen voor van deze besmettelijke ziekte. BURGERLIJKE STAND Overleden: Jan Potter, 71 jr. Corn. Overbeeke, 62 jr. Cornelia Kleppe, wed. v. H. van Ast, 82 jr. Urbanus Kurvink, 82 jr. echtgen. van Helena Geuze. Marinus Lindhout 70 jr. echtg. v. Jalje Krijger, eerder wedn. v. Neeltje Goudzwaard. Maria Rotte, 60 jr. echtgen. v. H. Speyer. ANONIEM We hebben de lezers al eerder medegedeeld, dat de plaatsruimte niet toelaat steeds ingezonden stukken op te nemen of bijv. nu al een rubriek te openen: ..Wat onze lezers er van denken", e.d. We hebben U echter ook medegedeeld, dat we gaarne Uw critiek, opmer kingen, meningen, een of ander artikel van onze Eilandbewoners, enz. tegemoet zouden zien. Een enkele maal gebeurt dat ook. Onze dank daarvoor, we hopen dat er nog meer komt. Ook dank voor enkele hartelijke briefjes, waarin men ons mededeelt, dat ons blad zeer op prijs wordt gesteld. We zullen ons best doen. Uw interesse voor ons blad te houden. Een enkele maal ontvangen we echter ook opmer kingen of aanwijzingen van anonieme briefschrijvers. Zo ook in de afgelopen week. Het was overigens een keurig briefje, waarin een opmerking over een bericht van vorige week onder de gemeente Oud-Vossemeer. We zouden hieraan zeer zeker bekendheid geven, wanneer het geen anonieme brief was geweest. Daar gaan we niet op in, ook al was aan deze kwestie niets persoonlijks verbonden. Het was van algemenen aard en we zouden zeker aan het verzoek om hiervoor een plaatsje af te staan in ons blad, hebben voldaan, wanneer de briefschrijver zich bekend had gemaakt. Dit niet, om die naam onder dat stukje te plaatsen, zo dat niet gewenst wordt, maar, opdat wij in elk geval weten, van wie het komt. Dat anonieme briefschrijvers dus nooit antwoord op of publicatie van het door hen verlangde verwachten. Anoniem werd aan Mussert e.c. geschreven, dit is niet meer nodig na de bevrijding en zeker niet aan de redactie van Uw eigen blad, nog minder, zoals de laatste brief, als het iets betreft van algemeen belang. Graag dus Uw mening, maar niet anoniem DE THOOLSE BRUG Naar aanleiding van onze opmerking in ons vorig nummer onder bovenstaande titel, betreffende de Vrije Zeeuwse Veren, ontvingen wij een schrijven van één onzer lezers, waarin deze ons mededeelde, dat hij volkomen accoord kon gaan met de strekking van dat artikeltje. Hij deelde hierin echter ook mede. dat deze kwestie de aandacht van vele anderen heeft en sloot een afschrift bij zijn schrijven, dat gericht was aan het College van Gedep. St. te Middelburg. In dat afschrift wordt er namens de Kon. Ned. Motor. Ver. sterk op aangedrongen o.a. het Thoolse veer vrij te maken. We zullen zien wat het wordt VOETBALCOMPETITIE De eerste voetbalcompetitiewedstrijden zullen a.s. Zaterdag worden gespeeld. Als eerste komen uit: Tholensche Boys W.H.S. (St. Annaland) S.V.O. 2 Vrederust INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) BLIJFT SPORTIEF Deze woorden lazen wij in uw sportpraatje van 15 Maart jl. en wij zouden hierop willen wijzen naar aanleiding van de gedragingen van één enkele speler in de wedstrijd Tholensche BoysS.V.O. van Oud- Vossemeer op Zaterdag 16 Maart j.l. Wij zijn het met den schrijver van dit sportpraatje volkomen eens, vooral als hij daar schrijft blijft sportief en gedraagt U behoorlijk, maakt er werkelijk een sport van. Maar wij zouden er nog iets bij willen voegen en dat is dit: „spelers leert vooral de spelregels en bestudeert tevens de handeling voor scheidrechters, waarin vooral ge wezen wordt op de plicht van de spelers, wanneer dit gebeurt dan komen er dingen zooals nu gebeurd zijn niet meer voor. Want wat is het gevolg van deze dingen dat een bestuur van zoo'n vereniging ook een slechte naam krijgt. Wat is er nu gebeurd Voor de rust toen S.V.O. de wind in de rug had, waren ze geregeld in de aanval en waren er ook werkelijk zeer mooie en aardige momenten. Dat ze werkelijk in de meerderheid waren, bleek dat de rust inging met een 21 stand in het voordeel van S.V.O.. Na de rust kreeg Tholen dit voordeel en al spoedig werd gelijk gemaakt 22. Of dit nu niet goed werkte op het gemoed van één der spelers van S.V.O. of hoe het zij, maar toen de scheidsrechter, die over het geheel zeer goed leidde, een kleine fout maakte volgens die speler, begon hij tegen den scheidsrechter te keer te gaan, met het gevolg dat de scheidsrechter hem het veld uitstuurde. Hij weigerde dit en toen beging de aanvoerder van S.V.O. een zeer groote fout, hij beval zijn spelers de wedstrijd te staken. Dit mag nimmer gebeuren als men sportief wil blijven. Men behoort te weten als speler en dan toch zeker als aanvoerder, dat de scheidsrechter tenslotte te beslissen heeft en al is In deze gemeente is een bibliotheek in oprichting. Zo spoedig mogelijk zal deze met de uitlening van boeken beginnen in de consistoriekamer van de N.H. Kerk. JAARVERGADERING GROENE KRUIS Op Donderdag 14 Maart hield het Groene Kruis haar jaarvergadering. Ds. Vreugdenhil opende als voorzitter de vergadering en sprak zijn blijdschap uit over deze eerste vergadering na 3 jaar De laatste vergadering vond plaets in 1943, terwijl in Februari 44 nog een vergadering werd uitgeschreven die echter niet door kon gaan. De jaarverslagen over '43, '44 en '45 werden de vergadering voorgelegd. Het bestuur werd als volgt gekozen Secretaresse: Mevr. Lindenbergh-Klooster (aftr.), penningmeester: C. A. de Wilde (aftr.), bestuursleden: J. J. Versluijs (aftr.) en F. Verhees (aftr.) D. Lindhout Dzn. werd door het bestuur als voor lopige bode voorgesteld en door de vergadering ge kozen. Bepaald werd de minimum contributie te brengen van 1.op 2. Door het bestuur werd in overweging gegeven de zwakke kas te versterken door een lijstcollecte of verloting. Hierna bracht Ds. Vreugdenhil de aanwezigen, een 70-tal, dank voor hun belangstelling, en sloot de vergadering. ZIEKENHUISVERPLEGING 15 Maart vergaderde de afd. St. Annaland van de Maatschappij voor Ziekenhuis verpleging „Tholen en St. Philipsland". Een zeer gering aantal leden was vertegenwoordigd. Dhr. A. P. Bil schetst in z'n openingswoord de financiële toestand, waarover men zeer tevreden kan zijn. Met een batig saldo van 985.39 kon worden afgesloten, wat merendeels is geblokkeerd. In St. Annaland zijn een 130 gezinnen aangesloten. Het aan tal verpleegdagen in 1944 bedroeg 803 van 80 patiën ten, in 1945 was dit resp. 480 en 72. Tot afgevaardigden voor de Alg. Verg. te St. Philipsland werden benoemd de heren C. Ridderhof en D. Ridderhof. AANBESTEDING Op 3 April a.s. zal des voormiddags 11 uur op het gemeentehuis alhier onderhands worden aanbesteed het herstel, de vernieuwing en onderhoud van aarde-, kram- en steenglooiing werken aan de zeedijk van de Annavosdijkpolder. Aanwijzing op 28 Maart a.s. des vm. 11 uur. AFDELING Z.L.M. Vorige week kwam de afd. Stavenisse der Z.L.M. des avonds 7 uur in Hotel Potappel bijeen, onder voorzitterschap van dhr. C. v. Putten. O.a. waren aan wezig de heren M. C. Kostense landbouwer te Krni- ningen en dhr. de Ronde te Tholen. Beide laatstge noemde heren hielden een spreekbeurt over bewerking, inzaaien, drainage, enz. Aangeraden werd direct te zaaien, na het zaaiklaar maken van de grond. Dhr. Kostense besprak ook de gipsaanwending, de aard appel verbouw en de verbouw van suikerbieten. Door de aanwezigen werden vele vragen gesteld, die door genoemde heren voldoende werden beantwoord. LANDARBEIDERSBOND Donderdag 14 Maart kwam de Ned. bond van arbeiders in land-, tuin- en zuivelbedrijf afd. Stavenisse in openbare vergadering bijeen. Als spreker trad dhr. J. Lucard ass. bestuurslid afd. Zeeland, op. Na het welkomswoord wees de voorzitter op het doel van deze vergadering, waarna dhr. Lucard het woord Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 21. De laatste tijd kwamen de meeste wapen en munitie van Stavenisse. De politieman daar plunderde de be schoten en aangespoelde schepen. En die wapens waren meestal in prima staat. Dikwijls kwam er in die dagen een boodschap uit Stavenisse. 's Avonds 11 uur ontmoetten de politieman en 2 O.D.-ers elkaar dan bij het „Diepegat". Eén of 2 zakken verwisselden van rijwiel en rustig peddelden de O.D.ers naar Tholen. Het „wapenarsenaal" was 's avonds één en al be drijvigheid. Poetsen, schuren, oliën. Alleen de Thoolse wapens bleven onvindbaar. Martijn Jr. en Noorman hadden in de vroege morgenuren de aan de Eendracht staande „Duitse" loods nog met een bezoek vereerd, alle hoekjes en gaatjes uitgezocht, den bodem bewerkt, maar niets ontdekt. Onomstotelijk stond het nu bij de mannen vast, dat de wapens op het Kerkhof verborgen waren en ze knarsetanden van nijd, dat ze er niet achter konden komen, dat de verbergers of de weters er van geen tip gaven. De kern begon een weinig te begrijpen van de zware taak, die hen bij de bevrijding te wachten stond. De O.D. Bergen op Zoom gaf de hoofdinstructies door. St. Philipsland, eerst tot het District Tholen behorend ging over naar Bergen, opdat nu het Gewest Zeeland was afgesneden men de orders te St. Philipsland ook direct door zou krijgen en niet langs de omweg Tholen. Dit alles werd besloten, toen Hans op een stormachtige morgen de proclamaties der Koningin om z'n borst gewikkeld, naar St. Philips land bracht. Het was een zware tocht, de sterke wind liet hem haast niet toe op z'n fiets te blijven. De Geallieerden vochten in de bossen achter Bergen op Zoom ér was die dag niets van te horen. Onbegrijpelijk was het ook voor Hans, als hij op weg naar St. Philipsland de tanks van de Geallieerden haast kan ruiken, toch niets van het front hoort. Op de grens van het dorpje wordt hij aangehouden. Spergebied Niks erg voor Hans. De Leider v. d. Distributiedienst gaf hem een verklaring mee, dat hij in verband met de noodtoestand voor Distributie aangelegenheden te St. Philipsland moet zijn. En de controlerende Armeen en een politieagent knikken goedkeurend, als ze de verklaring lezen. Hans brengt de proclamaties op het aangewezen adres. Hij knipoogt als hij het Distributiekantoor voorbij rijdt. Waar zo'n instantie al niet goed voor is. Verheugd raast hij, de wind in z'n rug, retour Tholen. Verheugd om het feit, dat de proclamaties veilig zijn bezorgd, verheugd omdat hij deze uitge voerde opdracht aanvoelt als direct van H.M. ontvan gen. Haast zonder te trappen suist hij voorbij de controle. Hij verwondert er zich niet over, dat hij zonder aangehouden te worden, passeert. Later dringt het pas tot hem door. Nog later hoort hij, dat de Armenen in grote haast vertrokken waren. Waar zou dan de eigen burger nog voor controleeren Diezelfde dag zijn Noorman en Menning op de motor naar Stavenisse geweest. De enorme verlaten bunkers aan het Scheldt werden door hen grondig onderzocht. Van de ondergedoken Armenen was geen spoor te bekennen. Van een nog in die omgeving wonende boer vernamen ze echter, dat deze er één van had ontdekt, gezeten op een plaats, waar iedereen zo ongeveer dagelijks enkele minuten doorbrengt. De boer had van schrik de benen genomen. Ook van den politieman uit Stavenisse brachten ze bericht mee om trent de Armenen. Volgens hem zouden ze zich onmiddellijk overgeven, wanneer de Geallieerden door stootten. Den 24ste October werden eveneens de Algemene Richtlijnen der O.D. voor de plaatselijke comman danten klaargemaakt. 2 hoofdrichtlijnen werden ge geven: a. ordehandhaving, b. militaire taak. 'Hierin werd o.m. vermeld, dat het tijdstip van openlijk optreden door middel van een ordonnans schriftelijk zou worden bekend gemaakt. De kern was er inmiddels ook achter gekomen, dat nog een andere groep in Tholen zich klaarmaakte om na de bevrijding het roer in handen te nemen. Zij begreep, dat dit tot conflicten zou leiden en maakte met de hoofden van die groep contact. Het uiteindelijk resultaat was dat de onofficiële groep zich aansloot bij de O.D. kern. Jammer genoeg echter met terugtrekking van den betrouwbaarsten politieman De Lange. Wordt vervolgd).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2