Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen TWEEDE BLAD. Acht pagina s Watersnood 1906 Een kort Sportpraa^je Ons Kinderhoekje. OUD-VOSSEMEER een droevig bericht „margriet- 2e JAARGANG No. 18. 15 MAART 1946. Neen, lezers, iedere week kannen wij U nog geen acht pagina's brengen. Ietwat raimer werd onze papiertoewijzing wel, zodat we zallen trachten U eens per maand 8 pagina's aan te bieden. Het is in elk geval al weer een kleine uitbreiding. Zo het enigszins mogelijk blijft,zal hiervoor geen verhoogde abonnementsprijs worden gevraagd. We twijfelen er niet aan, of U zult dit op prijs stellen. Wie herinnert zich nog, dat het Dinsdag 12 Maart jl. 40 jaar geleden was, dat ons land geteisterd werd, door een grote waters nood Herinnert U zich nog, dat toen Oud- Vossemeer onder water kwam te staan, dat de bewoners moesten evacueren, dat H.M. de Koningin een bezoek aan die plaats bracht. dat de zeedijk, die de Nieuwlandpolder te St. Annaland beschermde, werd stuk ge slagen. dat die polder onder liep, dat de Klippelstraat- en Suzannawegbewoners moes ten evacueren, dat toen het .domineesdijkje" werd aangelegd onder leiding van Ds.Voogd, dat toen alle mensen eendrachtig aanpakten, omdat er nood was, dat de tegenwoordige H.A.R.K. niet het eerste gratis verdelende comité is, dat er nl. ook in 1906 een soort H.A.R.K. verdeling plaats vond, dat toen ook ieder lang niet te vreden was, omtrent de distributie. dat hiervoor ook redenen zijn geweest, dat er tenslotte een spotrijmpje is gemaakt, ,,Geef ons heden ons dagelijks brood En om de vier jaar een watersnood." dat deze laatste wens gelukkig niet in ver vulling is gegaan. Het formaat iets groter, dus ook voor deze rubriek een klein hoekje reserveren lijkt me niet ongewenst. Nog steeds vindt de sport op ons eiland maar een matige inslag. Toen leervak j. op de scholen werd ingevoerd, dachten de sport- ver.: ,,dat is onze kans, nu zal er ook beslist meer ambitie voor onze verenigingen komen". Daar is echter tot dusver weinig van gezien. Hoe wordt dit vak ook eigenlijk doorgevoerd op de scholen in ons eiland Meteen moeten we daar de vraag aan vastknopen: ,.Hoe en waarmee moeten de onderwijzers de leer lingen gymnastiek geven?" Wat voor mate riaal staat ter hunner beschikking Iedere eilandbewoner, die zich hiervoor interesseert weet het antwoord. Er is niets. Dat was een grote factor, waarom er voor dit vak weinig is gedaan door onderwijzers. Daarbij kwamen de bezettingsjaren, die op zichzelf al weinig animo brachten. Het ging zelfs met de sport- ver. de verkeerde kant op, al zijn de leden er lang niet helemaal de schuld van. Er kwam immers arbeidsinzet, er l^wam evacuatie enz. Dit bracht een grote terugslag voor de bestaande sportver., die op ons eiland toch alles nodig hadden om te kunnen blijven bestaan. En nu...? Menige sportliefhebber vraagt zich af of er ooit weer bloei zal komen in zijn vereniging. Het lijkt of de jeugd er niets meer voor voelt. En dan werpt die liefhebber een blik terug, hoe hij van 's morgens tot 's avonds aan het voetballen was (wel wat te eenzijdige sport). WIE ZIET HET? Mijnheer Mulder kwam thuis en liep na tuurlijk naar de spiegel. Natuurlijk zul je zeggen. Waarom is dat natuurlijk Ja kijk, mijnheer Mulder is een erge ijdel tuit, die altijd voor de spiegel staat en kijkt of zijn haar wel netjes zit of zijn das goed gestrikt is enz. Gisteren ging hij dus weer voor de spiegel staan en keek. Maar plotseling ontdekte hij dat de spiegel niet goed kon zijn en toen hij duidelijk keek, zag hij ook dat zijn zoontje hem gefopt had en een goed getekende plaat op de plaats van de spiegel had neergehan gen. Hoe zag mijnheer Mulder nu, dat de spiegel niet echt was Dat er niets voor voelen, beamen we toch niet ten volle. We moeten niet vergeten, dat er gedurende 3 jaren practisch geen gelegen heid voor was. Jonge leden kwamen er dus niet bij. Nu wordt heropbloei nog vaak tegen gehouden door geen terrein, geen materiaal, enz. *We menen dat het zien van sport ook het verlangen naar sport inhoud. Daarom, wanneer alle ver. op ons eiland weer over een terrein beschikken, wanneer ze hun best doen „juniores" te werven, lijkt het mij niet onwaarschijnlijk, dat het enthousiasme groter zal worden. Stop voor dit keer, het zou te ver voeren. Nog even een blik op de a.s. competities: De voetbalafd. van Tholen, Oud-Vossemeer, Vrederust, St. Annaland en misschien ook club van Steenbergen gaan zo spoedig moge lijk (hangt af van weersgesteldheid) een voetbalcompetitie beginnen. Oud-Vossemeer zelfs met 2 elftallen. Voorspellen doen we niets, er is ook nog heel weinig te zeggen. We weten alleen dat Tholen nog een behoorlijk elftal heeft, Oud- Vossemeer veel durft, ga eens na, 2 elftallen. Het lijkt me, dat het eerste elftal dan goede prestaties kan leveren. W.H.S. met veel jonge krachten moest worden aangevuld. Soms is dit prachtig, maar wanneer het ongetrainde weinig gevoetbald hebbende jongens zijn, valt het niet mee een behoorlijk geheel te krijgen. W.H.S. speelt z'n thuiswedstrijden op het terrein van Oud-Vossemeer. De voet bal van Vrederust is ons momenteel onbe kend, zodat we daar geen mening over kun nen vormen. St. Maartensdijk doet niet mee. Die ver. heeft geen voetbalterrein. We hopen, dat de competitie prettig mag verlopen. Ook de Korfbalver. van ons Eiland begin nen een competitie. Tholen, Poortvliet, St. M'dijk (2e twaalftal), Scherpenisse, St. Annaland, misschien Stavenisse ook nog, zul len elkaar bekampen. Ook die wensen we succes toe. Wat voor allen moet gelden: Blijft sportief, gedraag U behoorlijk, ook na een wedstrijd, maak er werkelijk een sport van. De animo, ook van buitenstaanders kan daar enkel groter door worden. Zoiets hangt vooral op ons eiland van Uw gedrag af. Dezer dagen ontvingen de ouders door middel van het Rode Kruis bericht, van het overlijden van Marinus Lindhout in Novem ber '44 te Hamburg. Hij was gedurende de bezetting langen tijd ondergedoken, werd ge grepen en na een kort verblijf in Amersfoort naar Duitsland gedeporteerd. FIETSEN ZONDER LICHT Een drietal personen werden voor „rijden zonder licht" bekeurd. Wij vernemen, dat er streng op gelet zal worden. Men zij dus ge waarschuwd Voorkomen is beter dan ge nezen SPOEDVERGADERING GEMEENTERAAD De tijd. gemeenteraad kwam in spoedver gadering bijeen op 9 Maart jl. Het punt van de agenda behelsde benoeming onderwijzer a. d. Openb. Lagere School. Uit een vijftal sollicitanten werd de heer J. J. Roosmalen te Rilland-Bath benoemd. Verder werd besloten de woningen A 16, bewoond door C. L. Boogaard en A 17, onbe woond, in de zgn. Blindehoek, onbewoonbaar te verklaren, wegens de buitengewoon slechte toestand, waarin beide huizen verkeren. WAAR GAAN WE HEEN Wanneer men hoort, welke bedragen ge boden en gevraagd worden om een land bouwersknecht in dienst te krijgen, dan vraagt men zich onwillekeurig af of dergelijke bedragen bij de tegenwoordige prijzen voor Landbouwproducten uit de bedrijven betaald kunnen worden. Ook de vraag naar koewachters is tamelijk groot, doch de bereidheid om voor een koe wachter 15.per week uit te tellen, een gemet land ter beschikking stellen, een vrije Zaterdagmiddag en Zondag, is minder groot. Opruimen van melkvee en een voor de be volking minder goede melkpositie zal hiervan het gevolg worden. Het schijnt, dat de lonen die bij de Heide Mij. betaald worden weinig stimulerend wer ken om werk in de landbouwbedrijven te aan vaarden. Op 7 Maart kwamen de leden van de buurtfer. „Margriet" in vergadering bijeen. Een punt van bespreking was: het houden van een feestavond voor die buurtver. Het bestuur trad af. Benoemd werden na stemming, de heren J. J. Kamhoot, Abr. Duine G. van Dienst, allen aftredend en J. J. Gelok en W. v. d. Ploeg. Laatstgenoemde nam de benoeming niet aan, in zijn plaats kwam J. G. de Leeuw. Na onderlinge discussie werd de feest avond in beraad gehouden. Tot bode werd benoemd de heer I. van Daalen Jr. In een later gehouden bestuursvergadering werd besloten de feestavond te organiseren. AANGESTELD Tot telegram- en hulpbesteller der P.T.T. werd aangesteld, dhr. Iz. v. Daalen Iz, alhier BURGERLIJKE STAND Geboren: 3 Febr.: Martha Willemijna Jo hanna Pieternella, dr. van J. van Poortvliet en I. M. Jobse. 8 Febr. Elizabeth Baren- dina, dr. van J. Pipping en C. van Daalen. 12 Febr. Catharina Pieternella, dr. van M. van der Zande en C. van Elzakker. 12 Febr. Arend Pieter, zn. van A. Aarnoudse en H. W. den Engelsman. -13 Febr. Jan Jacob, zn. van A. J. Geuze en J. Berkheij. 15 Febr. Cornelis Gillis, zn. van J. v. Eijk en L. S. Geervliet. 18 Febr. Christiaan Leen-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3