THOLEN Slechts een plicht. BEKENDMAKING Burgemeester enWethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de Verordening op de heffing van gelden onder den naam van precariorechten, goegekeurd bij Koninklijk Besluit van 1 Februari 1946, no. 5. Tholen, 13 Maart 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd. AANGESLOTEN B. Krijger Tholen, Keuringsdienst-Brug- controleur vanaf heden weer aangesloten onder no. 74. ONTWIKKELINGSDAG Zaterdagmiddag j.l. hield de Vereniging L. J. G. (Landelijke Jeugd-Organisatie) in samenwerking met de Z. P. M. (Zeeuwse Plattelands-Meisjes) een ontwikkelingsdag in de zaal van Wed. Hoek te Tholen. De Voorzitter der L. J. G. den heer J. Brooijmans opende de bijeenkomst en het ver heugde hem een groot aantal genodigden en belangstellenden een hartelijk welkom toe te roepen. Daarna volgde samenzang van het Z. Volkslied. Vervolgens traden als sprekers op dhr. Ir. Kuypers en dhr. F. de Ronde, die afgewisseld werden door zang van de Z.P.M.ers., De clamatie en Toneelstukjes welke bijzonder goed werden uitgevoerd. Ook het Lintenspel van rood, wit, blauw en oranje werd prachtig opgevoerd. Het is een verheugend feit dat er zo'n goede samenwerking en samenleving is tussen de plattelands jongeren en dat ze streven naar ontwikkeling die nodig is voor het land en het komende gezinsleven. Nadat het programma was afgewerkt sloot de voorz. deze middag met dank te brengen aan de medewerkenden voor de aangename uren die ze de aanwezigen aangeboden had den. In bijzonder bracht de voorz. dank aan Mej. van Splunter voor haar mooie zang en goede leiding gegeven bij het Lintenspel. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Op Vrijdag, 8 Maart werd in de Chr. School, Doelweg 14, te Tholen, de jaarlijkse ouderavond gehouden. Vooraf was het werk der leerlingen te bezichtigen geweest in een apart lokaal. De fleurige tekeningen, beves tigd op de borden en het nette schrijfwerk aan de wanden, hadden een overvolle belang stelling, doch bovenal de door de meisjes vervaardigde voorwerpen op de handwerkles. Gezien de moeilijke verkrijging van materiaal viel het alles mee. De eigenlijke bijeenkomst in twee der andere lokalen werd geopend met het zingen Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 20. Tholen werd overbevolkt. En de honger stond voor de deur. Doordat het eiland onbezet was, zwierven er verschillende personen ongestoord rond. Dief stallen werden gerapporteerd, ook in Tholen zelf. Daarom werd in die dagen een hulppolitiecorps op gericht, bestaande uit Thoolse burgers, die gedurende de spertijden patrouilleerden door Tholen. De a.s. honger smoorde het geweten en in Tholen waren varkens, al waren het er niet veel, al waren ze nog niet groot, toch niet te versmaden om de droge boter ham smakelijker te maken. Minder principieele per sonen konden zich laten verleiden om zo'n beestje van eigenaar te doen verwisselen. Ook om andere diefstal len te voorkomen, vond men het noodzakelijk dat er hulppolitie patrouilleerde. Wellicht zou het dan niet meer voorkomen. Zo werd althans beweerd, zo ont stond ook die hulppolitie. In die nachten waren voor een goed waarnemer niet enkel rustig patrouillerende hulppolitiemannen te zien. Ook de O.D. waakte. Vanaf Zondag 8 October een schriftelijk bevel van de O.D. leiding moest er 's nachts gewaakt worden. De kern was uitgebreid met enige vertrouwde mannen, die jaren tevoren al van Ps. 89 6, het lezen van Klaagliederen 3 en gebed door ouderling I. Lindhout. Daar na sprak de voorzitter, G. Jansen, een openingswoord, wijzende op het grote voor recht, dat thans voor de eerste maal na de bevrijding, weer een ouderavond kon worden gehouden. Voorts gaf hij het woord aan dhr. J. L. Geluk, hoofd der school, die sprak over de opvoeding der kinderen in het algemeen en zijn onderwerp verdeeld had in drie delen, n.m.l. Ie. Een blik in het verleden. 2e. Onze roeping in het heden en 3e. Onze verwachting voor de toekomst. Onder grote stilte werd dit ernstig woord aangehoord. Na de pauze liet onderwijzer C. Bonger door zijn koor verschillende psalmen, die goed waren ingestudeerd, zingen, terwijl ver volgens het H. d. S. nog een slotwoord sprak, waarin hij de ouders vroeg gedurig de noden van school en personeel in de gebeden te. willen gedenken, om daarna, nadat nog psalm 84 6 was gezongen, met dankzegging te eindigen. Het Bestuur mocht op een druk bezochte en welgeslaagde ouderavond terugzien. DAMMEN De Thoolse Damclub organiseerde Vrijdag 8 Maart 1.1. een grootse simultaan-séance, waarvoor de Zeeuwse kampioen, de heer J. Blom uit Yerseke, was uitgenodigd. Ter versterking van de Thoolse gelederen waren spelers van diverse clubs uit het eiland aan getreden. De voorzitter van de Thoolse Damclub opende deze avond met alle aanwezigen har telijk welkom te heetten, inzonderheid de heer Blom. De voorzitter feliciteerde den heer Blom, met het zo juist behaalde kampioen schap van Zeeland en wenste hem succes in de komende nationale en internationale wed strijden. Nadat de heer Blom nog een kort woord had gesproken nam het spel een aanvang. Er ontplooide zich een interessante geanimeerde strijd, waarin de heer Blom 19 partijen won, 3 partijen remise speelde tegen de heren van Hout te Scherpenisse, J. de Heer en M. Korsman te Tholen en verlpor 7 partijen van de heren M. Schot, C. J. de Korte, J. Deurloo te Tholen, W. v. d. Slikke te Scherpenisse, L. Voshol, C. Gunst en A. Kloet te Oud- Vossemeer. Als geheel kan dit als zeer goed geslaagd worden genoemd, te meer, daar hierdoor een band is gelegd tussen de verschillende damclubs van ons eiland. De Thoolse Damclub hoopt door het organiseren van deze simultaan de damsport op ons eiland uitermate bevorderd te hebben. RESTAURATIE NED. HERV. KERK Naar vernomen wordt zal men binnenkort een aanvang nemen met de restauratie van de Ned. Herv. Kerk in onze gemeente. Voor dit doel kan men reeds binnen enkele dagen 100 ton steen verwachten. hun medewerking beloofd hadden. Thans was die medewerking nodig. Men moest weten, wat er 's nachts gebeurde. Kwamen er Moffen in het eiland Hoe ontwikkelde zich het front Wat gaat er met de brug gebeuren Het mooie weer houdt aan stille nachten met flonkerende sterren. 2 O.D.-ers zitten verscholen, in de buurt van de brug. Zij hebben "het wachtje van 24 uur. Bij de brug staat 1 agent met een paar hulppolitiemannen te praten. Hun stemmen dringen door tot de plaats waar de 2 O.D.-ers verscholen zitten. Die houden zich kalm. Och, het zullen wel vertrouwde personen zijn maar wat niet weet, niet deert. En zo langzamerheid dringt er toch al te veel naar buiten over het O.D. werk. Hoe kon het ook anders. Bij het contactpunt kwamen immers te veel mensen. Dan hield er weer een ordonnans stil op de motor, dan weer arriveerden contactmensen uit het eiland en allemaal in hetzelfde huis. Een""paar dagen voor het afsnijden van de Zeeuwse weg, was Noor man nog teruggekomen uit Z. Beveland. Drie dagen weggeweest, grote ongerustheid bij de Kern, tenslotte kwam hij achter op een motor, gebracht door een illegale politieman uit Wemeldinge. Op z'n blote lichaam bevonden zich de proclamaties van de Konin gin. Dergelijke bezoeken, plus de vele der bekend staande Moffenhaters in één en hetzelfde huis, ont snapten niet aan de aandacht van de rustige Thoolse burgers. Daarbij kwam, dat er ook onder de Kern waren, die niet konden zwijgen als Moffen. Zoveel mogelijk openbaarheid vermijden, was dus het parool. De 2 mannen in de stille nacht voeren dan ook slechts fluisterend een gesprek. Beiden oud-militairen kloppen UITVOERING Verleden Donderdagavond trad een deel van het personeel der Stichting .Vrederust" te Bergen op Zoom in de zaal van mej. Hoek op, met de vertolking van een periode uit de bezettingstijd onder de titel ,,Als 't Lente wordt". De in dit stuk gesymboliseerde familie kon als weerslag gelden op talloze familiën in ons vaderland, die de bange oorlogsjaren hebben meegemaakt. De heer Ruytenberg opende met gebed en deed een beroep op het aanwezige publiek om eenigszins mild te zijn in zijn critiek ten opzichte van het spel der nog slechts pas beginnende dilettanten maar dit was bijna niet nodig, want de verschillende taferelen van dit toneelstuk werden tot in de puntjes verzorgd, terwijl de opvoering óók om zijn inhoud ten hoogste gewaardeerd werd. We mogen veronderstellen dat het genotvolle van deze avond ook tot uitdruk king kwam in de opbrengst der collecte tot dekking der onkosten, die het mooie bedrag van 102 opbracht. De heer Ruytenberg, de leider dezer groep dankte alle aanwezigen voor de aan den dag gelegde aandacht; hij hoopte dat men niet alleen aan het spel, maar ook de werkelijkheid mogen terugdenken, er in ziende de oude geest der geuzen, die bij ons moet blijven doorleven evenals de' dankbaarheid voor de verlossing. Hij wekte allen op, de handen uit de mouwen te steken en de geest afhankelijk te doen zijn van God. Deze mooie en leerzame avond werd hierop met dankgebed besloten. OUDERAVOND Op Vrijdag 8 Maart werd onder grote belangstelling de ouderavond gehouden van de Chr. Nat. School. Boschstraat 18. Nadat de vergadering met psalmgezang en gebed begonnen was onder leiding van den voor zitter, den Heer M. Roggeband, las deze voor Matth. 18 en sprak een kort openingswoord, waarin hij o.a. wees op het verblijdend ver schijnsel, dat het leerlingenaantal gedurende enkele jaren van 31 tot 73 gestegen was. Hierna hield het hoofd der School, G. J. Dragt, een referaat, getiteld: ,,De Bijbel op de Openbare School of de Vrije School?", waarbij vooral op de voorgrond trad het exclusieve recht der ouderlijke kinderopvoe ding. De lezing van Mej. E. Jansen over „Kind en Kerk" werd met grote instemming beluisterd, evenals het onderwerp van den heer T. Dijkslag „De Opvoeding", waarbij in 't bijzonder de nadruk viel op het gezin. De heer H. Jansen gaf ook nog een nuttig en leerzaam artikel ten beste. In de pauze werden versnaperingen en sigaren gepresenteerd, terwijl voor het werk der leerlingen grote belangstelling was. Ook het zingen van een groepje oud-leer lingen der school werd zeer gewaardeerd. ze hun eerste wachtje na de bange Meidagen van '40. En ze fluisteren over het front, over de vluchtelingen, over de wapens, over de komende bevrijding. En in hen, de drang om mee te werken aan die bevrijding, de zucht naar wraak op meedogenloze bezetters, het verlangen een steentje bij te dragen voor de bevrijding van het bijna doodgedrukte Vaderland. Ongelooflijk, en toch gaat het zo nog bijna 20 lange dagen en nachten door. De mensen in steeds toenemende spanning verlangend, de hulppolitie patrouillerend, de O.D. overdag wapens halend, 's nachts nu maar met enkel post meer wakend. Wapens werden steeds meer aangevoerd. Het ging maar met één, twee of drie tegelijk. Het was dan weer een jachtgeweer, dan weer een pistool, dan weer een Duits, dan weer een Hollands geweer. Men was echter al zover, dat 10 man met een pistool, 15 man met een geweer alle soorten konden wor den bewapend. Het ene wapen was beter, vertrouwder dan het andere, geprobeerd waren ze echter allemaal. Men nam vuurproeven buiten Tholen. Soms waren er zulke misbaksels bij, dat men die wapens niet uit de hand durfde proberen. Dan bond men ze op een paaltje, deed een touwtje om de trekker, zorgde voor een behoorlijke afstand tussen eigen body en het vast gebonden wapen, trok af, waarna een scherpe of doffe, een enorme of helemaal geen knal volgde. Voor de munitie was men het meest bang. Er zaten vochtige patronen tussen en om dat precies na te gaan, was haast ondoenbaar. Daar er bovendien geen overvloed van munitie was, moesten de proefnemingen uiterst beperkt blijven. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2