Ons Eiland. Belastingen. De Thoolse Brug. 2c JAARGANG No. 18 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 15 MAART 1946 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 Prijs per nummer 8 cent Mededelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen We kunnen ons voorstellen, dat boven staand opschrift, reeds bij voorbaat ..rillerig'' aandoet. Niet alleen om de zwaarte van het project, dat ons volk te wachten staat, maar ook en zeker niet het minst om de maatregelen, die genomen kunnen worden om de nodige gegevens te verzamelen, die dan zullen leiden tot een aanslag. Immers, er wordt ons voorgespiegeld, dat de heffing van de belastingen op krachtige wijze moet worden aangepakt. Daartoe is een Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst in gesteld. Deze beschikt over zodanige ge gevens, die verstrekt moeten worden, zonder dat er om gevraagd wordt en die, welke gegeven moeten worden op verzoek van de bevoegde instantie. De hoofdrol hierbij wordt vervuld door de opheffing van het bankgeheim. De banken, in welke vorm ook, hebben op te geven de stand der rekening op 30 September van het vorige jaar. Maar ook bij notarissen, com- missionnairs, levensverzekeringsmaatschap pijen en verder bij ieder en op alle gebied, waar gelden zijn gedeponeerd, kan inzage worden gevraagd. Ook moet van premiën, die vooruit zijn gestort, of goederen die na 30 September geleverd, doch vóór die datum betaald werden, opgave geschieden, terwijl daar ook een rekening-courant onder valt. Verder moeten hypotheekbanken en beheer ders van pensioenfondsen, en ook notarissen opgave doen van alle bedragen, die tussen 30 April 1940 en 1 October 1945 zijn gestort ter aflossing van lopende geldleningen, hetzij geheel of gedeeltelijk, indien anders dan aan vankelijk was overeengekomen. Een vlucht in goederen of een belegging in uitstaand geld of in levensverzekeringen, enz. kan behoorlijk worden gecontroleerd, terwijl een belegging in waardevolle goederen, sieraden, antiek e.d. evenmin een veiligheids klep geacht moet worden. Om te ontkomen aan de strenge pressie, die wordt uitgeoefend op hen, die te weinig hebben betaald door een te lage opgave, werd de gelegenheid geboden voor de invulling van een buitengewoon aangiftebiljet. Heeft men dat niet ontvangen en is er door belangheb bende niet om gevraagd, dan is dit nu te laat. De gevolgen dient men af te wachten. Misschien is er nog een poging te wagen, door bij den Inspecteur mondeling of schrif telijk een bovengenoemd biljet aan te vragen, waarop de buitengewone aangifte dan nog in genade kan worden aangenomen. Weinigen zullen er zijn, die niet met vreugde, doch ook met een soort droefheid zich her inneren, hoe ons eiland er voor de inundatie uitzag. Mooie dijken, beplant met forse olmen bomen, wegen met laag struikgewas en soms knotwilgen. Daartussen de vruchtbare akkers, goed onderhouden, bezet met welige gewas sen, afgewisseld door groene weilanden, waarin vee of paarden hun voedsel vonden. Hier en daar een kudde schapen; een nijvere bevolking, altijd en overal bezig; een landschap met zijn mooie polders, waarin ver spreid de hofsteden, groot en klein, onder gaand in haar groene beschutting van boom gaarden en opgaand geboomte. Vriendelijke dorpen met hun rode pannen daken gaven sfeer aan het geheel. Het stedeke Tholen met zijn beplante wallen en zijn mooie molen gaf van alle zijden een prachtige aanblik. Wij, Tholenaars, waren trots op ons eiland en terecht. Vreemdelingen kwamen van elders, om dat schone te be wonderen. En hoe is het nu In Maart '44 hebben de moffen, onze be zetters, ons Eiland onder water gezet. Mee dogenloos hebben zij de bewoners van 6 dor pen naar elders doen verhuizen, ons Eiland tot een woestenij makend. Een enkele polder, hier en daar wat hoger gelegen gronden, bleven droog. Ieder herinnert zich nog goed het schrijnende voor hen, die moesten eva cueren, het moeilijke voor hen, die konden of moesten blijven. Doch aan alles komt een eind, zo ook hier. De bevrijding kwam, de sluizen werden opengezet en langzaam stroomde het zoute water weer van het land. Begin Januari waren al veel gronden droog, en wat niemand had gedacht of kunnen den ken: met Maart werd al begonnen het land weer te bezaaien. Met het echte Zeeuwse doorzettingsvermogen is men begonnen en met succes. Een goede oogst is het loon geworden van hen, die de zaak direct hebben aangevat. Met de weilanden is het anders gegaan. Zij bleven liggen als grauwe vlakten, later be groeid met allerlei onkruid; een enkel perceel kon ingezaaid worden met graszaad, doch hiervan was veel te weinig. Het zoute water is mede oorzaak geweest, dat alle bomen en ander houtgewas ten dode waren opgeschreven. De schone, jonge boom gaarden onder Tholen en Poortvliet en elders zijn tot grote schade van de eigenaren, ver dwenen. Eveneens het houtgewas bij de hof steden, aan wegen en dijken, is weg. Wel hebben enkele boomdijken het nog gehouden, doch ten zeerste wordt gevreesd, dat de bo men van jaar tot jaar zullen uitvallen, omdat ze te veel zout water hebben opgenomen. Het gevolg is, dat we nu hebben een kale vlakte, met daartussen de van hun entourage beroof de gebouwen, die daar nu staan als de om wraak roepende getuigen tegen de verniel zucht van de barbaren. De wind krijgt vrij spel; nergens wordt ze gebroken. Moet dit zo blijven of moet er aangepakt worden We zouden denken, dat onze eilandbewoners, die reeds hebben getoond te durven aanpakken, hun bouwland en straks hun weiland weer terug te brengen in de vroegere toestand en te trachten het bekende productieve bestaan terug te winnen, zullen meewerken om de aanblik van voorheen te helpen terugbrengen. En hoe zal dat kunnen Een commissie van enkele mensen hebben zich in een Stichting" verenigd, om als verbindingsmannen op te treden tussen be woners en autoriteiten en we kunnen met vreugde constateren, dat Staatsbosbeheer reeds druk bezig is, de plannen voor de her- beplanting van dijken en weaen te bestu deren en klaar te makeri. Zij wil ook gaarne verder gaan en voor iedere hofstede of alleenstaande woning een plan en tekening opmaken in overleg met den bewoner. Men kan er dan van overtuigd zijn, dat alles systemantisch oebeurt, dat bomen en heesters worden geplant, die aan de grond en de toestand geëigend ziin, en na verloop van jaren een schoon geheel zullen vormen. De kosten van dit alles zullen voor een belangrijk gedeelte door het Riik worden ge- dranen, zodat dit geen bezwaar kan ziin. Het zal dus van de goede wil van den bewoner afhangen, of hij straks, d.w.z. over enige jaren, een woonoord heeft, waar hij met vreugde zal wonen, waar hij na gedane arbeid zijn rust in een gezellige omgeving zal doorbrengen. Welaan dan Tholenaren, richt een verzoek tot staatsbosbeheer voor een plan tot beplanting, of richt U tot de stichting, die zich daarvoor beschikbaar stelt. De Stichting bestaat uit de volgende heren: Voor Tholen: C. v. d. Berge en onderget. Poortvliet: M. v. Ast Scherpenisse: P. J. Noom St. Maartensdijk: W. L. Blindenbach Stavenisse: Johs. Stoutjesdijk St. Annaland: A. P. Bil Oud-Vossemeer: G. J. W. de Graaf! St. Philipsland: Jac. v. Gorsel - Prins Hendrikpolder Zij zullen Uw verlangen gaarne doorgeven ter bestemder plaatse. Wij zouden ook gaarne de verschillende gemeente hierin betrekken, ook voor haar is in deze wel wat te doen en wanneer zij Staatsbosbeheer verzoeken de toestand eens na te gaan, zal verfraaiing van toegangen, enz. zeker niet uitblijven. We hebben een rake klap gekregen, doch we zouden geen Zeeuwen zijn, als we dat rustig aan ons voorbij lieten gaan. Neen, met z'n allen zullen we aanpakken en straks zal weer gesproken worden van het mooie Eiland, waar resultaten van naarstige handen en goed doordachte ideeën te zien zijn, waar de hoe ven omringd zullen zijn door een passende entourage, waar de dijken weer beplant zijn en begroeide hoekjes van wegen het land- schapsschoon zullen verhogen. De voorzitter van de Stichting W. L. Klompe. Momenteel zouden we er graag weer een dubbeltje voor over hebben om over een herstelde Thoolse brug te kunnen. De ellende van de gesprongen brug zullen we vooral na 18 Maart weer enige tijd danig voelen, daar na deze datum de noodzoetbrug wordt weg genomen om de herstelwerkzaamheden voort- ganq te doen hebben. Het gaat er echter niet om, of we er dat dubbeltje voor over hebben, het gaat er om, waarvoor moet hier nog steeds een dubbeltje voor betaald worden Bij een bezoek aan Schouwen en Duive- land, dat vorige week werd gebracht door een 15tal Dames en Heren, leden van de St. Generaal en Prov. Staten bracht men o.m. de wenselijkheid naar voren, het veer bij Zijpe vrij te maken. Er wordt onderscheid gemaakt in de Provincie. De veren aan Zeeuws-Vlaanderen zijn bijv. vrij. Waarom dan ook de andere, waarom dan ook het Thoolse veer niet We gunnen het de men sen in Zeeuws-Vlaanderen graag, er is daar zoveel financiële schade, dat het een heel billijk en gering voordeeltje is, die vrije veren. Maar, waarom ook de andere veren niet De zakenlieden buiten ons eiland snuiven, als ze voor de Thoolse brug moeten betalen, terwijl ze ongehinderd over de Moerdijk rijden. En wij, eilandbewoners, be talen toch ook wegenbelasting, enz. Ver dienen wij iets aan de Thoolse brug Het ene Zeeuwse veer vrij, ook het andere, lijkt ons. Wie suggereert nog meer in die richting

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1