Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen De Spaanse kwestie. De taal van de revolvers, is de wet in Italië. Sneeuwval, pret, baldadigheid. THOLEN OUD-VOSSEMEER 2e JAARGANG No. 17 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 8 MAART 1946 Prijs per nummer 8 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENT1ËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Men kan zijn achting voor de grote democratiën op vele manieren tonen en ieder heeft zo zijn eigen manier. Ook FrancoMaar deze doet het op een voor ons nu niet bepaald sympathieke wijze. Hij koos de vorm van moord. Zeven maanden, nadat in Europa het fascisme van de slagvelden verdwenen is, vallen in Spanje strijders voor de vrijheid van hun land, strijders tegen het geverniste facisme. Franco heeft zijn land de nieuwe orde gebracht, een orde die wij maar al te goed kennen en waar wij onaangename ervaringen mee hebben opgedaan. De executies, die er op het ogenblik in Spanje plaats vinden, zijn een demonstratie tegen de grote mogend heden. Het gevaar, zegt Franco, ligt niet in het bin nenland, maar in het buitenland. Laat het buitenland maar eens tonen, waartoe het in staat en waartoe het bereid is. De houding van Franco is provocatiserend voor Frankrijk en ook voor Engeland. De ministeries van die landen kunnen deze dingen niet zonder meer aan hun voorbij laten gaan. En werd dan ook deze week al een Driemogendhedenverklaring gepubliceerd Frankrijk, Engeland en Amerika stellen daarin vast, dat zolang Franco de controle over Spanje blijft behouden, het Spaanse volk geen volledig en hartelijk samengaan kan verwachten met de naties, die, dank zij gezamenlijke inspanning, Duitsland en Italië over wonnen, die hulp boden aan het Spaanse regiem. Het Spaanse volk behoort zijn eigen bestemming te kiezen. Het gaat hier om concrete belangen voor Europa, maar ook voor Amerika. Dat Franco op het ogenblik aan het einde van zijn mogelijkheden staat wil echter nog niet zeggen, dat hij aan het einde van zijn macht is. Toen de burgeroorlog in Spanje op zijn hoogtepunt was, vond Franco een grote bondgenoot in de oorlogs moeheid van het volk, een moeheid, die oversloeg in onverschilligheid, waarvan hij buitengewoon handig gebruik wist te maken. Hij was nu in staat een appa raat op te bouwen, dat berustte op dwang, maar waar toch een idealistisch tintje aanzat door de leuzen van de Falanx. Op het ogenblik gaat Spanje gebukt onder een crisis. Er heerst in het land een economische chaos, de etalages van de winkels liggen vol, aangezien de waren en goederen alleen door zwart-handelaren be taald kunnen worden. In het binnenland steunt Franco op drie machten. De partij, het leger en de kerk. De partij is gekocht en het leger is ook gekocht. Dit heeft zijn bevoor rechte positie, die het al voor die tijd bezat, mogen behouden en zijn dus ijverige aanhangers van Franco (wellicht nu in dalende lijn). De kerk heeft zich in een buitengewoon moeilijke positie geplaatst. Door haar houding tegenover Republikeinen en alle democraten is zij met het regime van Franco op leven en dood verbonden. Er heerst ontevredenheid in Spanje, maar van een actieve verzetsgeest is nog geen sprake. Er heerst ontevredenheid in andere grote rijken door Franco, maar van ,,de punt op de i zetten", is ook nog niet zo heel veel te zien. Bij de Spaanse bevolking heerst een grote afkeer voor een tweede burgeroorlog, de verschrikkingen van de eerste liggen nog te vers in haar geheugen. Een geweldloze omwenteling is wat allen wensen, maar dat kan alleen geschieden door een staatsgreep van binnen uit. Men zou natuurlijk ook militair kunnen intervenieren, maar dat zou geweld betekenen, men zou een economische blokkade kunnen organiseren, waaraan Portugal gedwongen zou kunnen worden, mee te doen. Misschien zou men op deze manier de leden van het regime in een impasse kunnen brengen, waarin zij toegankelijk zouden zijn voor de door velen gewilde tussenoplossing. Zó kan het, zó zal het in elk geval niet blijven. Maar welke kant gaat het straks uit in Spanje In vele landen heerst grote-na-oorlogse-chaos. Italië echter, dingt op dit gebied wel naar het kampioenschap. Economisch staat het ver achter bij de meeste landen. Italië is getroffen door het oorlogs geweld en heeft grote schade geleden. In Italië heerst op het ogenblik één ware chaos. Het land wordt geterroriseerd door grote groepen gangsters en de grote steden zijn vaak aan de wille keur van deze heren overgeleverd. De politie kan hier zo goed als niets tegen doen, want de gangsters hebben wapenen en zij meestal niet. Overvallen op levensmiddelenwagens zijn aan de orde van de dag. Geen wagen kan na het vallen van de avond van de duisternis de grote stad verlaten en bestuurders van militaire wagens weten, dat indien zij de stad alleen verlaten zij zeer zeker onderweg overvallen zullen worden. Soldaten die trachten door te rijden heeft men vaak later dood langs de weg gevonden. Er is in Italië een pers ontstaan, die alleen maar bestaat van de wandaden van deze rovers, (zie ons vorig nummer: De populaire Italiaan). De zwarte handel is in dit land misschien wel de meest verspreide handel in de gehele wereld. Gaat U eens naar Rome, Napels of Milaan en U kunt daar de fijnste diners krijgen, geheel bereid uit de Amerikaanse rantsoenen met wijn, jenever en whiskey. Voor ongeveer 50 gld. per couvert kunt U daar dineren. De zwarte handel tiert zo welig, dat men feitelijk niet meer van een zwarte handel kan spreken. Goederen zult U op de rantsoenkaarten niet krijgen, maar dezelfde winkelier, die U verzekert geen boter op de bon te hebben, zal ze U tegen zwarte prijzen zeker kunnen leveren. Ongeveer een vierde van al het voedsel, dat Italië bereikt verdwijnt in de zwarte handel. Een groot aantal geallieerde deserteurs heeft het leven van ge wapend misdadiger gekozen en werken nu samen met de struikrovers. Uit de overvallen, die er geregeld plaats hebben heeft men kunnen constateren, dat hier officieren met een grote oorlogservaring de hand in hebben. De toestand in Italië heeft zich zelfs zo toegespitst, dat Amerikaanse officieren van de Field Security zeg gen: „Wij maken ons niet meer druk over de auto's, die er verdwijnen, maar alleen nog maar over de goederen wagens, die geregeld gestolen worden. Maar is hier dan niets aan te doen Het antwoord hierop moet zijn: vrijwel niets. De Amerikaanse militaire politie kan niets anders doen dan deze Italiaanse gangsters overleveren aan het gerecht en deze bezit op haar beurt niet genoeg macht om de gangsters de baas te kunnen. Alleen een krachtig militair optreden kan aan deze ongewenste toestanden een eind maken. Duizenden Geallieerde soldaten zou den dolgraag het werk willen doen, waarvoor het Gouvernement te corrupt en te zwak is. Hun falen is i ook de oorzaak, dat het Italiaanse volk zijn geloof in de Geallieerden en de Democratie verliestDat is aan ene kant begrijpelijk. Dat volk moet zich echter terdege blijven indenken, dat ze van hun dictatuur uit eindelijk altijd nog slechter zijn geworden. De geweldige sneeuwval in de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het verkeer aanzienlijk gestagneerd. De Hollandse, ook de jeugd van ons eiland vierde haar sneeuwlusten bot, voornamelijk door sneeuw- i ballen. Het blijft altijd aantrekkelijk voor de liefhebbers om een partner practisch onder de sneeuw te bedelven. I Een sneeuwgevecht is daarna meest één van de hoogtepunten. Blozende wangen, soms titelende han den, zijn meestal de gezonde of minder prettige ge volgen. Tegen deze pret is niet het minste bezwaar, als het dan ook maar bij een onderling sneeuwgevecht en event, een nat pak blijft. Anders wordt het echter, wanneer deze pret in baldadigheid ontaard. Men probeert dan een keiharde sneeuwbal te maken, men mikt op een haast niet te missen doel: een winkelruit en maakt daarna „benen". Zoiets gebeurd natuurlijk als het daglicht verdwenen is. Aan nijpende glas- schaarste wordt niet gedacht. Of men werpt zich met overweldige meerderheid op een lid van de zwakke secte, die er danig, ja onbe hoorlijk van langs krijgt. Zo hadden zich in Scherpenisse een partijtje lafaards (er schiet me op het ogenblik geen beter woord voor die knapen te binnen) vergaderd en handelden op bovenomschreven wijze hoogst onbehoorlijk met ver schillende meisjes Dit werd zo erg, dat niemand van dit geslacht zich meer buiten dorst te wagen. Niet bedachtop zo'n ontvangst kwam een jonge dame uit St. Maartensdijk het „vijandige kamp" bin nen en werd meteen onder vuur genomen. Keiharde ballen troffen haar, zodat ze weinig meer dan be- wustelijk neerzeeg, een neusbloeding, enz. Haar ont zetting door voorbijgangers werd met hoongelach begroet. Dat is geen sneeuwpret meer. Naar wij vernemen is de zaak in handen der politie, We wensen haar in dit onderzoek een bijzonder succes toe. BEKENDM AKINGEN HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Tholen, maken bekend, dat houders van honden, die nog geen inge vuld formulier voor de aangifte van een hond, ter gemeentesecretarie hebben ingeleverd, hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld worden t/'m 14 Maart a.s. De formulieren zijn kosteloos ter secretarie ver krijgbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat niet of niet behoorlijke invulling van de formulieren wordt ge straft met hechtenis of geldboete. Tholen, 1 Maart 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Burgemeester en Wethouders van Tholen vestigen de aandacht van belanghebbenden op de openbare bekendmaking van heden inzake de bevoegdheid tot stemmen bij volmacht. Tholen, 2 Maart 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Burgemeester en Wethouders van Tholen, maken bekend, dat tegen Donderdag 14 Maart a.s. gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaat- putten. In de voormiddag van die dag zullen scherven, enz. door de Reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 8 Maart 1946. DANKBAARHEID Aan de stad Delft zullen binnenkort worden over handigd: 4 tegels, welke één geheel vormen. Afgebeeld zijn: het eiland Tholen en St. Philipsland met aan duiding van plaatsen in het eiland. Van boven ziet men het wapen van Delft. Namens de gehele Thoolse bevolking zal dit fraaie cadeautje aan de Raad te Delft worden overhandigd. Het stadje Tholen zelf schonk enige tijd geleden 4 mooie Zwanen. Dit alles uit dank baarheid voor de ontvangen goederen. BENOEMING Als hoofd der O.L.S. te Heinkenszand werd be noemd, de heer S. J. Korte, thans te 's-Gravenhage, vroeger te Tholen wonende, Dalemsestraat 36. THOOLSE DAMCOMPETITIE Afdeling A W. de Kok J. de Heer 02 J. de Heer W. de Kok 20 Afdeling B C. Zachariasse I. de Heer 20 THOOLSE BRUG Zoals wellicht reeds bekend is, zal 18 Maart de noodvoetbrug over de Eendracht voor het verkeer zijn afgesloten. Alle verkeer moet dan met de pont worden overgezet. Inmiddels is een „bok" gearriveerd. ARRESTATIE. Deze week werd f 700.— ontvreemd, de dader is door de politie gearresteerd en heeft inmiddels bekend. ZWARTE HANDEL In verband met het uitoefenen van zwarte handel werd door de politie alhier een partij van 23 pond boter aangehouden. In verzekerde bewaring werden hiervoor gesteld v. G. Sr. en v. G Jr. beiden werden voor de Officier van Justitie geleid. Verder werd nog in beslag genomen, een tweede partij boter benevens spek en eieren. Aan de Ger. Kerk alhier is uit het tweetal J. Witte en J. Deurloo tot diaken benoemd de heer J. Witte. De Heer M. Rijnberg vroeg zijn ontslag aan als secretaris-ontvanger der N.H. Kerk. Hij zal deze betrekking echter waarnemen tot zijn opvolger is benoemd. Het zoontje van W. Boogaart keerde na een verblijf van 3 maanden in Zwitserland naar huis terug en bleek in die tijd 9 kg zwaarder te zijn geworden. Dezer dagen arriveerde de Heer Hoogland met zijn gezin in deze gemeente na een verblijf van 9 jaar in Indië. 75-JARIG JUBILEUM REDERIJKERSKAMER Woensdag 27 Febr. organiseerde de Rederijkers kamer „Eendracht" een feestavond voor zijn leden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan dezer vereniging Om half acht werd de avond geopend met het spelen van het Wilhelmus, dat door allen staande werd meegezongen. Dc voorzitter D. J. Ampt riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en memoreerde enige feiten uit het verleden. Daar dit de laatste avond was dat men bij den Heer M. J. Ampt als eigenaar der zaal vergaderde, bracht de voorzitter dank voor de vele jaren van prettige samenwerking. Ook de aanwezige nieuwe eigenaar sprak hij woorden van welkom toe en sprak de hoop uit ook van hem nauwe samenwerking te mogen ondervinden. Vervolgens bracht hij dank aan den secretaris T. M. Hage voor het vele werk dat hij de afgelopen winter voor zijn rekening heeft genomen, wat opnieuw bleek pp deze avond, die veelbelovend was. Eveneens werd den Heer H. C. Ridderhof wel verdiende lof toegezwaaid voor zijn leiding en alle anderen, die dit seizoen medewerkten om de ver eniging goed voor de dag te doen komen. Hierna nam de secretaris T. M. Hage het woord. Hij feliciteerde den voorzitter met zijn herstel van een hardnekkige ziekte en verzocht alle aanwezigen hem een ovatie toe te brengen. Verder gaf hij een histo risch overzicht van het 75-jarig bestaan der vereniging waarin vele rake zetten uit vroeger jaren ook tijdens de bezetting voorkwamen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1