Slechts een plicht. ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE In 1945 werd in totaal gewogen 2.837.303 kg. Ont vangsten 493.48, Uitgaven 473.53. Goed slot 19.95. Dhr. C. van Dussen vierde in 1944 z'n 40-jarig weger-jubileum. In totaal woog hij aan verschillende producten gedurende die 40 jaar 358.772.748 kg. De voorzitter betuigde dhr. van Dussen hiervoor z'n bij zondere dank en wees er op, dat deze een grote steun is voor de ver., wat weer blijkt uit het feit, dat, nu de financieele positie der ver. ongunstig is, de weger genoegen neemt met een salaris van 300.terwijl het vastgesteld is op minimum 450,In verband met de slechte financieele positie zullen maatregelen ge nomen moeten worden, waar men echter bij de „mede delingen" op terug zal komen. Het bestuur der Ver. bestaande uit de heren: Jac. Gunst, N. Overbeeke, A. C. Geluk, N. Nelisse, J. Kodde, J. Moerland stelt z'n mandaat ter beschikking. Allen werden herkozen en in de vacature van dhr. M. J. Heijboer werd voorzien, door een nieuw bestuurslid dhr. A. Boon. Allen nemen hun her- en benoeming aan. Dhr. van Dussen gaf daarna een interessante beschouwing over het ontstaan en de bloei der Ver. Spr. herinnerde zich nog hoe met „bietenmandjes en bascule" gewogen werd, tot enkele ingezetenen het initiatief namen een weegbrug te bouwen, waarna de Weegbrugver. „De Waarborg" werd opgericht. Al gauw bleek, dat één Weegbrug niet aan de toenemende eisen voldeed, waarna ,.De Con current" werd opgericht. Spr. wees er op, dat uit al de afgelopen jaren gebleken is, dat deze 2e Weeg brug werkelijk nodig was en het de landbouwers lang wachten heeft bespaard. Daarom moet ook nu de grootst mogelijke steun verleend worden door belang hebbenden, opdat de Ver. z'n slechte financiële positie te boven komt. Bij de voorkomende zaken werd (officieel) het loon van den weger weer vastgesteld op 450.minimum en dhr. C. van Dussen bij acclamatie als zodanig herbenoemd. In verband met de slechte financiële positie werd het Bestuursvoorstel: elke aandeelhouder 5.storten, na enige discussie aangenomen. Bepaald werd, dat het hier een vrijwillige bijdrage betreft, wat vóór event, dividend terugbetaald zal worden. Een voorstel om het Bestuur machtiging te verlenen tot het voeren van besprekingen met het Bestuur van de andere Weeg brugver. „De Waarborg", om tot verhoging van weeg- kosten te komen, werd met alg. st. aangenomen. Het Bestuur zal zich zo spoedig mogelijk in verbinding stellen met haar zusterver.. Daarna werd reeds op de vergadering de hierboven genoemde vrijwillige bijdrage gevraagd, waarbij voor 125.wordt ingetekend. Bij de Rondvraag merkte dhr. Boon op, dat z.i. controle op de „kuip" gewenst is na de inundatie. Hiertoe werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat het brugdek deze zomer gerepareerd zal worden.' Nadat dhr. van Dussen er nog op gewezen heeft, dat de brug nog prima weegt, sloot de voorz. de vergadering. „LANDBOUWBELANG" Woensdag 1.1. werd in de zaal van dhr. Boogaard de 52ste en 53ste Alg. Jaarvergadering gehouden van de Ver. „Landbouwbelang" te St. Annaland. De voor zitter C. J. J. Kooyman opende de vergadering met een welkomswoord in het bijzonder tot dhr. Ir. M. A. Geuze en betuigde z'n spijt, dat zo weinig leden aan wezig waren. Het laatste jaar is de verwachting voor landbouw- opbrengst slecht geweest, de oogst viel uiteindelijk veel mee. Dit jaar is er weer een grote verwachting. Het zou weer mee kunnen vallen, hoewel wc nu meer te doen hebben met structuurverval. Spr. wijst er op, dat de kunstmestvoorziening aanmerkelijk beter is en dat de schadevergoeding binnen enkele weken ver wacht kan worden. Telde de Ver. in 1944 171 leden, thans is dit aantal door overlijden, verhuizing (totaal 10 personen) terug gelopen tot 167, waarbij 6 nieuwe leden. De omzet in 1944 en 1945 was heel wat minder dan vorige jaren en bedroeg slechts een totale som van 18.836,31. De rekening 1944: Ontv. 5962,88 -+- kasgeld 31 Dec. '43 8,99 597,87; Uitg. 5502,71; Goed slot 469,16. Rekening 1945 eindigt met een winstsaldo van 7.16. De secretaris nam over 1944 genoegen met een Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Thoien door G. H. 18. Een eindje voor het huis van den radiohandelaar wordt de kano gemeerd. Achtereenvolgens stappen ze door het kapotte winkelraam naar binnen. Een stinken de modderlucht komt hen tegemoet. In de lege winkel hangt nog slechts een reclameportret van Mussert in W.A. uniform. Een kluit modder neemt de plaats in van een gedeelte van zijn dictatorsgezicht. De kamers worden onderzocht. Het geklots van het water, door het lopen der mannen, klinkt hol in het lege huis. Niks te vinden. Boven staat het wel vol met onbruikbare ouwe radiokasten, hoogstens geschikt voor kachelhout en in één der kasten zit zelfs nog een radioapparaat, maar volgens de Leeuw is er niets bruikbaars bij. De mannen verdwijnen zoals ze kwamen de etalagekast opwippend, het raam door. Martijn slaat meteen links af en zal aan de andere kant van de Ring op de 2 andere mannen wachten, die terug moeten om de radio op te halen. Het is een probleem het toestel naar de plaats te brengen, waar de fietsen staan. De kano is lek en moet af en toe omgekieperd worden om het water salaris van 100.voor 1945 125.De voorzitter dankt hem, ook namens de leden voor dit mooie aanbod. Na notulen en jaarverslag (uit dit laatste werden bovenstaande feiten omschreven) werden de aftredende Bestuursleden, de heren A. A. van Luyk en M. Moer land bij acclamatie herbenoemd. Vervolgens hield Ir. M. A. Geuze een onderwerp over „Vooruitzichten voor de Nederlandse Landbouw na de Oorlogwaarvan een verslag elders in dit nummer onder „landbouw" is weergegeven. Na deze inleiding was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Bij het punt „Voorkomende Zaken" deelt de voor zitter mede, dat er verschillende soorten Kunstmest stoffen in het gebouw van „Eil. Thoien" liggen op geslagen, dat getracht zal worden zoveel mogelijk in zakken te leveren, dat de prijs zo gunstig mogelijk zal worden gesteld. Voorts kon men zich opgeven om wat klaverruiters te ontvangen (3 of 4 beens), waarvan de prijzen nog onbekend zijn. Hiertoe bestaat voor de leden nog gelegenheid bij den secretaris. Hij wijst ten slotte nog op de plannen een Zaadteeltschool, bestemd voor het gehele Eiland op St. Annaland te stichten, daar hier het meeste aan die teelt wordt gedaan. De leden stemmen volmondig toe, dus zal bij de Z.L.M. worden aangedrongen tot oprichting hiervan. Een ge schikte leraar zal men wellicht elders moeten zoeken. Tenslotte wijst hij nog op het te houden Eeuwfeest der Z.L.M.waarbij op 4, 5 en 6 Juli een Landbouw tentoonstelling zal worden gehouden. Voor de land bouwers zal deze tentoonstelling zeer interessant zijn, daar moderne machines, paardententoonstelling, open luchtspel, concours hippique. enz. zal worden vertoond, Binnenkort zal een Gedenkboek voor de Zeeuwse landbouwers verschijnen, waarvoor men zich kan laten inschrijven bij den Secretaris. Daarna sluiting. EINDLES LANDBOUWCURSUS Woensdagavond werd door den Landbouwleraar A. P. Bil alhier de eindles van de 3-jarige Landbouw- wintercursus gegeven. Aanwezig waren behalve den leraar en 11 leerlingen, wethouder J. Moerland, de Commissie van Toezicht: t.w. de heren C. J. J. Kooy man en N. Overbeeke, benevens een paar genodigden. Na enkele openingswoorden van dhr. Kooyman, deelt dhr. Bil mede, dat de Burgemeester hem bericht deed toekomen, dat hij verhinderd was, maar dat dhr. Moerland de Gemeente zou vertegenwoordigen. Van de Landbouwconsulent was bericht ontvangen, dat er geen bezwaar bestond tegen de eindles, maar dat er ook niemand van het college aanwezig kon zijn. Spr. zegt tenslotte dat hij de diploma's nog niet heeft ont vangen, dus dientengevolge niet meteen kunnen worden uitgereikt. Hierna begint de les. Achtereenvolgens behandelt dhr. Bil met de leerlingen: Scheikunde: Uitgewerkt worden de vragen: „Waardoor blijft koolzuur en zuur stof op peil De belangrijke plaats van het plantenrijk in het leven. De stoffen. Wat er in de gronden komen na overstroming door zeewater: het calcium- en natriumproces. Kennis van de grond, zwaardere en lichtere kleigronden, zandgronden, bodemziekten, Plantenvoeding, meststoffen, veevoederrantsoenen. Over dit alles worden de leerlingen vragen gesteld. De les verliep heel vlot. Dhr. Kooyman feliciteerde hen dan ook allen hartelijk met het behaalde diploma. Hij wees er op, dat de één meer kwaliteiten bezat dan de ander, maar dat allen toch een behoorlijke hoeveelheid leerstof hadden opge stoken, wat ook te danken was aan de uitmuntende leiding van den leraar. Hij prijst de leerlingen, daar ze doorzettingsvermogen hebben getoond en liever wat kennis opdeden, dan in ledigheid thuis of elders te moeten zitten. Spr. belicht het voordeel van een goede ontwikkeling ook op Landbouwgebied en dankt ten slotte het gemeentebestuur voor het beschikbaarstellen van de school. Wethouder Moerland feliciteert én leraar én leerlin gen met het behaalde succes en wijst eveneens op het nut van de wetenschap. Spr. hoopt, dat dhr. Bil een volgende winter weer een cursus kan beginnen en dat er vele leerlingen zich daarvoor zullen aanmelden. Leerling Snoep dankt namens de andere gediplo meerden in de eerste plaats dhr. Bil, die steeds zo'n er uit te krijgen. Er zit niets anders op, dan dat De Leeuw met de radio in z'n armen in de kano gaat zitten en dat Hans met z'n lange waterlaarzen de kano voort- duwd. Zo gezegd, zo gedaan. De Leeuw gaat in de kano zitten, Hans geeft hem het toestel. De kano schommelt en De Leeuw, onbevreesd om tussen de Duitsers door, wapens en illegale papieren te ver voeren, zweet van angst, dat het vaartuigje om zal kiepen, met radio en al. Hans smoort z'n lachen, als hij het angstige brommen van De Leeuw hoort. Met stootjes schommelt het hele geval over het water. Hans plonst er achter Op een plaats aan de Ring, waar zelfs de „lieslaar zen" van Hans nauwelijks toereikend zijn om droog te blijven, schommelt de kano heftig De Leeuw schommelt mee de radio in zijn armen volgt dezelfde bewegingen. In het donker is z'n angstig gezicht niet te zien, maar z'n grommen en de gedachte aan dat gezicht doet Hans zo proesten, dat hij de kano loslaat. Vervaarlijk schommelt het ding verder. Nu houdt de Leeuw het niet meer uit en brult hard: „Stommerik, hou dat ding vast". Hans z'n laars schept water, hij kromt zich van het lachen en moet zich aan een huis vasthouden om niet in het water te vallen. Het lek in het „schip" doet veel water binnen komen en het schommelt steeds meer. Eindelijk wordt de kano behouden gemeerd en als ze (Martijn is er nu ook weer bij) de radio van de Leeuw overnemen, zegt deze: „Da's eens, maar nooit meer in zo'n apparaat." De radio wordt achter op grote bereidwilligheid had getoond en met toewijding de leerstof zo duidelijk mogelijk had trachten te maken, j Als blijk van waardering biedt hij hem namens alle i leerlingen een mooi schilderij aan, waarna hij ook de Commissie van Toezicht en het Gemeentebestuur dank zegt voor de medewerking. Tenslotte dankt dhr. Bil op zijn beurt z'n nu oud-leerlingen voor het goede verloop van deze cursus en hoopt dat, wanneer bij hen event, vragen mochten oprijzen, ze bij hem kwamen aanklop pen, die hij ten allen tijde, wanneer mogelijk, zou be antwoorden. Na de belofte om a.s. zomer een excursie te gaan maken neemt hij afscheid van de jongemannen, aan wie hij gedurende 3 winters les heeft gegeven. TE VEEL BAKZEIL De broodkar, de inhoud en het paard van bakker Gaakeer kapseisden Zaterdag op de Javadijk door de sterke rukwinden. De inhoud van de kar bestond uit den knecht A. G„ die onder de huifkar kwam te liggen, benevens brood en beschuit, waarvan het laatste in vele stukjes voor het oprapen lag. Een gegadigde was er vlug bij. De knecht, die zonder verder letsel van onder de waren werd geholpen belette echter verdere ontvreemding van de gekraakte beschuit. Het geheel liep uiteindelijk goed af. COLLECTANT Wegens bedanken van dhr. M. Ligtendag, werd met ingang van 1 Maart door het college van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. benoemd, tot collectant de heer P. C. Stols. KERKKLOKKEN Vrijdag arriveerde in de haven alhier de eerste van de destijds door de Duitsers geroofde kerkklokken. Het betreft hier de grootste klok van het carillon. Volgens verkregen inlichtingen zouden zoowel bet carillon, als de luidklokken teruggevonden zijn. De overige klokken bevinden zich nog in Amsterdam. Tegelijk met de klok dezer gemeente arriveerde eveneens die van de gemeente Scherpenisse. DE „SHELL" In hotel „De Gouden Leeuw" zal Dinsdag 5 Maart a.s. door de Bataafse Importmaatschappij „Shell" een propaganda-avond worden gehouden, waarbij een technische film vertoond zal worden over de landbouw- tractor. Voor de landbouwers kan dit een leerzame avond worden. KLOKKEN REPATRIËREN De klok van de Ned. Herv. Kerk, welke destijds door de Duitsers is weggesleept, arriveerde weer in onze gemeente. Wanneer de klok geplaatst zal worden is nog niet bekend. EXTRA PAKKET De t.b.c. patiënten in deze gemeente werden vorige week verrast met een extra-gift van het Deense Rode Kruis, bestaande uit: een pond boter, 5 busjes melk, een bus havermout en 2 stukjes toiletzeep. Het ledenaantal in deze gemeente van het Rode Kruis stijgt nog steeds. Tot op heden gaven zich 124 personen op. STEMWOEDE Bij de gehouden herstemming tussen de heren I. D. C. Duynhouwer, J. Hage JHzn., W. L. Jènsens en D. E. Hartog werden gekozen: I. D. C. Duynhouwer en J. Hage JHzn. Was het aantal uitgebrachte stemmen de vorige *maal 132. Thans was dit 181 stemmen. Het is al jaren geleden, dat zo'n een groot aantal stemmers is opgekomen. Nu Kerkeraad en Kiescollege weer vol tallig zijn, kan men overgaan tot het beroepen van een predikant. Ds. Koremans kreeg reeds een toezeg gend beroep, welke door hem werd aangenomen. één der fietsen gebonden. Hans brengt onder dank de kano terug. De eigenaar verwondert zich over het late bezoek, maar zegt niets. Met z'n 3en'rijden ze terug. Hans onderweg af en toe nog proestend over de situatie van De Leeuw. Net over het bruggetje aan het dijkje bij de „Drie Zwaantjes" fietsend, klapt de band van Hans. Er wordt niet lang over gediscusieerd, Martijn neemt de fiets van Hans, waarop de radio zit aan de hand mee; Hans springt achterop bij De Leeuw. Het is donker en met een snelle vaart rijdt De Leeuw de helling bij de „Laatste Stuiver" af. De laatste tijd was er geen hek meer dicht, wat wel het geval was, toen de Arraenen daar nog postten. Ook op de heen weg had men het hek open aangetroffen. Nu echter botst De Leeuw er met een vaart tegenop, te laat ziende dat het dicht was, om z'n gang volledig te remmen. Zowel Hans als De Leeuw spartelen even later op de keien. De laatste mompelt een verwensing omdat z'n been tussen het wiel en het spatbord klemt. Martijn heeft met beide fietsen z'n gang zodanig kun nen vertragen, dat ie vlak voor het hek kan stoppen. De radio is hiermee voor scha gevrijwaard. Lachend kijkt hij naar het spartelen der beide anderen. Zodoende bracht de lekke band weer geluk, anders waren ze misschien met z'n drieën in volle vaart tegen de hindernis opgereden. Hans en De Leeuw smijten met inspanningen van alle krachten het verwenste hek in de sloot, voor zover de scharnieren het toelaten. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2