Mededeelingeublad voor het Eiland Tholen Wantrouwen door onbekendheid IN MEMORIAM. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 16 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 1 MAART 1946 Prijs per nummer 8 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Vóór de angstwekkende v I's over ons eiland daverden, wisten we eigenlijk alleen maar door be richten, welke vreselijke wapens er tijdens de oorlogs jaren gebruikt werden. We zijn het o terreur nog beter gewaar geworden, toen er zo'n hels ding in de nabijheid van Tholen terecht kwam en later zelfs één op het dorp Poortvliet uit elkaar barstte. Het maakte daar nog vier slachtoffers, ondanks het gering aantal aanwezige inwoners. Hoe kunnen wij ons nu de uitwerking voorstellen van een atoombom Dat is onmogelijk. We lezen er weliswaar uitgebreide artikelen over, maar wat zo'n bom voor verwoesting kan brengen, kunnen en durven wij ons niet vqpr te stellen. We proberen dan wel eens vergelijkingen te maken en nemen het meest helse ding, dat bij ons bekend is: de V 1. Proberen we ons daarbij een 10-voudige uitwerking voor te stellen, dan komen we aan het ongelooflijke en denken daar liever niet over. Zo ongelooflijk als de uitwerking is, zo ongelooflijk is ook de achterdocht, het wantrouwen, der grote vredelievende mogendheden, zo ongelooflijk zijn ook de ontzaglijke bedragen, die aan deze uitvinding be steed worden, zo ongelooflijk is ook het aantal mensen, dat door deze uitvinding weer een „broodwinning" heeft. De „lieve vrede" is compleet in een atoombom gebouwd De Russische Beer gromt vol wantrouwen. Hij zond zijn kinderen naar Amerika en trachtte het geheim te doorgronden, al bromt hij (blufferig dat hij al verder is, dan de verkregen technische inlichtingen van haar kinderen, die eigenlijk niet gemachtigd waren om naar het „grote geheim" te zoeken. Het blijft nog een vraag, hoeveel inlichtingen de „kinder tjes" kregen. Heeft de Russische Beer al meer ge gevens, dan men vermoedt En Engeland, het zwaar geteisterde en economisch ontwrichtte Imperium, klampt zich vast aan het grote Atoomgeheim, ziet er één stille, doch enorme kracht in, om z'n grote levensaders op peil te houden, om zich nog werkelijk: Het Imperium te voelen. En het machtige, ongeschonden, rijke Amerika han teert het geheim als een reusachtig wapen, omgordt het met een millioenengordel van bewakers, beschouwt het als de Grote Vredescipier. Allen redeneren, allen schrijven over de vrede lievende bedoelingen met deze ontzaglijke uitvinding. De bezitters van het grote geheim doen het voor, alsof dit geheim de vrede moet bewaren. De zoekers naar het geheim beweren het zo goed te kunnen gebruiken voor hun economische belangen. Nu zullen in Mei van dit jaar grote atoommanoeuvres worden gehouden in de Stille Oceaan. Daaruit moet temeer blijken, wat de kracht is van de atoombom, ook, of de uitwerking laat zien, wat er mee gedaan kan worden voor goede doeleinden. Niet minder dan 96 Duitse, Japanse en verouderde Am. schepen van het zwaarste type, zullen bij elkaar gebracht worden. Dan zullen op verscheidene honderden meters boven de schepen atoombommen uit vliegtuigen neerdalen. Atoombommen van het type, dat op Nagasaki werd geworpen. Verder zullen aan de uitwerking worden bootgesteld: uniformen, munitie, tanks, trucks, radio-installaties, radar-apparaten, levensmiddelen, brandblusmiddelen en dieren. Dit alles wordt op de proef-schepen geladen. De berekeningen, die men voor deze experimenten moet maken zijn enorm ingewikkeld. Hoever moeten de waarnemers uit de buurt zijn, hoever de eiland bewoners uit de omtrek, zelfs moest men rekening houden met de visstand en daarom werd zeer arm viswater uitgekozen. Een vloot van 50 schepen met 20.000 man der Am. land- en zeestrijdkrachten zal deelnemen aan de proefnemingen. De bommen zullen eerst een eind boven de zeespiegel tot ontploffing wor den gebracht, daarna zal men nog proberen bommen ter hoogte van de waterspiegel te laten ontploffen. Komt deze historische proefneming ten goede aan de wetenschap, of is het een voorproefje van een echte atoomaanval in een laatste oorlog De Russische Beer en vele andere landen zijn wan trouwendomdat ze het geheim niet kennen En wij wij staan er over het algemeen ook wantrouwend, afkeurend, onwetend angstig tegenover. We ontzetten ons over de geweldige, nog mysterieuse uitvinding. En we denken enkel aan verschrikking door deze uitvinding. Er kan echter iets goeds mee gedaan worden. Mochten de verdere experimenten daartoe leiden. Wie volgt mij na, want ik val aan, Zo sprak eenmaal een Nederlander En zo gezegd, werd ook gedaan Tegen veel sterker tegenstander. Zijn plicht en liefde gaven moed Toen het Valerland dit van hem vroeg Hij offerde zijn goed en bloed Daar, waar de vloot aan 't strijden sloeg. Wie volgt mij na, want ik val aan. Heeft hij niet tevergeefs gevraagd, Zijn mannen zijn met hem gegaan Met fiere moed, ja onversaagd. Zij streden in de Javazee Een strijd voor vrijheid en voor recht Zij zonken met hun schepen mee In 't zwaar en ongelijk gevecht. Wie volgt mij na, want ik val aan, Onsterfelijk blijft dit fiere woord Titanenstrijd, men vocht spontaan, Van hoog tot laag aan boord. Geen klachten en geen muiterij, In 't spannend ure, van 't gevaar. Werd er gestreden, zij aan zij Door eendracht, groot, voorwaar. Wie volgt mij na, want ik-val aan, Moet voor ons volk de leuze zijn, Zoals de Ruyter 't heeft gedaan, Een Tromp en een Piet Hein. In Doorman eren wij een held En ook zijn mannen, bruin of blank Gij deed Uw plicht, ondanks 't geweld Heel Neerland brengt U hulde en dank. A. v. 't V. PLICHT EN DANKBAARHEID Het spreekt van zelf, dat ieder inwoner van onze gemeente van harte dankbaar is voor hetgen hij of zij via het H.A.R.K.-Comité vanuit het buitenland en dan wel speciaal uit Amerika heeft ontvangen. En het spreekt ook vanzelf, dat ieder, die wat ont vangen heeft zijn dankbaarheid aan de Amerikaanse gevers tot uiting wil brengen. De gelegenheid daartoe wordt thans in de week van 4 tot en met 9 Maart a.s. geboden. In deze week toch ligt ten Gemeente huize voor een ieder een fraai uitgevoerd album gereed, waarin men verzocht wordt zijn of haar handtekening te plaatsen. Dit album zal na 9 Maart aan de milde Amerikaanse gevers worden toegezonden. Gen enkele Tholenaar verzuime zijn plicht der dank baarheid Komt volgende week allen uw handtekening plaatsen. De Burgemeester van Tholen, A. J. van der Hoeven. GESLAAGD Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde onze stadgenoot M. W. W. Krijger voor Semi-arts. 40-JARIG HUWELIJK Het echtpaar A. van Poortvliet hoopt Zaterdag 9 Maart a.s. op feestelijke wijze de dag te herdenken, waarop ze voor 40 jaar in het huwelijk traden. ALS T LENTE WORDT Blijkens de advertentie in dit nummer, hoopt het personeel van „Vrederust" op Donderdag 7 Maart, alhier een stuk op te voeren, getiteld: „Als 't Lente wordt". Dit stuk, dat een gezonde Christelijke en Nationale strekking heeft, speelt in de jaren 1939-1945. Opnieuw beleven we de brute practijken van de Duit sers en hun handlangers. Doch tevens zien we het krachtdadig verzet van ons volk, neergelegd in deze woorden: „Een Geus buigt alleen voor zijn God". Terwille van de ruimte in de zaal moet de toegang beperkt blijven tot personen boven de 14 jaar. De toe gang is vrij, doch in de pauze wordt gecollecteerd voor de gemaakte onkosten. DE BRUG IN OPBOUW De werkzaamheden aan de Thoolse brug zijn be gonnen. In de afgelopen week is een duiker aan het werk gegaan. Men zal trachten de brug ter plaatse te herstellen, mits men een geschikt terrein tot op legging kan vinden. Met ongeduld wordt de dag tege moet gezien, dat men van de brug weer gebruik kan maken. Dit zal echter nog wel enige tijd aanlopen, daar een grondige vernieling plaats had. BENOEMING Dhr. G. Foppen, tot op heden Directeur van de Gasfabriek, alhier, werd benoemd als zodanig te Putten Gelderland Bij J. B. Th. brak mond- en klauwzweer uit. Verscheidene personen werden verbaliseerd voor het ongeoorloofd houden van een varken. Zaterdagavond werd brand gemeld in de R.K. Kerk alhier. Bij nader onderzoek bleek, dat brandend houts kool op miskleren terecht was gekomen. Er werd hoe genaamd geen schade aangericht. GESLAAGD Bij de op 11 Febr. 1.1. gehouden examens der E.N.M.V. slaagde voor costumière Mej. Mientje Meyll te Oud-Vossemeer en Mej. Koos Oudesluis te Scherpe- OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL Vrijdag 22 Febr. werd in de O.L.S. de jaarlijkse Ouderavond gehouden. De voorzitter van de Ouder commissie, dhr. F. Stols opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, (een 70 per sonen), in het bijzonder burgemeester Boogaard. Hij wierp een korte terugblik op de afgelopen 2 jaar en hoopte dat het nooit meer nodig zal zijn, dat we gedwongen onze woonplaats moeten verlaten. Hij sprak een woord van dank tot het aanwezige onder wijzend personeel, voor wie er ook nu nog grote moeilijkheden zijn. Voor hen zijn er niet alleen grote moeilijkheden door materiaalschaarste, maar vooral, omdat door de leerlingen veel leerstof moet worden opgehaald. Spr. hoopte dat deze eerste Ouderavond na de bevrijding gezellig mocht verlopen. Vervolgens dankte Burgemeester Boogaard voor de uitnodiging. Ondanks z'n drukke werkzaamheden meende hij aan deze uitnodiging gehoor te moeten geven. Punt 3 van de Agenda behelsde het aftreden van een lid der Oudercommissie, de heer L. Paape, die niet meer her kiesbaar is, daar van hem geen kinderen meer op deze school zijn. Dhr. A. A. Goedegebuure werd in zijn plaats gekozen. Met dit punt was het zakelijk gedeelte van de agenda afgewerkt en volgde het vertonen vap een 4-tal voor filmpjes door dhr. W. Cornelisse te TTiolen. Het eerste filmpje liet naast schitterend natuurschoon, een zingende ruiter en fleurig orkest zien, het tweede filmpje de Amerikaanse jeugd, waarbij een jeugdig sportgenie op z'n nog kleiner broertje moest passen, terwijl een be langrijke handbalwedstrijd wordt gespeeld. Na ver geefse pogingen z'n broertje in slaap te krijgen komen beiden na veel wederwaardigheden toch nog juist op tijd, om de oudste van de 2 gelegenheid te geven, de wedstrijd te winnen. De vertoning hiervan verwekte wel het grootste applaus. Na nog een tekenfilmpje en een Zeemansklucht volgde de pauze. Tijdens de pauze bestond gelegenheid het werk der leerlingen te be zichtigen, waarvan door alle aanwezigen gebruik werd gemaakt. Hierna werd de hoofdfilm vertoond: „De Kribbebijter." De inhoud was (in 't kort) als volgt: „Een rijke landgoedbezitter had z'n enige zoon de deur gewezen, daar deze in stilte was getrouwd met een eenvoudig meisje. De rijkaard bezat een buitengewoon slecht humeur, waardoor hij het leven van z'n mede bewoners (dochter, broer en personeel) ongelooflijk zuur maakt. De broer had een tegenrol (een optimist I met prima humor) en voorzag de Kribbebijter tijdig van een opwekkend drankje, wanneer deze een drift- i aanval kreeg. Na veel verwikkelingen de een voudige charmante schoondochter was het huis van den rijkaard binnengedrongen, door zich als huishoud ster aan te bieden, volgt een tevreden slot. De schoondochter verovert het hart van den schoonvader en zelfs de verloofde van de dochter wordt geaccep teerd". Het geheel werd aandachtig gevolgd, de aan wezigen waren zeer tevreden, voor wat hun die avond was geboden. Daar er voor de rondvraag niets was, sloot dhr. Stols deze bijeenkomst, waarbij hij inzonder heid dhr. Cornelisse dankte voor de vertoonde filmpjes. WEEGBRUGVER. „DE CONCURRENT" Bovengenoemde Ver. hield vorige week haar 52ste algemene Jaarvergadering. Aanwezig 19 leden. De voorzitter Jac. Gunst verwelkomde de aanwezigen, betreurde het verlies van 3 overleden aandeelhouders, waaronder het bestuurslid, dhr. M. J. Heijboer, die gedurende 48 jaren de functie van secretaris-penning meester bekleedde. Spr. zegt z'n nagedachtenis in hoge ere te houden. Hij wijst er op, dat de afgelopen 2 jaar slecht waren voor de Weegbrugver. Uit het jaarver slag blijkt, dat in 1944 gewogen zijn: Aardappelen I 2.595.064 kg, Uien 336.827 kg, Koebieten 828.574 kg, Voerpeën 34.324 kg, Vlas 20.080 kg, Suikerbieten 181.538 kg, Pulp 72.257 kg. andere prod. 116.794 kg totaal 4.185.457 kg en 9 stuks vee. De ontvangsten i bedroegen 659.08, uitgave 526.03, goed slot f 133.05.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1