STAVENISSE Slechts een plicht. ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Punt 3 der agenda behelst Bestuursverkiezing. Het bestuur treedt in z'n geheel af, wordt echter met vrij wel algemene stemmen opnieuw herkozen, zodat de heren C. v. Dussen, A. P. Bil, *W. A. Boogaard, J. L. Goedegebuure en A. A. Goedegebuure weer het Be stuur der Kolenver. zullen vormen, daar allen hun herbenoeming aanvaarden. Ook de Raad van Toezicht trad in z'n geheel af, nl. de heren A. v. d. Welle, M. v. d. Boogaard en N. Overbeeke. De eerste stelde zich niet meer her kiesbaar wegens hoge ouderdom. De voorzitter dankte dhr. v. d. Welle voor het vele wat door hem voor de ver. was verricht, v. d. Welle was tot 1917 commis saris-weger, daarna 2 jaar secretaris-penningmeester, terwijl hij vanaf 1919 tot 1936 als boekhouder der ver. fungeerde en tot op heden lid was van de Raad van Toezicht. 31 jaar heeft dhr. v. d. Welle ver schillende functies waargenomen. Bij de stemming en herstemming worden voor de Raad van Toezicht gekozen: N. Overbeeke, Martinus Moerland en C. Ridderhof. Bij acclamatie wordt als plv. bestuurslid dhr. Jacob Moerland Cz. gekozen. Het salaris van den Boekhouder wordt van 200. op 250.gesteld plus ct. van de H.L. Bij de mededelingen wordt het bestuursvoorstel: het inleggeld vast te stellen op 2.aangenomen. De voorzitter verzoekt de leden nogmaals er goed op te letten, dat geen bonnen verlopen, maar liefst direct na ontvangst inleveren. Hij deelt mede, dat de klanten binding met ingang van Mei zal komen te vervallen. Na de rondvraag sluit dhr. van Dussen de ver gadering. Bij de uitreiking van de Deense boter werd voor het Rode Kruis een bedrag van 357.ontvangen. Geitenfokvereniging De Geitenfokver. „Eendracht maakt Macht" hield Dinsdag 1.1. haar algemene jaarverg. Bij afwezigheid van den voorz. opende dhr. J. Moerland de verg, waarbij hij o.m. meedeelde, dat een schrijven was bin nengekomen van den voorz. dhr. J. de Visser, waarin deze als bestuurslid bedankte, daar hij weer ging varen en thans reeds naar Munster was om een schip te gaan halen. Na de notulen wordt de rekening goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van 1035.02, uitgaven f 324.02, alzo een goed slot van 711. Dhr. N. Overbeeke wenst enkele inlichtingen omtrent de rekening, die hem door den penningm. worden ver strekt. Hierna volgt Bestuursverkiezing wegens het bedanken van dhr. J. de Visser en het zich niet meer herkiesbaarstellen van 2 aftredende heren, nl. Johs. Moerland en A. Rijnberg. Na stemming en herstem ming worden gekozen de heren: M. P. Scherpenisse, M. Ligtendag en A. B. van Dijke. Vervolgens las de wnd. voorz. een tweetal inge komen stukken voor, betreffende aankoop van jonge lammeren voor oorlogsgetroffenen en een aanslagbiljet van de Prov. Ver., waarin werd medegedeeld dat ieder lid 2.diende te betalen voor opbouw van een fokstation. Het dekgeld en de contributie zal eerst vastgesteld worden aan het begin van het nieuwe seizoen. Besloten wordt, dat voor wat het eerste betreft, dit het dubbele bedrag zal worden voor niet-leden. Na een tweetal beantwoordde vragen volgde sluiting. Geslaagd Bij het gehouden politieexamen te Utrecht, slaagde dhr. Joh. v. 't Veer. „Ons Belang" 13 Febr. hield de Geitenver. „Ons Belang" haar alg. verg. in hotel Potappel. Naast het voltallig bestuur waren 15 leden en 1 donateur aanwezig. De voorz. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 16. Toch geen geheime zender". De Maandag laat weer een enorme transportvloot zien, nu dichter bij Tholen. De laatste formaties komen zelfs precies over en je kan de jagertjes haast met je hand pakken. Boven op de daken stonden de mensen te kijken naar dat im posante schouwspel. „4 jaar... 4 maanden... 4 dagen... is het geleden, dat Nederland werd overweldigd", aldus de omroeper van de B.B.C. Verwachtte ook hij binnen 4 dagen de bevrijding Volgens de Tholenaars was het heel goed mogelijk, want ongehinderd vlogen de vliegtuigen voorbij... totaal geen afweer... waar was de Luftwaffe? In gedachten stelden we ons al een landing voor in de Bergse polder, dan... door de radio te horen... Tholen bevrijd. Voorlopig stortten ook deze luchtkastelen in elkaar. Evenwel Dinsdag 19 September rukten de ge allieerden nadat Maastricht enkele dagen tevoren bevrijd was 48 km op in 5 uren. Jagers vlogen laag over. Ook was in de verte bij Antwerpen weer geschut te horen. En in de buurt van Stavenisse zaten de 5 Armenen nog steeds ondergedoken. Namens de andere vrienden had De Leeuw er sterk bij den D.C. betreurde de slechte opkomst. Nadat het jaarverslag was voorgelezen, wees de voorzitter op de vele zorgen die de ver. in het afgelopen jaar heeft gekend, de extra-contributie voor het nieuwe hok en dankte de leden voor de vrijwillige bijdragen aan bokhouder en bode. Het ledenaantal bedraagt thans 73. Door velen, aldus de voorz. werd de geit gekleineerd, in de oorlogs jaren is dit echter anders geworden. Gemiddelde melk- gift 4 a 500 liter. De melkprijs wordt wellicht hoger, dus blijft de geit reden van bestaan houden. Een toelichting werd gegeven op de heffing Prov. ver. voor een nieuw fokstation te Goes. De kosten hiervan komen op 6500.Ook is door de Prov. ver. een heffing vastgesteld voor getroffen ver., ad 2. De begroting 1946 wordt vastgesteld in ontvangsten ad. 250.—, uitgaven 326.Daar hierdoor een bedrag ad 76.tekorten worden geraamd, wordt op bestuursvoorstel het dekgeld op 3.gebracht. Het bodelaan op 20.tevens ontving hij voor het af gelopen jaar 10.gratificatie. Aftr. bestuursleden, de heren M. v. Oudenaarde en C. Smits werden bij accl. herbenoemd. Daarna sluiting. Schippersvereniging Bovengenoemden ver. „Schuttevaer" hield een alg. verg. in café P. J. Hendrikse. Door afwezigheid van den voorz. presideerde dhr. C. v. Beveren de ver gadering, die allen een hartelijk welkom toeroept, waar na hij mededeelt dat de voorz. bedankt heeft en daar om nu voorstelt eerst over te gaan tot het kiezen van een bestuurslid en voorz. Met grote meerderheid wordt de wnd. voorzitter gekozen. Bij het voorlezen van het jaarverslag staat de secretaris uitvoerig stil bij de afgelopen moeilijke jaren, dat niet in het minst voor de scheepvaart ellende meebracht. Het ledenaantal bedraagt thans 68. Rekening: Inkomsten /112.46, Uit gaven 22.65; goed slot 89.82. Voorgesteld wordt de contributie met 0.50 te verhogen, wat wordt goed gevonden. In de pauze worden de aanwezigen een ver rassing aangeboden. De overgebleven geschenken wor den verkocht en brengen 90.40 op. Verschillende voorstellen zullen aan het hoofdbestuur worden ge zonden. Daarna sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: 4 Febr. Jacob Jacobus, zn. v. J. L. v. Eenennaam en P. J. Goedegebuure. Ondertrouwd: 28 Jan.: Mauritius Henricus Martlé, 20 jr. wonende te Knesselare in België en Abraham Neeltje Scherpenisse, 19 jr, wonende alhier. Ingekomen in de maand Januari: 16 mannen en 14 vrouwen. Vertrokken geen. Overleden: 23 Jan.: Willemine Brouw, 87 jr. wed. van.A. Smits. 24 Jan.: Thonia Wilhelmina ten Haaf, 72 jr. echtgenote van A. F. Hanssens. De heer C. J. Christiaanse, alhier, is benoemd tot secretaris van de afd. Tholen van het Ned. Rode Kruis. Burgerlijke Stand maand Januari 1946 Geboren: Leendert Pieter, zn. v. M. Muller en C. J. Hage. Willemina, dt. v. P. J. de Viet en A. de Graaf. Gerardus Cornelis, zn. v. Abr. Priem en P. J. v. d. Werf. Jacoba Dimmerina, dt. v. A. L. v. d. Ree en D. Priem. Jacomina Suzanna, dt. v. P. Potter en J. M. W. Gebraad. Gerarda Augustina dt. v. J. Robbe en G. Nijsse. Ondertrouwd: H. P. Praat, 26 jr. en J. C. Poot, 26 jr. Overleden: M. Kloet, 72 jr, vrouw van Abr. Janse. K. W. de Wilde, 63 jr. vrouw van J. C. Meulstee. Cornelis Willem v. d. Berge, 5 mnd. Willemina de Viet. 19 dg. C. E. Fluijt, 74 jr. weduwe van J. M. Eerland. op aangedrongen om die lui gevangen te mogen nemen. Het lukte niet. De D.C. kreeg maar berichten, dat alles zo voorzichtig mogelijk moest geschieden, ip( verband met de vele slachtoffers, die in Frankrijk en België vielen en men kreeg geen* toestemming. Martijn Jr. was 2 keer naar het Gewestelijk com mando geweest, via Yerseke. Nu werd het echter te bar met de beschieting van schepen en hoe trouw de Veerman overigens de goede zaak diende, als Hans voor de 3e keer naar het Gewest moet, en 's avonds ongeveer 7 uur te Gorishoek van de fiets stapt, den veerman daar poogt over te halen nog een keer te varen, durft deze het niet op zich nemen. Het is geen uur meer veilig op het water. Inderdaad terwijl Hans met den veerman op de zeedijk staat, brommen alweer een paar vliegtuigen boven het water en een afgeschoten lichtkogel toont duidelijk enkele half in het water, half op het slik liggende, beschoten schepen. Onverrichter zake keert Hans terug. Het is te begrijpen, dat de veerman het niet meer aandurft, maar voor de O.D. kern was het erg moeilijk. Want in Bergen is het na die 17e Sept. ook niet meer veilig. Herhaaldelijk vordert men mannelijke personen en voor de meestel jonge O.D. mannen is het erg gewaagd, daar nog belangrijke stukken te halen. Martijn Sr. be last er zich mee, neemt een wandelstok mee en als er sprake is van vordering, strompelt ie door Bergen, z'n rug gebogen, steunend op de stok, trekkend met z'n linkerbeen. Want zelfs mensen op leeftijd worden niet ontzien. Hij komt telkens zonder te zijn gevorderd, terug. Donderdags fietsen De Leeuw en Hans naar St. Maartensdijk. Er staan daar 5 geweren gereed. Er is Gemeenteraad Op Donderdag, 7 Febr. jl. vergaderde de tijdelijke gemeenteraad voor de eerste maal en wel onder voor zitterschap van den wnd. burgemeester C. G. Hartog. Secretaris was dhr. A. L. G. van Doorn. Afwezig met kennisgeving was het raadslid W. LT'Jansens. Bij de opening hield de voorzitter een uitvoerige in leiding over den gang van zaken op gemeentelijk bestuursgebied nadat de raad 4J/£ jaar op non-activiteit heeft gestaan. Hij memoreert de komst van den N.S.B. burgemeester Meerman, wiens ambtsaanvaarding juist op den dag van den val van Mussolini niet veel perspectief bood, hetgeen bevestigd werd door zijn vlucht op 4 September 1944. Nagegaan werden de vele mutaties onder Jiet personeel, de reoganisatie der politie, het bouw- en woningtoezicht en den dienst der ge meentewerken. gecentraliseerd in een gemeenschappe- lijken dienst Noord-Zeeland. Met voldoening wordt vastgesteld, dat de energie der landbouwende bevol king niet is verslapt, ondanks inundatie en evacuatie. Vervolgens vindt de beëediging plaats van de leden van de tijdelijke gemeenteraad en daarna de benoeming der wethouders. De aftredende wethouders, de heren Hartog en Vos worden herkozen, aangezien wethouder Hartog waarnemend burgemeester is, wordt besloten ook nog een tijdelijken wethouder te benoemen, als hoedanig wordt gekozen, sle heer Joz. Tichem, welke eveneens zijn benoeming aanneemt. Aan het adres der gemeente Kortgene inzake op heffing van de standplaatsaftrek voor het onder wijzend personeel, dat zich onder de ingekomen stukken bevond, wordt geen adhaesie betuigd, aangezien dit adres naar 's raads mening te eenzijdig was opgesteld, waar het euvel der ongelijkheid van stedelijke- en pla- telandsfuncties zich evenzeer onder andere groepen overheidspersoneel voordoet en ook daar zijn funeste werking doet gevoelen. Besloten werd zich tot den Minister van Binnenlandse Zaken te wenden met ver zoek te bevorderen dat de bezoldigingregelingen t.a.v. van het overheidspersoneel ten plattelande in zijn ge heel in gunstige zin worden herzien. Aan Mej. A. C. Okker wordt eervol ontslag ver leend op haar verzoek als onderwijzeres aan de O.L. School. Als vertegenwoordiger der gemeente op de ver gadering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij. „Tholen" wordt voor het jaar 1946•aangewezen de wnd. burgemeester C. G. Hartog. Tot leden der Commissie tot wering van school verzuim worden benoemd de heren C. A. A. Kouman, I. D. C. Duijnhouwer, M. D. A. Geuze, J. L. M. Noom en M. G. Zandee. De verordening op de heffing van hondenbelasting wordt herzien in dier voege, dat de belasting van los lopende honden wordt verhoogd van 4.tot 6. Bij de rondvraag informeert dhr. van der Werf naar den politiedienst. De Voorzitter zegt, dat het ont breken van een geschikte woning de oorzaak is, dat ter plaatse geen standplaats der rijkspolitie is. De heer van der Werf meent, dat herstel, zo de wet dit toe staat, van de vaste nachtwacht met het oog op de toenemende onveiligheid, gewenst is. De Voorzitter zegt, te dien aanzien geen toezegging te kunnen doen. Hierna sluiting. Golfbreker weggeslagen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een ge deelte van de zgn. punt te Gorishoek over een lengte van 150 meter weggeslagen. Het kunstlicht, dat op die punt was geplaatst, is spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat de dijk door de stroom was ondermijnd, Daar deze punt en golfbreker van veel belang was voor de dijk, die er achter ligt, is herstel noodzakelijk. Bij het peilen is komen vast te staan, dat het gat een diepte heeft van 35 meter. De schade wordt geraamd op ruim 200.000. weinig gevaar bij. Bezetting is er niet meer op het eiland. Zaten we niet rondom in de Moffen, dan zou je haast al spreken over het bevrijde Tholen. Enkel, als een Duitse patrouille het in z'n kop zou halen om het eiland in te rijden, zou dit avontuur wat riskant worden. Maar het gebeurde niet zo dikwijls. Het is al donker als ze te St. Maartensdijk bij de bewuste persoon aankloppen. Op ieder huis, dat bewoond werd in het eiland, hing een bordje met de naam van het hoofd van het gezin plus het aantal gezinsleden. Als de 2 mannen de kamer binnenkomen, zien ze de politie bezig met karnen. De karninstallatie is eigen fabrikaat. De achtergebleven dorpsbewoners hadden nogal melk en de meesten fabriceerden boter. De wapens staan in het schuurtje achter het huis. Prima Hollandse geweren. In een zak gewikkeld, bindt Hans er twee op z'n fiets, de Leeuw neemt er 3 voor zijn rekening. Met de mooie buit rijden ze door de doodstille nacht naar huis. Boven de Schelde hangen af en toe slierten licht- kogels. Een schitterend gezicht rode, witte blauwe Als ze thuis komen kunnen ze nog juist de berichten van 11.45 uur horen en het valt weer tegen. Men verwacht nog harde gevechten in Nederland. De brug over de Waal bleef behouden. Bij Arnhem was de positie der gelande troepen echter precair. Men sid derde als men aan de moedige pogingen der mannen daar, dacht. In een zeer ongelijke strijd vochten ze nu al 4 dagen ja vochten als leeuwen. In Tholen waren alle vluchtelingen van Zondag nu ongeveer terug. Druppelsgewijze waren ze binnen gekomen, de meesten Maandag al, anderen lieten zich niet zien voor Vrijdags daarop. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2