Van grote betekenis. Hoe valt de beslissing THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 14 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 15 FEBRUARI 1946 Prijs per nummer 8 cent Mededelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494. St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschcstr. 9. Tel. 57. Tholen ADVERTENT1ËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 fij^" Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen „Gezinsherstel brengt Volksherstel. Onder dit motto werd in ons gehele land, gedurende de week van 310 Febr. door de Stichting Volksherstel een poging gedaan om onder alle Nederlanders van goede wil belangstelling te wekken voor herstel „van onder af". Belangstelling die moet uitgroeien tot daadwerkelijke medeopbouw. Belangstelling, die niet alleen moet blijken tot en met 10 Febr., maar ook voor nu en in de toekomst nodig is. Prof. Dr. M. J. Langeveld schrijft over dit onderwerp: „Want in het gezin hand haven zich de grootste machten, die het mensenleven beheersen: liefde en trouw en offervaardigheid: eer bied voor het leven, aandacht voor het goede en schone in ieder mensenkind: orde en tucht en plichts getrouwe arbeid: alles bekroond door humane gezind heid en ware Godsvrucht. Wie het gezin beschermt, beschermt de democratische staat, het kulturele leven, het godsdienstige leven. Wie het gezin helpt zijn taak te verstaan en te vervullen, werkt aan de grondslag van ons volksbestaan." Inderdaad, het gezinsleven is van enorme betekenis. Niet alleen het economisch leven is kapot gemaakt tijdens de bezetting, ook het gezinsleven. Wat het gezinsleven betreft kwamen ook wel goede dingen naar voren in de bezettingstijd, waarin vooral de vrouw als huismoeder veel heeft bijgedragen. Maar er is ook veel kapot gemaakt. De Duitser deed het systematisch, haalde de mannen weg, de kinderen van onder het ouderoog, nam de scholen in beslag, waar door de jeugd over de straten slenterde. Daarom is niet alleen opbouw nodig op technisch terrein, ook op geestelijk en cultureel gebied moet ge bouwd worden en dit moet individueel gebeuren. Hier ligt voor ieder persoonlijk een grote taak, de vader, de moeder, de onderwijzer, de dominee, en ook de jongeren. In velen van ons leeft nog de voorziening in eigen- en gezinsnoden tot iedere prijs binnen te krijgen. Het is zo verleidelijk om door middel van de weg van de minste weerstand enkel in eigen kringetje aan de behoeften te voldoen. Door deze mentaliteit verloren we het vertrouwen in anderen en omgekeerd. Om dit te veranderen moeten we niet van „boven af" beginnen. Verbeter de wereld, maar begin bij jezelf. Ieder persoonlijk, ieder gezin, iedere onderwijzer, iedere dominee. Wij praten allen over toenemende criminali teit, mopperen over een jagen naar goedkoop vermaak. Geven wc ons echter zelf niet te gemakkelijk over aan genotzucht, inhalerigheid, toegevendheid en zelf genoegzaamheid Daarom, laat in ons persoonlijk leven, laat in ons gezinsleven, reinheid, orde, eerbied en aandacht voor elkaar, onderlinge hulp, trouw aan verwanten, liefde en vriendschap terugkeren of steeds verder ontwikkeld ^worden. Daar is voorts de zedelijke verbetering door het geloof. Door inkeer en besef van schuld plaatst ge u weer boven de materiele dingen en krijgen hogere levenswaarden weer kans op ontplooiing. Alleen een geestelijk sterk volk zal zich als volk kunnen staande houden. Daarvoor is het gezinsleven van de grootste betekenis. We moeten ons bewust zijn een klein deel uit te maken van het grote raderwerk, dat Staat heet. Elke tand van elk rad moet op zijn plaats staan en heeft z'n eigen taak. Niet meer, maar ook niet minder. Een goede gezinsgeest is van enorme waarde voor dit grote rad. Dat ieder meehelpe aan die gezinsgeest tot stand te brengen, zowel vader, moeder, als kind. Terwijl we dit schrijven is de voor ons land zo gewichtige conferentie te Batavia aan de gang. De inhoud der Regeringsplannen omtrent Indië zijn ge publiceerd. Met grote spanning wordt nu het verloop der onderhandelingen te Batavia gevolgd. Wat zal het worden Beknopt laten we hieronder een samen vatting volgen, van de 7 punten in welke richting te Batavia wordt geconfereerd. 1. Instelling van een gemeenebest Indonesië, als onderdeel van het koninkrijk. 2. Gelijkstelling van alle burgers, zowel Nederlandse als Indische. 3. Instelling van een door de Inheemsen zelf ge kozen volksvertegenwoordiging en eigen bestuurs organen. 4. Een eigen ministerie, dat in overleg met die volksvertegenwoordiging is samengesteld en een vertegenwoordiging van de Kroon als hoofd der Indische regering. 5. Een grondwet met waarborgen voor godsdienst vrijheid, rechtsgelijkheid, bescherming van per soon en goed, vrijheid van meningsuiting, e.d. 6. Een Kon. kabinet te Den Haag met ministers uit alle gebiedsdelen. 7. Toelating van het Gemenebest tot de U.N.O. In een te Batavia gehouden vergadering van 500 bewoners van de Molukken is een Bond voor bewoners van de Molukken opgericht, die loyaal op basis van gelijkgercchtigheid met de Nederlandse regering wil samenwerken en er bij die Regering op aandringt, de belangen van de Ambonese minderheid te behartigen. Nu bestaat er volgens hen gevaar, dat de kleine minderheden van de Molukken, de Minahassers en Indo-Europeanen verdrujct worden. Nederlandse kringen in Ned. Indië vinden het aan bod dat Indonesië na een bepaalde overgangsperiode zijn toekomstige status zal mogen bepalen, zeer edel moedig. Men spreekt over een periode van 25 jaar. Men herinnert er echter tevens aan, dat Sjahrir on langs verklaarde: „Ik heb geen belangstelling, voor hetgeen over 25 jaar gebeuren zal, maar voor wat nu geschiedt." Sjahrir handelt niet overhaast en wacht op consignes van Soekarno, die weer maar eens een vacantiereisje maakt in Oost-Java. Sjahrir weigert dan ook commen taar te geven op de Nederlandse voorstellen, maar verklaarde, dat het antwoord daarop binnen 14 dagen gereed zal zijn. Ondertussen werd wederom op Nederlanders ge schoten, ditmaal te Bandoeng, toen deze bezig waren met het evacueren van de Chinezen uit de kampongs in de buurt van Baros. Eén man werd daarbij gedood, één gewond. De Veiligheidsraad der Ver. Volkeren besliste in de 7e en laatste zitting omtrent de Indische kwestie, dat geen Commissie van Onderzoek naar Indië zal gaan. Het voorstel werd verworpen met 8 tegen 2 stemmen (Polen en Rusland). Min. v. Klef fens waar schuwde de Veiligheidsraad nog, zich niet te mengen in Binnenlandse aangelegenheden. Bekendmaking De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat alle vorderingen en aanschaffingen ten behoeve van de geallieerde strijdkrachten in Nederland, ook die, welke reeds waren aangemeld, vóór 20 Febr. 1946 opnieuw moeten worden aangegeven en wel bij het Centraal Bureau Vergoeding Militaire Vorderingen, Duinweg 20/22 te 's-Gravenhage. Ook nog -niet aangemelde schaden, veroorzaakt door geallieerde militairen, anders dan door oorlogsgeweld, kunnen tot uiterlijk 20 Febr. a.s. worden aangegeven. Daarna kunnen deze gevallen niet meer in behandeling worden genomen. Voor bedoelde aangifte moet gebruik worden ge maakt van formulieren, welke ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. J. v. d. Hoeven. Geslaagd Geslaagd aan de Textielschool te Tilburg voor het diploma Algemene Goederen en Handelskennis, dhr. W. J. Geluk, alhier. 40-jarig huwelijk Vrijdag 22 Febr. a.s. is het 40-jaar geleden, dat L. Kristelijn en L. Blaas in de echt werden verbonden. Zij hopen deze dag op feestelijke wijze te herdenken, waar bij het hen aan belangstelling zeker niet zal ontbreken. Uitslag Damcompetitie 18e ronde Afd. A M. C. Meerman J. de Heer C.,Somers D. de Vos Afd. B: P. Jansen P. Polderman D. Geuze K. J. Schot J. Deurloo M. Schot Nagekomen B. W. Schot D. Geuze P. Polderman D. Geuze P. Polderman I. de Heer 0—2 2—0 0—2 0—2 1—1 0—2 1—1 2—0 „Tremelando" Donderdag 7 Febr. gaf de mandolineclub „Tremo- lando" een uitvoering in de zaal van Mej. de Wed. Hoek. Na het spelen van het Zeeuwse volkslied opende de voorz. deze avond, vervolgens speelde het orkest een vijftal nummers. Een 10-tal leden voerden een Indisch-toneelstukje op, met krontjongmuziek en zang. In de pauze werd een kleine verloting gehouden ten bate van de ver. Weer trad het krontjongensemble op met muziek en zang, waarna een vrolijk toneelstukje de lachspieren der aanwezigen in beweging bracht. Na nog een 5-tal nummers van het orkest werd besloten met het Wilhelmus, dat staande door de be zoekers werd meegezongen. Gezien het daverend applaus, dat na elk nummer door de zaal loeide, kan de ver. met genoegen op deze bijzonder geslaagde avond terugzien, vooral wanneer men aanneemt dat de ver. nog slechts 8 maanden repeteert. Het Indisch toneel werd met kleurenlicht bestraald door de film ondernemer Cornelisse. In memoriam Van Woensdag op Donderdagnacht overleed in het Diaconesse Ziekenhuis te Breda, de heer J. van El- sacker, onderwijzer aan de Openb. Lag. School alhier. In den Heer v. Elsacker verliest de gemeente Tholen iemand, die zich voor het Vereenigingsleven bijzonder interesseerde en hiervoor dan ook veel werk heeft verricht. Naast z'n onderwijzersambt, was de overlendene, secretaris-ontvanger der Ned. Herv. Kerk, voorlezer lid van het Zon^agsschoolbestuur, had de leiding van een bloeiende Jongelingsvereniging en bekleedde voorts nog verschillende Bestuursfuncties in diverse ver enigingen. De teraardebestelling zal a.s. Maandag om 1 uur plaats hebben. Burgerlijke Stand Geboren: 12 Febr.: Johannes, zn. v. J. Jansen en van R. C. Poot. Huwelijk 24 Jan.: C. Deurloo, 26 jr. en J. J. Hage, 21 jr. 30 Jan.: W. M. van den Brand, 47 jr. en C. G. Tuijtjens. Verkeersopstakel Vrijdagnacht stortte tengevolge van de hevige storm ter hoogte van de boerderij van Friderichs een boom over de Oud-Vossemeerse dijk. Het verkeer was enige uren gestremd. De opbrengst van de door het Deense Rode Kruis aan de houders van een A, B en C kringkaart ver strekte boter bedroeg f 262.50. Maandag werd een frauduleus geslacht varken ont dekt en inbeslaggenomen. Als gevonden voorwerp werd een bonnenétuitje met enkele losse bonnen aangegeven. Aan de Geref. Kerk alhier werden de heren J. Deurloo en J. Witte tot diakenen benoemd. Van Vader op Zoon Naar wij vernemen heeft de heer M. J. Ampt, na gedurende 31 jaar zijn zaak te hebben gedreven, zijn hötel-restaurant „Het Hof van Holland" verkocht aan den Heer Lagaay te Middelburg. Deze zaak bestond reeds in 1722, echter in de zeer bescheiden vorm van een tapperij, welke de naam droeg van „Het wapen van Holland" en eigendom was van de familie Lindhout. Vanaf 1822 is de zaak in handen geweest van de familie Ampt, die haar tot op heden beheerde en nu bij gebrek aan een mannelijke opvolger uit handen geeft. Coöp. Kolenver. „Ons Belang" 8 Febr. hield de bovengenoemde ver. haar Alg. jaarverg. bij dhr. A. Scherpenisse. Aanwezig 58 leden. De 74-jarige voorzitter, dhr. C. v. Dussen opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aan wezigen en verheugde zich dat ze eindelijk in een bevrijd Vaderland weer konden vergaderen. Hij memo reerde het overlijden van het bestuurslid dhr. C. Ver- hoole die gedurende 17 jaren de belangen der ver. behartigde als secretaris. In zijn plaats was het plv. Bestuurslid dhr. A. A. Goedegebuure nu in het Be stuur opgenomen. In totaal verloor de ver. 34 leden door overlijden, w.o. 3 oorlogsslachtoffers. Door vele nieuwe leden telt de ver. nu 15 leden meer dan op 1 Jan. '44. Waren toen 598 leden ingeschreven, thans bedraagt dit aantal 613. De omzet in brandstoffen be droeg over '44: 1542 HL., over '45 was dit 5465 HL. De voorzitter besloot met er op te wijzen, dat de ver. er niet slecht voorstaat en hoopte dat de verg. weer in goede harmonie mocht verlopen. Na de notulen volgt het jaarverslag en de rekening van den boekhouder, waarin bovenstaande uitvoerig wordt weergegeven en waarbij de rekening de volgende cijfers laat zien: 1 Jan. '44 in kas 692.55 goed slot in '44 ad 301.85 totaal op 31 Dec. '44 994.40 in kas. Over 1945 komt men aan een goed slot van 630.86, zodat op 31 Dec. 1945 de ver. een totaal bedrag van 1625,26 rijk was. Uit dat jaarverslag blijkt ook, dat er de laatste 10 jaar nog 106 leden bijkwamen, ook, dat het dagloon der lossers nog was gestegen. Was dit in 1943 16.26 per dag, in 1945 werd het zelfs nog 16.72 per dag. De boekhouder hoopte in het belang der ver., dat hier mee het toppunt toch hopelijk bereikt zou zijn. Besloten wordt den boekhouder voor het laatste halfjaar van 1945 een gratificatie toe te kennen van 75.-.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1