Slechts een plicht. STAVFNISSE SCHERPENISSE POORTVLIET seer, en penningmeester, resp. A. Boon en C. Slager hun functie blijven waarnemen. Dhr. Boot bracht vervolgens in het midden, dat het nodig was, leden te krijgen, waarom hij voorstelde dat een rondgang door de gemeente zal worden gemaakt. Na enkele stemmen uit de vergadering werd vastge steld dat aan enkele jongedames verzocht zou worden deze rondgang te houden, waarbij de minimum contributie 50 cent per lid per jaar zal bedragen. Hoe wel alles veel duurder is dan voor de oorlog, meende men dit bedrag te moeten aanhouden, opdat voor sommigen geen geldelijke bezwaren zouden bestaan, lid te worden der ver. 50 cent is dus minimumcontributie. Daarna sluiting. Oprichtingsvergadering; Chr. U.L.O. Alhier werd Woensdag 6 Febr. een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een schoolvereniging voor een Chr. ULO. Uitgenodigd waren de Kerkeraad, de Kerkvoogdij en het college van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente de Kerkeraad der Geref. Gemeente en het Bestuur v. d. Chr. School, benevens enige personen uit beide kerken. Ds. W. van Griethuysen opende de vergadering met gebed en schriftlezing. Hij zette in het kort de be doeling van deze bijeenkomst uiteen. Er is ook op het Westelijk deel v. h. eiland Tholen een ULO-school nodig. De heer Koetsdijk besprak een en ander uitvoe rig, waarbij verschillende technische kwesties aan de orde kwamen. Besloten werd een schoolvereniging op te richten. 35 personen gaven zich terstond als lid op. Tot be stuursleden werden gekozen: Ds. W. van Griethuysen, J. A. C. Biert, G. J. Breas, M. van Dijke en K. Koets- dijk. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk contact te zoeken met personen en college's in andere gemeen ten, opdat men ook daar gelegenheid krijgt zich op te geven als lid der vereniging. Indien dit contact ver kregen is en er medewerking gevonden wordt, treedt het huidige bestuur af en worden nieuwe bestuursleden gekozen. Daarna kan besproken worden welke gemeente het meest in aanmerking komt voor deze school. Onge twijfeld zullen ook op de andere gemeenten personen worden gevonden, die hiervoor hun medewerking wil len verlenen. Ondanks de moeilijke omstandigheden kon het resultaat dan leiden tot oprichting van een Chr. ULO-school in het W. deel van het eiland. In Memorlam Heel dikwijls moet de laatste weken in onze gemeente een graf worden gedolven. De schoot der aarde kent geen onderscheid, rijk of arm, een vooraanstaand bur ger of een persoon die temidden van de grote „men" z'n leven leefde. Dinsdag 1.1. werd onder grote belangstelling den heer Math. J. Heijboer ter aarde besteld. Heijboer had gedurende vele jaren een vooraanstaande plaats in het gemeenteleven. Naast z'n secretarisschap der Coöp. Boerenleenbank, welke functie hij sedert 1913 (op richting) bekleedde, naast z'n functie van secretaris penningmeester der Weegbrugver., wat hij 48 jaren heeft waargenomen, naast z'n vele andere belangrijke posities in het Verenigingsleven te St. Annaland, zoals voorzitter Cal. polders, Gezworene v. h. Waterschap, enz. enz. heeft dhr. Heijboer sinds 1909 zitting gehad in de Gemeenteraad plus een 8-tal jaren als wethouder der gemeente. Bij de teraardebestelling voerde als eerste spr. dhr. A. Heijboer te Moerkapelle het woord bij wien de overledene een gastvrij onderdak genoot tijdens de evacuatie. Spr. wees er op, dat de overledene op de avond van z'n leven nog veel heeft moeten meemaken door geruimen tijd van z'n geboorteplaats gescheiden, te moeten leven, een geboorteplaats, waaraan de over ledene tot aan z'n dood toe verknocht is gebleven. Nog slechts een geringe tijd was z'n grote wens: Ne derlands bevrijding, in vervulling gegaan, toen hij uit het leven werd weggeroepen. Spr. eindigde met de woorden van Ps. 89 19. Vervolgens sprak oud-burgemees'ter Hanssens en- Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H, 15. Dergelijke teleurstellingen kwamen dikwijls voor. We „verbloemen" ze niet, het is een geschiedenis, geen roman. Men verloor er echter de moed niet door. Het wachten op de bevrijding duurde erg lang. De voedsel positie werd met de dag beroerder boter was er haast niet meer in Tholen. Hoe lijkt het achteraf als een razend snel vervlogen tijd, doch... wat duurden die dagen lang, terwijl de Geallieerden dat luttel eindje Antwerpen Bergen op Zoom van ons vandaan waren. Men rekende immers nooit tot het stadje Tholen Als zè maar een maal in Bergen waren. Het was letterlijk: de tijd van berekeningen. De radio's waren na „dolle Dinsdag" niet meer zo diep verborgen en ieder, die de kans kreeg, luisterde èn 's morgens, èn 's middags, èn 's avonds, en middernacht. Get. berichten circuleerden. Maar in het front zat geen schot, hoewel haast iedere dag iets nieuws bracht. Wie herinnert zich niet die onvergetelijke Zondag 17 Sept.» toen de honderden bommenwerpers en transportvliegtuigen in de verte overtrokken, waarvan het gedender der* motoren de kerkgangers onrustig maakte, hoe zeer ze ook al aan vliegtuigen gewoon waren Ja, innerlijk opgewonden kele woorden van hulde voor de vele werkeaamheden, door den overledene verricht. Dominee van Griethuy sen wees op de roepstem, die ook van deze groeve, weer uitging. Daarna sprak nog een neef van de over ledene, die er op wees, dat de overledene z'n mening niet verlochende, en dat het ook voor hem een groot verlies betekende. Alle sprekers wensten Mevr. de Wed. Heijboer sterkte toe in haar eenzaamheid. Ten slotte dankte dhr. Oudesluijs namens Mevr. de Wed. Heijboer voor de gesproken woorden. In dhr. Heijboer heeft onze gemeente zeker iemand verloren, die oprecht voor z'n mening uitkwam, die zich altijd heeft doen kennen als een goed Vader lander, die menigeen in moeilijke tijden heeft bijge staan. Uitbreiding busdiensten De busverbinding St. Annaland Tholen is weer uitgebreid. Zie in dit nummer de advertentie van dhr. v. d. Klundert. Belangrijk is wel, dat de bus nu reeds om 7.15 uur van St. Annaland vertrekt, waardoor men de trein van 8.30 uur te Bergen op Zoom kan halen, 's Avonds is een latere dienst ingesteld, waardoor reizigers van de trein, die 4.45 uur te B.o.Z. arriveert nog verbinding hebben tot St. Annaland. Bravo Ook de dienstregeling StavenisseTholen is met 2 diensten uitgebreid. Burgerlijke Stand Geboren: 2 Jan.: Willem, zn. v. A. v. Vossen en J. v. d. Jagt. 5 Jan.: Cornelia Elizabeth, dt. v. C. de Graaf en M. Rijnberg. 9 Jan.: Adriaan Cornelis, zn. v. A. Heijboer en J. M. den Haan. 16 Jan.: Dina Willemina, dt. v. J. C. de Bruine en D. Goedgebuure. Gehuwd: 17 Jan.: G. v. d. Reest, 26 j. en C. J. Fase, 22 j. 24 Jan.: J. Kodde, 26 j. en A. J. Rijnberg, 21 j. 31 Jan.: J. M. Franke, 27 j. en H. Scherpenisse, 26 j. Overleden: 4 Jan.: Pieternella Lena v. Popering, 63 j. echtgen. v. A. Ridderhof. 6 Jan.: Dingena v. d. Male, 79 j. echtgen. v. J. Schilperoort. 7 Jan.: Pieter Hage, 69 j. echtgen. v. A. Gunst. 9 Jan.: Dina W. v. d. Boogaart, 62 j. echtgen. v. C. Goedegebuure. 24 Jan.: (te Bergen op Zoom) Cornelia Josina, 1 j. dt. v. J. L. J. van Popering en A. Polderman. 30 Jan.: Adriaan Rijnberg, 82 j. echtgen. v. H. Potappel. Ingekomen: Willem Keur en zoon, van Eindhoven; Anth. Hage, van 's-Gravenhage; Jacob J. de Muijnck en gezin, van Middelburg; Adriaan Polderman, van Krabbendijke; Jan den Engelsman Azn., van Ossen- drecht; Mattheüs Kaashoek en gezin, van Kortgene; Adriaan P. de Graaf, van Zoetermeer; Dingena W. Heijboer, van Goes. Vertrokken: Johannis Welleman, naar Kapelle-Z.; Marinus J. A. Bil, naar Amsterdam; Jan Kodde en echtgenote, naar Ouwerkerk. 2 Februari herdacht de heer P. Bastiaanse de dag, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de P.T.T. Een tweetal personen, die in de gifhandel werkten, door naaigaren aan te bieden voor onbehoorlijke prij zen, kregen proces-verbaal met inbeslagname van het restant garen. Mej. de Wed. M. Tholenaar vierde op 6 Febr. haar 93ste verjaardag. Zij geniet nog een uitstekende ge zondheid en is 5 maanden jonger dan onze oudste inwoner, dhr. J. v. d. Werff. Vergadering L. J. G. 24 Januari hield de L.J.G. een algemene ledenver gadering in hotel „De Gouden Leeuw". De voorzitter opende deze vergadering met een hartelijk welkom tot de leden, in het bijzonder tot enkele nieuw-aange- slotenen. Dhr. Goorden hield een lezing over de volks hogeschool te Bakkeveen. Hieruit volgde een be spreking over de Noord-Oost-polder. Voorts werd zagen de mensen, de zweefvliegtuigen, door grote „kasten" getrokken, voortglijden. Van binnen was daar even dat beklemmend gevoeld: „Waar gaan ze naar toe... Rotterdam? Nee, Zuidelijker! Wat een vreemde toestellen. Wat zou dat nu zijn Zou de vernietigende last, waarmee die Armade beladen moest zijn boven Nederland worden uitgestort? Of zijn-het parachutis ten Om 3 uur maken de berichten een einde aan de onzekerheid. 17 September 1944: „Luchtlandings troepen afgeworpen in Holland, beneden de grote rivieren." Opnieuw wordt vastgesteld, dat het nu maar een kwestie van dagen meer is. De Zondag werd nog onrustiger. Tegen dat de avondkerk begon, liep het gerucht, dat 300 personen gevorderd zouden worden om aan de Kreekrakdam te gaan werken. De invloed van dit gerucht was spoedig te zien. De eerste manne lijke personen namen de benen, het eiland in. En het zien daarvan maakte de gespannen toestand erger met het gevolg dat 10-tallen mannen en jongens het voor beeld der eersten volgden. De angst maakt vindingrijk en men zou versteld staan als nu alle mannelijke per sonen, die op die Zondag Tholen verlieten, gingen vertellen, welke schuilplaatsen door hen werden ont dekt en benut. Het was letterlijk... een vlucht. Later, als men aan die dagen denkt, kan men er nog eens hartelijk om lachen, toen echter was het niemand kwalijk te nemen, dat de vrees van het ogenblik hen aangreep en deed vluchten. Het eiland stond onder water, maar het vormde geen beletsel voor de „onder duikersen ze waadden tot over hun knieën door een reis naar de ontwikkelingsdag te Zierikzee be sproken. Tevens besloten om 2 Maart a.s. in hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse een propaganda- middag te houden. C. Kleppe gaf hierna nog een radiohoorspel ten beste. Na de rondvraag werd de verg. gesloten. Schoolvereniging m. d. Bijbel In de Chr. School, alhier werd een ledenvergadering gehouden van de Schoolver. m. d. Bijbel. Aanwezig 59 leden. Na het zingen van Ps. 66 5, het lezen van Ps. 66 sprak de voorz. een kort openingswoord. Hij releveerde de afgelopen moeilijke jaren, inzonderheid het overlijden van dhr. B. A. Reeders door V 1 inslag. Het leerlingenaantal stijgt nog steeds, in Febr. 1944 waren er 44 kinderen, nu zijn er 60 op de school. Ook nieuwe leden traden toe. Bij acclamatie werden 24 nieuwe leden aangenomen. Het financieel verslag was als volgt: Rijksontvangsten in 1944: 4430.99, in 1945: 9482.27. totaal 13913.26. Uitgaven in 1944: 4714.08, in 1945: 7342.87, totaal 12056.95. Batig saldo 1856.31. Gemeenteontvangsten in 1944: ƒ415. in 1945: 165.totaal 580.Uitgaven in 1944: 120.78. in 1945: 315.42, totaal 436.20. Batig saldo 143.80. Het totale batige saldo aldus 2000.11. Ontvangsten der ver. in 1944: 45.51, in 1945: 425.60 totaal 471.11, uitgaven in 1944: 152.10, in 1945: 427.25, totaal 579.25, nadelig saldo van 108.14. Hierdoor werd het batig saldo gebracht op 1891.87. Alle posten werden nauwkeurig toegelicht. Ds. Vroeg- indeweij werd als bestuurslid gekozen. De voorz. deel de nog mede, dat er grote kans bestond op een 3e leerkracht, in verband met het aantal schoolgaande kinderen. Tot slot werd gezongen Ps. 84 5 en dank zegging door den voorz. Kolenvereniging „Ons Belang" Bovengenoemde ver. hield een alg. verg. in de zaal van dhr. Kesteloo. Wegens ziekte van de voorz. dhr. C. N. Krijger, werd de verg. geleid door den vice- voorz. D. Quist. Na het welkom en een korte terugblik, wees de voorz. er op, dat de voorraad kolen, die in Poortvliet was opgeslagen, gespaard was gebleven en dat het gehele eiland hiervan voordeel heeft gehad, hoewel slechts in de uiterste nood kon worden voorzien. Ook memoreerde hij het overlijden van wijlen Th. Boot, die veel voor de ver. heeft gedaan. In totaal waren op deze verg. 70 stemgerechtigden aanwezig. Na een gunstig rapport door de comm. v. onderzoek wordt de Rek. en een verslag voorgelezen. In 1944 was omgezet 54313 kg brandstoffen. De ont vangsten in 1945 bedroeg 7673.82, uitgaven 6429.13 batig saldo 1244.70. Verdere bezittingen na aftrek schulden liet een totaal batig saldo van 2135.70 zien. Het ledenaantal bedraagt thans 321. De schade aan het pakhuis ontstaan door de V 1 wordt op 1000. geraamd, welk bedrag aan de Sch. Enq. Comm. te Goes is doorgegeven. Tot bestuursleden werden her- en gekozen E. v. d. Vate, J. M. Deurloo en K. F. Schijf. De plv. bestuurs leden werden bij accl. benoemd, nl. de heren B. de Boer en A. v. Burgh. De heer Vos, die nu geen bestuurslid meer is, wordt dank gebracht voor de vele werkzaam- gedurende z'n 16-jarige Bestuurslidmaatschap voor de ver. gedaan. Daarna sluiting. I. V. O. nieuws Naar wij vernamen, is het de Korfbalver. I.V.O. gelukt, voor het komende seizoen een sportterrein te huren van de heer Punt, gelegen aan de Grindweg, alhier. Vorige week ontving bovengenoemde ver. toezeg ging van het Gemeentbestuur, het Gymnastieklokaal te gebruiken voor een Maandag- en Vrijdagavondtraining Onderstaande leus geldt ook voor deze ver.: „We zijn er nog niet, maar we komen er wel". Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba, dt. v. C. v. Tiggele en P. Quist. het water, alsof er geen minuut meer zou verlopen, of de Moffen stonden achter hen. Later bleek dan ook, dat het niet enkel een gerucht was, dat er mensen gevorderd zouden worden. De Leeuw ontmoette die Zondagavond Hans en Martijn. „Tholen niet uit wapenarsenaal", com mandeerde hij. „Accoord", was het antwoord der beide vrienden. Nadat de grootste drukte op straat voorbij was, liepen de 3 mannen afzonderlijk in de richting van het wapenarsenaal, kwamen Noorman tegen, die eveneens werd ingelicht. Vrouwen stonden met bezorgde ge zichten in het deurgat. „Ze zijn er zo, ga terug, ze zijn al aan de brug. 70 Moffen Het had geen invloed op de mannen.Achtereenvolgens verdwenen Noorman en Martijn in het bekende pakhuis, het schemerde al. Hans gluurde boven de zeedijk, naar de Brug. Niks te zien, dat op onraad leek. Achterom kijkend zag Hans, dat Tholen een verlaten stadje was. Óp de dijk naar Oud-Vossemeer waren vaag fietsers te onder scheiden. Verder niets en niemand. Ook Hans gaat naar het Wapenarsenaal. 2 onderduikers had men er ook heen getransporteerd. De Leeuw kwam later nog even kijken, maar-ging weer spoedig terug. „Niets aan de hand", zei hij, „het zal best loslopen." Dan besluit ook Hans naar huis te gaan. Als hij om 10 uur onder de wol kruipt, grinnikt hij toch even, denkend aan de onmogelijke plaatsen, waarin door velen deze nacht zal worden door gebracht. In talrijke harten van vrouwen en meisjes was echter veel onrust. En weer rekende men, hoelang nog... (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2