Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen De U. N.O. Een der vele Naamlozen THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 13 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 8 FEBRUARI 1946 Prijs per nummer 8 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 BflT* Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Voor de vele lezers zullen bovenstaande drie letters nog onbegrijpelijk zijn. Toch is hierover al veel ge pend, want de ogen der gehele wereld zijn er op gevestigd. Begrijpelijker voor onze lezers zal zijn, als we de uitdrukking: „Verenigde Volkeren" gebruiken, duidelijker voor velen, als we zeggen, dat dit eigenlijk de naam is van de „nieuwe Volkerenbond". Nee, de zetel der U.N.O. is niet meer de Geneve, zoals die van de oude Volkerenbond. Voorlopig wordt in het hartje van Londen geconfereerd. Eén en vijftig ver schillende volkeren 'zijn daar bijeen. Wat een Baby lonische spraakverwarring kan daar ontstaan Het tegenovergestelde is echter de bedoeling van de U.N.O. Evenals de oude Volkerenbond wil zij „netelige problemen" om geen „brandende kwestie woorden" te gebruiken vredig trachten op te lossen. Daartoe zijn ingesteld: een veiligheidsraad, een economische en sociale raad, een beheersraad, het hof van Justitie, het Secretariaat en event, een Algemene Vergadering. De Veiligheidsraad is wel één der voornaamste, zo niet de voornaamste afdeling van de U.N.O. Want juist in dit college moet men trachten de wereldcon flicten vredig op te lossen. En zoals overal zetelt ook hier de „baas boven baas", al is er meer sprake van 5 grote bazen tegen over al de kleine baasjes dan van één. Die 5 grote bazen hebben het zgn. veto-recht kunnen dus één of ander plan verwerpen, waardoor er dan van de zijde der kleine baasjes weinig meer aan te doen is. Dit geldt alleen voor ingrijpen in, niet voor onder handelingen over conflicten. Voor dit laatste gelden ook de stemmen der kleine baasjes. Als klein baasje staat ons dit niet direct aan. Toch laat het de werkelijkheid zien, want hoe zal zo'n klein baasje in géval van nood, een grote baas tegen hou den Democratisch dus. De economische en sociale raad kan in de des betreffende wereldproblemen een grote taak innemen, groter dan ooit van de oude Volkerenbond verwacht kon worden. De beheersraad kan gebieden beheren, waarvan men meent, dat ze niet zelfstandig beheerd kunnen worden. Dit zou bijv. Sharir kunnen proberen, als z'n eigen plannen niet helemaal doorgaan, wat voor ons nog erger zou zijn, ondanks alle mooie praatjes. Dan is er nog het Hof van Justitie. Vergelijk het Neurenbergproces, waar een internationaal Gerechts hof zitting houdt. De opgemaakte Begroting om de U.N.O. in stand te houden komt op een 65 millioen. We zijn het eens met een Ned. afgevaardigde, die omtrent de begroting zei: „Als we hiermee de vrede kunnen handhaven, is het bedrag gering." Natuurlijk kunnen we met dat geld de vrede niet handhaven, misschien ook niet door de U.N.O., maar ook hier geldt het „niet geschoten, is zeker mis". De „hoop en vrees", die ook mee kunnen werken de vrede te handhaven, bestaat naast de wil tot vredelievendheid. Begrijpelijk wordt de U.N.O.-conferentie door velen met gemengde gevoelens aanschouwd, denkend aan het uiteindelijk resultaat van de oude Volkerenbond. Dit is echter geen reden om het niet nog eens te proberen. Tijdens een kerkdienst in de St. Paul te Londen, waarbij Gods zegen werd afgesmeekt voor het werk der Ver. Volkeren, las de Eng. min. pres. Attlee een gedeelte voor uit Jesaja, waarin het omsmeden van de wapenen tot spaden, wordt geprofeteerd. Het zou een groot geluk zijn voor de mensheid als deze profetie, ook door medewerking of bemiddeling van de U.N.O., werd bewaarheid. „Ik val aan, volgt mij Met deze slagzin koerste Schout bij Nacht Doorman, op de avond van de 26ste Februari 1942 met practisch de gehele Neder- lands-Oost-Indische vloot, recht op de overmachtige Japanner. Op deze vloot zaten duizenden jonge Nederlandse mariniers en matrozen, naamlozen, die ondanks alles, naamlozen zijn gebleven. „Ik val aan, volgt mij" werd echter een onsterfelijke slagzin. Na de verraderlijke aanval der Jappen op Pearl Harbour, na het steeds verder oprukken der vijanden, door de afwezigheid van eigen vliegtuigen, werd de situatie steeds ernstiger in Indië. Het begon er op te lijken, dat de positie van Soerabaja als vloot-basis onhoudbaar zou worden. Het ging zo niet langer. Samen met aanwezige Geallieerde officieren besloot Schout bij Nacht Doorman een „vertragende" actie tegen de vijanden te ondernemen. Toen ze zee kozen, waren er wel vliegtuigen, treurig genoeg echter alleen vijandelijke. 2 Nederlandse jagers voeren aan de kop, daarna 3 Britse torpedojagers, tenslotte 5 kruisers en 4 Amerikaanse zgn. „fourstackers". De namen van de Nederlandse schepen waren: de kruisers „De Ruyter", en „Java", de torpedobootjagers „Witte de With" en „Kortenaer". Schout bij Nacht Doorman bevond zich op het vlaggeschip „De Ruyter". Om 3 uur n.m. van de 27ste Februari ontving Doorman bericht, dat een groot vijandelijk convooi ten Westen van Bawean opstoomde. Daarman gaf toen orders de vijand op te zoeken. Hoog in de lucht zoemden vijandelijke verkennings vliegtuigen, die de koers van de Geallieerde vloot vanzelfsprekend onmiddellijk doorgaven, zodat van verrassing geen sprake kon zijn. Tien minuten over vier kregen de Engelse torpedobootjagers, die vooruit gestoomd waren het vijandelijk convooi in 't zich. Een grimmig treffen volgde. Alleen de kruisers beschikten over kanonnen van behoorlijk kaliber, welk kaliber nog lang niet dat der Japanse kanonnen evenaarde. Bovendien gaven de onzichtbaren verkenningsvlieg tuigen van de Jap, precies de ligging van het Japanse vuur door, zodat deze gemakkelijk correctie konden toepassen. Om half vijf kreeg Hr. Mr. kruiser „De Ruyter" z'n eerste treffer. De exploisie veroorzaakte een benzinebrand, die door koen optreden der op varenden werd geblust. Ondanks dat, drong men op de vijand in, om het vuur zo effectief mogelijk te maken. Een tegenaanval van zes vijandelijke jagers werd afgeslagen. Een Jappenjager verdween in de golven. Ook 2 vijandelijke kruisers kregen treffers. De „Java" kreeg echter ook zware klappen te in casseren, doch kon blijven doorvuren. De Eng. kruiser „Exeter" moest zich terugtrekken. Andere schepen volgden: tenslotte ook „De Ruyter". Een zwaar rook gordijn werd gelegd. Toch bleven de Japanse ver kennersvliegtuigen ongehinderd observeren. Ongeluk kiger wijze kwamen de Geallieerde schepen nu in een gebied terecht, waar Japanse duikboten op de loer lagen. Om kwart over vijf werd de Kortenaer ge torpedeerd, het schip brak in tweeën. De toestand werd verward, de vijand maakte hiervan gebruik, weer volgde een hevige aanval, die eveneens werd afge slagen. In eën minimum van tijd had Schout bij Nacht Doorman de situatie weer in handen. „Houdt de Jap pen op, wie weet, komt er versterking." Dit was de leuze. Daarom vochten de mannen tot het uiterste. Om acht uur besloot Doorman zich van de vijand los te maken en stuurde de Am. jagers direct naar Soerabaja om* brandstof en munitie op te nemen, daar dit laatste totaal verschoten was. Nog slechts 4 krui sers waren over van de Geallieerde schepen. Een vreselijke toestand was het, toen omstreeks 10 uur de kruisers enkele vlotten met drenkelingen passeerden, die afkomstig bleken te zijn van de Kortenaer. De slag op de Javazee liep af echter bloediger dan tot nog toe was gedacht. Kwart over elf worden 2 zware Japanse kruisers waargenomen. Weer een hevig vuurtreffen. Onheilspellende steekvlammen schoten door de don kere nacht. „De Ruyter" kreeg een voltreffer op het achterschip, terwijl zowel „De Ruyter" als „De Java" even later werden getorpedeerd. Op beide schepen ontstond een felle brand, een prachtig doelwit voor de vijand. Dit was het einde van de slag op de Java-zee. De onvergetelijke slag, die echter honderden jonge Nederlanders het leven kostte. Enkele ufen later zon ken de beide kruisers. Met „De Ruyter" zonk de voortreffelijke comman dant van deze actie, Schout bij Nacht Doorman in de grote wateren van de Javazee„volgt mij" Met hem sneuvelde ook een dorpsgenoot van ons Izaak van 't Hof, oud 24 jaar. Ëen der vele moedige naamlozen. In 1939 meldde hij zich als marinier te Rotterdam. Na enkele maanden opleiding vertrok hij naar de Verre Oost. Hij ook volgde zijn commandant. Hij ook, hielp mee het kritieke ogenblik voor de Geallieerden een vijandelijke landing op Australië ten gunste te doen keren. Deze week ontvingen z'n ouders het droeve bericht. Het eerste bericht van hun zoon, na de Japanse aan val. Woorden van troost ontbreken ons voor z'n diep bedroefde ouders, die een andere zoon in een Duits concentratiekamp verloren. In stille eerbied herdenken we onzen moedigen dorpsgenoot en hopen dat zijn zwaarbeproefde familie sterkte mag ontvangen, deze diepe smart te dragen. St. Annaland, 6 Februari 1946. Bekendmaking: Putten en scherven Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 14 Febr. a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den Reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 6 Februari 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Openbare Lagere School Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 April a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de Openbare Lagere School in die gemeente I van kinderen, die vóór 1 Mei 1946 de leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de Openbare Lagere School wensen ge plaatst te zien worden in de gelegenheid gesteld daarvan aangifte te doen bij het Hoofd der School, den heer W. van Liere, op Maandag 11 Februari a.s., des na middags tussen 4 en 5 uur. Tholen, 7 Februari 1946. Benoeming Met ingang van 26 Jan. is als besteller in vaste dienst bij de P.T.T. benoemd: de heef M. A. v. d. Zande, alhier. Te Scherpenisse werd als zodanig de heer P. C. v. d. Graaff benoemd. Uitslag Damcompetitie 17e ronde Afdeling A J. de Heer A. J. Punt 02 Afdeling B M. Schot C. J. Zachariasse 20 L. Jansen P. Jansen 20 Benoemd Tot Diaken aan de Chr. Ger. Kerk alhier is benoemd den Heer B. Aarnoudse. Uitreiking boter Naar wij -vernemen zal de verstrekking van boter of margarine vanwege het Rode Kruis aan de houders van een kringkaar A, B, C alhier op Zaterdag 9 Febr. plaats vinden. Denkt ook dan aan de Rode Kruisbus en geeft U op als lid, als dit een dezer dagen van U gevraagd zal worden. Ongeval De 17-jarige zoon van den landbouwersknecht J. Quaak wilde Zaterdag eens paardrijden. Hij kwam toen zodanig te vallen, dat hij met een zware hersen schudding werd opgenomen. Burgerlijke Stand Geboren: 14 Jan.: Elisabeth Johanna, dr. v. C. Deur- loo en J. Kaashoek. 19 Jan.: Maria, dr v. M. Hen- drikse en P. M. Smit. 25 Jan.: Abraham Arij, zn. v. P. W. C. v. Westen en L. J. v. Nieuwenhuijzen. Gehuwd: 24 Jan.: Franciscus M. van der Zande, 35 j. landarbeider en Anna M. S. Aarden, 27 jr. zonder beroep. Overleden: 22 Jan.: Maria Frederika Rijstenbil, 83 jr. weduwe van J. D. Quist. Huwelijksaangifte: 31 Jan.: Cornelis Barendse, 29 jr. loswerkman en Gezina A. P. Vos, 21 jr. zonder beroep Ingekomen: Neeltje de Wilde, uit Terneuzen naar B 87. Uta R. Plandsoen, uit Halsteren naar A 25. Jacob M. Vos, uit Noordgouwe naar B 226. Johan nes J. A. de Bakker, uit Roosendaal en Nispen naar A 144. In totaal ingekomen 2 mannen en 2 vrouwen. Vertrokken: Marinus Aarnoudse, van B 40 naar Tholen. Jacoba Geuze, van B 98 naar Rotterdam Janna L. de Later, van A 72 naar St. Philipsland. Jacob Uijl, van A 5 naar Zierikzee Maria J. Boogaart, van C2l naar Breda. In totaal vertrokken 2 mannen en 3 vrouwen. Oranjevereniging Prinses Juliana" Op de verjaardag van Prinses Beatrix hield de Oranjevereniging „Prinses Juhana" een algemene ver gadering in hotel Boogaard, alhier. De opkomst was gering, wellicht mede door de korte tijd tussen oproep en het houden der vergadering. De voorzitter der oude Oranjever., dhr.'C. Slager opende met een welkomswoord en verklaarde dat deze vergadering tot doel had, de ver. tot nieuwe bloei te brengen. Hoewel deze nooit officieel ontbonden is geweest, zijn er toch tijdens de bezetting geen werk zaamheden verricht, behalve het laten onderduiken van de kas en andere bescheiden. Dhr. Slager meende dat het nu tijd was, de ver. opnieuw op te bouwen. Tijdens het laatste burgemeesterfeest fungeerde een voorlopige feestcommissie. Allen weten, dat deze commissie voor een geslaagd feest heeft gezorgd. In verband hier mede en omdat de oude commissie nog slechts 3 be stuursleden had, kwam dhr. Slager met het voorstel de voorlopige feestcommissie in z'n geheel op te nemen in het nieuwe Bestuur. Niemand der aanwezigen had be zwaren. Dhr. Slager bedankte als voorzitter om z'n plaats open te stellen voor dhr. C. J. C. Boot, die als zodanig ook in de voorlopige feestcommissie was opgetreden. De eerstgenoemde werd vice-voorzitter, terwijl de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1