tjan Overeenkam VAN HIER EN OVERAL ONS DISTRIBUTIEHOEKJE LANDBOUW OFFICIEELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS Seyss en Nederlands onafhankelijkheid Uit een rapport, dat Seys op 19 Juli 1940 schreef blijkt de bedoeling van de onafhankelijkheid voor Nederland onder diens scepter. Toen hij aangesteld werd tot rijkscommissaris kreeg hij de opdracht, aldus in genoemd rapport, „het op grond van behoud der Nederlands-Indische gebieden, onafhankelijk te laten Nederland, afgezien van mili taire veiligheidsmaatregelen en het economisch zo eng mogelijk aan het Reich te verbinden Van de aanvang lag het dus in de bedoeling der Duitsers Nederland zijn onafhankelijkheid te ontnemen, maar tegelijk Ned. Indië inpalmen. Vandaar dat ze zgn. spraken over Nederlands onafhankelijkheid tot ze ook in Indië hun slag konden slaan. Om Nederland te dwingen tot een vergaande economische gemeen schap wilde Seyss, Zeeland en Limburg van het Ko ninkrijk afscheuren, door de eerste provincie als door gang naar Antwerpen aan België te geven en van Lim burg een „Gou" te maken voor het Rijk. Voor Zeeland achtte hij de kans op vrijwillige afstand zeer gering. De enige, die politiek bo^en /le rest uit stak, was, volgens Seyss, Colijn, die ondanks z'n „herrisch und einsatzbereit"heid toch wegens zijn liberale en Calvi nistische instelling voor de Nat. Soc. gedachtengang niet te gebruiken was. Generaal Winkelman schrikte Seyss af, omdat het volk hem als een soort vice-koning beschouwde en indien de kans aanwezig, hem luide toejuichte. Seyss was dan ook blij hem achter prik keldraad te hebben. De Ned. ambtenaren noemde Seyss van „huis uit" moeilijk. Hun neen was geen neen, hun ja geen ja, uit eindelijk doen ze toch wat ze willen. Het gezinsleven Alle pogingen tot herstel en vernieuwing van ons Vaderland zijn vruchteloos, aldus de Min. van O., K. en W. in z'n korte openingsrede bij de door de Stichting Ned. Volksherstel gehouden gezinsweek, wanneer daaraan niet herstel en vernieuwing van het gezinsleven ten grondslag ligt. Ik vrees met grote vreze, aldus de Min., dat de toenemende uithuizigheid van jongeren en ouderen, een vruchtbare doorwerking van de zegen die van het gezinsleven'in de maat schappij kan uitgaan, denkbeeldig maakt. Kijk naar de steeds losser wordende band tussen ouders en kinderen vooral het geluk, om niet te zeggen de lichtvaardig heid waarmee vooral over echtscheiding wordt ge dacht, zelfs wanneer het gezin kinderen heeft. Productie gedaald Vooral wegens een tekort aan kunstmest is de graanproductie sterk achteruitgegaan. De opbrengst bedroeg slechts een goede 60 van dat van voor de oorlog. Ook de aardappelen opbrengst ging sterk achteruit. Nieuwe rantsoenbonnen. Binnenkort zullen nieuwe rantsoenbonnen voor voedings- en genotmiddelen in gebruik worden ge nomen. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen blij ven geldig tot 17 Febr. De wisselbonnen blijven echter ook na die datum nog geldig, eveneens de bonnen der rantsoenkaartjes voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders. Damesschoenen Een zeer grote toewijzing damesschoenen is ge arriveerd. Vermoedelijk wordt volgende week reeds een begin gemaakt met de uitreiking der bonnen. Voor de dames zal de schoenenmisère dus spoedig tot het ver leden behoren. Ook voor jongens en meisjes is een behoorlijk toe wijzing. Rijwielen Waarom krijg ik geen rijwieltoewijzing Velen stel len zich die vraag. Mag het volgende het antwoord zijn De Distributiedienst Tholen ontvangt per maand een toewijzing voor slechts 3 toerrijwielen; deze toewijzing is voor het gehele eiland. Vermoedelijk is dus de aan vrage wel iets groter dan de toewijzing. Zuidvruchten Voor alle leeftijdsgroepen a.s. week een bon voor zuidvruchten. Pindakaas Voor personen van 1421 jaar zal 10 Febr. een inleveringsbon worden bekend gemaakt, waarop later 370 gram pindakaas kan worden gekocht. Textiel Met ingang van heden zijn de punten 16 t/m 25 van de textielkaarten ook geldig. De punten 1 t/m 15 blijven geldig. Lucifers Met lucifers zitten we nog in de penary. Ook hier voor is echter een lichtpuntje. Binnenkort zullen uit Zweden lucifers aankomen, waarna het rantsoen wel zal worden verhoogd. Vlees Het in vele dagbladen gepubliceerde bericht, als zou geruimen tijd vlees in blik op de bonnen komen, is niet geheel juist. Binnenkort worden weer nuchtere kalveren geslacht, waardoor met aanvoer van vlees uit het buitenland, men het volle rantsoen gewoon vlees zal kunnen kopen. Officiële pubiclatie No. 9 Het Districtshoofd van den Rijksdienst voor Land- bouwherstel Tholen en St. Philipsland maakt bekend, dat op de volgende data in de daarbij vermelde plaat sen gelegenheid gegeven zal worden tot het aanvragen van gras- en klaverzaden voor de inzaai in het a.s. voorjaar. 1 Februari te Oud-Vossemeer van 10-12 uur vm. in Hotel „Hof van Holland". 2 Februari te Tholen van 9.30-13 uur vm. in Hotel „Zeeland". 5 Februari te Poortvliet van 9.30-12 uur vm. in Hotel „De Gouden Leeuw". 7 Februari voor Scherpenisse, Stavenisse en St. Maar tensdijk van 8.30-12 uur vm op het kantoor van den Rijksdienst voor Landbouwherstel, Markt A 17, St. Maartensdijk. 8 Februari te St. Annaland van 9.30-13 uur vm. in Hotel „Havenzicht". 9 Februari te St. Philipsland van 10-13 uur vm. in Hotel „De Druiventros". Bij het aanvragen dient te worden opgegeven Ka dastrale Sectie en nummer van het land en de opper vlakte, die ingezaaid zal worden Na bovengenoemde data worden GEEN aanvragen meer in behandeling genomen. De oude gras- en klaverzaadbonnen, uitgegeven in 1945 zijn vervallen en worden niet meer gehonoreerd. Stichting Toezicht Politieke Delinquenten Opgericht is de Afdeling Zeeland der „Stichting Toezicht Politieke Delinquenten". De Stichting heeft ten doel 1. Het bevorderen van de terugschakeling van daar voor in aanmerking komende politieke delinquenten en hun gezin naar normale verhoudingen, in de ruimsten zin de woords. Dit geschiedt onder meer door het onder toezicht nemen van personen, die, overeenkomstig de bepalingen van het K.B. F. 244 (Besluit berechting politieke delinquenten) voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld, alsmede door het verlenen van hulp en steun aan zodanige politieke gevangenen als daarvoor in aan merking komen en daaraan behoefte hebben. 2. Het geven van voorlichting aan den Rechter en aan het Openbaar Ministerie in die politieke straf zaken, met inbegrip van Tribunaalzaken, betrekking hebbende op feiten, welke zijn gepleegd gedurende den tijd der Duitsche bezetting, zulke met betrekking tot de persoonlijke omstandigheden der verdachten. Het bureau der Afdeling is voorlopig gevestigd in het perceel Koepoortstraat 6 te Middelburg, telefoon 2044, spreekuur van 9 tot 12 uur. Het peil der pachtprijzen •Ingevolge de huidge Pachtregeling is het niet toe gestaan, dat zonder goedkeuring van een Grondkamer pachtprijzen al dan niet na onderling overleg tussen verpachter en gebruiker worden gewijzigd. Dit geldt uiteraard ook voor gronden, waarvan de eigenaar de Nederlandse nationaliteit niet bezit of in het buiten land woont. Pachters, die een mededeling van den grondeigenaar ontvangen, dat de pacht verhoogd is, dienen zich terstond tot de Grondkamer in hun rayon te wenden. Teneinde na te gaan in hoeverre een verhoging van de pachten op korten termijn toelaatbaar is, zal zeer binnenkort door den Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening worden ingesteld een „Com missie ter bestudering van het peil der pachtprijzen". In deze commissie, waarvan als voorzitter zal optreden Dr. Ir. M. J. Boerendonk, hoofd van de afdeling Pacht en Grondzaken van het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, zullen zitting nemen vertegenwoordigers van de Stichting voor de Land bouw, van de Nederlandse Pachtraad, van het Direc toraat-Generaal van de Prijzen, van het Landbouw- Economisch Instituut, van de verenigingen van §kond- eigenaren, alsmede een aantal pachters. Tevens zullen enkele ingenieurs van de Afdeling Pacht- en Grond zaken van genoemd Ministerie aan de commissie wor den toegevoegd. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 3 Febr.; 10 uur Ds. van Oost: 3 uur Ds. Batelaan - Afscheid Geref. Kerk: Zondag 3 Febr.: 10 en 3 uur Leesdienst, n.m. 6.30 uur Ds. H. J. Swierts Geref. Gem.: Zondag 3 Febr. 3 x Leesdienst Vrije Geref. Gem.: Zondag 3 x Leesdienst Vrijdag 1 Febr. nm. 7 uur Ds. Visser v. Rotterdam OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: Zondag 3 Febr. 10 uur Ds. Goverts - Voorbereiding H. Avondmaal.; 2.30 uur Ds. Goverts Geref. Kerk: Zondag 3 Febr. 2 x Ds. Vreugdenhil ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 3 Febr.: 10 uur Ds. van Griethuysen Bed. H. Doop; 2.30 uur Leesdienst Geref. Gem.: Zondag 3 Febr. 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 3 Febr.: 10 en 6 uur Ds. Damsté ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: Zondag 3 Febr.: vm. en nm. Ds. de Bres Rehoboth: Zondag 3 Febr. nm. 6.30 uur Ds. de Bruijn uit Wemeldinge en de grote NEGEN ,,'k Zeg maar zo Kees, leve de Maartse buien Nog een laatste opleving van m'n wintertenen en we krijgen weer... 'n ja, hoe heten die dingen: transpirantvoeten En dan straks de mooie negen Februari-dagen. Mis schien komen ze niet voor Maart, krijgen doen we ze in elk geval en liefst negen. M'n overopa, weet je wel, die uit de tijd van de Kabeljauwen, sprak altijd over een grote nul, maar nu is het een grote negen. Kijk maar naar de sigaretten. We krijgen er 9 stuks, zegge en schrijve negen siga retten." „Inderdaad Jan, dat is me ook al opgevallen, negen sigaretten, hoe komen ze er bij M'n vrouw dacht, dat het een drukfout was, komt wel eens meer voor en meende dan ook, dat het bokkingen moesten zijn, inplaats van sigaretten. Negen bokkingen per hoofd komt beter uit, niet Sigaretten krijgen we immers altijd in veelvouden van 5" „Ik vermoed Kees, dat het aan de U.N.O. ligt. Want de redenering van je vrouw klopt ook niet. 9 bokkin gen per hoofd per tabakskaart is toch onzin Nee. daar zit wat achter, beslist. De U.N.O., ouwe jongen. Die commissie moet toch ook roken. Of misschien de gemeenteraadsleden van tegenwoordig Hebben ook wel een zoethoudertje nodig Het beste is de C.C.D. er op afsturen, oog en oor Of anders richten we zelf een commissie op. Nee, geen U.N.O., maar V.S.O., een Veiligheidsraad voor Siga retten Onderzoek. Een commissie meer of minder is ook niet erg. Ik heb het eens uitgerekend als wij met z'n tweeën nog een commissie: „de grote Twee" oprichten, zijn er totaal negen honderd negen en negentig com missies in Nederland. Een commissie tot wering van commissies is dus ook niet overbodig. Er zit schot in wordt er dan gepreveld. Leven en laten leven Gelukkig, dat het ging dooien, anders had er beslist nog een sneeuwruimingscommissie moeten komen ook. Op Stavenisse bijv. zag je geen negen mensen op straat en dat ondanks die prima verlichting. Wat ver lichting betreft, doet trouwens geen enkele gemeente op ons eiland onder voor Amsterdam. Integendeel. De P.Z.E.M. is wel wat te gul met de straatverlichting. Daar is de Amsterdamse P.Z.E.M. niet bij te ver gelijken. Je kunt de grachten niet eens zien op ons eiland van het felle licht. Tijdens de bezetting zag je tenminste het water, terwijl je er in viel, nu zie je het pas, als je er in ligt. Onze P.Z.E.M. werkt nu eenmaal met veelvouden. Het was beter dat ze er ook meer negens op nahielden. Gelukkig, dat de lantaarns nog iets zfjn verduisterd. Maar mopperen Kees, in geen geval. Want zelfs onderduikers en gerepatrieerden krijgen die negen sigaretten. Leve het Rode Kruis Ook die werken met veelvouden. Er is tenminste weer sprake van 10 stok vissen per hoofd. Eén negende deel zal er toch ver moedelijk wel van worden uitgereikt. De Jaffa's zijn nu ook in 't zicht. Per 1 April komt er weer een lichting op voor de onderwijzers, per 1 April zwaait een lichting „Rijksbureaux af. Knal wordt het weer, tabak van Douwe Egberts, Van Nelle, Dobbelman, enz. Ja, nog wel op de bon, maar wat is je merk D.E. Dobbelman-Lekker-Man of No Negen van Van Nelle, „Vader wacht op zijn tabak". Er wordt al gesmoesd, dat iedere firma de eerste week dat ze hun eigen merk uitgeven 10 sigaretten per man beschikbaar stellen boven het rantsoen. Vermoede lijk zal er één sigaret af moeten voor de dan Werke loze Rijksbureauambtenaren, maar dat mag niet hinderen. Na deze negen, dus weer negen in het zicht. Laat ie fijn zijn. Net als met de Jaffa's." Vergeet het Rode Kruis in geen geval Saluut hoor Voor dit keer: Leve de Directeur van de Distributie- dienst. Door z'n activiteit krijgen we toch nog 10 siga retten. We houden het dus bij veelvouden. Hoera. Nogmaals, vergeet de Rode Kruisbus niet. Reeds was de uitreiking van 9 sigaretten begonnen te Scherpenisse toen het tekort arriveerde. Het betrof nog slechts enkele personen, die zeker de 10e sigaret nog wel kun nen krijgen, zo daar prijs op wordt gesteld. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 3 Febr.: 9.30 uur Leesdienst; 2.30 uur Ds. Vroegindeweij - Bevestiging ouderling en diaken Geref. Gem.: Zondag 3 Febr. vm. en nm. Leesdienst, av. Ds. A. Visser. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: Zondag 3 Febr.: vm. Ds. W. Vroegindeweij; nm. Leesdienst Geref. Gem.: Zondag 3 Febr. vm. en nm. Ds. A. Visser Geref. Kerk: Zondag 3 Febr. 10 en 3 uur Ds. H. J. Swierts ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: Zondag 3 Febr.: 10 uur Ds. Holst - Bevestiging ouderling en diaken: 2.30 uur Ds. Holst THOLEN: Ds. H. J. Swierts, pred. der Ger. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Vijfhuizen Haarlemmermeer STAVENISSE: Ds. Damsté heeft voor zijn beroep naar Benschop bedankt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3