OUD-VOSSEMEER Slechts een plicht. ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET Aan verschillende personen, werd nog medegedeeld, dat ze een bon voor laarzen konden halen. Dhr. J. Baaij werd aangewezen om als vertegenwoordiger der Mosselkwekers de verg., met den Dir. v. h. Centrale Verkoopkantoor bij te wonen. Tenslotte deelde het Bestuur nog mede, dat er pogingen worden aangewend om de bot en scharprijzen verhoogd te krijgen. Daarna sluiting. Uitvoering; „Concordia" Woensdagavond 30 Jan. hield de Muziekver. „Con cordia" een uitvoeringsavond in dp zaal van „Hof van Holland". Eerst werden door de Muziekver. een 7-tal nummers ten gehore gebracht, die deze avond prima waren uitgevoerd. In de daaropvolgende pauze trad een Amusementsensemble op, wat ook zeer in de smaak viel. Daarna volgde het optreden van het Cabaret „Wil- mar", waaraan 15 personen meewerkten. Achtereen volgens werden de volgende nummers opgevoerd: 1. De huisvriend, schets. 2. Accordeonsolo. 3. Snuggere Sientje, Kom. Duo.. 4. Zangeres, 5. Mijnheer Jansen zoekt een poes, 6. Hawayan Ensemble, 7. De moderne wijze vrouw, schets, 8. Accordeonsolo, 9. Pietje met 'n liedje, 10. De mannelijke dienstbode, schets, 11. Zangeres, 12. De Jubilerende Burgemeester, schets, tenslotte Hawayan Ensemble. Het geheel is een schitterend geslaagde avond. Zowel het een als het ander werd op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Het Bestuur kan zeker met voldoening op deze avond terugzien. De oudste inwoonster van Tholen Maandag 11. herdacht de weduwe C. v. d. Velde- v. d. Male haar 94ste verjaardag. De oudste inwoon ster van Tholen, (misschien van het gehele eiland?). Wie kent dit krasse oudje niet in Tholen Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat nog op de been. De belangstelling bij de herdenking van haar 94ste ge boortedag was zeer groot. Uitslag Damcompetitie 16 e ronde Afdeling A A. J. Punt A. Geluk 0—2 C. de Korte W. de Kok 1—1 Afdeling B C. Zachariasse D. Geuze 20 J. Deurloo B. W. Schot 02 I. de Heer L. Jansen 20 M. Schot K. Schot 2—0 Keuring Vrijdag en Zaterdag jl. werden uit deze gemeente een 10-tal jongemannen gekeurd voor dienstneming in het leger. 8 personen werden goedgekeurd. Van deze lichting hebben reeds een 5-tal jongens vrijwillig dienstgenomen. Houtdiefstallen Spoorzoekers Herhaaldelijk werd in deze gemeente aangifte gedaan van vermiste bofhen. Bij huiszoeking kwam enige tijd geleden een dader voor de dag. Opnieuw werd dezer dagen melding gemaakt van het afzagen en verdwijnen van een boom, nu in de van Haaftenpolder. Politie onderzoek wees uit, dat de betrokken boom over een afstand van circa 500 meter langs de zeedijk was ge- Rectificatie In ons vorig nummer kwam een hinderlijk abuis voor in ons vervolgverhaal. De 2 bovenste regels van kolom 2 horen bovenaan kolom 3. Voorts bij de aanvang: „De ractie op dolle Dinsdag", inplaats van „De reactie de „dolle Dinsdag". Dit laatste vermelden we, nu we toch een rectifi catie plaatsen, wat echter niet inhoud, dat dit voor de eerste keer nodig is. Voor een weekblad is het echter moeilijk, daar velen zich niet eens de fouten van een vorig nummer meer herinneren. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 14. „Natuurlijk moeten we daar op af," valt Martijn vorige spreker in de rede. „Het zal nog niet meevallen", zegt De Leeuw, „de oppervlakte is nog zo groot om daar te gaan zoeken, maar ja we kunnen voor zo'n mogelijke vangst niets uitstellen. Hoe wil je het doen „Wel", oppert Martijn, „een paar man met een spa en één met een dunne staaf ijzer, wét een behoor lijk eind in de grond kan worden gestoken." „Dat laatste is wel het beste," brengt Hans in 't midden, ,„want ze zullen wel dieper begraven liggen dan een spabreedte." Afgesproken wordt, dat ze 11 uur zullen verzamelen in het huis van Martijn. Hans zal een spa meebrengen, Martijn zorgt voor een staaf ijzer, De Leeuw zal een paar zakken niet vergeten. Die avond is het al bijna half twaalf, alvorens de 4 mannen verzameld zijn in de keuken bij Martijn Sr. De Leeuw, Martijn Jr., Hans en Noorman. De laatste maakt nogal een potsierlijke indruk. Een oud leren vest, waaraan een knoop te weinig, of een knoopsgat te veel, zit strak rond z'n lichaam, in een zijzak een dikke bult, waarin het pistool zit met een patroon in de kamer, z'n broek in z'n kousen, terwijl op z'n hoofd sleept, daar volgens de sporen in een vaartuig geladen. Het onderzoek werd nu te St. Philipsland voortgezet. Op een bepaald punt aan de zeedijk werden dezelfde sporen ontdekt. Volgens de stelling van Klein-Duimpje was men schijnbaar te werk gegaan. Dit laatste was echter de oorzaak, dat het onderzoek tot de ontdekking van het hout leidde, gezaagd en netjes opgestapeld in een schuurtje. Tegen een drietal daders werd proces verbaal opgemaakt. Vleeskeurlngwet Volgens een K.B. van 3 Januari jl. is aan de ge meente Oud-Vossemeer ontheffing verleend van het bepaalde bij art. 6a der Vleeskeuringswet tot 1 Sept. 1946. Tot laatstgenoemde datum is keuring van var kens voor huisslachting dus niet meer nodig Nette jongelui Een inwoner werd 's avond vrij geregeld lastig ge vallen, doordat op onbeschaamde wijze de voordeur werd gerammeid. Tijdig maakten de daders zich uit de voeten, tot op zekere avond de vrouw des huizes buiten de deur ging posten. Na enige tijd wachten zag ze 2 voor haar bekende jongelui van 16 en 17 jaar verschijnen, die hetzelfde spelletje herhaalden. Het dappere tweetal koos opnieuw het hazenpad, toeü de vrouw te voorschijn kwam. Herhaling is na die avond niet meer voorgekomen. S. V. c. De Voetbalver. S.V.O. hield 11. Maandag haar alg. Jaarvergadering. Na opening en notulen werd de rekening voorgelezen en vastgesteld op: inkomsten 1895.42; Uitgaven 1267,64, dus in de korte tijd (7 maanden) dat de ver. bestaat is reeds het mooie saldo bereikt van 627.78. Bij bestuursverkiezing wer den benoemd de heren D. v. Driel, Azn„ D. van Driel Dz„ C. v. d. Maas, D. Jeroense, L. Havermans, M. Rombouts, A. v. Poortvliet. Bij de verdeling der functies werd de laatstgenoemde voorzitter. Een kascommissie werd eveneens gekozen, bestaande uit de heren: Fr. Nuts, J. v. Dienst, V. v. Poortvliet. Een korte discussie volgde over het nieuwe terrein, gelegen bij H. v. Gorsel. Daarna sluiting. Correspondenten A.V.O. De Heer C. J. C. Boot bedankte als correspondent voor de A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaardigen). In zijn plaats treedt thans als zodanig op, de heer J. F. "Kaashoek, terwijl de heer M. K. de Wilde deze functie voor Stavenisse waarneemt. Vergadering Varkenshond „Onderlinge Hulp" Dinsdag 11. hield de Varkenshond „Onderlinge Hulp" haar alg. jaarverg. De voorzitter dhr. J. Verhoole opende de vergadering met een welkomswoord en memoreerde het overlijden van een lid der vereniging, dhr. K. Vos. Nadat de Rekening door 2 leden was gecontroleerd werd deze als volgt vastgesteld: 1944: ont. 65.53; Uitg. 16.70; goed slot 48.83. Reserve 2481.43. Totaal bankdeposito 2530.26. 1945: Ontv. 469.65; Uitg. 200.40; goed slot 269.25. Reserve 2530.26. Totaal bankdeposito 2799.51. Voor 2 varkens werd een premie uitgekeerd. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen F. Stols en H. Overbeeke. In de vacature ontstaan door het bedanken van dhr. J. Ridderhof werd A. Weyler gekozen. Allen namen hun benoeming aan. Een voorstel om de sala rissen van den bode en den commissaris met 15.te verhogen wordt aangenomen, zodat nu voor deze functionarissen een bedrag van 65.per jaar zal worden uitgetrokken. De bode E. v. d. Male wordt herbenoemd. Bij het punt „voorkomende zaken" wijst de voorz. er op, dat de premiegelden slecht betaald worden. een soort zuid-wester prijkt. Noodzakelijk moet er eerst weer een „bels" gerookt worden uit de draaidoos van De Leeuw. Boven op de slaapkamer hoort de zuster van Martijn het bekende geluid van de dichtklappende sigarettendoos en ze moppert in zichzelf: „Morgen weer een pracht lucht in de keuken, moet je maar rekenen." Door de achterdeur en poort vertrekken de mannen. Zacht lopen ze over de straatkeien, richting Oud-Vos semeer, naar de begraafplaats. Het schitterend Septem ber weer houdt nog steeds aan, de mooie nachten laten duizenden sterren zien. Het geluid van de voetstappen der mannen klinkt hol in de stille nacht. Aan de brug postten nog een paar Duitsers; in het hokje van den brugwachter brandt een klein lichtje. Het is dit keer geen prettig werk, niet zoals in Poortvliet in een leegstaand huis, niet even bij een boer een jachtgeweer ophalen, niet zoals in het Wapenarsenaal, luchtig pratend, wapens poetsen. Nee, dit keer naar een kerkhof... een kerkhof, wat ook zonder pijnlijke herinneringen min of meer luguber aandoet. Het is echter noodzakelijk, de mannen gaan niet voor hun plezier midden in de nacht naar een dergelijke plaats. Het ijzerdraad dat de twee hekken vasthoudt, wordt verwijderd. Een voor één glippen de mannen de begraafplaats op. Is het de frisse nacht of de omgeving, die één van hen doet huiveren Scherp steken de witte grafstenen af tegen de zwarte grond, zwarte hopen grond, daar de mensen boven op de grond ter aarde worden besteld, vanwege de inundatie. Behalve de toegangsweg, ligt het Kerkhof rondom in het water. Zwijgend volgen de 3 anderen Martijn, die naast het grindpad op de zachte aarde Voorgesteld wordt dat de bode dit voortaan per 3 maanden bij de leden gaat innen, welk voorstel wordt aangenomen. Daar nu weer een meer normale toestand is ingetre den, zullen de commissarissen voortaan ook weer op ongeregelde tijden controle uitoefenen. Schattingsgelden worden vastgesteld als voor de oorlog, 80% uitkering van biggengeld, na enkele weken Marktprijsuitkering. Veearts v. d. Maas zaL event, inenting weer toepassen. Evenals vorige jaren wordt aan den penningm. een gratificatie van 10. toegezegd. Januari 1901 werd de Bond opgericht. In verband met haar thans 45-jarig bestaan, ontvingen de aan wezigen op bestuursvoorstel 50 cent presentiegeld. Daarna sluiting door den voorzitter. Burgerlijke Stand Geboren: 3 Jan.: Wilhelmus, z. v. H. Vermaas en M. Weeckers. 11 Jan.: Baddy, z. v. C. Goede- gebuure. 15 Jan.: Jan, z. v. G. Wielaard en van E. H. van Beveren. 16 Jan.: Abraham, z. v. D. Ridderhof en van J. L. van Oeveren. Overleden: 18 Jan.: Jacob Moerland, 61 jr., echtge-- noot van Pieternella van Oeveren. 19 Jan.: Eliza beth Priem, 2 jr. d. v. C. Priem en C. van Iwaarden. 20 Jan.: Cornelia Kloet, 71 jr. echtgenote van Marinus Knuist. Ondertrouwd: Abraham Johannis van der Slikke, 26 jr en Pieternella Wilhelmina Leune, 25 jr. Gehuwd: P. W. Leune en A. J. v. d. Slikke. Zaterdag arriveerde sedert de evacuatie wegge brachte schilderijen wederom in de gemeente. Binn- kort zullen zij dus weer in de raadszaal ophangen. Vergadering oud-leerlingen L.W.C. De gedipl. oud-leerlingen - L.W.C. Tholen en St. Philipsland kwamen in alg. verg. bijeen. Na opening en notulen volgde een uitvoerige bespreking aangaande de vorming van het Algemeen hoofdbestuur voor het Eiland Tholen. Het resultaat was dat uit elke gemeente 1 lid zou worden benoemd. De verkiezing hiervan werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Evengls de verkiezing voor een afgevaardigde B.V.G. De contri butie werd vastgestld op 2.per jaar. Dhr. de Ronde hield een lezing over de uitslag van de proef velden van het jaar 1945 en over aan te leggen proef velden in 1946. Na vele vragen volgde sluiting. Loop der bevolking Inwoner aantal op 1 Jan. 1945 85 m. en 96 vr. Vermeerderd in 1945 lo. door geboorte met 11 m. en 4 vr. 2o. door opname met 575 m. en 593 vr. Verminderd in 1945 lo. door overlijden met 4 m. en 4 vr. 2o. door afvoering met 30 m. en 38 vr. Sand der bevolking op 31 Dec. 1945: alzo: 637 mannen en 651 vrouwen. Totaal 1288 inwoners. Gladde wegen Door de gladde weg kwam de echtgenote van dhr. Evertse zodanig te vallen, dat zij met een gebroken arm naar het Ziekenhuis te B.o.Z. moest worden vervoerd. loopt, om meer leven dan noodzakelijk, te vermijden. Ze moeten helemaal achteraan de linkerhelft hebben, het oude gedeelte, dat met een halve meter verhoogd is, waar de laatste jaren geen mensen begraven zijn. Uit het Noorden komt een vliegtuig aan. In de richting Roosendaal flikkert afweergeschut. De opper vlakte, die de mannen af moeten zoeken is nog erg groot en De Leeuw schudt z'n hoofd. Zacht mompelt ie: „Zonder nadere gegevens is het nog zoeken naar een speld in een hooiberg." Maar men is er nu een maal, dus zal er ook gezocht worden. Martijn begint met de dunne staaf ijzer hier en daar in de grond te steken. Hans probeert met de spa. 3 kwartier is men zo bezig, elkaar aflossend. Spanning ligt op de schijn baar witte gezichten der mannen. Een vreemd schouw spel, die schaduwen daar in het middernachtelijk uur op het Kerkhof. Eén keer laten ze zich plat op de grond vallen, als een cirkelende jager een lichtkogel boven de Bergse polder uitgooid. De begraafplaats wordt er door verlicht en de mogelijkheid bestaat, dat men de mannen vanaf de Brug kan waarnemen, indien de Moffen toevallig die kant afzoeken. Als een fakkel hangt de lichtkogel daar en de mannen kunnen de ingebeitelde tekst op de dichts bijstaande grafzek lezen. Voor de 2e maal na middernacht laat de „vlampijp" op de stadhuistoren één klank horen. De mannen geven het op... geen resultaat geboekt. De dunne staaf ijzer is verbogen. Degene die werkt, zweet van de zuigende grond, als de staaf diep wordt ingestoken; de anderen huiveren als ze moeten wachten. Men neemt het mate riaal weer op, de zakken zijn net zo leeg, als op de heenweg. Weer een nacht voor niks gewerkt en dan op zo'n plaats. Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2