STA v hNISSË ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET Slechts een plicht. LANDBOUW OFFICIEELE MEDEDEELINGEN gaan". Het eerste bedrijf eindigde met het vooruitzicht van een bediendestaking vanwege de gierige salaris- uitkering der winkeleigenaren en het binnenkort in- diensttreden van een vrouwelijke bediende, door een vriend aan de vrouwenhaters opgedrongen. Dit laatste in complot met een neef van de Gebr. Kalkoen, die als winkelbediende werkzaam was en zich verheugde na getrouwd te zijn met de komende vrouwelijke bediende, de zaak van de ouderwetse gierigaards te kunnen overnemen en volgens zijn ideën op te bouwen. Bij het tweede bedrijf ondergaan de Gebr. Kalkoen al een aanmerkelijke verandering, daar ten eerste de zaak onder de stimulans van de vrouwelijke kracht veel beter loopt en ten tweede de oude vrijgezellen niet ge heel aan de vrouwelijke bekoring kunnen ontkomen. Bij het einde van het tweede bedrijf is dan ook de zaak al uitgegroeid van een ouderwets garen en band winkeltje tot een moderne tricotagewinkel, voorzien van telefoon e.d. Als bij het derde bedrijf de Gebr. Kalkoen zich uit sloven om de „hand" van de vrouwelijke kracht, te winnen, daarvoor hun ouderwetse ideën geheel laten varen en zelfs eertijds voor hen belachelijke en veel te dure cadaux aan het meisje gaan schenken, volgt de ontknoping, waarbij de Gebr. Kalkoen tot hun leed wezen moeten toezien, dat hun neef de zo bevochten „hand" wint. Het geheel zat er bij de spelers voortreffelijk in. Ver makelijk is o.a. de angst der Gebr. Kalkoen voor de telefoon en beider overtuiging, dat hun gevoelens voor het meisje niet onbeantwoord zijn, zorgvuldig die ge voelens voor elkander verbergend. Beiden speelden zeer goed, evenals hun zgn. zuster en huishoudster. Het was bijna 12 uur, toen dhr. M. P. Lanooy alle aanwezigen, in het bijzonder de Ver. „Eendracht" dankte voor de geslaagde avond. Voor de liefhebbers was er nog een paar uur bal. De traditie getrouw, werd ook Zaterdag 19 Jan. een rondgang door de muziekver. „Accelerando" ter gelegenheid van Prinses Margriet's verjaardag, niet vergeten. Tijdens die rondgang werd nog een marsje geblazen bij de geopende ijsbaan en een jaar nummers voor de woning van Burgemeester Boogaard. Ook de vlaggen getuigden weer van een „Oranjedag". Geslaagd Bij de op 4 Januari 11. te Bergen op Zoom gehouden examens in Machineschrijven (10 vingersysteem) slaagden van het eiland Tholen, de dames: Mientje Geluk, Rien den Haan, Martje Heijboer, Katy Mol en de heren Jac. Moerland, Cor van Oudenaarde, Wim van Vossen. Allen genoten hun opleiding bij dhr. Koetsdijk, Leraar Sten. en Machineschrijven, die dus wederom het genoegen had, al zijn candidaten te zien slagen. Burgerlijke Stand Werkelijke bevolking op 31 December 1944: M. Vr. Totaal 43 27 70 Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte 14 9 23 door vestiging 762 776 1538 776 785 1561 Vermindering gedurende het jaar door sterfte door vertrek 4 15 7 20 11 35 19 27 46 Verschil tusschen vermeerdering en vermindering +757 +758 +1515 Bevolking op 31 Dec. 1945 800 785 1585 Sterfte in de gemeente 10 Levenloos aangegevenen 1 Huwelijken 9 Echtscheidingen 0 Benoeming Benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap „Sint Maartensdijk" is benoemd de heer Karman, thans als zodanig werkzaam bij het Water schap „Vrije van Sluis". Ongeval Bij het schaatsenrijden kwam J. v. N. zo ernstig te vallen, dat hij een hoofdwonde opliep. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, die een lichte hersenschudding constateerde. Per auto werd hij naar huis vervoerd. Gemeenteraadsvergadering Dinsdag kwam de tijdelijke gemeenteraad in vol tallige vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter met het ambtsgebed heette deze de leden welkom op deze eerste vergade ring na een gedwongen rust van 4J^ jaar. Spreker herinnerde aan de terugkeer van H.M. de Koningin, aan de evacuatie, de inundatie en de daardoor aange richte verwoesting in onze gemeente, alsmede ook aan de ramp die de gemeente trof op 3 Maart van het vorig jaar. Hij memoreerde verder de verschillende mutaties die onder de ambtenaren en het onderwijzend personeel hebben plaats gehad en gaf een overzicht van de financielen toestand der gemeente. Ten slotte sprak hij zijn dank uit aan de Heren Wethouders voor de steun in de moeilijke periode van de bezetting onder vonden. Vervolgens had de beëdiging plaats van de Heren: J. J. van der Slikke, G. K. J. Krijger, E. C. W. A. de Graaf, G. K. Krijger, M. L. Quist, P. J. Vroeg- op, en M. C. van Ast. Tot Wethouders werden benoemd de Heren: J. J. van der Slikke en P. J. Vroegop. De Heer G. K. J. Krijger sprak daarop woorden van dank aan het adres van den Burgemeester voor de wijze waarop hij zijn ambt heeft uitgevoerd en steeds is opgekomen voor het welzijn der gemeente, ook voor de steun die hij als Wethouder van hem heeft mogen ondervinden. Nu spreker als Wethouder uit het College treedt hoopt hij als lid van de Raad op dezelfde aangename samenwerking van voorheen. De Voorz. dankt den Heer Krijger voor zijn sym pathieke woorden en zegt hem het laatste gaarne van harte toe. De Heer van Ast onderstreept de woorden van den Voorzitter bij de aanvang der vergadering gesproken. Hij hoopt dat de Raadsleden, die onder het aanroepen van Gods Naam plechtig Zijn hulp bij de uitoefening van hun taak hebben gevraagd, dit ook getrouw zullen nakomen. Hij had zo gehoopt dat de evacuatie voor ons allen een leerschool zou zijn geweest maar hij moet het tegendeel constateren. Hij vindt, het jammer dat een lid die zelfs een kerkelijke functie bekleedt zich niet heeft ontzien een lid van sprekers partij voor zijn eigen partij te winnen en diens stem zich toe te eigenen. De poging om spreker uit de Raad te houden is daardoor niet gelukt. Hij hoopt voorts zijn beste krachten te geven aan de gemeente. Bij de nu volgende rondvraag komt in bespreking de vorming van een huurcommissie en het vaststellen van een verordening voor het aangeven van beschik baar gekomen woonruimte. In een volgende vergade ring zal hieromtrent een nadere beslissing worden genomen. De Heer G. K. Krijger komt ten slotte op tegen de bewering van dhr. van Ast als zou hij hebben getracht een lid van diens partij te bewegen anders te stemmen, hetwelk door hem ten stelligste wordt ontkend. Een vrij heftige discussie ontspint zich hierover, waarna de Voorzitter zijn spijt er over uitspreekt dat nu in deze eerste vergadering van de nieuwe Raad zich dergelijke onaangename dingen moeten voordoen. Nadat de Heer G. K. J. Krijger nog heeft gezegd dat hij er sterk over denkt zijn ontslag te nemen als lid van Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 13. De reactie de „dolle Dinsdag" liet zich gelden. Want hoewel Antwerpen was bezet, van Breda was geen sprake meer. Patrouille's schenen tot dicht bij de stad genaderd te zijn, waardoor overal, grote verwarring bij de vijand kwam. Maar de hoofdmacht bleef steken bij het Kempens kanaal in België. De dagen gingen voorbij. En de in paniek weggevluchte Duitsers, be gonnen zich te herstellen en te reorganiseren. In Stavenisse werd gefluisterd, dat 5 Armenen onder gedoken waren in de buurt van het dorp. En naarmate de dagen verstreken, de berichten soberder waren, de weerstand der Duitsers krachtiger, werd de depressie bij de bevolking groter, ondanks het feit, dat 's nacht nog steeds hele colonne's gedemora liseerde Duitsers uit het Zuiden naar het Noorden over de Zeeuwse weg richting Bergen op Zoom Breda, strompelden. De bevolking kon nauwelijks meer geloven, dat de Canadezen Antwerpen bezet hadden. Na de slag bij Merxem hoorde men ook geen kanongebulder meer en de bevrijding leek verder weg dan ooit. District Bergen op Zoom, zodat, wanneer totale af sluiting van het Gewest Zeeland zou volgen, men Toch was het front in die spannende September dagen Tholen heel wat dichter genaderd. Antwerpen bleef in Geallieerde handen. In Vlaanderen vorderden de bevrijders per meter. De harde gevechten om de Schelde waren begonnen. De Kreekrakdam werd ge bombardeerd. Dit was goed waar te nemen vanaf de Thoolse zeedijk. Om beurten doken de vliegtuigen boven de Dam en lieten hun bommen vallen, even later zag men de explosie, daarna dreunden de ont ploffingen over Tholen. De spanning, ging door dit alles na dolle Dinsdag, niet meer geheel weg, al leek het af en toe, dat we nogmaals onder Duitse bezetting zouden moeten over winteren. Hoe dichter de bevrijding naderde, hoe langer het scheen te duren, eer die bevrijding werkelijk een feit werd. Door het bombardement van de Dam had de O.D. Tholen een enorme strop. De directe verbinding met het Gewest, was verbroken en dat in een tijd, die bijna dagelijks orders van den G. Commandant bracht, om trent te nemen maatregelen. In 4 dagen was geen beriAt meer doorgekomen van het Gewest. Dat kon zo niet langer. De O.D. kern vergaderde in het huis van Martijn. Er moest verbinding gezocht worden. Be sloten werd, dat de veerman van Gorishoek, voor zover nodig, in vertrouwen zou worden genomen en men via Yerseke Gpes zou trachten te bereiken. Ook zou een vast contact worden opgenomen met het de Raad, omdat hij dit beter acht dan samen te werken met iemand die zich niet ontziet om valse beschuldi gingen tegenover een medelid te uiten, wordt de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Coop, kolenver. „Ons Belang" De algemene jaarvergadering van de Coöp. Kolen- ver. „Ons Belang", die oorspronkelijk op Donderdag 24 Jan. 1946 gehouden zou worden, wordt nu op Donderdag 31 Jan. a.s. gehouden. Burgerlijke Stand Geboren Pieter, z. v. Hendrik Jansen en Cornelia den Engelsman. Cornelis Pieter, z. van Job Deurloo en Rachel Oostdijk. Officiële publicatie No. 9 Het Districtshoofd van den Rijksdienst voor Land- bouwherstel Tholen en St. Philipsland maakt bekend, dat op de volgende data in de daarbij vermelde plaat sen gelegenheid gegeven zal worden tot het aanvragen van gras- en klaverzaden voor de inzaai in het a.s. voorjaar. 1 Februari te Oud-Vossemeer van 10-12 uur vm in Hotel „Hof van Holland". 2 Februari te Tholen van 9.30-13 uur vm. in Hotel „Zeeland". 5 Februari te Poortvliet van 9.30-12 uur vm. in Hotel „De Gouden Leeuw". 7 Februari voor Scherpenisse, Stavenisse en St. Maar tensdijk van 8.30-12 uur vm. op het kantoor van den Rijksdienst voor Landbouwherstel, Markt A 17, St. Maartensdijk. 8 Februari te St. Annaland van 9.30-13 uur vm. iii Hotel „Havenzicht". 9 Februari te St. Philipsland van 10-13 uur vm. in Hotel „De Druiventros". Bij het aanvragen dient te worden opgegeven Ka dastrale Sectie en nummer van het land en de opper vlakte, die ingezaaid zal worden. Na bovengenoemde data worden GEEN aanvragen meer in behandeling genomen. De oude gras- en klaverzaadbonnen, uitgegeven in 1945 zijn vervallen en worden niet meer gehonoreerd. Het Districtshoofd. Terugbetaling van grensgelden. De Directeur van het Gewestelijke Arbeidsbureau Middelburg maakt bekend, dat belanghebbenden thans een verzoek tot uitbetaling van ingeleverde grens gelden uisluitend schriftelijk kunnen indienen. Onder grensgeld wordt verstaan Nederlandsch geld en vijandelijk papiergeld. (Geallieerde Marken, Fransche- en Belgische francs en Tsjechische Kronen zijn geen vijandelijk papiergeld). Het verzoek dient te worden gericht door inwoners van Middelburg, Nieuw- en St. Joostland, Arnemuiden, Veere, St. Laurens, Vrouwepolder, Serooskerke (W), Grijpskerke, Biggekerke, Koudekerke en Zoutelande tot den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg. Vlissingen, Ritthem, Oost en West Souburg tot den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau bij kantoor Vlissingen. Domburg, Oostkapelle, Westkapelle, Meliskerke, Aagtekerke tot den Directeur van het Gewestelijk bij kantoor Domburg. Zuid-Beveland ten westen van het kanaal Hansweert naar Wemeldinge en Noord-Beveland tot den Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau bijkantoor Goes. Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal Hans- weert-Wemeldinge tot den Directeur van het Gew. Arbeidsbureau bijkantoor Kruiningen. Tholen en St. Philipsland tot den Directeur van het Gew. Arbeidsbureau, bijkantoor Tholen. Schouwen en Duiveland tot den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau bijkantoor Zierikzee. West Zeeuwsch-Vlaanderen tot den Directeur van alle instructies van Bergen kon krijgen. Martijn Jr. zou als eerste naar Yerseke vertrekken. Op deze vergadering vertelde De Leeuw, hoe Martijn en hijzelf, die dag naar Stavenisse waren geweest, waar ze een Duits geweer ontvingen van de politie, die hun verder volle medewerking had beloofd. Wat een nuttig contact is dit later gebleken. Ze waren over St. Annaland teruggekomen. Daar hadden ze een be zoek gebracht aan den P.C., die eveneens een Duits geweer had veroverd en in bijzijn van de 2 mannen het geweer maar direct geprobeerd had. Hij ging daar voor niet ver uit de buurt, maar schoot in een schuurtje achter zijn huis. „Het was vermakelijk", zei de Leeuw. „De P.C. merkte met een groots gebaar op: „Waar voor zullen we wachten om het te proberen Hij duwde een patroon in de kamer, richtte op een hoek van het schuurtje en een ogenblik later daverde een schot door de ruimte. Die ijskouwe De mannen lachen, daarna Noorman: „En ik heb een karweitje voor vannacht. Hoewel m'n gegevens nog niet zo bar goed zijn, staat het wel vast, dat de bewuste wapens van Tholen hier op het kerkhof be graven moeten liggen. Het is echter verbazend moei lijk om daar achter te komen, om wat zekerheid te hebben. De een durft niets los te laten voor de ander. Ik ben nu zover, dat volgens aan mij gedane mede delingen, de wapens op het ouwe gedeelte moeten liggen. Men beweerde zelfs dat er een 20 prima Hollandse geweren met de nodige munitie verborgen zijn." (Wordt vervolgd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2