Jan Ouereenkam SCHERPENISSE VAN HIER EN OVERAL PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS BONNENLIJST DISTRIBUTIEDIENST THOLEN spreekt over gezelligheid ONS DISTRIBUTIEHOEKJE ADVERTENTIES werd de dokter door muziek en zangver. gehuldigd. In de bewaarschool werd door de familie Tazelaar gerecipieerd. Burgerlijke Stand over de maand December 1945 Geboren: Eduard Cornelis, zn. v. Chr. de Goffau en A. de Smit. Huwelijk: D. J. van Buuren, 24 jr. en J. Priem, 23 jr. J. Quist 29 jr. en W. M. Geluk, 21 jr. Overleden: J. C. v. Haaften, 69 jr. echtgenoot van A. H. Kaashoek. In beslag genomen Bij A. v. A. is een varken in beslag genomen, dat clandestien geslacht was. Het geslachte werd onder de bevolking verdeeld. Een varken ontvreemd Voor de 2e maal werd in deze gemeente een varken ontvreemd, nu bij dhr. D. K. onder Westkerke. De vorige keer bleven de daders eveneens onbekend. Varkenshouders: let ou Uw saeck. Bij de gehouden stemming op 9 Jan. jl. voor een diaken en ouderling bij de Ned. Herv. Kerk in de vacature van de heren I. D. Duijnhouwer en A. Oude- sluijs zijn benoemd: D. C. Duijnhouwer en A. C. Quaak. Eerstgenoemde heeft de benoeming aange- Een goeie plaats De circa 77.000 Japanners, zullen naar het onbe woonde, woeste eiland Galang worden gezonden. De Japanners op Sumatra gaan naar het eiland Rempang. Het leven voor deze Jappen zal tamelijk sober zijn, vooral ziende op het leven, wat ze de laatst tijd genoten. In Batavia klagen de vrouwen, die uit de kampen komen, dat de Japanner belachelijk zacht wordt behan deld. Zij zouden handschoenen dragen bij hun werk, ontvangen dagelijks een siësta, mogen tevens eieren en fruit kopen. Verschrikking in Chicago Uit Chicago werd een verschrikkelijke misdaad ge meld. Een 6-jarig meisje, werd door onbekenden uit haar bedje weggenomen en ontvoerd. In een riool heeft men later het hoofdje van het kind ontdekt. De vader had zich bereid verklaard de gevraagde losprijs van 20.000 dollar te zullen betalen en per radio ver zocht het kind geen letsel toe brengen. De politie zoekt naar het lichaam van de kleine Suzanna Degnan. Haar vader is ambtenaar bij het bureau der prijzen- contröle. Wie zorgde voor inundatie? Volgens Reuter hebben de Ned. autoriteiten den S.S. Brigadecommandant Ebehard Schoengarth, de man, die bevel gaf tot het doorsteken van den dijken in Nederland, aan de Britse autoriteiten uitgeleverd. De S.S. man moet eind Januari in Burgesteinfurt in Duitsland terecht staan, wegens moord op een onbe kenden geallieerden piloot. Deze piloot was op 21 Nov. '44 boven Enschedé uit een beschadigd vliegtuig ge sprongen. In verband met deze moord zullen ook nog 5 anderen terechtstaan. Zodra hij in Duitsland is berecht zal hij op verzoek der Regering naar Nederland terugkomen om hier weer voor een rechtbank te verschijnen. De C.C.D. grijpt in Te Rijswijk werd een clandestiene slachter aange houden, die voor privé een luxe auto gebruikte, welke hij voor 240.per maand huurde. Bij een manufac turer te Zundert werden in beslag genomen: 445 meter kinderjaponstof, 273 m. damesjaponstof, 209 m. linge- riestof; 181 m. katoen, grote hoeveelheden voering, vitrage, costuumstof, beddegoed, enz. Bij een slager ontdekte controleurs van de C.C.D. een teil met ongestempeld vers vlees en rundvet, ver stopt onder oude jassen en kleren, waarover de vloo ien „krijgertje"' speelden. Bij een koffiebrander in Z. Holland werd een grote partij gerst in beslag genomen, welke gebrand en ver malen werd tot koffiesurrogaat. Vandaar die slechte smaak? Dwaze tegenspraak schrijft W.K. naar aanleiding van het praatje over de extra-kolen aan de Ministers. Het schijnt aldus dit blad gewoonte te worden van officiële instanties en speciaal van de Regeringsvoor lichtingsdienst, om boze roddelpraatjes en geruchten nadrukkelijk tegen te spreken. Nu is door de dagbladen en de radio weer met stelligheid verklaard, dat het niet waar is, dat onze ministers thuis „zwemmen in de zwarte kolen" en men is zelfs zover gegaan, dat men gaat verklaren, dat het Rijkskolenbureau bij alle minis ters thuis heeft opgenomen hoeveel brandstoffen zij nodig hebben voor de verwarming van hun werkkamer. Wij vinden dat tegenspreken van geruchten on langs ook al ten aanzien van minister Lieftinck eenvoudig belachelijk. Het is voor qns de natuurlijkste zaak ter wereld, dat een minister in deze tijd van over belasting en zorgen, extra-kolen krijgt, maar het is dwaas, dat dit door een Regeringsvoorlichtingsdienst nog nader verklaard moet worden, omdat een paar kletskousen er over praten. Dit is weer Holland op z'n smalst THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 13 Jan.: 10 uur Ds. Batelaan; 3 uur Ds. van Oost Geref. Kerk: Zondag 13 Jan. 10 en 3 uur Ds. Swierts Geref. Gem.: Zondag 13 Jan. 3 x Leesdienst Vrije Geref. Gem.: Zondag 13 Jan. 3 x Leesdienst Ned. Prot. Bond: Zondag 13 Jan. 3 uur Ds. de Boer OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 13 Jan.: 10 uur Ds. Goverts; 2.30 uur Leesd. Geref. Kerk: Zondag 13 Jan. 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: Zondag 13 Jan: 10 en 2.30 uur Ds. v. Griethuysen Geref. Gem.: Zondag 13 Jan. 3 x Leesdienst Donderdag 17 Jan. Ds. Stuyvenberg, 2.30 uur Bev. Ambtsdragers en 6.30 uur STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 13 Jan.: 10 en 6 uur Ds. Damsté - vm. Voorber. H. Avondmaal. Geref. Gem.: Zondag 13 Jan. 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: Zondag 13 Jan.: v.m. en nm. Ds. de Bres. Donderdag 17 Jan. nm. 6.30 uur Weekbeurt Ds. de Bres Gebouw „Rehoboth" Zondag 13 Jan. 6.30 uur Ds. van Heuven te Waarde SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 13 Jan.: 2.30 uur Ds. Batelaan Geref. Gem. Zondag 13 Jan. vm. en n.m. Leesdienst avonds 6 uur Ds. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: Zondag 13 Jan.: 10 en 2.30 uur Ds. Vroegindeweij Geref. Gem. Zondag 13 Jan. vm. en nm. Ds. Visser, 's av. 6 uur Leesdienst ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: Zondag 13 Jan.: 10 uur Ds Holst - Bevestiging van ouderling en diaken; 2.30 uur Ds. Holst Scherpenisse De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse voor Em. Pred., enz. heeft opgebracht de som van ruim f 63. Candidaat Koremans uit Leiderdorp heeft het toe zeggend beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, aan genomen. Bonnen geldig voor de periode van 6 t.m. 19 Januari Bonkaarten KA, KB, KC 601 554 250 gram jam, stroop, e.d. 555 1 kg aardappelen A 55 IJ/2 liter melk B 55. C 55 3 liter melk B 56 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 601 649 250 gram jam, stroop, e.d. 650 5 liter melk 651 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 08 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen imp. cig.) V 08 100 gram chocolade of suikerwerken X 08 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Januari van des middags 12 uur af worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 14 Januari mag worden afgeleverd. Op bon 555 wordt 1 kg aardappelen voor personen van 4 jaar en ouder beschikbaar gesteld. Gerekend wordt, dat dit door de weeromstandigheden tijdelijk zeer lage rantsoen uit de eerder verstrekte wekelijkse voorschotten met 2 kg kan worden aangevuld. Afdeling Bij zonderen Arbeid De uitreiking van toeslagkaarten voor Zwaren-, Langdurigen- en Giftigen Arbeid voor de 2e periode 1946 zal plaats hebben te THOLEN Woensdag 16 Januari. ST. ANNALAND Maandag 21 Januari. OUD-VOSSEMEER Dinsdag 22 Januari. ST. MAARTENSDIJK Woensdag 23 Januari. SCHERPENISSE Donderdag 24 Januari. POORTVLIET Vrijdag 25 Januari. STAVENISSE Dinsdag 29 Januari. Na-uitreiking te Tholen op Woensdag en Donder dag 30 en 31 Januari. Naam-lijsten van de werkgevers voor zoover die nog niet zijn ingeleverd moeten worden medegebracht, alsmede de nieuwe 2e distributie stamkaarten met de bijbehorende toeslagbewijzen van de werknemers. De plaatselijke distributiekantoren zijn geopend van 9.3012 en van 1415.30 uur en des Zaterdags van 9.30—11.30 uur. De uitreiking van rantsoenbonnen voor lijnolie voor de schilders zal eveneens plaats hebben. „Zeg nou zelf Kees, wat is er nog voor gezellig heid „Ligt er maar aan, hoe je het opvat" Jan Ieder z'n smaak, niet „En ik zeg je Kees, dat de tijden zijn veranderd. Het begint al in de wieg. Een „flokkertje" met suiker deugt niet meer voor de baby's. En later: Wanneer en in welk huis zie je het nog, dat moeder bijv. Zondagsavonds in een gezellige schemering, rond het haardvuur, de kinderen een verhaal vertelt, waardoor de kleine gevoelige geest van die kinderen wordt gevormd Waar hoor je het nog, dat er gezamenlijk op een Zondagavond wordt gezongen En wanneer kom je het in de week tegen^ dat je een huis binnen stapt en je ziet vader en kroost bezig met een zgn. domineespelletje of het „Ganzenbord"? En op straat Waar zie je ze nog als in onze tijd knikkeren Waar zie je ze nog tollen en als het dan schemerdonker wordt het tolhoutje gebruiken als sabel en dan rovertje spelen In welk seizoen doen ze nu eigenlijk aan „touwtje springen" En wanneer zie je de woeste gevechten zoals vroeger op de prikslee Wat doet de jeugd nu eigenlijk Met balletjes gooien, die atoombommen moeten voorstellen Kies college spelen, tribunaaltje, zuivering, een dansvloer nabootsen „Tut, tut" Jan, dat komt, omdat je zelf niet meer zo jong bent. Je ziet het niet meer van de jeugd. Maar enige waarheid zit er wel in. Toen ik vorige week op m'n reis bij een kennis aanlandde het was al 8 uur 's avonds was de 17-jarige Grietje naar dansles, de 19-jarige Fien naar een dancing, de 18-jarige Frans naar een vergadering van een Kiesvereniging, de 11- jarig Ans zat een romannetje te lezen, de Vader zat uit te rekenen hoeveel hij wel op zijn gros, gekochte boekjes vloeitjes kon verdienen en de Moeder zat met een vriendin te keuvelen over een buurvrouw, die er nu zo goed in zat, omdat ze tijdens de bezetting „zwart" had gedaan. Maar ja Jan, dat komt allemaal door de uitvindingen. Een logisch gevolg. Wie rijdt er nu nog op de oude Friesche krulschaatsen als je van de nieuwe uitvinding hebt gehoord „Wat voor een uitvinding „Wel, de nieuwste schaatsen... de schaatsen met de nobelprijs. Daar rij je mee op je tenen, lig je horizontaal boven de ijsbaan, de krullen van achter, om „salto's" te maken. En goedkoop, eenheidsprijzen, 75.per paar, plus een doos watten voor bloed neuzen. Ik heb ze gekocht en zal ze bij gelegenheid eens demonstreren Jan." „Onzin, Kees, allemaal onzin, tempo, tempo, tempo, moet het zijn tegenwoordig. Geef mij maar het Ganzen bord en „Keutjesavond"." Tot Kijk Fruithandelaren moeten op Zaterdag 12 en Maandag 14 Januari op het Distributiekantoor te Tholen inleve ren bon F 04 aangewezen voor 500 gram sinaasappelen (1 rantsoen). De Leider van den Distristibutiedienst Tholen Mindere kwaliteit van het brood De samenstelling van bloem voor de broodbakkerij moest op last van de Overheid worden gewijzigd. Thans wordt voor hen bloem afgeleverd met de volgende samenstelling: 96% bloem van buitenlandse tarwe, uitgemalen op 84 én 2 soyameel. Het soyameel zal vermoedelijk spoedig verdwijnen. Kwali teit en kleur zal waarschijnlijk iets minder worden. En nu Zondags geen biefstukje meer Velen hadden de gewoonte Vrijdags of Zaterdags vlees te kojjen op de bonnen, die voor de volgende 14 d. periode werden aangewezen. Hierdoor kwam het voor, dat andere personen, die nog oude bonnen hadden, geen vlees meer konden krijgen. Thans mag eerst 's Maandags op de nieuwe bonnen worden ver kocht, daar het onmogelijk is de slager momenteel ruimer te bevoorraden. Abraham Joh. v. d. Slikke en Pieternella Wilh. Leune hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 31 Januari a.s. Huwelijks-inzegening in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse, des n.m. 3.30 uur, door den Wel Eerw. Heer Ds. E. R. Damsté. Gelegenheid tot feliciteren 31 Ja nuari van 5-6 uur. Stavenisse, 8 Januari 1946. Molendijk A 191. Voorstraat A 243. Toekomstig adresPostweg B 6, Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3