Het wentelend rad Hollandse jongens op Malakka THOLFN OUD-VOSSEMEER 2e JAARGANG No. 9 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 11 JANUARI 1946 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 Prijs per nummer 8 cent Mededelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen We zouden kunnen zeggen: zoals iedere toekomst, zit ook de naaste toekomst vol vragen, vol zorgen. Bekijkt het internationaal, nationaal of beperk het tot ons eiland. Overal problemenoveral kunnen verrassingen ontstaan. Was dit voor de oorlog zó, nu... in een puinwereld, rijzen de vragen, komen of zijn er duizend en één zorgen. Verrassingen kwamen al. Herinnert U maar eens de politieke omwenteling in Enge land Enige twijfel was er zeker, toch was de verrassing groot, toen Churchill op het toppunt van z'n glorie de verkiezingsstrijd moest verspelen, omdat de wil van het volk hem het zwijgen oplegde. We behoeven niet bij Engeland te blijven voor verrassingen en problemen. Daar is België met z'n Koningskwestie, daar is Frank rijk met zijn inflatie, daar is Griekenland, waarin circa 95 is ondervoed, Bulgarije met zijn verkiezingen, daar is Amerika met zijn stakingsgolf van een millioen, daar is Rusland, dat zijn enorme ,,wals" aan het demobiliseren is, dat alles op alles zet om het economische leven weer op peil te brengen. Daar is Brits-Indië, de grote zorg van Enge land, een Rijk, dat echter over een onuitputte lijke voorraad goederen beschikt, ook daar is het allesbehalve een eenheid, (het is ongeveer verdeeld in 560 staten en staatjes), daar zijn de Verenigde Volkeren de nieuwe Staten bond waarvan de standplaats niet meer in Europa, niet meer in Genève, doch in Amerika komt. Amerika won met 30146 buiten spel of blanco punten. En de verrassingen in ons Indië. Ook hier was verwacht, dat het geen koek en ei zou zijn als de Nederlanders weer voet aan wal zouden zetten, ook al zou dit gebeuren met de mooiste voornemens. Maar wie had op een dergelijke ontvangst gerekend Er is zelfs geen spraken van ontvangst En in ons eigen land Lieftink bracht ver rassingen. Hoe zal ons economisch leven zich verder ontwikkelen Welke politieke partij zal hier straks als overwinnaar uit het strijd perk treden Hoe zal hier straks weer gaan met de prijzen en de lonen Wat in de Kamerdebatten hierover werd behandeld, wisten we eigenlijk reeds en kwam neer op de volgende 2 punten: a. de levenskwestie voor ons land: export: b. de arbeider moet een menswaardig bestaan hebben. Maar we zitten in de puinhoop en wat kan ons land expor teren. Wat een moeilijke taak voor de Rege ring Aan de ene kant mag het prijspeil niet hoger zijn dan de buitenlandse concur rentie, aan de andere kant moet zij zorgen, dat de arbeider ook temidden van z'n puin hoop niet omkomt of terugvalt in de armoede van voor '40. Toch zal een lagere levensstandaard onvermijdelijk zijn, maar als we die dan maar geleidelijk kunnen op voeren. Hoeveel meer problemen zijn er niet in ons land Daar is tenslotte ons eiland. We wachten weer af wat het pas ingeluide jaar zal bren gen, hoe zal de voorjaarsgrond zich ontwik kelen hoe zal het ingezaaide geoogst worden Problemen en zorgen... we hebben echter een jaar voorhanden... een jaar, waarin het wentelend rad over heel de wereld, over Europa, over Nederland, over ons Eiland, doorwentelt, al is het de ene periode wat gesmeerder dan de andere. De jongens van twee veertien, Die zitten in een land, Van palmen, berg en cocos. Omgeven door een strand. Zij liggen daar in bungalo's En slapen op een baar, Met klamboe en muskietenzalf, Malakka heet het daar. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Neemt de dienst hen in beslag, Zij trainen en zij werken daar En marsen veel per dag. Maar zijn ze moe en kankeren soms, Ze doen daar toch hun plicht Omdat het voor het Vaderland En voor ONS Indië is. Soms gaan zij vroeg de rimboe in, Bepakt, vol goeden moed, Door 't moeras en slingerplant En mieren op hun snoet. Zij klimmen en zij vallen daar Maar komen op de been Het „circus Sinke" slaat zichzelf, Door moeilijkheden heen. Een andere dag, ziet men ze weer Aan Malakka's mooie strand Met bruingebrande lichamen En 't wapen in de hand. Zij zwemmen en zij vechten daar Met geweer of bajonet En dan in bungalow 16 Begint de avondpret. Zo leven zij daar ver van huis Haast zonder post of krant Ze weten en horen niet veel Van uit het Vaderland. De zwartjes lopen af en aan, Met manden vol fijne banaan, Met cocos en met anana...- „Ada apa disana..." Ze kregen toen het heuglijk nieuws ..Klaar houden voor vertrek, Ze hebben ginds op Tava, Aan onze Boys gebrek." Ze gaan nu straks vol goeden moed Voor vrijheid, recht en vree. Voor Koninain en Vaderland Als altijd: „Recht door zee." J. d. N. Charlev Beach, 2-12-45. Ontleend aan een schrijven van W. Kot met vele groeten van hem aan familie, vrienden en bekenden. Bekendmakingen Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 17 Januari a.s. gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaat- putten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven, enz. door den Reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 8 Januari 1946. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tot en met 19 Januari a.s. gelegenheid bestaat op het kantoor van inlevering teruabetaling te verkrijgen van het pro resto uitstaande bedrag op de geldkaart A of B. Overlegging van de geldkaart A of B, alsmede de daarbij behorende distributiestamkaart is noodzakelijk. Tholen, 8 Januari 1946. Geslaagd Bij het te Tilburg gehouden examen voor Kantoor Stenograaf 130 lettergrepen per minuut slaagden de dames M. Vfrstraaten. A. v. d. Stel en T. Wolff te Tholen. S. Robbe te Oud-Vossemeer, terwijl mej. T. v. Gorsel te St. Maartensdijk haar diploma Machineschrijven en practijkdiploma „tienvinger- systeem" behaalde. Benoemd Mej. C. Smits, alhier is weer als onderwijzeres te St. Maartensdijk benoemd. Uitsla? Competitie Thoolse Damclub Afdeling A D. de Vos J. de Heer 02 J. v. Elsacker C. J. de Korte 02 C. Somers M. C. Meerman 02 Nagekomen C. Somers A. Geluk 02 J. de Heer C. Somers 20 D. de Vos A. Geluk 02 C. J. de Korte C. Somers 11 J. de Heer A. Geluk 02 Afdeling B P. Polderman K. J. Schot 02 L. Jansen M. Schot 02 P. Jansen J. Deurloo 20 I. de Heer D. Geuze 11 Veranderingen ten kantore van den Rijksontvanger 1. Met ingang van 1 Jan. 1946 js de registratie, successie en zegel overgegaan van Tholen naar Bergen op Zoom. 2. De ontvanger G. A. Kieft is met ingang van 10 Jan. 1946 verplaatst naar de Inspectie Zierikzee. 3. De kassier D. Van Leusden is met ingang van 10 Jan. 1946 gedetacheerd en het ontvangkantoor te Den Haag. 4. De schrijver J. Minderhoud is met ingang van 10 Jan. 1946 verplaatst naar Bergen op Zoom. 5. Vanaf 9 Januari 1946 zal het ontvangkantoor te Tholen beheerd worden door de adj. commies Lammekes uit Tilburg. 4 Overtreding Wegens overtreding van de Vuurwapenwet is door de politie een procesverbaal opgemaakt tegen dhr. v. A. te Tholen. Een sten-gun werd in beslag genomen. Burgerlijke Stand. 19 Dec.: Simon, zn. van A. Lindhout en C. E. Cornelisse. 21 Dec.: Leendert Martinus, zn. v. J. M. Berrevoets en A. H. o. d. Brouw; Nicolaas. zn. v. L. C. W. v. d. Zande en P. Thoutenhoofd. 22 Dec.: Jan Cornelis, zn. v. D. M. Bal en A. Faasse. 23 Dec.: Pieternella Johanna, dt. v. H. Schot en N. M. Vinfé. 24 Dec.: Adriaan, zn. v. W. C. Geuze en C. Burgers. 30 Dec.: Adriana Cornelia, dt. v. H. A. W. Voets en G. C. v. Gorsel. 2 Jan.: Pieter Abra ham Cornelis, zn. v. A. C. Bout en N. Bout. 3 Jan.: Cornelis, zn. v. J. Overbeeke en W. M. v. d. Sande. Huwelijken: 28 Dec.: Robertus Hajer, 25 jr. Maria Pieternella Haaijer, 26 jr.3 Jan.: Marinus Aarnoudse 27 jr. en Cornelia Baaij, 22 jr. Overleden: 17 Dec.: Willem Baaij, 74 jr. echtgen. v. W. J. Berbers. 2 Jan.: Maria Laban, 69 jr echtgen. v. J. J. Geluk. Tot hulpbesteller bij de P.T.T. werd benoemd P. van Overbeeke. Voor rijden zonder licht werd een persoon bekeurd. it Huwelijksaangifte: 3 Jan.: Franciscus M. van der Zande, 35 jr landarbeider en Anna M. S. Aarden, 27 jr. zonder beroep. Aan de Ger. Kerk alhier werd tot ouderling M. Droogers en tot diaken G. Overbeeke benoemd. Openbare Raadsvergadering op 9 Januari Voorzitter is de burgemeester, alle raadsleden zijn aanwezig. De voorzitter roept de leden een welkom toe en zegt dat na een rusttijd van ruim 4J4 jaar de gemeenteraad weer in vergadering bijeen is zij het ook dat deze tijdelijke gemeenteraad niet alleen in wezen maar ook in de wijze van tot standkoming zeer veel verschilt van onze gemeenteraden zoals we die voor de Duitse bezetting kenden. Grote dankbaarheid jegens God past ons wanneer we terugdenken aan de jaren welke achter ons liggen, vol van verschrikking en ellende voor ons Vaderland. En zo mogen we ook deze dag zien als een gave van Zijn hand. Hij bracht ons de Vrijheid weer, gaf ons weer ons Koninklijk Huis terug, deed tot op heden op een na onze jongens terugkeeren die naar het land van den vijand waren weggevoerd, onze akkers moch ten wederom vrucht geven, de ene weldaad volgde op de andere. En al mogen er nog veel teuerstellingen zijn, de opbouw is begonnen, en daaraan mede te werken is ook de taak van de Raad, als is dit terrein waarop de Raad zich dient te bewegen dan ook beperkt. Moge de eendrachtige begeerte het goede te zoeken voor de gemeente het kenmerk van Uw arbeid zijn. Na deze toespraak werd de vergadering geopend. Er wordt overgegaan tot de benoeming van wet houders. Benoemde worden de Heren J. L. v. Gorsel en P. v. Driel Mz„ zodat de oudewethouders deze functie blijven bekleden. Beiden namen de benoeming aan met dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Hierop begint de rondvraag. De aandacht wordt gevestigd op de toestanden in de Coentjesweg en de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1