Jan Ouereenkam BONNENLIJST houdt een alleenspraak ONS DISTRIBUTIEHOEKJE achter tanks te ontkomen. Nadat de zaak Bormann is opgelost zal het onderzoek naar het einde van de heersers van Duitsland onder het Hakenkruis zijn afgelopen. Gerepatrieerden 2 maal zal deze week het s.s. „Almanzora" land genoten uit Indië te Amsterdam brengen. Zij komen van de „Nieuw Amsterdam", die in Engeland is aan gekomen. De passagiers, die op het hospitaalschip „Oranje" zitten, zullen vermoedelijk 8 Januari te Amsterdam aankomen, daar gebracht vanuit Engeland docf» het s.s. „Atlantis". Het Monsterproces hervat Na de Kerstvacantie is men Woensdag te Neuren berg weer aan de slag gegaan. Het proces tegen de 22 vooraanstaande oorlogsmisdadigers werd hervat. Kaltenbrunner, die aan bloeduitstorting in de hersenen lijdt, was niet in de beklaagdenbank aanwezig. De Am. aanklager Kolonel Story legde er de nadruk op, dat deze Kaltenbrunner een leidende figuur was in de door de Gestapo gespeelde rol. Kaltenbrunner zou op het laatst zelfs machtiger zijn geweest dan Himmler. Een getuige verklaarde, dat K. o.m. de vernietiging van de concentratiekampen op het oog had, toen de toe stand onhoudbaar werd en dit door middel van bom men of vergif. De griep in Belgie Volgens berichten 2ijn in Brugge (België) 18.000 personen door griep aangetast. Jeruzalem In Jerusalem pleegden Joodse terroristen aanslagen, die vele slachtoffers eisten. Amerika In dit land werden in de oorlog 1500 spionnen en agenten van de as gearresteerd. 16.062 vijandelijke onderdanen werden ingesloten. In Engeland wordt er op elke 30 schoolkinderen één gedood of gewond, voor het de lagere school verlaat. In dit land is een overschot van wol voor een periode van 13 jaar. Het Deense leger dat Duitsland mede zal bezetten telt 10.881 man schappen en 554 officieren, uitgerust en bewapend door Engeland. Wat doet Rusland met Iran In Londen is men bezorgd over de ontwikkeling in Iran. Deze bezorgdheid is nog toegenomen, toen het aan de vertegenwoordigers van Perzië niet werdtoe gestaan om voor de 3 minister v. Buitenl. Z. te Moskou hun zaak toe te lichten, hoewel de overeenkomst van 1942 Perzië het recht geeft om gehoord te worden De Perzen kregen echter geen gelegenheid om de reis van Teheran naar Moskou te maken. Engeland staat nu alleen voor de mogelijkheid dat een of meer gedeelten van de Persische staat zich gaan afscheuren, daar vrijwel alle Am. strijdkrachten uit Perzië zijn teruggetrokken. Bovendien zijn de omvang der Sowjet- doeleinde in dat gebied onbekend. Vast staat, dat de Iraanse problemen in de alge mene vergadering der Ver. Volkeren op 10 Januari a.s. zal worden besproken. De C.C.D. grijpt in Bij een boer te Uitgeest werd een complete hand en voetbalwedstrijd met Edammerkazen gespeeld om in het bezit te komen van vijf clandestiene kazen. Bij een verzamelaar van eieren te 's-Gravenhage werd een kist met 525 eieren „ongeoorloofde" aange troffen, waarvan er 411 moesten worden weggegooid. In dezelfde plaats plus Leiden en Gouda werden een aantal processen-verbaal opgemaakt ter zake van sluikhandel in bijouteriën, waarbij een partij sieraden ter waarde van 7000.in beslag werden genomen. InLimburg werden 2200 kg aardappelen, die in de smokkelhandel naar België waren betrokken en 2800 kg die te duur waren verkocht, in beslag ge nomen. Naast tabak, levensmiddelen, en textiel werden door de C.C.D. bij de strijd tegen de zwarte handel ook bankbiljetten en effecten aangetroffen. En dan nog een krulstaart-perikel. Te Scheveningen, op een avond tegen schemerdonker, werd in een huis een groot pakket afgeleverd, dat met veel moeite naar binnen werd gebracht. Belangstellend bracht de C.C.D. die e.a. ter ore was gekomen, een bezoek in die woning 3 rechercheurs van deze dienst troffen een spring levend vet varken aan van 225 kg. Het lot van de dik huid was gauw beslist. Even vlug als hij was gekomen, verdween hij weer, doch nu naar de politie, waardoor voorkomen werd, dat het dier clandestien werd geslacht Amerika bewaart atoom-geheim Namens president Truman verklaarde Senator Van- benberg, lid v. d. Am. delegatie op de verg. der Ver. Volk. (volgens Reuter) dat de geheimen van de atoomenergie aan geen land, in het bijzonder de Sowjet-Unie, zullen worden medegedeeld. Onrust op Sumatro Ook daar schijnt de betrekkelijke rust, die geruimen tijd heerste, gedaan te zijn. De bewoners van het Ned. kamp in Medan gaan tegenwoordig slapen onder het geratel van machinegeweer-vuur, handgranaat-explosies en revolverschoten terwijl extremisten 's nacht het kamp binnendringen. Vooral de Chineezen zijn vaak het slachtoffer van de extremistische uitspattingen. Berovingen en ontvoeringen zijn thans ook hier aan de orde van de dag. Goebbels dook in Berlijn onder Zoals vrijwel algemeen bekend is Hitiers testament gevonden, waarbij de officieele huwelijksacte en een document van diens totale bezittingen werden aange troffen. Hierbij werd ook een epistel van Göbbels ge vonden, waarin deze zegt: dat de Fuhrer hem gelast had Berlijn te verlaten, zodra de verdediging van de Rijkshoofdstad zou ineenstorten, teneinde een leidende rol te gaan spelen in de nieuwe regering. Göbbels heeft echter den Führer in het uur van de grootste nood niét alleen kunnen laten en gelooft daarmee een goeden dienst aan de toekomst van het Duitse volk te hebben bewezen. Met den Führer dook hij voorgoed onder. Moeders In Engeland lag op een zeker ogenblik een bood schappentas met een kind er in op de winkeltoonbank. Het was met opzet door de moeder achtergelaten. Te Midnapur in Brits-Indië verkocht een moeder haar kind van 3 maanden voor één gulden aan een vrouw zonder kinderen. Dienstboden en auto's In Amerika zijn dienstboden en auto's nog even schaars als in de oorlog. De eerste 6 maanden wordt hierin ook nog geen verbetering verwacht. Als de meisjes zich weer als dienstboden gaan verhuren be rekent men, dat zij niet langer dan 8 uren per dag en 5 dagen per week willen werken tegen een loon van 12.50 per week. Wel wordt verwacht, gezien de oorlogservaring, dat ze in kortere tijd tot meer in staat zijn dan vroeger. Atoomonderzoek In Rusland wordt een stad gebouwd voor het onder zoek van atoomenergie. De naam ervan luidt Atomo- grad. Nadat enkele weken geleden een nieuw type mete oorvliegtuig op geheimzinnige wijze van een Engels vliegveld verdween, van piloot noch vliegtuig tot nu toe geen spoor heeft de een of ander kans gezien er met een duikboot tussenuit te knijpen. Deze duik boot behoort tot een aantal onderzeëers, die door de Britten op de Oceaan tot zinken worden gebracht. 90.000 Kinderen In Frankrijk stierven in 1945 niet minder dan 90.000 kinderen beneden het jaar. Dit is 1 op 10. Onder voeding en koude waren er de oorzaken van. 10 Januari zullen in Rusland de verkiezingen worden gehouden. Hieraan zal o.m. deelnemen een 111 jarige vrouw Darya Bonaya. Blijkens een nota aan de Geallieerden wenst Oosten rijk het Noordelijk deel van ZuidrTyrol te annexeren, terwijl het Zuidelijk deel volgens die nota aan Italië behoort. In het N. deel wordt vrnl. Duits gesproken. Geldige bonen van 6 tot en met 19 Januari 1946 Bonkaarten KA, KB, KC 601 535 t.e.m. 541 542, 543 544 545 546 547 548 549 550, 551, 552 553 B 54 B 51, B 52 A 53 B 53 C 53 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 50 gram thee 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 100 gram-vlees 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen 400 gram brood 1 Yi liter melk 3 liter melk Bonkaart KD, KE 601 635, 636 637, 638 639 640 641 642 643 644 645, 646, 648 D 51, D E 51 647 52 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 50Ö .gram suiker 250 gram boter 125 gram margerine 100 gram kaas 5 liter melk 100 gram vlees 1 kg aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaart enz. T 07 2 rants, tabaksart. (geen importcigaretten) V 07 100 gram suikerwerk X 07 2 rants, tabaksart. geen importcigaretten) G03 groentekaart 20 Jan. t.e.m. 16 Febr. Wat een werklust in het nieuwe jaar. Ik kan nergens terecht. Alles werkt, of bet nu vriest of dooit, tot in Neurenberg toe. En Kees is op reis ook al voor zaken. Naar het Bureau van Gifhandeluitroeiers. Er schijnen „Players" verkocht te zijn voor 35 cent per stuk. Kees heeft z'n leven danig verbeterd, na m'n Nieuwjaarswens. Gaat het dus aangeven. Die Kees kankert nergens meer op, zelfs niet als hij naar Tholen moet voor een vergunning of om een zeker onder kledingstuk voor z'n vrouw in St. Maartensdijk. Dat mag wel in de krant, als hij daar niks van zegt. Vroeger zou ie brommen: „Heb ik waarempel één vergunning of liever m'n vrouw en dan moet je 8 of 15 km fietsen om die vergunning productief te maken. Wat is dat nou voor een bedoeling. Kunnen ze dan de plaatselijke winkeliers ook niet bevoorraden Zeker weer iets van Militair Gezag." Neen, die Kees is ver anderd. Hij krijgt 3 mud kolen zie je. Z'n huis heeft in het water gestaan, 1 Yi cm hoog stond het en nu hoort ook hij onder „de vochtige percelen". Maar ik krijg er 1 mud van, dus die Kees wil gemeenschap. Leven en laten leven. Hij kreeg ook een bandenbon. Z'n surrogaatband hangt nu boven de schoorsteen... een symbool... zei hij... aardig voor m'n kleinkinderen. Zelfs over de Hark heeft hij het niet meer. En vroeger: „Al gehoord Jan, één van het Harkcomité heeft z'n eigen sokken uitgedaan en nieuw aangekomen sokken aangetrokken, die vuile oude gaf hij aan een gedu peerde, een arme gerepatrieerde". Dergelijke zinnen hoor je nu niet meer van hem. Trouwens ook geen wonder. Want wat zijn we het nieuwe jaar niet goed begonnen Grutterswaren, pannekoekenmeel, havermout, aardappeltapioca, tarwe- griesmeël, puddingpoeder, vermicelli, macaroni, maize- na, aardappelmeel, e.d., peulvruchten, zout, biscuits, koekjes, banket, gebak, ontbijtkoek, taai-taai, alles zonder bon. Kees beweert ook van: bananen, pinda's tabak en „eigen teelt" maar dat zuigt die fraaie meneer weer uit z'n duim. In Amerika hebben ze sneeuw- en ijsruimers in de vorm van vlammenwerpers. Oei, ik wou dat ze ook iets uitvonden voor wintertenen, afdoende middels zie je daar nog steeds niet voor. En wat brengt dit jaar ons nog Verkiezingen... de machtige verkiezingsstrijd? Wel nee, de legio partijtjes zijn verdwenen en ik stem op de partij, die het grootste tabaksrantsoen geeft en bij wie ik de minste belasting moet betalen. En oei die een afdoend middel weet voor wintertenen. Ik ben benieuwd, hoelang Kees weg blijft, wellicht moet hij ook eerst gezuiverd worden. Afijn, de schuur poeder is ook van de bon. Het zijn de besten onder de mensen, die zich trachten te verbeteren. Je kunt toch niemand passeren, wanneer je in een karrespoor blijft lopen. Saluut, ik ruik ge rookte haring. Jan. Oplossing Kruiswoordraadsel Horizontaal: 2. ir 3. sap 4. lam 5. ar 7. bee 9. Ebert 12. ozon 13. thee 15. ar 17. aorta 19. elft 20. laf 22. lid 24. sec 26. naven 29. la 31. moria 33. si 35. overbelast 38. eerbaar 39. job 41. ar 42. Ob 43. orkaan 46. BL 47. ka 49. E.A. 50. reede 53. ladingmeester 57. es 58. Toce 59. Ostende 63. pari 64. stad 65. Erasmus 68. Tete- ringen 70. art. 71. Erin 72. Lea 73. Ree Verticaal: 1. stram 2. Isar 4. lade 6. Nero 7. bezet 8. Etna 10. boert 11. Stalin 14. hofdame 16. rafel 18. al 19. el 21. as 23. verbena 25. cassa 27. vore 28. nier 30. Po 32. Albanees 34. Itrol 36. vloo 37. aar 40. brei 44. kanon 45. armee 46. bestaan 47. klooster 48. Aa 51. de 52. Decima 54. dotatie 55. tors 56. ré 60. stere 61. Eden 62. dril 63. pré 65. ega 66. Ur 67. s.t. 69. ne. De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 12 Januari De bon G03 van de groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 12 Jan. bij een groentehandelaar worden in geleverd. Men kan op deze bon groenten betrekken van 20/1 t.e.m. 19/2. Voor de week van 13/1 t.e.m. 19/1 zullen nog bonnen- worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, tabak, versnaperingen. Op de bon nen voor kaas zal voor de helft magere of 20 kaas en voor de helft volvette of 40—1— kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandse kaas) worden ge leverd. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Jan. van des middags 12 uur worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, vlees en aard appelen waarop eerst met ingang van Maandag 7 Jan. mag worden afgeleverd. Wij vernamen dat op het Distributiekantoor niet voldoende brandstoffenbonnen aanwezig zijn. De uit gereikte machtigingen voor extra-brandstoffen kunnen dus zodoende niet direct worden ingewisseld. Een op lossing is echter wanneer deze machtigingen bij de handelaren worden ingeleverd, die wellicht coupures kan bekomen. U behoeft dan ook niet naar het Distributiekantoor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3