OUD-VOSSEMEER Slechts een plicht. ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN HIER EN OVERAL ter al voor de gemeente had gedaan. De voorz. was getroffen door dit blijk van waardering en verzekerde onder hartelijke dank. dat dit aandenken bij het veel vuldig gebruik, dat hij er van hoopte te maken, bij hem steeds levendig zal blijven. Daarna sluiting. Herdenkingsavond „Concordia" Zaterdag 29 inplaats van Vrijdag 28 Dec. herdacht de muziekver. „Concordia" haar 60-jarig bestaan. „Concordia" opende met een muziekstuk, waarna de voorzitter allen een hartelijk welkom toeriep. Van de zusterver. te Halsteren, Oud-Vossemeer en St. Anna- land was een felicitatie binnengekomen, tevens de mededeling, dat zij door omstandigheden niet aanwezig konden zijn, evenals het arausementsensemble „Wilmar dat enkel op de oorspronkelijk vastgestelde avond kon komen. De ere-voorzitter Jhr. J. v, Vredenburgh was eveneens verhinderd. Het programma moest door de afwezigheid van „Wilmar" aanmerkelijk bekort wor den. Een stukje geschiedenis werd door den voorz. aangehaald. Hoe nl. de oprichting ontstond in 1885 onder voorzitterschap van dhr. van Gorsel, hoe de eerste directeur die aan deze vereniging zijn mede werking verleende dhr. Verswijveren, de vader was van den huidige dirigent, terwijl in de tussentijd verschil lende andere personen als dirigent functionneerden. Gedurende 60 jaar mocht de ver. verschillende malen op concoursen of festivallen goede prijzen behalen. Vervolgens kreeg Burgemeester v. d. Hoeven het woord, die werd gevolgd door verschillende afgevaar digden van muziek- en sportverenigingen, waarbij naast de gelukwensen vele gaven en geschenken werden aangeboden. De burgemeester deelde mede, namens de Gemeenteraad, dat Concordia gedurende het jaar 1946 gratis de beschikking krijgt over het studielokaal, een bloemstuk werd ontvangen van de Mandolineclub. In totaal werd aan giften plus verloting een kleine 1000 gulden ontvangen, terwijl onder de Thoolse bevolking f 682.was opgehaald. Na enkele muziekstukjes werd in de pauze een verloting gehouden van een tulband en 3 taarten, die heel wat opbrachten. De voorzitter, dhr. Klompe dankte allen hartelijk voor hun belangstelling en felicitaties, waarna de avond met bal besloten werd. Hoog water 6 Januari 4.25 4.49 7 Januari 5.00 5.24 8 Januari 5.43 6.07 9 Januari 6.29 6.53 10 Januari 7.17 7.41 11 Januari 8.11 8.35 12 Januari 9.13 9.37 Berekend naar Zonnetijd. Hoogwater te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen. De bevolking dezer gemeente die op 1 Jan. '44 1152 mannen en 1124 vrouwen bedroeg, telde op 31 Dec. '45 1102 mannen en 1049 vrouwen, hieruit blijkt wel dat het totaal aantal der bevolking nog niet op het oude peil staat. Nieuwjaarsdag speelde S.V.O. I tegen Rilland-Bath I en won met 32. Ook nu werd in deze gemeente het rondgaan met de rommelpot op Oudejaarsdag als vanouds gehandhaafd, hoewel toch in mindere mate dan op andere jaren. Rederijkerskamer „Eendracht" Vrijdagavond 28 Dec. hield de Rederijkerskamer „Eendracht" in de zaal van den heer M. J. Ampt een Soirée, welke gedurende het 75-jarig bestaan der vereniging jaarlijks gehouden is uitgezonderd de vijf oorlogsjaren toen „Eendracht" het zwijgen verkoos boven het verenigingsleven onder de Kultuurkamer. De avond werd geopend door den penningmeester T. M. Hage, die de aanwezigen bij ontstentenis van Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. Er is niets anders waar te nemen, dan een vertrek, als in een boerenschuur, waarin aan de ene kant wat stro, in het midden een ladder, die tegen een zolderbalk staat en aan de andere kant wat planken en balken. Als de lichtstraal van de lantaarn langs de zolder vliegt, valt ook niets te ontdekken van een opening of een luik. Terwijl Martijn hevig aan z'n lantaarn knijpt grijpt De Leeuw de ladder en plaatst hem aan de andere kant van de schuur, klimpt er op en frutselt even aan de zolder, vlak naast een balk. „Hebbe", mompelt ie voor zichzelf en trekt aan een knoop, een touw komt uit een zoldergaatje, waardoor aan de andere kant van de zolder een luik naar boven gaat. Het touwtje vasthoudend, komt ie de ladder af en maakt het beneden vast. Dan wordt de ladder voor de opening geplaatst en beiden klimmen naar boven. Ze werken zich door het nauwe gat en staan even later op de zolder. Het luik gaat weer naar beneden door het daar aan bevestigde touw los te maken, een schakelaar wordt omgedraaid en dan kunnen we het wapenarsenaal opnemen. Er is op deze zolder een soort kamertje gemaakt. Aan de kinkerkant ligt een hooge stapel zakken, rondom hangen ook overal zakken aan den voorzitter D. J. Ampt een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens speelden een tiental leden van „Eendracht" het blijspel „Gebroeders Kalkoen". De spelers wisten allen zeer goed hun gevoelens te vertolken wat dan ook duidelijk bleek uit het voortdurend applaus waar mee ze beloond werden. Na beëindiging van het stuk werd de avond be sloten met bal. Niettegenstaande het ongunstige weer was de zaal tjokvol en hoewel de verlichting die bij gebrek aan electrisch licht uit petroleum licht bestond te wensen overliet was alles zeer duidelijk te volgen. Burgerlijke Stand Geboren: 3 Dec. Paulina Martina, d. v. A. J. Kloet en A. Voshol. 5 Dec. Adrianus Cornelis Petrus, z. v. A. C. Hommel en E. A. v. Dorst. 14 Dec.: Jo hannes, z. v. G. Minheere en M. C. v. d. Velde. 15 Dec.: Sophia Dora, d. v. M. v. Driel en J. A. A. Droogers. 16 Dec.: Helena Dine, d. v. M. A. de Graaf en H. M. Hendrikse. 20 Dec.: Willem Arie, z. van A. v. Poortvliet en H. K. Donken. Gehuwd: 19 Dec.: Daniël Joppe, 26 jr. kruidenier te Zierikzee en Pieternella Maatje Gunst, 23 jr. z.b. Overleden: 2 Dec.: Maria v. d. Boogaard, 83 jr., echtg. van Adriaan Aarnoudse.11 Dec.: Cornelia de Wilde, 88 jr. 30 Dec.: Catharina Weeda, 73 jr., echtg. van Abraham Gunter. Over 1945 werden geboren 17 m. en 27 vr. Over 1945 overleden 9 m. en 16 vr„ 23 huwelijken werden voltrokken, en 37 huwelijksafkondigingen wer den gedaan wat voor deze gemeente een uitzonderlijk hoog aantal is. Ingekomen: C. M. IJpe, uit B. o. Zoom: van 't Hof uit Delft, G. Slob uit Maartensdijk, J. A. Verhees met gezin uit N.-Vosmeer, J. Uijl uit Wissenkerke. Vertrokken: M. J. Bevelander van B 355 naar Dintel- oord; C. v. Dijke van C 63 naar Pijnacker; W. J. Coenen met gezin van B 38 naar Tholen: J. W. Pot- appel van C91 naar Baarland: L. Berkheij van B 198, K. Pipping van B 342 en C. Plandsoen van B 369 naar Rilland-Bath: P. M. Gunst van B 372 naar Zierikzee: A. A. de Leeuw van B 36 naar B. op Zoom; en P. M. C. Ooms van C 33 naar Rijsbergen. Burgerlijke Stand Geboren: 3 Dec.: Frans Jan, zn. v. J. C. den Engels man en D. C. Stols. 24 Dec.: Leendert Pieter Jaco bus, zn. v. P. J. Hage en N. A. Kleppe. 27 Dec.: Krijn Leendert, zn. v. A. v. Driel en C. G. de Hond. 30 Dec.: Cornelia Jannetje, dt. v. P. v. d. Boogaard en C. J. Scherpenisse. 30 Dec.: Jacoba Tannetje, zn. v. L. I. Goedegebuure en J. C. Fase. 30 Dec.: Clasina, dt. v. J. M. den Engelsman en E. A. Scher penisse. Overleden: 7 Dec.: Helena Pieternella, Stols 72 j. echtgen. v. B. Buijs. 17 Dec.: Gerard Boogert, 71 jr. weduwn. v. C. A. Bierens. 20 Dec.: Apolonia Fran- cina Burgers, echtgen. v. J. v. Oeveren. 23 Dec.. Catharina Dijke, 60 jr. ongehuwd. 26 Dec.: Leendert Quist, 81 jr. weduwn. v. Kaatje den Engelsman. 26 Dec. Jan Goudzwaard, 73 jr. echtgenoot v. S. Laban Ingekomen: Jacoba Capelle-Rijnberg van Halsteren: Janna v. d. Boogaart en Adriaan C. Kodde van 's-Gra- venhage: Jan Gunter van Laren; Johannes J. Verhoole van 's-Hertogenbosch. Vertrokken: Arendje C. de Buck naar Z. Beierland; Willemina M. Dijkema naar Rilland-Bath; Adriaan Scherpenisse naar Numantsdorp. De weegschaal helde over 38 voor, 38 tegen namen we vorige week in een bericht op, betreffende een alhier gehouden ver- de wanden en elk kiertje is opgestopt, zodat de ruimte compleet hermetisch is afgesloten. Laten we onze blik door dit geimproviseerde zolderkamertje gaan, dan stellen we vast, dat door de O.D. kern een groot woord is gezegd, door deze ruimte te betitelen met „wapen arsenaal". Wellicht is het ook met enig sarcasme be doeld. Want de wapenvoorraad is maar sobertjes. Aan de rechterkant van het kamertje staan tegen de wand, 5 geweren. We zien daar ook het „ganzenroer" van Van Schaik pronken, een reusachtige knots van bijna 2 meter, daarnaast een roestig Hollands karabijntje, dat veel minder gevaarlijk lijkt, maar heel wat meer kan pres teren in een geoefende hand, dan het Ganzenroer. Daarnaast nog 3 Duitse geweren, die zichtbaar onder handen zijn genomen en waarop ©lie en vet niet is gespaard. In de linkerhoek staat Warempel nog een jachtgeweer, dat ook een goede beurt heeft gehad. Verder liggen er een 8-tal Duitse handgranaten de bekende steelhandgranaat en allerlei soorten losse, vuile patronen, op een hoop door elkaar. Een kist, met de zijkant naar boven, waarop een kaars in een kandelaar, een bank met een fles olie, een bus vet en wat poetslappen, geven uiteindelijk aan het geheel toch iets van een „rustkamer" uit dienst. Als de 2 O.D.ers goed en wel boven zijn, moet Martijn weer naar beneden, om dat het sein weer gegeven wordt. Enkele ogenblikken later staan ook Noorman en Hans in het „wapenarsenaal". „Aanpakken maar", zegt De Leeuw, „er is nog werk genoeg". Martijn trekt een overal aan en allen gadering omtrent terugkeer burgemeester. Dit was inderdaad zo opgegeven. Toch menen wij, dat hierbij de wil, de opgave moet hebben beheerst, daar ons later bleek, dat er 38 stemmen voor, 27 tegen en 11 blanco stemmen waren. Hoofd der O. L. Sshool In verband met zijn benoeming als Hoofd aan de Openbare Lagere School, alhier heeft de heer A. R. Arentsen te Wissekerke afscheid genomen van leer lingen, oud-leerlingen, afd. Volksonderwijs en ouder commissie, waarbij door verschillende personen woor den van waardering werden uitgesproken voor het werk dat de heer Arentsen heeft verricht. Centr. Comm. Voorz. Zeeland Schoenenhandelaren op het eiland Tholen en St. Philipsland die wensen te worden ingeschakeld bij den verkoop van een flink kwantum schoenen (w.o. bonvrije) gelieve zich zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 10 Januari a.s., onder overlegging van hun inschrijvingskaart van het Rijks bureau te melden aan het adres Brugstraat 16 Tholen. Tholen, 3 Januari 1946. Politieke Delinquenten De op 31 Dec. gepleegden moord op den steen fabri kant van Dijk te Dordrecht is zeer waarschijnlijk een uiting van het gebleken verzet in ons land, tegen ^ïet feit, dat de Regering de zgn. „lichte gevallen" vrijlaat. Vooral in Dordrecht is men zeer gekant tegen deze maatregelen. Het is wel komen vast te staan dat van Dijk niet bepaald tot de lichte gevallen kon worden gerekend. De invrijheidstelling is gelast door den officier-fiscaal en wel op grond van de laatste wijzi gingen van het besluit: Bijz. Rechtspleging. Van be voegde zijde acht men het zeer betreuren waardig, dat in ons land een dergelijke moord kan gebeuren. Ver zekerd werd dan ook. dat, indien inderdaad zal blijken, dat er in ons land een soort „gericht" zou komen, die zelf het recht in de hand neemt, de Overheid genood zaakt zal zijn tot maatregelen, waarmee noch de Bijz. Rechtspleging, noch het prestige van het Ned. Volk gediend zouden zijn. Het dragen van vuurwapenen verboden Op bevel van den Geallieerden Bevelhebber te Batavia is het dragen van vuurwapenen verboden. In de stad zijn aanplakbiljetten in het Engels, Ned. en Maleis aangebracht, waarin vermeld, dat degenen, die deze order overtreden, bloot gesteld zijn aan arrestaties en streng zullen worden gestraft. Op Oudejaars- en Nieuwjaarsdag ging één Bataljon Nederlandse mariniers op Java aan wal. Dit Bataljon verricht diensten in de wijk Polonia te Batavia. Andere mariniers mochten niet aan land, waardoor deze Bri gade gesplitst werd. Het drama in de Rijkskanselarij De langgezochte Martin Bormann is dood. De contra-spionnagedienst van het Engelse leger in Duits land maakte bekend, dat Bormann's hoofd werd af gerukt, toen hij trachtte te ontsnappen uit de bunker onder de Rijkskanselarij, waarin Hitier en enige andere leidende figuren verbleven. De tank, waarin hij zich bevond, vloog in de lucht. De 30 personen, die bij Hitler in de bunker waren hadden een plechtige eed gezworen de dood te zoeken aan de zijde van den Fuhrer. Doch, zodra de lijken van Hitier en Eva Braun verbrand waren hebben zij getracht uit de kanselarij gaan op de grond zitten. 2 man gaan patronen poet sen, Noorman en Martijn zullen de Hollandse karabijn onderhanden nemen. Voor men aan het werk gaat, moet er noodzakelijk eerst een „bels" gedraaid worden, behalve door Martijn „Berichten gehoord vraagt deze. „Ja", antwoordt De Leeuw, „het gaat mirakel. Patton rukt op naar Breda en Antwerpen, de weerstand is practisch ver dwenen. Er valt dus nu niet meer aan te twijfelen, ze zitten werkelijk zo in ons land." Een discussie volgt. Ieder brengt z'n eigen mening naar voren, omtrent het voortzetten en de richting der Geallieerde opmars. De één denkt, dat men eerst zal proberen Antwerpen te krijgen, een ander meent weer, dat de stoot door zal gaan tot Rotterdam. Ondertussen wordt patroon na patroon afgewreven en gesorteerd naar kaliber. De karabijn is uit elkaar gehaald, alle onderdelen zijn roestig. Martijn en Noorman bekijken elk deel, schuren en poetsen en gebruiken rijkelijk petroleum. De Leeuw vraagt ftaar het resultaat van die dag en Noorman vertelt hoe het in Poortvliet is afgelopen. De Leeuw zelf heeft meer succes gehad en is een cylinderrevolver rijker geworden. Hij haalt hem uit z'n zak. Allen laten het werk rusten om het wapen te bewonderen. Daarna grijpt Martijn triomfantelijk in de kist, die op z'n kant staat en toont aan de verbaasde ogen der 3 anderen een onvervalste cowboycolt. Natuurlijk moet ieder op z'n beurt de trekker een keer of zes proberen, en men vergeet door het enthousiasme Martijn zelfs te vragen, hoe ie daaraan komt. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2