Zijn we nu al één stap verder St. Nicolaasavond op Malakka THOLEN 5 cent per maand verhoogd. X Gerekend vanaf de tijd dat we met 6 de uitgave van ons blad zijn be- gonnen, werden de drukkosten al 9 met 42 ü/0 verhoogd. De meeste bla- 5 den zijn dan ook reeds geruimen tijd geleden overgegaan tot ver hoogde abonnementsprijs. Wij zijn x thans ook genoodzaakt de abonne- o mentsprijs te verhogen, al hebben x g we die verhoging zo laag mogelijk 9. 5 gehouden. Vanaf 1 Januari kost ons O x blad 5 cent per maand meer, dus g x per 3 maanden (kwartaal) f 0.90, x 5 postabonné's f 1.15. g ÖöQOOOöööööQCOööööööOöööOöOöCööS 2c JAARGANG No. 8 Abonnementen: f 0.90 per kwartaal franco per post f 1.15 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 4 JANUARI 1946 Prijs per nummer 6 cent Mededelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Ja, een conferentie is te Londen gehouden over het Indische vraagstuk. Maar wat is het resultaat Opnieuw afwachten. Anders valt er niets op te zeggen. Want kunt U er bij, dat onze bondgenoten wel een wereld konden mobiliseren om hun vijand te overwinnen en nu evenwel geen machtsmiddelen ter beschik king hebben om op het eiland Java rust te brengen Dat geen voldoende maatregelen genomen worden om de extremisten te be teugelen wekt onze verbazing. De moeilijk heden hieraan verbonden, hebben we nu al vaak genoeg gehoord en begrijpen deze ook volkomen. Maar onze bondgenoten kunnen die moeilijkheden wel overwinnen. Wie grijpt het niet aan, dat onze soldaten Java niét mogen betreden En hoe worden wij behan- dejd tijdens gezamenlijke onderhandelingen Als pleegkind soms Het verloopt voor ons wel jammerlijk in Indiië, als we nagaan, hoe we zonder enige aarzeling onze plicht deden in het verre Oosten toen de Jap z'n verrader lijke aanval had ingezet. En nu is er weliswaar weer optimisme na die conferentie, nu is er weer „volledige overeenstemming", maar... de extremisten gaan door. Of zijn we misschien wat te heetgebakerd Afwachten dan maar weer Het is half vijf 's avonds. Voor de 3e maal die dag... de 5e December 1945... springen de op Malakka gedetacheerde Oorlogsvrijwilligers, waaronder ook de Thoolse, in zee. Verrukkelijk is het frisse water, fris, vergeleken bij de zwoele warmte van die dag. Het bad kan dit keer echter geen half uur duren, zoals gewoonlijk, want het is 5 December, de dag waarop ze anders thuis diichter bij de kachel zouden kruipen dan bij het water. En al is dan de temperatuur heel anders dan in hun Vaderland, zij willen die 5e December ook op Malakka vieren. Daarvoor moet nog het een en ander in orde gemaakt worden en wel voor de 2e keer. Want reeds verscheidene dagen liepen de jongens rond met een plan 5 December niet onop gemerkt voorbij te laten gaan. Ze hadden 2 weken tevoren al een podium in elkaar gezet, een zaal ingericht, versierd met palmtakken, kokosnoten, die peperbollen moesten voorstellen en bananen, die in dit geval met marsepein betiteld werden. Kort daarop was echter bericht gekomen, dat ze daar zouden vertrekken en alles werd afgebroken. Echter... en dat komt wel meer voor in dienst... het vertrek ging weer niet door en 1 dag tevoren kregen de jongens bericht dat ze toch hun St. Nicolaasavond op Malakka konden vieren. Vandaar dus, dat het bad deze 5 December werd verkort, daar nog wat van de reeds afgebroken versiering woest worden aangebracht. De manschappen verbeiden de tijd, als alles klaar is, waarop het .gezellig samenzijn" zal beginnen. Hun ge dachten gaan terug, naar het verre Vaderland, naar hun familie, naar het Sinterklaasfeest en het wordt eerst recht gewaardeerd, nu ze dit missen in eigen kring. Half acht... de voorstelling gaat beginnen. Allen present. De Compagniescommandant opent de avond en zegt o.a. „Mannen van c(p 4e Compagnie: Hartelijk heet ik U allen welkomen op deze avond. We weten, dat op deze dag in Holland het traditionele St. Niicolaasfeest wordt gevierd. Op andere jaren zaten ook wij mis schien in de gezellige huiskamer, samen met onze vrouwen, verloofden, ouders, enz. Nu... St. Nicolaas 1945 zitten onze geliefden in dezelfde kamer... wij hier in de rimboe op Malakka, gescheiden van allen die ons lief en dierbaar zijn. Deze scheiding kwam, omdat wij onze plicht als soldaat in een ander werelddeel moesten vervullen, dan waar wij wonen. Maar... dit belet ons niiet het oud-Hollandse feest te vieren. Dan zouden we toch geen Zeeuwen zijn. Met vereende krachten is deze avond georganiseerd. Wij zullen er van maken, wat er van te maken is." Na het openingswoord volgde het optreden van de „Happy Cowboys" met de banjo's vervolgens een schets „Het drama in de Schuilkelder". Toen kwam j St. Nicolaas met Zwarte Piet op het toneel en terwijl j de Sint een speech afstak, pleegde een der manschap- j pen sabotage door, na den Kindervriend van achter voorzichtig zijn genaderd, een stuk van diens baard af te knippen, waardoor de spreker uit z'n rol viel en in onvervalst Zeeuws gromde „èie as een klap vö je tedöd had". Het mooiste moment van deze avond was echter, toen de Sint overging tot het uitdelen van de lang verwachte post van hun geliefden uit Holland. Aan gezien alle brieven gecensureerd waren, werd opdracht gegeven aan Zwarte Piet de Heren van dé Censuur- dienst in de zak te stoppen en te bewaren tot de 4e Comp. ze eens af kon drogen. In de pauze werd op chocolademelk en oliebollen getracteerd. Na nog enige vrolijke liedjes door de „Happy Cowboys" werd deze bijzonder geslaagde avond besloten door den C.C., die de hoop uitsprak t.z.t. deze dag weer in familiekring te mogen vieren. Gezamenlijk werd nog het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. Het was ongeveer 11 uur toen ieder z'n eigen bungalow opzicht en vlug onder de klamboe kroop om de nodige rust te genieten, eer de appèlbei een nieuwe trainingsdag zou inluiden. Bovenstaand stukje werd door mij ontleend aan een brief van Korp. G. P. de Hond. Ik ben er van over tuigd, dat lang niet ieder het even belangrijk zal vin den, dat dergelijke stukjes (ook dat van de Landing op Malakka) in ons blad worden opgenomen. Ik meen echter, dat én de manschappen in Indië én de achter gebleven familie hier recht hebben op onze belang stelling en zal dan ook graag zo af en toe de meest interessante gebeurtenissen van de Indiëvaarders publiceren. Opmerking van de redactie In ons vorig nummer is abusievelijk het artikel „Onze huisbrand voor de a.s. winter" nog afgedrukt. Dit was echter geruimen tijd geleden geschreven, maar kon destijds niet worden opgenomen. De omstandig heden en genoemde getallen in dat artikel zijn intussen aanmerkelijk gewijzigd. Eervol ontslag Met ingang van 1 Jan. 1946 is aan de heren Joh. Kievit te Oud-Vossemeer en J. van Elsacker te Tholen eervol ontslag verleend als ambtenaar bij de Distri- butiedienst Tholen en aan Mej. M. Geluk, kassière bij bovengenoemde dienst, is met ingang van 15 Jan. 1946 eervol ontslag verleend. Een leraar vertrekt De heer K. Bakker, leraar aan de U.L.O. school, alhier heeft als zodanig ontslag aangevraagd. Naar wij vernemen hoopt dhr. Bakker in het voorjaar 1946 naar Zuid-Afrika te vertrekken. Verslrg Gemeenteraad van 28 Decemcer 1945 Aanwezig alle leden. Na ambtsgebed en notulen werd het voorstel van B. W. tot het aangaan van een geldlening, groot 25000.rente iy2 voor de tijd van 6 jaar uit het reservefond van het brug bedrijf, goedgekeurd. De rekeningen der gemeentelijke bediijven en der gemeente over 1943, werden overeenkomstig het daar toe adviserend rapport der Commissie van Onderzoek, voorlopig vastgesteld. Naar aanleiding van dit besluit werd de bijdrage uit de gemeentekas aan de School met den Bijbel vastgesteld op 576.21 en aan die op Geref. Grondslag op 1220.40 over 1943. De commissie van onderzoek der gem. begroting voor 1946 had dienaangaande een rapport ingediend, waarin allereerst lof werd gebracht voor het gevoerde beleid, eveneens voor het gepresteerde door het Secretarie-personeel. Hierbij werd gewezen op de wenselijkheid om goede krachten te behouden en daar toe de nodige medewerkende voorwaarden te stellen vooral voor de salariëring. Het Woning- en Bouwkundig toezicht in de ge meente, had in die mate de aandacht der Commissie getrokken, dat zij B. W. adviseerden dit toezicht weer in eigen beheer te mogen nemen in plaats van afhankelijk te zijn van districts-instanties. Het politioneel toezicht in de gemeente liet te wensen over, niet uit tekortkoming van plichten in deze, maar door gebrek aan personeel. Een commissie voor het Brugbedrijf werd aanbe volen in te stellen. Het gemeente-archief achtte men van meer dan voldoende belang om dit onder des kundige leiding te stellen. Uit het klassement, waarin de gemeente is geplaatst treedt een zekere gering schatting naar voren, die men meende, dat herzien moet worden. Een keuringsdienst achtte men voordeliger voor het gehele eiland dan bijv. enkel in Tholen. Verhoging hondenbelasting achtte men noodzakelijk, eveneens her ziening vermakelijkheidsbelasting of dit in het leven te roepen. Schriftelijke beantwoording van dit rapport door B. 6 W. werd door den voorz. nader toegelicht. Hoewel met het verdwijnen van het v'eerbedrijf een commissie voor het brugbedrijf niet noodzakelijk werd geacht, wilde B. W. indien de raad daar prijs op stelt, een voorstel in deze zeker in overweging nemen. De bemerking over onvoldoende politietoezicht is inderdaad gegrond. Weliswaar is het politieapparaat opgedragen aan den burgemeester, maar de gemeente beschikt niet meer over eigen politie en voor dit meerder toezicht moet de medewerking van de supe rieuren worden ingeroepen. Toezicht archief heeft de aandacht van B. W. Goes is te ver afgelegen, daarom zal men proberen met een ambtenaar uit B. o. Z. tot een oplossing te komen Het Woning- en Bouwtoezicht is in 1943 Districts- gewijze geregeld, waarvoor onze gem. opzichter over enkele gemeenten werd aangesteld, waardoor hij aan volledig toezicht in deze gemeente gedeeltelijk werd onttrokken. Momenteel is hier niets aan te doen. De i regeling geldt voor 5 j. en eindigt over 2 j. De heer Kieft zag liever thans reeds een poging aangewend om i de oude toestand terug te krijgen. De voorz. zag hierin echter geen heil. Ingestemd wordt met verhoging Hondenbelasting en instellen vermakelijkheidsbelasting. Dhr. Wagemaker achtte de verhoging wel enigszins bezwaarlijk, als men bijv. P. Quist neemt, die uitsluitend een hond nodig heeft om zijn boterham te verdienen. Concept begroting werd aangenomen. Over de be groting 1946 was enig debat. T.a.v. het gymnastiek onderwijs was overleg gepleegd met de beide Chr. Sch. om dit gecombineerd te doen geven. Volgens mede deling van weth. v. d. Berge waren zomin de heer Geluk als de heer Dragt, hiervoor niet te vinden. Getracht zou worden een leraar v. d. H.B.S., aange steld te krijgen voor de Openb. en de U.L.O. school. Dhr. Berrevoets deelde mede, dat een 3-tal posten z'n aandacht hadden getrokken, nl. salaris brugcontroleur 900.boekhouder gasfabriek 750.en het salaris der gemeente-geneesheer 500.Hierover kon niet openbaar worden uitgewijd. T.a.v. de gasfabriek zei j de voorz., dat in '39 een bedrijfsleider-boekhouder voor die fabriek was opgeroepen en aangesteld, doch dat al ras bleek dat voor de vele bemoeienissen op het practisch terrein der fabriek, voor de boekhouding een hulp moest worden ingeroepen, die men vond in den gepens. boekhouder, die men zonder schade aan z'n pensioen te doen, niet zo hoog kan salariëren. Daarna werden diverse begrotingen voor '46 goed gekeurd. Als leden der Commissie voor de belasting en salaris-ontwprpen werden aangewezen de heren Kieft, de Hond en Berrevoets. Op het voorstel van B. W. tot het verlenen van eervol ontslag met 1 Jan. aan mej. Smits als onderwijzeres aan de O.L.S. gaf den voorz. de volgende toelichting. Tijdens de evacuatie was de toeloop op de scholen zeer groot, zodat ook op de Openb. Sch. een kracht moest worden aangesteld. Vergunning werd ontvangen, tot het tijd stip, dat het aantal niet beneden de 165 daalde en dan uiterlijk tot 1 Jan. 1946. Dit is dan het geval. Er zijn ook minder dan 165 leerl. Dhr. Wagemaker meende dat mej. Smits een vaste aanstelling had. Dhr. v. d. Berge heeft haar des tijds op het tijdelijk karakter der aanstelling gewezen. Aangezien echter uit het afschrift der kennisgeving v. d. benoeming niet bleek, dat de functie tijdelijk was, ging de raad met het voorstel van B. W. wel accoord, nu hierin ook vermeld is, dat zij op wachtgeld kwam te staan. Enkele lantaarns op de hoofdpunten worden aange stoken, tenzij volle maan zonder bewolking. De voorz. werd tenslotte een gouden vulpotlood aangeboden namens de Gem. Raad door Weth. v. d. Berge, die hem hartelijk dankte voor het vele wat de Burgemees-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1