THOLEN Slechts een plicht. 9 7 1 1 15 9 6 2 1 14 9 5 3 1 13 9 5 1 i 11 9 3 2 4 8 9 4 5 8 9 3 2 4 8 9 3, 1 5 7 9 2 7 4 9 1 8 2 „Concordia" jubileert 28 November werd in de zaal van Mej. Wed. Hoek een herdenkingsavond gehouden, in verband met het 60-jarig bestaan van de Harmonie „Concordia". Leden en donateurs werden daartoe uitgenodigd. De belang stelling voor deze avond was zeer groot. Het amuse mentsensemble „Wilmar" verleende haar medewerking. De avond werd met een bal besloten. De P. B. H. De P.B.H. v.v.c. J. van Dijke, maakt bekend, dat hij voortaan zitting houdt op Dinsdag en Vrijdag van 94 uur elke week in het café van dhr. F. Nuyten te Tholen. Ook niet prettig Een landbouwer had het ongeluk z'n kunstgebid in de Dorschmachine te zien verdwijnen. Kwam het graan hierdoor in een lagere klasse Uitsla" Competitie Thoolse Damclub Omdat er nog partijen gespeeld moeten worden in de A afdeling kan de stand nog niet bekend gemaakt worden, de stand van de B afdeling is nu de eerste helft gespeeld is als volgt: gesp.gew.gelijkverl.punten B. W. Schot M. Schot K. J. Schot J. Deurloo D. Geuze P. Jansen P. Polderman I. de Heer C. J. Zachariasse L. Jansen Burgerlijke Stand Geboren 5 Dec. Marinus Leendert Manneke z. v. W. A. Manneke en H. M. van den Berge 7 Dec.: Willem Zachariasse, z.v. H. W. Zachariasse en J. M. Baaij. 10 Dec. Cornells Marinus van de Velde, z, v, C. van de Velde en T. van Dijke. 17 Dec. Cornelia Pieternella van Poepelen, d. v. B. L. van Poepelen en C. van Iwaarden. Overleden: 4 Dec. Simon Schot, 69 jaar. geb. te Tholen, z. v. J. Schot en E. Slootmaker. Vergadering van Landbouwers Vrijdagmiddag, 21 Dec., had in de overvolle zaal van mej. de Wed. Hoek een vergadering van land bouwers plaats, waarbij op verzoek van enkele aan wezigen, dhr. B. J. Friderichs de leiding op zich nam. Deze verheugde zich over de grote opkomst en wees op de vele maatregelen die op landbouwgebied zijn getroffen, welke echter niet allen kunnen bevredigen. Hij keurde het goed, hieromtrent stemmen te horen, doch niet zoals de eenheidsvakbeweging dit doet. Ir. Geuze was verhinderd de vergadering bij te wonen. Verder wees hij er op, dat een stichting voor oorlogs gedupeerden in oprichting was, waartoe hij aanspoorde lid te worden. Dhr. P. Goorden las vervolgens een schrijven voor van den voorz. der Z.L.M., waarin deze meedeelde, altijd de belangen der landbouwers te heb ben behartigd, doch tevens vaststelde, dat en Land- bouwherstel en Heide Mij. ook veel goed werk ver richt hadden. Vooral eerstgenoemde instantie. In de advertentie, waarin deze verg. werd aangekondigd stond dan ook vermeld: „met medewerking der Z.L.M." In genoemd schrijven kwam duidelijk uit, dat men van de zijde der Z.L.M. wel wil meewerken voor noodzakelijke vergoeding, enz. doch niet in de geest, zoals die in de advertentie uitkwam en enigszins revolutionair aandeed. Dhr. Brooymans was het hier volkomen mee eens en informeerde of men nu achter de rug van dhr. Zwagemaker moest gaan protesteren Het moest volgens hem geen „protest" zijn, doch hoogstens een „request". Dnr. Vcrdult las vervolgens een schrijven voor, in houdende de gedane handelingen door Heide Mij. en Landbouwherstel. Hij weest er op, hoe 2 jaar geleden ée inundatie kwam, hoe men tot nog toe geen ver- Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 10. Ook dit brengt echter geen resultaat. Met een stuk hout drijft men het breekijzer in elke decimeter grond, maar niks te vinden. „Kan het niet ergens anders verborgen zijn." zucht Martijn. wien het zweet van het gelaat gutst. „We zouden het huis nog kunnen doorzoeken", zegt Noorman-. De tegels worden weer op hun plaats gelegd. Het water zorgt er wel voor, dat er weldra geen spoor meer van hun vrerk te zien is. Martijn trekt broek en kousen weer aan. De stem ming is aanmerkelijk naar het nulpunt gedaald. De maag geeft de tijd aan en men besluit eerst de maal tijd tc nüttigen. Buiten in de zon, worden de boterham men verwerkt. Een „eigen teelt" gerookt, dan gaat r-.ien weer het huis in. Van onder tot boven wordt het doorzocht, ieder hoekje en gaatje wordt bekeken. Het is gemakkelijk, want de bewoners hebben alles meegenomen, behalve een oude leunstoel en een paar kistjes oude rommel. Van wapens geen spoor te be kennen. „Ik snap er niets van", zegt de zoon van den politieman, „geen fluit", toch weet ik zeker, dat ze wapens verborgen hadden. „De twae anderen halen hun schouders op. „Wellicht hebben ze de wapens toch nog meegenomen bij evacuatie, oppert Martijn. }-'ï fV;": fv b <£^0 cSS hy\ Redactie en Administratie j<:;: 'X wensen U allen jij een voorspoedig 1946. A'vvOCrv'-V goeding had gezien, ondanks de vele beloften. Volgens Verduit lag het aan Landbouwherstel, dat een gedeelte niet was gezaaid. Die zich van een desbetreffend ver bod niets aantrokken en inzaaiden, zagen een behoor lijke oogst, van gerst zelfs 30 HL per gemet. Hoe moet het nu met die stukken land, die niet bezaaid zijn geweest. Onkruid is gekweekt, bewerking kostte per gemet een 30 a 40 gulden. Dit had men te danken aan de heren, die het beter wisten dan de boeren. Spr. was ongerust, dat men de hele vergoeding straks zelf nodig zou hebben, want er lopen talrijke bazen, opzichters, enz. en dat alles om enige werkmensen te controleren. Hij vroeg zich af, waar de laarzen bleven voor de werkmensen, die aan het delven zijn. Een jaar geleden aangevraagd, ontving hij ze eerst heden, d.w.z. kon ze huren a 1.p. week, per paar. Tevens stelde hij de vraag, waarom men in Schouwen direct de boeren uitbetaalde voor het delven en hier niet. Waar zijn de gevorderde motorrijtuigen gebleven? Wie rijden hierin? Ook was er 'n ambtenaar, volgens spr., die geen ploeg van een eg wist te onderscheiden. Met de loonpolitiek ging het, volgens spr., eveneens niet goed, als men nagaat, dat de mensen met 10 of 15 ct boven het loon terug moet kopen van Landbouwherstel en Heide Mij. Dhr. v. d. Slikke, die na dhr. Verduit het woord kreeg, was het in hoofdzaak met vorige spr. eens. Dhr. v. d. Goes meende, dat na vorige sprekers, het e. en a. „recht" moest worden gezet. Hij gaf toe, dat er bij de inzaai door Landbouwherstel grote fouten waren gemaakt. Wisten de boeren het in die tijd echter wel Neen Spr. wees er op, dat de voorlichtings dienst, los staat van Landbouwherstel. Wat de ver goeding betreft: deze kon niet definitief worden vast gesteld, daar hier toch ook de volksvertegenwoordiging een woordje in mee te spreken heeft. Betreffende de laarzenkwestie wees spr. er op, dat slechts 50 p. is ontvangen, niet voor den Landbouw, maar voor herstel. De Heide Mij. zorgt zelf voor zijn arbeiders. De levensduur der schoenen moest worden betaald (kost prijs was 13.levensduur 13 weken, dus a 1. Nadien zijn nog 200 paar laarzen ontvangen. Deze zijn niet meer verhuurd, doch worden verkocht. Wat de loonregeling betreft bij de Heide Mij., deelde spr. mee, dat Landbouwherstel hier geheel buiten stond. Delf- werk werd gecontroleerd, ploegen niet, hoogsten advi serend. Dat het delfwerk in Schouwen direct werd uit betaald, betwijfelde spr., daar dezelfde voorwaarden golden als hier. Dhr. Koopman beweerde, dat men de mensen haast moest dwingen om in het vrije bedrijf te gaan werken, daar men bij de Heide Mij. niet zo hard moest werken en hoog loon ontving. Ir. v. d. Goes gaf toe, dat de lonen bij de laatste instantie niet stimulerend werkte, en voeldo dit protest aan. Hiervoor moet men zich wenden tot den Dienst Uitvoering Werken en niet bij Heide Mij of Landb. H. Wanneer arbeidskrachten worden aangevraagd via Arbeidsbureau worden deze direct afgestaan. Dhr. Brooymans merkte op. dat men aan het afdwalen was en doel „protesteren" uit het oog verloor. Spr. was hier persoonlijk tegen, en gaf de raad in overleg met H. Mij. alles zelf te delven. Hij stelde de aanwezigen de vraag of alle circulaires door dhr. Zwagemaker aan de landbouwers verzonden, waren ontvangen, ewkte op lid te worden van de Stich ting voor Oorlogsgedupeerden en stelde voor op ver schillende plaatsen in het eiland een vergadering te beleggen, werkcommissies te benoemen, welke met an dere afdelingen provinciaal konden optredèn, zodat uit eindelijk 1 commissie de belangen in Den Haag kon be hartigen en niet verschillende afdelingen afzonderlijk, wat zeer lastig is voor de Reg. instanties. Over vergoe ding was al gesproken, b.v. 200.per HA, als voor- scht welke aan het Ministerie wordt voorgelegd. Niet beginnen met te protesteren, aldus spr.. geen tegen strijdigheid. Dit moest hij ten sterkste afkeuren. Wel „als ze er ooit geweest zijn. Kom je waarachtig van avond weer terug met niks". Men besluit te vertrekken. De deur gaat weer op slot, Martijn boomt terug. Als ze de fietsen weer gevonden hebben, gromt Noorman: „Jongeman, on derzoek het voortaan beter, voor je ons weer de hele dag laat werken met dit resultaat. „We doen het niet voor de lol." Na een groet springen ze op de fiets. Zwijgend wordt de terugweg afgelegd. Over de grote watervlakte schijnt de zon en doet de schaduwen van de bomen en de boerderijen in het water weerkaatsen. Een paar zeemeeuwen zitten op het dak van een boerenwoning. In het „Wapenarsenaal". 's Avonds in Tholen De „vlampijp" in de toren van het stadhuis laat vaag 9 klanken horen. Enkel de dicht bij het stadhuis wonenden horen er iets van. Voor de overige bewoners van Tholen, die binnens huis zitten, is dit geluid reeds lang in het luchtruim verloren gegaan voor het hun oren kan bereiken. In de Doelweg loopt iemand zacht langs de huizen. Het is donker, maan is er* nog niet, enkel langs de hemel is het wat lichter door de twinkelende sterren. De hui zen in de Doelweg zijn zorgvuldig verduisterd, slechts één lichtstraaltje tracht daar in dat huis met die witte vensters, door het raam boven de deur, naar buiten te dringen. De persoon loopt verder. In een huiskamer hoort ie ee» vrouwestem, die de kleine Jan een berisping toe kon dhr. Brooymans zich verenigen een protest aan te tekenen en dit op te sturen naar dhr. Zwagemaker, die het verder kon behandelen. Spr. was getroffen door de stijl der advertentie, welke hij een vernedering voor de Landbouwers noemde. Dhr. v. Essen van de Heide Mij. keurde een protest goed, doch niet een manier, zoals uit de advertentie bleek. Hij vond het geen kunst de hartstochten op te wekken. Men moet rekening houden met de werkelijk heid. De geest 'der arbeiders is niet meer, als in '40, maar is op zichzelf al een proces de mensen behoorlijk aan het werk te krijgen. Voor onze vrijheid wordt ook op dit gebied tol betaald. Het is wel bitter te moeten constateren, dat men ook hier van zijn vooroorlogse macht is kwijtgeraakt. De Heide Mij stelt nog dezelfde normen voor het loon, als in '39, terwijl hier 22 cent per uur werd gegeven. De geest is nu anders. Hij zal de arbeidsprestatie hoog op zien te voeren en had vorige maand dan ook nog 75 arbeiders geschorst. Dhr. Brooymans deelde nog mede, naar aanleiding van een opmerking, omtrent het aankopen van vee, dat deze door hem wel werden uitgezocht, doch niet getaxeerd: dit was reeds gebeurd. Dhr. Koopman vroeg vorige spr. of spoedig uit kering zou volgen. Zelf betwijfelde hij dit en waar schuwde het niet të mooi voor te stellen. Dhr. Brooymans antwoordde dat Zaakschade,, zoals inzaaien, enz., wordt vergoed. Omtrent bedrijfsschade was nog niets bekend. Dhr. J. Hage wees er op, dat de aankondiging der verg. zijn instemming niet had en kwam er tegen op, dat ook de Z.L.M. hierin vernoemd werd. Evenals dhr. Brooymans stelde hij voor een event, protest via dhr. Zwagerman door te geven. Dhr. J. v. Gorsel stelde de vraag of de boeren zelf geen schuld troffen, dat arbeiders hier niet meer in het vrije bedrijf werkten Zijn we niet te egoistisch geweest, door de mensen enkele weken weg te sturen, omdat we dan die weken moesten betalen. Volgens spr. waren hiermee fouten gemaakt. Dhr. Verduit maakte de opmerking, dat als het zaaien toen niet was verboden zijn mensen hadden kunnen blijven. Dhr. Groenewege sloot zich aan bij sprekers als Brooy mans, Kooyman en Hage en stelde vast dat men wel moest adviseren, doch niet eisen. Hij steunt de op te richten Stichting. Een schrijven was ingekomen, waarin vermeld, dat bedrijven benden de 5 H.A. zouden moeten verdwijnen. Men meende, dat hier meer het tuinbouwbedrijf, dan landbouw mee bedoeld was. Dhr. Verduit stelde voor nu eerst het protest met toelichting voor te alten lezen, wat gebeurde. Ir. v. *d. Goes betoogde, dat de uit drukking „vele" ambtenaren niet juist was, daar land bouwherstel slechts 3 ambtenaren heeft, buiten het Kantoorpersoneel. De ambtenaar Wederopbouw Boer derijen meende, evenals enkele spr. dat vele boeren niet accoord zouden gaan met dit protest en stelt vast, dat het heus niet meevalt voor vele ambtenaren om een auto te krijgen en zelfs indien die dringend nodig is. De grote meerderheid besloot dan ook piet tot tekenen van het protest over te gaan. Daarna volgde sluiting door dhr. Friderichs, die inzonderheid dhr. Brooymans dankte voor diens toelichtingen. Een vergadering, die aan het gestelde doel weliswaar niet geheel heeft beantwoord, maar waarbij o.i. meer is bereikt, dan dat een scherp protest was weggegaan. Uit deze bijeenkomst bleek de grote eensgezindheid niet stil te blijven zitten en alles af te wachten, doeh georganiseerddaar waar dit nodig is, de belangen der landbouwers naar voren te brengen en hiervoor op te komen en dit langs een weg, die ons de enige juiste lijkt. OUD-VOSSFMEER Tweede Kerstdag speelde S.V.O. I tegen het voet balelftal Vlissingen. De wedstrijd eindigde met gelijk spel33. C.R. kwam Woensdag jl. met zijn motorrijwiel te vallen, toen hij uit dé Kalisbuurt de Villawijk in wilde rijden. Zijn motor werd licht beschadigd, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. dient. Z'n broek moet voor de zoveelste maal versteld worden, opnieuw moet er een lapje op. De gedaante gaat de Vosseraeersepoort in, de Verl. Singel op. Hier loopt hij wat gebukt, om niet gezien te worden docr de Armenen, cfte aan de overkant aan de zeedijk i» stelling liggen. Een idiote stelling daar, welke ee» eventuele vijand, die vanaf het geïnundeerde eiland ee» aanval wilde ondernemen, moet terugslaan. De schaduw gaat de helling niet op. die naar de zeedijk en de werf van Duivendijk voert, maar blijft beneden, schuifelt langs de rand van het land, waarop stilstaand vuil water, slechts een paar voet boven de grond en gaat recht op een hek af, flauw in het don ker te onderscheiden. Dit hekgeeft toegang tot de achterdeur van een pakhuis, dat voor de ene heft beschut staat tussen de zeedijk en de daar hoge helling van het dwarsdijkje ea waarvan de andere helft als een silhouet boven de dijkjes uitsteeks. De Leeuw want dat is de persoon loopt op de deur toe e» geeft het afgesproken sein 3 tikken. Het blijft stil daarbinnen Zou er nog niemand zijn Nogmaals klopt de Leéuw het bekende teken op de deur. Dan... een licht gestommel daar binnen even later wordt de deur op een kier gezet. „Oké", fluistert de Leeuw en glipt naar binnen. Onmiddellijk wordt de deur ge sloten. Het is stikdonker in het pakhuis, niets valt te onderscheiden. Het is Martijn Jr.. die heeft open gedaan en een „knijpkat" in zijn hand, brengt licht. Is hier nu het door de O.D.-kern betitelde wapen arsenaal (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 2