Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Een Kerstverhaal. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 6 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 21 DECEMBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstr. 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestr. 9, Tel. 57, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per miïimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0,05 0^- Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De Kerstboodschap van Hare Majesteit. Hedenavond om 8 uur'zal H.M. de Koningin over de beide radiozenders van Hilversum een Kerstboodschap tot het Nederlandse volk rich ten. H.M. zal tevens een woord tot de Land en Rijksgenoten in de Overzeese Gebiedsdelen, spreken. 26 December 1944. Snerpend snijdt de wind over de kurkdroge Rijks straatweg Rotterdam - Den Haag. Het vriest knapjes. Gebogen loopt een jonge vrouw over die weg, pro berend om de scherpe wind niet helemaal in haar gezicht te krijgen, maar ook weer niet te diep bukkend, opdat het 3 jarige kind, dat ze op haar rug heeft gebonden, zoals we dat op een Indisch plaatje zien, die scherpe wind niet in het smalle gezichtje krijgt. 8 uren ïs de vrouw al onderweg. Reeds vroeg is ze er op deze 2e Kerstdag op uit gegaan om iets extra's te krijgen van een of andere vriendelijken boer. Het 3 jarig dochtertje aan haar hand is ze de lange tocht te voet begonnen. Maar het kind kon het niet lang volhouden en de moeder had geen tijd om langzaam te lopen. Doch ze was voorbereid. Een flinke wollen doek had ze meegenomen en ze bond het kind op haar rug. de beentjes in de zijden van de moeder. 4 uur had 2e gelopen, hier en daar gevraagd bij een boer om wat eten, tot ze er één aantrof, die haar een stukje spek had gegeven. Nu sukkelde ze terug, ver moeid, afgetobd van de lange reis, het tengere kind zwaar op haar rug drukkend. Gisteren had ze het plan opgevat. Ze wou persé iets extra's hebben met de Kerst. In de kleine huiskamer was het gisteren ook al zo koud geweest en het was alles even somber. Haar man, weggevoerd bij een razzia, ergens in Duitsland. De vele gedachten hadden haar gisteren zo treurig gestemd, het kind had zo gesmeekt om nog een boterham. En ze had het besluit genomen: morgen zou ze er op uit gaan. Die vermoeiende tocht is nu haast ten einde. Ze woont in Overschie. Die gedachte doet haar het laatste beetje energie verzamelen en ze ziet de mannen in de zwarte uniform niet eens staan, tot haar een luid: „Halt" wordt toegebulderd. Ver schrikt staat ze stil, kijkt op en klemt krampachtig het stukje spek gewikkeld in een stevig papier, vaster onder haar arm. Landwacht of Landsman, wat is het. Dat was in die tijd practisch eender. „Wat heb je daar," snauwt de zwartgeuniformeerde, „geef op". Meteen wordt het pakje uit haar hand gerukt, het papier eraf gescheurd en dan O, juffie, spek, zwart gekocht natuurlijk? Maak dat je wegkomt." Het vrouwtje, dat onderweg het kind al van het lekkere maal, dat straks wacht, heeft verteld, haast nog meer voor zichzelf dan om het kind, dat gekermd heeft van de kou richt zich op, wanhoop in haar ogen. Onwillekeurig strekt ze haar hand uit naar het pakje, op haar lippen ligt het: „Toe mijnheer, alsje blieft", maar dan als zou ze bijna een slang aan geraakt hebben, trekt ze haar hand terug, richt zich nog hoger op, en met vuurschietende ogen spuwt ze enkel op de droge straatweg, loopt daarna veerkrachtig de Landwacht voorbij. Deze, even ver bouwereerd, doet een stap in haar richting, bedenkt zich zeker en schatert het dan uit. De vrouw kijkt niet om, het kind huilt op haar rug. Enkele minuten later is ze thuis. Het verkleumde meisje wordt op de grond gezet en schreit: Moeke krijgen we nu lekkers, waarvan U zo mooi verteld heeft?" Dat is te veel voor het vrouwtje. Wanhopig laat ze zich op de vloer vallen en schreit, schreit: O God, waarom dat, waarom Het meisje verwondert, vraagt: „Wat doet moeke nu Krijg ik nu m'n warme dekentje?" Maar moeke hoort het niet, ze schreit haar wanhoop uit, tot het koude kopje van het meisje op mama's schouder gelegd wordt, de kleine armpjes rond haar hoofd en het kindermondje zegt: „Moeke, papa zal die boze man wel krijgen hoor!" Dat brengt haar tot de werkelijkheid terug. Ze neemt een deken van het bed, wikkelt het kind er in en neemt het op haar schoot op de divan en vertelt vertelt de kleine het Kerstverhaal. Van het Kindeke Jezus, dat in de kribbe lag, waar eenvoudige herders naar kwamen kijken en van de wijze mannen, die veel geschenken brachten in die eenvoudige herberg. En als het meisje ietwat verwarmd met grote ogen het verhaal aanhoort en er tussendoor vraagt: „Kreeg dat kleine Kindeke toen fijne boterhammen moeke, toen drupten 2 grote tranen uit tnoeke's ogen op het kinderkopje en onbegrijpelijk voor het lieve kleine meisje zegt ze meer voor zichzelf: Wat buigt ge u neder, o mijn ziel, Waarom dus gans verslagen? Alsof op u al 't donker viel Der donkerste aller dagen! Besterft ons lamplicht op zijn pit, Die uitgaat van de droogte, Wij hebben beter licht dan dit, In d'opgang uit de hoogte (Luk. 1 78) De middagkost was zeker schraal: Elk onzer nam hem zuchtend; Niets bleef er voor een avondmaal, En niets voor morgenuchtend. Maar beter lijfs- dan zielenood! Zo de aardse broodstaf faalde: Kom, heffen we aan van 't Hemels Brood, Dat uit den hemel daalde! Een handvol kools, wat havergort Moest onze jongens voeden; Hun zak is hard, hun deken kort; Toch slapen zij, die bloeden! Vrouw! klaag niet tot den hemeltroon, Hoe arm wij 't nu hebben Denk aan Gods eigen lieve Zoon, Die neerlag in de krebbe O Jezus Christus! Zoon van God, Voor ons in 't vlees gekomen! Hebt gij het in een beestenkot Op aard voor lief genomen: Dat doet het hart van d'arme goed, Dien Gij Uw heil verkondigt. En zonder vreze nadren doet, Al heeft hij veel gezondigd. Het meisje is in slaap gevallen. Moeke drukt zacht een kusje op het voorhoofdje. Ergens in een wachthok vertelt een Landwachter aan een maat z'n „mop" met het vrouwtje. Op de kachel, gloeiend van gestolen kolen, wordt even later een pan gezet en het stukje spek sist en pruttelt er in. Maar ook in deze straat, evenals in de straat waar het vrouwtje en het meisje verkleumd van koude op de divan zitten, striemt de koude snerpende wind, doet de vensters „praten", de thermoter dalen, tovert de bloemen op de ruiten Bekendmakieg. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag den 29en December 1945 des middags te 12 uur, ten Ge meentehuize aldaar, één hoop Compost publiek ver kopen. Inlichtingen bij den Districtsopzichter. Opening Schipperschool te Tholen. Vrijdagavond werd de Schipperschool voor de binnenvaart alhier geopend. De heer J. Verkamman heette als voorzitter der Vissersvereniging allen hartelijk welkom inzonder heid den Edelachtbaren Heer Burgemeester v. d. Hoeven en wees er op dat nu dan het moment was aangebroken, dat ook de Thoolse vissers blijk konden geven, met de geest van den tijd te willen meegaan voor wat betreft maatschappelijke ontwikkeling. Dankbaar was hij gestemd thans in staat te zijn de leden een kans te kunnen bieden tot verdere maat schappelijke ontwikkeling. Veel zal nu afhangen van de wil der leerlingen. Tevens richtte hij een woord van dank aan B. en W„ die bereid waren gevonden een schoollokaal te willen afstaan. Ook de heren onderwijzers werd dank gebracht voor hun bereidheid deze taak op zich te willen nemen. Hij wekte de leerlingen op vol te houden en te denken aan het motto der vlag v. d. Ver. „Helpt Elkander" Hierna werd het woord gevoerd door den heer Burgemeester A. J. v. d. Hoeven, die betuigde blij te zijn, dat hij hierbij tegenwoordig was. Hij memo reerde hoe nu bijna *3 jaar geleden de heer Spaander man hem reeds over plannen voor een te stichten school sprak en het toén aan hem overgelaten werd verder in die richting werkzaam te zijn. De heer Spaanderman heeft nu de voldoening, na overleg met het fonds voor de Binnenvaart te Amsterdam, deze cursus te kunnen beginnen. Hij bracht hem daarvoor dan ook dank. Tevens wilde hij ook een woord van dank richten aan het fonds voor de Binnenvaart te Amsterdam, dat direct bereid was kaarten en boeken beschikbaar te stellen. Ook aan de vissers vereniging een woord van dank voor de bereidwilligheid de taak van peetvader op zich te willen nemen. Hij wekte ook de leerlingen op te denken aan de woorden: „Kennis maakt macht" en deze cursus dan ook met liefde voor het vak te willen volgen. Hiermede verklaarde hij de school voor geopend. De voorzitter der vissersvereniging dankte spreker en sprak de wens uit, dat alle cursisten mogen slagen. De heer Foppen dankte namens alle onderwijzers voor het vertrouwen in hen gesteld en wekte ook de leerlingen op de wil te tonen deze cursus goed te doen slagen. Uitslag Competitie Thoolsche Damclub. Afdeling A J. van Elsacker J. de Heer 1 -1 A. J. Punt M. C. Meerman 2-0 Nagekomen W. de Kok D. de Vos 0-2 A. Geluk J. van Elsacker 0-2 Afdeling B J. Deurloo I. de Heer 0-2 M. Schot P. Jansen 0-2 K. J. Schot L. Jansen 0-2 B. W. Schot P. Polderman 1 - 1 Nagekomen P. Jansen K. J. Schot 0-2 In verband met de oproep ter vervulling van de betrekking van onderwijzer met Landbouwakte aan de Openbare Lagere School alhier, meldden zich slechts 2 sollicitanten aan. Zaterdag bezocht het eerste elftal van de voetbal vereniging S.V.O. een militair elftal te Bergen op Zoom en won met 7-2. In een op Zondag te Burgh gespeelde match tegen de plaatselijke vereniging aldaar, was de eindstand 6-3 voor Burgh, wat voornamelijk te wijten was aan de wel wat zwakke opstelling van S.V.O., waarvan enkele spelers vervangen moesten worden door het oplopen van blessures te Bergen op Zoom. Donderdag 13 December keerde de heer van der Eyk, die vanaf het begin van den oorlog als loods in Engeland vertoefde, bij zijn gezin terug en geniet nu een welverdiende vacantie. St. Annalands nieuwe Burgemeester geïnstalleerd. Vele sprekers vergelijken vorige installatie. Vele vlaggen wapperden Zaterdag jl. toen het tijd stip was aangebroken, dat de Heer F. M. Boogaard, als burgemeester van St. Annaland geïnstalleerd zou worden. Het bleef die Zaterdag enkel bij de officiëele installatie op het gemeentehuis en het vlaggen der dorpsbewoners. De burgerfestiviteiten zouden tot gisteren bewaard blijven. De raadzaal van het gemeentehuis, evenals de gang tot buiten het gebouw, was geheel gevuld met be langstellenden. Familie, vrienden, collega's, secretarie- personeel van andere plaatsen en vele ingezetenen waren aanwezig. Het was dit keer ook een heel andere installatie dan die van 1 April 1943, toen, zoals de wnd. Burgemeester A. J. Bierens het in z'n openings woord uitdrukte, „een door den bezetter opgedrongen functionaris werd geinstalleerd," thans is echter een door H.M. de Koningin volgens de wettelijke voor schriften, burgemeester voor deze gemeente benoemd. Dhr. Bierens sprak vervolgens in 't kort over de bezettingsperiode en de beproevingen die deze gemeente in die tijd had te doorstaan. Hij verzocht de aanwezigen op te staan en enkele ogenblikken stilte te betrachten ter nagedachtenis van de dorpsgenoten, die tijdens de bezetting en onmiddellijk na de bevrijding het slacht offer werden. Hij wees op de materieele schade, tijdens de bezetting, veroorzaakt door bominslag en door de ergste beproeving; de evacuatie, waarvan men nog dagelijks de ongemakken ondervindt, de zware taak, die hij had tijdens de geallieerde militaire bezetting, tot de algehele bevrijding een feit was. Spr. dankte al het gemeentepersoneel, voor de prachtige samenwerking en verklaarde, dat het hem aangenaam was, dat thans een definitieve burgemeester is benoemd, in het bizon der, omdat dhr. Boogaard dit ambt zal gaan bekleden. Vervolgens las hij het Koninkl. Besluit voor, waarin de benoeming van dhr. Boogaard door H.M. de Ko ningin, was vervat. Zich daarna speciaal tot dhr. Boogaard wendend, sprak dhr. Bierens „Het is een hoge onderscheiding voor U om tot Burgemeester der Gemeente Sint-Anna- land te zijn benoemd, temeer daar U het ambt van Secretaris blijft bekleden. Het is een erkenning van de Regering, dat gij ook gedurende de bezettingsjaren U als een goed vaderlander hebt gedragen en dat gij geacht wordt de vereischte capaciteiten voor een bestuursfunctie te bezitten." Tenslotte wees spr. op de grote eisen, die ook aan een burgemeester gesteld worden in een tijd van wederopbouw, hoe de ingezetenen echter dhr. Boo- 1 gaard goed kennen en dhr. Boogaard de ingezetenen, hoe hij er vast van overtuigd is, dat de bevolking steeds om raad en voorlichting bij den nieuwen burge- meester zal kunnen komen. Dhr. Bierens hoopt dat de nieuw benoemde, het nieuwe tijdperk blijmoedig mag beginnen, dat er vruchtbaar mag worden samen gewerkt met de nieuwe tijdelijke gemeenteraad, tot heil der gemeente. Hierna deed hij dhr. Boogaard de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1