Jan Ouereenkam VAN HIER EN OVERAL PREDIKBEURTEN doet aan „hogere" politiek KERKNIEUWS DISTRIBUTIEDIENST THOLEN ADVERTENTIES Zit- en of Slaapkame r GEVRAAGD: met Maart of Mei een werkend gezin. bij S. H. van den Berg, Kalkmergel Het ligt in de bedoeling van den Rijksdienst voor Landbouwherstel om kalkmergel beschikbaar te stellen voor weilanden liggende in de polders: Scherpenisse, Poortvliet, Oudeland, (bij St. Maar tensdijk), Priestermeet, Broek en Rooland, Vijftien honderd Gemeten, Schakerloo en Nieuwland bij Tholen Iedere gebruiker van weilanden in bovengenoemde polders, gelieve schriftelijk op te geven aan het Districtsbureau van den Rijksdienst voor Landbouw herstel te St. Maartensdijk, Markt A 17 welke opper vlakte weiland hij in gebruik heeft in elk dezer polders afzonderlijk en aan welke haven hij zijn mergel wenscht af te halen. Opgaven welke binnenkomen na 22 December a.s. kunnen niet meer in behandeling genomen worden. Het water tot aan de lippen Gezien de droevige ontwikkeling in Ned. Indië roof- en moordpartijen der opstandelingen, ook op hun eigen, ons goedgezinde rasgenoten hebben een aan tal bekende landgenoten zich met een oproep tot de regering gericht, waarbij sterk wordt aangedrongen aan deze terreur onmiddellijk een einde te maken, op welke manier dan ook. De meest extreme groepen hebben een toestand geschapen van brute anarchie, waarover de intellectuele leiders van de zgn.. Republiek Indonesië, niet de minste controle hebben. De Japanners hebben naast hun zorgvuldig ideologisch bewerkte, ge- militairiseerde jeugdpropaganda bovendien bijna alle wapens aan- de Indonesiërs overgedragen. Niet enkel is deze toestand te wijten, aan de stuurloosheid der jeugd en de wanhoop door armoede, maar ook aan de religieuze partijen. In Bantam en Cheribon heeft de revolutie een fel Moslims karakter. Christen vervolgingen komen over het gehele land voor. De regering geeft nog steeds de gelegenheid tot onder ling overleg met Indinesiers, die rechtvaardige eisen stellen. De ontwikkeling nagaande, zal men al heel spoedig ook niets anders meer kunnen vaststellen, dan onmiddellijke totale ontwapening van alle opstandige Indonesiërs, Ja, al heel spoedig wil het water, dat bij vele landgenoten al tot aan de lippen is gestegen, hen niet geheel verzweige. De Indonesiërs zelf vragen compleet om onverbiddellijk optreden. Een monument voorde gevallenen op Schouwen Maandag jl. werden de 10 helden van Schouwen, gegrepen op de 7e December 1944 en na afschuwelijke martelingen op 10 Dec. van dat jaar opgehangen, in een gemeenschappelijk graf, opnieuw ter aarde besteld. Vóór deze droeve plechtigheid plaats had, werd een gedenksteen onthuld in de gevel van het politiebureau te Zierikzee, ter nagedachtenis van den leider Menke Koos van der Beek. Het monument werd door den Burgemeester van Zierikzee onthuld. Op de begraaf plaats werden onder diepe stilte de namen der slacht offers opgelezen. Ds. Voorneveld, Geref. predikant te Haamstede sprak een stichtelijk woord, waarna ge meenschappelijk, tot het uitsterste bewogen, werd ge- .zongen: „Een vaste burcht is onze God". Vaarwel „surrogaatband" De ,,Vredestein"-fabrieken werken weer. Welke wiel rijder is de naam „Vredestein" niet bekend. Zeker wel aan hen, die nu op een surrogaatband rijden. Vrede stein maakt weer qormale fietsbanden. Het stond er bij de Vredestein ook slecht voor, wat de grondstoffen betreft. Rubber en katoen waren er niet. Engeland hielp echter en nu werkt men haast weer op voor oorlogse toeren. Langzamerhand gaat men over van de synthetische naar echte rubber. „Vredestein" ge looft dat half 1946 de grootste bandennood zal zijn gelenigd. Amerika had ons wel aan banden willen helpen, maar daar berijdt men fietsen met een geheel andere velgmaat dan de onze van 28 X 1J^, zodat deze niet te gebruiken zijn of we moesten er gelijk de rijwielen bij kunnen kopen. Vredestein leverde vroeger ook de bekende „Wel lingtons kinderlaarsjes" en artikelen op technisch ge bied, zoals persslangen, zuigertjes en vele andere goederen voor het bedrijfsleven. De Wellingtonlaarsjes en gymnastiekschoenen worden echter momenteel niet aangemaakt, in verband met textielgebrek. Als de surrogaatband nu maar gauw verdwijnt, is er al heel wat minder „leven" in ons land. In België wordt de verkoop van banden na 1 Jan. vrijgegeven. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 16 Dec.: Advent III. 10 uur Ds. van Oost; 3 uur Ds. Batelaan. Geref. Gem. Zondag 16 Dec. 3 x Leesdienst. Vrije Geref. Gem.: Zondag 16 Dec. 3 x Leesdienst. Geref. Gem.: Donderdag 20 Dec. 7 uur Ds. Visser van Scherpenisse-Poortvliet. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 16 Dec. 10 en 2.30 uur Ds. Goverts. Geref. Kerk: Zondag 16 Dec. 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 16 Dec. 10 uur Ds. van Griethuysen (Voor- ber. H. Avondmaal): 2.30 uur Ds. v. Griethuysen. Geref. Gem.: Zondag 16 Dec. 3 x Leesdienst. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 16 Dec. 10 en 6 uur Ds. Damsté. Geref. Gem.: Zondag 16 Dec. 3 x Leesdienst. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: Zondag 16 Dec. vm. en nm. Ds. de Bres Advent III. H. Av. en Dankz. H.D. Hallo Jan, ook een nachtje van 9 graden achter de rug De schaotsen uit het vet, zeker? ,,Hou op Kees, m'n tenen klap peren nog tegen elkaar, als je er over praat, m'n tanden zongen, terwijl ik tussen de lakens wipte, m'n wintervoeten knarsten, als de jeuk onhoudbaar werd. Ik ben er trouwens nog niet van af." ,,Wil je geloven Kees, dat ik plezier had, toen de straten begonnen te blinken, hoewel ik de laatste tijd weinig plezier heb." ,,Wat scheelt er aan Jan Sinterklaas voor bijgegaan „Nee Kees, dat niet, maar die politiek van tegenwoordig, je snapt er niks van. Denk ik daaraan, dan beginnen die wintertenen ge weldig op te spelen. Neem bijv. onze regeering beste mannen, vlotte sprekers harde werkers, ze menen het goed, ze willen het best, maar toch het lijkt net of ze, waar de brand het hardst oplaait, het eerst willen blussen. Een beetje zoet houden, bedoel ik. Krijgt men bijv. in Walcheren geen regen kleding een beetje staken een paar requesten er komt regenkleding. De mijn werkers, (overigens prima lui en verdienen doen ze het) krijgen iets extra's, want de bladen schrijven een keertje in de krant, dat het zo hard nodig is en dat het een sleutel positie is. Toegegeven, is het ook, ze ver dienen iets extra's, ga ik volkomen mee ac- coord, maar niet om die sleutelpositie. Donderdag 20 Dec. 6.30 uur Ds. de Bres. D.V. 16 Dec. gelegenheid tot Doopsbediening des nam. Aangifte Zaterdagavond (15 Dec.) om 7.30 u. in de consistorie. Gebouw „Rehoboth" Zondag 16 Dec. 6.30 uur Ds. van Dijk te Wolfaartsdijk. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 16 Dec.: 9.30 uur Leesdienst; 2.30 uur Ds. van Oost. Geref. Gem.: Zondag 16 Dec.: 9.30 en 2 uur Lees dienst, 6 uur Ds. Visser. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: Zondag 16 Dec.: 10 uur Ds. Vroegindeweij, 2.30 uur Leesdienst. Geref. Kerk: Zondag 16 Dec. 10 en 2.30 uur Ds. Laming uit Feijnaart. Geref. Gem.: Zondag 16 Dec. 9.30 en 2 uur Ds. Visser 6 uur Leesdienst. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: Zondag 16 Dec. 9.30 uur Ds. Holst; 2.30 uur Ds. Holst Bed. H. Doop. Candidaat S. G. J. Goverts werd 11. Zondag tot predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, bevestigd door Ds. Brinkman te Utrecht. Des namiddags deed hij voor een stamvolle kerk zijn intrede. 24 Dec. zal in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse een wijdingsavond worden gehouden: „Aan de voor avond van het Kerstfeest." Deze avond is georganiseerd door de C.J.V. „De Jonge Samuël en de C.M.V. „Bidt en Werkt". Als sprekers zullen deze avond optreden: Ds. van Oost en Ds. yan Griethuysen. Alle Jeugdver verenigingen worden uitgenodigd, terwijl ook de jeugd buiten de verenigingen welkom is. Aanvang 7 uur 's avonds. Goede opkomst is aan te bevelen. Geldige bonnen van 9 t/m 22 December 1945 Bonkaarten KA. KB. KC 513 354 210 gram ontbijtkoek 355 250 gram grutterswaren Want dan zijn er meer sleutelposities. Jij bent toch ook in een landbouwstreek geboren Kees? Een sleutelpostie, ja ofte nee...?" „Ongetwijfeld Jan." „Nou Kees, stel je voor, dat die landbou wers eens kwamen met hun dreigbrieven, dat ze eens gingen staken en er kwamen lucht banden. Dat klopt toch niet. Die sleutel posities, Ik wou ze allemaal maar over een kam scheren en hoeveel hebben we er dan i in Nederland Vanzelf beschouwen be langhebbenden dan ook de verkoop van „closetpapier als een sleutelpositie ...en, op de keper beschouwd, valt het ook niet eens helemaal te ontkennen. Ik was er maar voor Kees, dat onze Overheid, niet direct hapte op een krantenbericht... of dit misschien te bruut woord: op een dreigement. Dat is te bar, zie je. Toegegeven, ze heeft het enorm moeilijk en we moeten ook weer zeggen: „Waar het water tot aan de lippen staat, moet eerst „ge spuid" worden". Maar... je krijgt zon gevoel van: als-je-maar-op-tafel-slaat, niet?, zoiets van haar-op-je-tanden En nu jij... Kees „Mijnheer Overeenkam, ik wil jou dit maar onder je neus wrijven Kun je het beter Heb jij mannetjes, die het beter kunnen Wil jij als Kabeljauwse onderduiker nu werkelijk proberen enig idee te krijgen van „hogere" politiek Wat ben je toch ook tegenstrijdig. Toen je het niet mocht zeggen riep je anders niet dan: „het gaat goed!" Nu je het mag zeggen, roep je: het gaat niet goed. Jan, ver dienen doe je het niet, maar ik geef je één raad: bemoei je nou niet, met hogere politiek. Kees. 250 peulvruchten 250 gram jam, stroop, e.d. 200 gram zout 100 gram vermicelli, puddingpoeder, enz. 100 gram gedr. zuidvruchten 150 gram vleesch 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen 250 gram waspoeder \x/2 liter melk 3 liter melk 1 kg aardappelen 356 357 358 359 360 361 362 363 364 A 35 B3*. C 35 B 36 Bonkaarten KD. KE 513 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 210 gram ontbijtkoek 250 gram grutterswaren 250 gram jam, stroop, e.d. 200 gram zout 100 gram vermicelli, puddingpoeder, enz. 100 gram gedr. zuidvruchten 5 liter melk 150 gram vleésch 1 kg aardappelen 250 gram waschpoeder Tabakskaarten enz. T 04 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 04 100 gram choc, of suikerwerken X 04 100 gram choc, of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Dec van des middeg 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 17 Dec. mag worden afgeleverd. Zelfverzorgers voor vleesch, melk en aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen. Inleveren opplakvellen door detaillisten in de week van 17 t/m 22 December: a. detaillisten in St. Annaland inleveren op Woens dag 19 December; b. detaillisten in Poortvliet opplakvellen inleveren v op Donderdag 20 December op de gebruikelijke uren. De leider v. d. Distributiedienst Tholen. Verloofd: Joh. J. Vermet en Marietje H. Sprang. Kraneweg 24, Groningen. Singel 12, Hoogezand. 15 December 1945. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het over lijden van onze geliefde oudste Dochter en Zuster Maria Petronella Remijn, betuigen wij onzen hartelijken dank. FAMILIE REMIJN. Oud-Vossemeer, December 1945. JACOB ELENBAAS en ELIZABETH KONINGS zeggen, daar het hun onmogelijk is ieder persoonlijk te bedanken, dank voor de grote belangstelling voor en tijdens hun huwelijk on dervonden. Apeldoorn, December 1945. Waterlooscheweg 57. Hiermede betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling ons betoond bij de herdenking van onze 45-jarige Echtvereeniging. ABR. VAN OEVEREN. C. VAN OEVEREN-JANSE. Stavenisse, 14 December 1945. Jongelui die wensen te trouwen, zoeken een met gebruik van keuken, op het Eiland Tholen. Brieven No. 50. Bureau v. d. Blad. Flinke woning met tuin beschikbaar. Landbouwer, Wissekerke (N.-Bv.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3