Jan Ouereenkam en de winkeliers PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS DISTRIBUTIEDIENST THOLEN hersteld wordt, hoe de uitwerking hiervan het tegen overgestelde heeft van zeewater, daar het het natrium van de klei drijft en de calsium aanbrengt. Strooi de gips regelmatig uit, liefst bij vriezend weer, wanneer U het op moet slaan, vooral proberen het droog te bewaren. Overgaande op het onderwerp Draineren verklaarde spr., hoe een grote hoeveelheid buizen werd aangevraagd, maar dat er na de bevrijding heel wei nig van dit materiaal is binnengekomen. Hij moest tot z'n spijt de raad geven, dat men, indien de land bouwers hun water niet kwijt konden, men weer zal moeten overgaan tot het aanleggen van greppels. Met draineren op geïnundeerde grond bederft men de struc tuur weer. door het opgraven der buizen. Men is nog steeds bezig proeven te nemen, wat het beste resul taat heeft. Bouwplannen. Dhr de Ronde wijst er op, hoe moei lijk het is voor de landbouwers de juiste gewassenkeuze voor de geïnundeerde grond te doen, hoe moeilijk ook hierin raad te geven, daar men ten eerste nu de voor jaarsstructuur niet kan bepalen en ten tweede de weers invloeden van het volgend seizoen niet kent. „Rust voor de grond", aldus spr. „is onder alle omstandig heden goed, waarvoor we b.v. noemen: Luzerne. Gra nen, waarvan vooral gerst is weinig structuur gevoelig en kan een goed wortelstelsel vormen. Voor lichtere percelen, kan men wortelen, vlas, haver, uien, peen, erwten, bruine en witte bonen goed in het bouwplan opnemen, hoewel de laatste gewassen weer tamelijk structuurgevoelig zijn. Gebruik bij deze gewassen ech ter gips boven op de grond. Suiker en voederbieten doen het altijd na goede opkomst, maar de grote nadelen hiervan is de meestal natte oogstperiode, waardoor veel structuur bedorven wordt. Proberen zo vroeg mogelijk te rooien, op zaar- dere gronden niet te veel suikerbieten. Het zgn. „suikerbieten- en uienaaltje" heeft door inundatie niets geleden, zodat zelfs dit verwacht voor deel door inundatie zal uitblijven. Aardappelen, voorlopig liefst op lichtere grond ver bouwen, geen diepe bewerking. Pootgoed liefst vroeg rooien. Aardappelen zullen minder houdbaar zijn, vroe ge aardappelen dus aan te bevelen met liefst voor 1 Jan. afgeleverd. Er is toestemming om pootgoed te telen, maar lagere klassen zullen niet uitblijven. Maak ondiep bed, met rijen van 65-70 cm., goed bed erop. Het meeste grasland is vrij slecht ontwaterd en zuur, als enigszins mogelijk bekalking geven, schuimaarde of mergel: bedoeling is om 15.000 kg. schuimaarde aan te voeren. Dhr. de Ronde eindigt zijn interressant relaas met het verzoek, dat nu de aanwezigen hun meningen en ervaringen naar voren zullen brengen. Van de daarna gestelde vragen, volgen hier enkele, met antwoorden in 't kort. 1. Waarom is kalizout gegeven, inplaats van stik stof Voorz. antwoordt dat extra stikstof komt. Dhr de Ronde is het niet duidelijk dat Kalibonnen zijn ver strekt. Hij zal informeren bij de betreffende instantie. 2. Hoe bij veel droogte niet te rollen of te slepen? Antw. Omstandigheden kunnen medebrengen dat het nodig is, maar liefst zo weinig mogelijk. 3. Wat is de gedachte in het algemeen over uien- teelt en uitvoer daarvan? Antw. Hoewel Engeland als grootste voormalige afnemer thans zelf teelt, voelen de meeste boeren er daar niet veel voor, waardoor bij geen buitengewone invoerrechten uitvoer van uien, volgens de Hoofdassistent, mee kan vallen. Toe komst voor wijnpeen ziet deze minder rooskleurig, daar veel meer normale groenten geteeld zullen worden. Dhr de Ronde wijst er op, dat dit slechts veronder stellingen zijn. 4. Op een daarna gestelde vraag omtrent tijd van ploegen, wordt geantwoord dat vooral voor lichtere grond ploegen in 't voorjaar veel beter is. 5. Wat zou flinke vorst doen? Antw. Niet te veel van voorstellen, daar deze meestal gevolgd wordt door erg natte dooi, wat weer funest werkt. Bij mooie droge dooi zou vorst niet slecht zijn. 6. Wat te doen met grasland, inzaai zonder dek- vrucht of metl Trachten zoden zoveel mogelijk te be waren, door niet te ploegen, hogehe en drogere weiden wel met dekvrucht, lagere (vochthoudende) weiden zonder dekvrucht. 7. Vlas? Antw. Een paar bunder zaaien maakt geen bezwaar op lichtere grond na gips bovenop. 8. Is men aan een bepaald bouwplan gebonden? Antw. Nee, bouwplan is betrekkelijk vrij. Thans bouwplan in duplo invullen, van het voorjaar revi seren en Landb. voorl. dienst hiervan kennis geven. Vergoeding wordt gegeven na het daarna vastgestelde bouwplan. 9. Wanneer gipsaanwending? Dit kan zowel kort voor, als kort na inzaaiing, daar plant er geen last van heeft. 10. Is men niet bang van gerst na gerst? Nee, daar dit weinig eisen stelt, bovendien is er niet veel keuze. 11Zou er voor Luzerne afzet-mogelijkheid zijn? Antw. Vermoedelijk goede afzet. 12. Wordt ook klaverzaad gegeven? Ja, 800 ha. luzerne, 1200 rooie klaver. Tenslotte dankte de voorzitter in de eerste plaats dhr. de Ronde hierbij aanhalende, dat hoewel we niets kunnen forceren en afhankelijk zijn, de verkregen in lichtingen in elk geval zeer leerzaam waren. Hij geeft nog enkele inlichtingen omtrent een nieuwe te vormen Landbouworganisatie, waaraan men bezig is, waarin zowel werkgever als werknemer in worden opgenomen, een organisatie, die rechtszekerheid verkrijgt, zoals de ze b.v. reeds lang bestaat bij de Handel en waarvoor momenteel een zgn. Landbouwstichting als overkoepe lingsorgaan optreedt, welke organisatie reeds veel nut tig werk voor de landbouwers en de arbeiders heeft gedaan, en besluit met alle aanwezigen dank te brengen voor hun aanwezigheid en de geanimeerd verlopen avond. Zo Jan, alles wel Ja, man, wat zal ik er van zeggen, het weer is best, de mensen zijn ook niet beroerd, Lieftink heeft weer wat safe's geblokkeerd, we krijgen 1 ons suiker extra, we hebben weer een ons vlees gehad, Sinterklaas in 't zicht, Soekarno heeft last van wintertenen, Hess schijnt geen 100% in de ..bovenkamer" te zijn, dus ik zou zeggen: „We kunnen het er weer mee doen. Dan las ik van de week nog een briefje bij de redactie, waarin ons veel belovend Scherpenisse als een alleraardigst plaatsje, met frisse huizen en nauwe straten, in sprankelend proza werd bezongen." .Vertel er iets meer van Jan, ik wist warempel niet, dat vreemdelingen nog belang in ons krabbenland stelden." Ja, Kees, evacuatie man, evacuatie. Be woners van Scherpenisse waren geëvacueerd in Venlo, het ging prima zoals overal beste mensen, geen woordje gevallen. Nou, die mensen uit Venlo kregen een uitnodiging, toen de evacue's weer terug waren in Scher penisse. En ze kwamen, 2 oudjes, rond de 7 kruisjes waren ze al, ze zaten als haringen in een ton in de propvolle bussen van Bergen en Tholen-Stavenisse, ze werden afgehaald door dochter Syke, ze kregen een heerlijke avond maaltijd met gebakken paling en ze roemden de orde en zindelijkheid, de werklust, de vriendelijkheid van de Eilandbewoners, ja, ze zagen" aan de struiken nog kleine zee schelpjes hangen van inundatie. Ze fietsten, de oudjes, en opa reed zelfs nog in een sloot, doordat een hond z'n broekspijp beetpakte. Hij kwam er met een beslikte broek en de schrik af. Kortom, Kees, ze zongen in die brief een loflied op ons eiland en haar be woners. En de brief besloot met: ,,Het is een mooi land, hartelijk en gul." Nou, Kees, wat zeg je daarvan. Laat nou die stedeling maar doen. Wij blijven op het platteland en worden bezongen tot onze zee schelpjes aan de struiken toe." ,,Waar de evacuatie niet goed voor is." „Hm, ja. Jan, goed, goed, ik kreeg van de week nog ruzie met een winkelier. Je weet, ik was spoedig na de bevrijding terug. Er waren weinig of geen winkeliers, dus ik nam de eerste de beste en nou, die man helpt me goed, daar ben ik tot nu toe bij gebleven. Nu ging m'n oude winkelier ruize maken." „Gelijk het ie, hij moest je even onderwater houden. Ik zeg je, dat die man gelijk had. Waar jij voor de evacuatie naar den winkel ging, daar hoor je weer. Die mensen kunnen er toch niets aan doen, dat ze later kwamen. Er zijn vele kleine winkeltjes verdwenen, het is te begrijpen, dat die klanten een andere winkelier kiezen, maar als jij geen andere reden kunt aanvoeren, dan dat ze later zijn gekomen, dan ben je zwaar fout Kees. Ik zeg je man, dat in die tijd van m'n overopa er van zoiets Hoekse en Kabeljauwse twisten zijn gekomen." ,,Jan, denk jij maar om dit spreekwoord: ,,De deugd wordt geprezen en lijdt koude". En ..Wat voor de vuist wordt toegediend, komt warm op tafel, zegt mijn vriend. Het komt warm op tafel, dat is waar, Maar het is niet altijd even gaat." „Kees, weet je hoe jij er één bent: luister maar: „Waar ik 't niet winnen kan, en niet verliezen magAl pruttelt die mij volgt, daar lever ik geen slag." En nu er uit Jan, zal ik toch weten, welke winkelier ik neem. Heb jij toch niets mee te schaften. Voor mijn part zie ik je voorlopig niet weer." Kees. Wij meenden voor dit verslag, hoe beknopt nog, een behoorlijke plaats te moeten afstaan in ons blad, daar dergelijke avonden er toe mede werken de kennis der Landbouwers te vermeerderen, de opgedane er varingen elkaar mee te delen en het spreekwoord „Bidt en Werkt", ook door gebruik van de middelen, te bekrachtigen. Bouwplannen 1946 Voor het verstrekken van kalk en graszaad door den Rijksdienst Landbouwherstel is het noodig dat ook het graslanl op de bouwplannen wordt ingevuld. De bouwplannen moeten in tweevoud worden opgemaakt. Wij verzoeken U dringend de bouwplannen gereed te maken, daar we deze aan het ophalen zijn. De Rijkslandbouwconsulent. Gifhandel Dit is de nieuwe titel voor de zwarte handel. Het is vrijwel iedereen bekend, dat door de geldzuivering de „beten" van deze adder misschien niet zo hevig meer zijn, wellicht ook niet zo talrijk, maar dat er nog geen sprake van is, dat dit reptiel volledig is uit geroeid. Zal die adder uitgeroeid kunnen worden, zo lang er nog één artikel onder de distributie bepalingen valt? Ja, indien wij dat beest alle bestaansbehoefte ontnemen! Het Directoraat-Generaal van de Prijzen in Zeeland is hiertegen ook een grote actie begonnen. De gemeenten op ons eiland vallen onder het „Districts commando, Afdeling Zierikzee, Oude Haven D 416. U kunt meehelpen door Uw medewerking te ver lenen, aan de opsporingsambtenaren die door hun be strijding van alle economische overtredingen en mis daden, een zware taak hebben. U kunt ook aangiften doen aan bovenstaand adres. De strafmaat voor de „gifhandelaren" wordt belang rijk uitgebreid. Zij zullen de consequenties van hun a-sociaal gedoe hebben te aanvaarden. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Dec.: 10 uur Dr. Jacobs van Sir Jans- land (H. Doop) Aangifte Zaterdagavond 7 uur in de cons.; 3 uur Ds. v. Oost. Geref. Kerk: Zondag 9 Dec.: 10 en 3 uur Ds. H. J. Swierts. Geref. Gem.: Zondag 9 Dec.: 3 x Leesdienst. Vrije Geref. Gem.: 7 Dec.: 7 uur Ds. Du Marchie- van Voorthuizen te Sliedrecht. Vrije Geref. Gem.: Zondag 9 Dec.: 3 x Leesdienst. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Dec.: 10 uur Ds. J. Brinkman, bevestiging van Cand. S. G. J. Goverts, 2.30 uur Ds. S. G. J. Goverst, intrede. In beide diensten oogstcollecte. Geref. Kerk: Zondag 9 Dec.: 10 en 2.30 uur Leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 Dec.: 10 uur Ds. van Griethuysen; 2.30 uur Leesdienst. Geref. Gem.: Zondag 9 Dec.: 3 x Leesdienst. Geref. Gem. Donderdag 13 Dec. 2.30 en 6.30 uur Ds. Visser van Scherpenisse-Poortvliet. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Dec.: 10 en 6 uur Ds. Damsté. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Dec.: vm. en nm. Ds. de Bres, Advent II, Voorbereiding H. Avondmaal. Gebouw „Rehoboth" Zondagavond 6.30 uur Ds. Kam steeg te Gorssel. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Dec.: 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Damsté (Bed. H. Doop). Geref. Gem.: Zondag 9 Dec.: 9.30 en 2 uur Ds. Visser, 6 uur Leesdienst. POORTVLIET tNed. Herv. Gemeente: Zondag 9 Dec.: vm. Ds. Vroegindeweij, nm. Leesd. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: Zondag 9 Dec.: 9.30 en 2.30 uur de Heer P. van Oosterom, Godsdienstonderwijzer te Boskoop. Ds. Damsté heeft voor zijn beroep naar Brakel bedankt. Geldig van 9 tot en met 22 December 1945 Bonkaarten KA, KB, KC 513 335 t.m. 341 800 gram brood 342, 343 200 gram bloem 344 1 rantsoen gebak 345 70 gram beschuit 346 400 gram suiker 347 50 gram thee 348, 349 250 gram margarine 350 200 gram kaas 351 150 gram vleesch 352, 353 2 kg aardappelen B31, B 32 400 gram brood B 33 1 kg aardappelen A 34 1 y2 liter melk B 34, C 34 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 513 435. 436 437. 438 439 250 440 1 441 70 442 500 443 250 444 125 445 200 446 5 447 150 448 1 D 31, D 32 400 E 31 250 Toeslagkaarten M 5 M 09 125 M 10 800 Mil 400 M 12 100 M 13 2 800 gram brood 200 gram bloem gram rijst, kin kinderbiscuits

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3