Ik beschuldig U... en eis...! Sinterklaas wil licht. RADIO'S. 2e JAARGANG No. 3 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 30 NOVEMBER 1945 Prijs per nummer 6 een Mededelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Woensdag 28 Nov. om 12 uur uitte de procureur- fiscaal Mr. Zaaijer de volgende beschuldiging Ie. dat Mussert door de poging om Nederland in een Germaansen Statenbond te doen opnemen, een aanslag gepleegd heeft met het oogmerk Nederland onder vreemde heerschappij te bren gen. 2e. de poging van Mussert om "zich als regent te laten uitroepen en om via het omzetten van de Raad van State aan de macht te komen. 3e. de voortgezette actie door Mussert tot deelne ming aan de Duitse oorlogsvoering. en de procureur-fiscaal eiste tegen den man, die dit heeft gedaan, .in naam van Hare Majesteit de Koningin, dat het Hof hem schuldig zou verklaren en veroordelen tot de doodstraf. Mussert's verdediger laat vooral sterk de nadruk vallen op het feit, dat Mussert zich met grote felheid heeft verzet tegen te inmenging van de S.S. Hij wijst er op, hoe Mussert vele malen bij de Duitsers gepleit heeft voor de belangen van het Nederlandse volk, hoe hij zich steeds met kracht heeft verzet tegen het fusileren van Nederlanders, dat vooral in dit proces wel is gebleken, dat als er één was die niets heeft kunnen bereiken bij de Duitsers, Mussert dit wel was. Mussert vergiste zich, aldus zijn verdediger, aldus ook Mussert zelf. Mussert, de halstaijrige satelliet, die na Mussolini's val schreef in Volk en Vaderland: „De Fuhrer Adolf Hitler is nog eenzamer komen te staan: zijn figuur is daardoor nog groter geworden. Geheel alleen als top, doch omringd door millioenen die ge loven, dat hij door God gezonden is om Europa te red den van de ondergang en te voeren naar een gelukkige toekomst. Tot die gelovigen behoren wij, Nederlandse nationaal-socialisten; die, toen Hitler's ster ging dalen in Sept '43 schreef: „Wij staan onwrikbaar en fanatiek aan de zijde van Duitsland": toen Hitier nog eenzamer werd riep Mussert uit in Juli 1944: „Wij gaan vastbe raden voorwaarts als een onverbreekbare phanlanx achter den Fuhrer door dik en door dun; en in Aug 44: „Wij hebben een onverwoestbaar vertrouwen in Adolf Hitler.,,; ja zelfs in Dec. '44, toen de duisternis Noord-Nederland onder zijn bezetter dreigde te ver zwelgen, sprak Mussert: „Nog altijd geloof ik even stellig als 2 jaren geleden, dat God aan Europa het nationaal-socialisme gegeven heeft en den Fuhrer ge zonden heeft om Europa te redden van den dreigenden ondergang." Daar staat Mussert nu, door 's vijands hulp had hij zich opgeworpen als leider v. h. Nederlandse volk, daar staat hij, de doodstraf tegen hem geeist, de uitspraak op 12 December 1945. Wij durven de naam „Van Oldenbarneveldt" niet op onze lippen te nemen, in vergelijking met dezen Musser. Van Oldenbarneveldt werd onthoofd Jan Overeenkam had. juist voor het afdruk ken van dit blad. een interview met Sinter klaas. Sinterklaas, aldus Jan, had een duister humeur, wat te zien was aan z'n duistere ogen want hij voorzag een duistere 5de December, omdat ten eerste de maan duister was en ten tweede de mensen de verduistering schijnbaar maar niet kwijt konden, daar ze practisch nog steeds verduisterd zijn en de verduistering ook nog steeds toepasten, vooral wat de nog steeds duistere winkeletalage's betrof. Jan heeft den Sint verklaard, dat de schuld van deze duisternis bij de verlichte P.Z.E.M. ligt, die de oplichter is van de lichtmeters en wel ker lichtmeters de overigens inwendig verlich te winkeliers ook niet kunnen verduisteren. Ondanks de duisternis, tijdens hetwelk dit interview plaats had, blonken des Sints ogen kwaadaardig in het duister en hij gromde duister in zijn baard: ,,Ik ben nu 5 lange duis tere Decembers verduisterd geweest, thans komt er ook nog bij dat ze Duistere Piet, heb ben verduisterd en ik vertik het om in deze verlichte eeuw. de eerste lichte 5de December, die ik eindelijk weer eens naar hartelust zou kunnen genieten, door duistere straten te rijden, wat dus zeggen wil, dat ik dit jaar weer niet kom, als tenminste de winkeliers op de 5de December de duistere etalage's niet ontduisteren." Jan heeft toen, naar zijn ver klaring, in gloedvolle woorden de Sint over tuigd van de goede bedoelingen der mensheid en heeft den eerwaarden Sint beloofd, dat de duistere etalage's, minstens de 5de December, practisch in lichte laaie zouden staan, al ligt er geen speculaasje of geen peperbol voor het raam, al moeten de winkeliers er 5 weken voor in het duister zitten of ja al moesten ze de hele P.Z.E.M. verduisteren. In het kort bedoelt Jan met deze duistere geschiedenis: Op 5 December komt de Sint, Als in Uw winkel het licht weer blinkt. 5 jaren was het duisternis. Terwijl dat nu niet meer zo is: Verlicht Uw etalage's dan, Als teken, dat de vrijheid kwam! Een lezer klaagt er over, dat er van bevoegde zijde te weinig wordt gedaan, om de ingeleverde radiotoe stellen terug te krijgen of vergoeding voor uit te be talen. Hij wijst er op. dat vele voor hoge prijzen een oud toestel hebben gekocht en ingeleverd, om hun mo dern radiotoestel onder te laten duiken. Anderen is dit niet gelukt en die mensen zitten verlangend te wachten op bericht, dat hun toestel tussen die duizen den op de verzamelplaatsen is gevonden en terugge haald kan worden. Volgens schrijver schijnt men daar echter geen haast mee te maken met uitzoeken. Geachte lezer. Na informatie bij de desbetreffende instantie bleek ons, dat juist de door U aangehaalde woorden „duizenden radiotoestellen" de oorzaak zijn dat alles zolang duurt. Op de verzamelplaatsen liggen de toestellen als „aardappelen op een hoop". Vele adreskaarten zijn verdwenen. Vele toestellen liggen helemaal uit elkaar, omdat er bij vervoer (soms ook al bij inlevering) mee gesmeten werd. Toch zijn ver schillende personen daar aan het werk, om alles te sorteeren, wat enorm veel werk vergt. Vindt men een toestel, waarvan direct gegevens zijn, aan wien het toebehoort, dan wordt het ook meteen verzonden. Vandaar dat, heel langzaam, druppelsgewijs, zo nu en dan een toestel binnenkomt. Tenslotte delen wij onze lezer en verdere belang hebbenden nog mede, dat de Dir. der P.T.T. te Tholen gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekt. Het is zo, wachten duurt lang, maar mopper niet te vroeg. Men kan geen ijzer met handen breken! Burgemeester van der Hoeven weer in functie. Vrijdag 1.1. verspreidde zich het bericht door de gemeente Tholen, dat Mr. v. d. Hoeven door de Over heid weer in functie was hersteld. Dit feit wensten de inwoners niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De Hoogstraat, waar het stadhuis staat, zag er Zaterdag morgen feestelijk uit. Uit vele woningen wapperde de driekleur, terwijl verscheidene personen met oranje getooid waren. 's Middags 2.30 uur werden Mevr. en Mr. v. d. Hoeven per auto van hun woning afgehaald en naar het stadhuis gebracht, waar zij in de raadzaal door de gemeenteraad, plaatselijke autoriteiten en tal van genodigden werden ontvangen en begroet. Wethouder C. v. d. Berge, heette, als wnd. burge meester allen, inzonderheid het echtpaar v. d. Hoeven, hartelijk welkom. Nadat de secretaris de missive van de Commissaris der Koningin, waarin het her in functie treden van den burgemeester, door den Min. v. Binnenlandse Zaken was vervat, had voorgelezen, sprak wethouder v. d. Berge, als waarnemend burgemeester, er zijn blijdschap over uit hen in hun midden te zien als middelpunt dezer bijeenkomst. Als tolk van, zo goed als de gehele bevolking, op enkele na, feliciteerde hij den burgemeester van harte met het feit, dat hij weer in ere in zijn ambt was hersteld. Hij sprak zijn oprechte blijdschap hierover uit, niet twijfelende, of als naar gewoonte, zou deze weer zijn beste krachten geven tot heil der gemeente. Spr. schetste in het kort de grote moeilijkheden, waarmede de burgemeester, tijdens het brute geweld van de vijand, dat zelfs aanleiding is geweest tot een periode van onderduiken tot de bevrijding (30 Oct.), had te kampen. Kort daarop, tot verbijstering van nagenoeg de gehele burgerij, volgde de opschorting tot uit oefening van diens openbare ambten. Het geleden leed onder die langdurige toestand, laat zich beter indenken dan beschrijven, aldus spr. Hij hoopte echter, dat het leed, dat was aangedaan, hen, die dit veroorzaakten, tot schaamte en schande zou zijn. Spr. besloot met de bede, dat God Almachtig den burgemeester moge behoeden voor verdere onheilen en geve hem verstand en wijsheid om, het oog gericht op Hem die het al regeert, de gemeente te leiden. Oprechte dank bracht hij aan allen, die hem bijge staan hebben om dit ambt in de moeilijke en gewicht volle omstandigheden van deze tijd te hebben kunnen waarnemen. Daarna omhing hij Mr. v. d. Hoeven de ambtsketen en overhandigde hem de voorzittershamer. De heer Wagemaker, tijdelijk Wethouder, verklaar de, dat het neerleggen van zijn functie, welke uit de herbenoeming van den burgemeester voortvloeit, wel iswaar een afscheid betekent, doch dat dit thans nooit mooier kan zijn, want het houdt tevens in, dat de burg. weer in ere hersteld is en de plaats inneemt, die hem toekomt. Wij waren zo doordrongen, vervolgde spr. van het grote onrecht, dat was aangedaan, dat we niet twijfelden aan terugkeer, welk moment eindelijk is gekomen. Mr. v. d. Hoeven is en blijft onze burge meester, bij wien de belangen onzer gemeente in goede handen zijn. De heer V. Laban, gemeente-secretaris, voegde in de eerste plaats zijn gelukwensen en die van het secre tarie-personeel en van de gemeente-bouwmeester, dhr. Blaas, bij de vele, die de burgemeester deze dagen ontving en nog zou ontvangen. Hij zette uiteen, hoe juist dat personeel doordrongen is geweest van de talloze moeilijkheden, die zich voordeden. Hij wees verder op de mutaties, die in die periode zijn voorge komen. Dhr. Blaas is gepensionneerd, Simon, de be scheiden, maar besliste Simon, is gefusileerd en Jo Geluk staat op het punt van vertrek. Hij blikte terug op de periode van waarneming en sprak er zijn be wondering over uit, hoe die functie door dhr. v. d. Berge werd vervuld. Ook dhr. Wagemaker werd dank gebracht voor de prettige samenwerking. Hoewel het voortdurend contact nu enigszins verbroken is, ver trouwt spr. er toch op, dat de gelegde banden zullen blijven. Ds. Batelaan knoopte aan zijn gelukwens, de be schouwing vast, dat er in de gemeente een medeleven is geweest met het leed van den burgemeester. Hieruit sprak de genegenheid voor dezen en voor zijn gezin. Dat er in de hoogst moeilijke omstandigheden een fout kan gemaakt zijn, is zeer aannemelijk, want wie maakt ze niet? Doch het langdurig onderzoek heeft uitgewezen, dat deze geenszins van dien aard zijn geweest, als werd verondersteld en tenslotte leidde tot deze zegepraal. De burgemeester kan wel voor zich zelf aannemen dat tenstlotte alle dingen ten goede meewerkten. Dat zij ook verder ten zegen mogen zijn voor hem en zijn gezin en ook voor de gemeente. De heer M. C. v. d. Stel, voorz. der Oranje-vereni ging, verplaatst zijn gehoor in de gevoelsomstandig- heden van den burgemeester en diens gezin, evenals zovele anderen, voor wien destijds geen plaats was voor een feestelijke stemming. Het was een langdurige, folterende onzekerheid, nu kan men ter plaatse óórde len omtrent de uitslag. Hartelijk wenste hij hem en ook mevrouw, geluk, met dit tijdstip en hoopte dat hem kracht zou geschonken worden om zijn taakvweer als voorheen te vervullen en dat Tholen nog vele jaren mag profiteren van zijn wijs beleid. De heer Rijstenbil, leider v. d. Brandstoffen-com- missie, feliciteerde, namens de commissie Mr. v. d. Hoeven, die daarvan voorzitter was, met zijn terugkeer, waardoor hij nu ook weer het presidium der commissie vergaderingen kan vervullen. Spr. las voor wat in de notulen der Commissie was opgenomen, waarin de heer de Graaff als voorzitter toen veronderstelde, dat het uitspelen van persoonlijke kwestie's de oorzaak was. De burgemeester was bij ons bekend, als fel anti-Duits. De heer G. Foppen complimenteerde den burgemees ter bij diens her-functioneering namens het personeel van de Gemeentelijke Gasfabriek. De heer Beaudoux deed zulks als hoofd en namens de leraren der U.L.O.-school, er verder op wijzende, dat het medeleven der burgerij een geestelijk phalanx vormt, welke den burgemeester tot steun kan zijn bij zijn volgende ambtsperiode. Dhr. W. L. Klompe wenste den burgemeester geluk met dit heugelijk feit, arls voor zitter en namens de leden van de harmonie „Concordia" en bood hem uit naam van „Concordia" bloemen aan, als blijk van zijn waardering. De gymnastiek ver. „Olympia" was vertegenwoor digd door zijn voorzitter, dhr. G. Amsing Jr., die een bloemstuk aanbood; de sportvereniging door dhr. M. C. Meerman en de mondharmonicaclub „Crescendo" door dhr C. J. Praat, die allen den burgemeester met zijn terugkeer gelukwensten. Tenslotte voelde dhr. Brons, als directeur der P.T.T. te Tholen, zich gedrongen om bij gelegenheid van deze gebeurtenis, den burgemeester zijn hartelijke gelukwen sen aan te bieden, niet alleen van hemzelf, maar ook van zijn plaatsvervanger en al het personeel. Hij hoop te, dat nog vele gelukkige jaren voor den burgemeester en diens gezin zijn weggelegd. De burgemeester dankte ieder en allen, die hem ter zijde hebben gestaan en van hun belangstelling hebben doen blijken. Bij de binnenkort te houden raadszitting hoopte hij op e. en a. nader terug te komen. „Concordia" verleende door haar opgewekte tonen medewerking aan deze plechtigheid. Op voorstel van dhr. Foppen werd een telegram verzonden aan den Min. van Binnenlandse Zaken, waarin de dank der burgerij werd uitgesproken voor de terugkeer van haar Burgemeester. Na afloop der receptie werd een rondrit door de gemeente gemaakt. De schoolkinderen zongen enkele liedjes, waarvoor de Burgemeester hartelijk dankte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1