Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Onze Vorstin in de Ridderzaal Duitschland en het Monsterproces Ook Zeeland helpt Indie BINNENLAND THOLEN 2e JAARGANG No. 2 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 23 NOVEMBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Dinsdag 20 November begaf H.M. de Koningin zich, vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto vanaf Haar woning in de Nieuwe Parklaan te Schevenin- gen, en na een kort oponthoud in het paleis Noordeinde. naar de historische Ridderzaal. De Ridderzaal, die eens geschonden werd door den Nazibons Seys Inquart, thans in de beklaagden bank te Neurenberg. Vroeg stonden de mensen al opgesteld, langs de route die H.M. zou nemen, vooral bij het Paleis Noordeinde en het Binnenhof was het enorm druk. Mariniers, Marva's en Irene-detachementen vormden een erewacht. Dè plechtigheid vertoonde weliswaar niet die luister van de ..gouden koets", maar wel de luister van de Prinsesjes, die -van achter de ramen van het Koninklijk paleis de plechtig heid met belangstelling gade sloegen. 5 jaar van wrede onderdrukking waren voorbijge gaan, thans sprak onze Vorstin in de dicht bezette Ridderzaal, weer de traditionele Troonrede uit. De Koningin sprak over de grote zorg die Haar vervulde met betrekking tot de ont wikkelingen op Java, over de steun die uit het buitenland is ondervonden over de Binnen landse problemen met z'n financiële en sociale moeilijkheden. H.M. verklaarde de Staten-Generaal voor geopend met de bede, dat God haar volk moge zegenen in deze strijd. Een enthousiaste menigte juichte de Vor stelijke personen bij het verlaten van het Binnenhof toe. Langs dezelfde route als van de heenweg begaf de stoet zich naar de woning van H.M. te Scheveningen In Godes vrees te leven Heb ik^altijd betracht Daarom ben ik verdreven Om land en luid gebracht Maar God zal mij regeren Als een goed instrument Dat ik zal wederkeren In mijne regiment. (Uit ons Volkslied) I In Duitschland waar door luchtbombarde- j menten 3.600.000 huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd, waar iy2 millioen per sonen dakloos zijn geworden, waar duizenden vluchten uit de Russische zóne, waarvan we horen dat in dat land een hongersnood voor de deur staat, waar ze thans reeds een barre, koude temperatuur ondergaan, in datzelfde Duitsland te Neurenberg, staan thans de hoofdschuldigen van het over de gehele wereld gebrachte leed, ook in hun eigen land, terecht. De hoofdschuldigen, die alleen in Rusland al vernielden: 6000 hospitalen, 33000 polyklinieken en apotheken, 976 sanatoria, 656 rusthuizen en 60 geneesmiddelenfabrie ken. Schuldig aan de verschrikkelijke worste ling, die naar schatting 35 millioen mensen levens kostte. Daar zitten ze in de beklaagden Bank: Hermann Wilhelm Göring, vermagerd, nerveus, zelfs door de Franse vrouwen aan geklaagd als een groot oorlogsmisdadiger, maarschalk Göring, chef van de Luftwaffe: Rudolf Hess, ingevallen, uitgeteerd gezicht, waarin de ogen nog dieper schijnen te liggen dan anders, Hess die in Engeland te Aber- gravenny goed bewaakt werd om zich thans ook in de beklaagdenbank te bevinden; naast Hess zit Joachim van Ribbentrop, de Min. v. HELPT den nood in Indie ie lenigen door de ROODE KRUIS-COLLECTE op 29 en 30 November en 1 December ie steunen. Buitenl. Zaken, zijn gezicht één en al ver betenheid, voorts Wilhelm Keitel. Alfred Rosenberg, Hans Frank, Wilhelm Frick, Julius Streicher, Walter Funk, Hjalmar Schacht, Karl Dönitz, Erich Raeder, Baldur von Schirach, Alfred Jodl, Franz von Papen die verdedigd zal worden door z'n zoon kapitein von Papen, Arthur Seys Inquart, opgewonden met verward opstaande kuif, Albert Speer. Constantin von Neurath. 71 jr. oud, Hans Fritzsche en Fritz Sauckel. Ley ontbreekt, die zelfmoord pleegde, Kalten- brunner en Krupp, die ziek zijn en Martin Borman, de compagnon van Himmler, die nog steeds voortvluchtig is. De president las een korte verklaring voor, waarin hij het proces uniek noemt in de ge schiedenis der internationale jurisidentie en van de grootste betekenis voor millioenen over de gehele aarde. De dagvaarding werd in zijn geheel voor gelezen, wat uren in beslag nam. Eén voor één werden de gedagvaarden afgevraagd of zij schuld wilden bekennen of meenden on schuldig te zijn. Allen antwoorden: niet schuldig. Bij ons klinkt vooral het „nicht schuldig" van Seys afschuwelijk in de oren. Hij" zal echter, evenals de anderen, het „niet schuldig" voor het laatst kunnen uit spreken. daar, in het kasteel van Faber te Neurenberg, waar Hitler's brallende woorden het kasteel op haar grondvesten deed trillen, daar zullen zij uit de mond van de rechters der Ver., volkeren het „schuldig" horen en daarboven klinkt Gods stem: „Ik zal het ver gelden". Betaal de Middenstand contant Min. Lieftinck zei: „De meeste zorg baart mij op dit ogenblik de toestand van den „kleinen man" (pensioen- trekkenden, renteniers, middenstandszaken). Voorzover kleine zaken in moeilijkheden geraken, wegens gemis aan voldoende vrij bedrijfskapitaal, zal een ruimere deblokkering worden toegestaan onder de nodige waar borgen, dat misbruik wordt voorkomen. Overigens zijn deze zaken er mede gediend, indien hun cliënten, in afwijking van hetgeen vroeger misschien gebruik was, de aangeboden rekeningen snel betalen. Langens deze dubbele weg zullen de bezwaren voor de genoemde groep in hoofdzaak zijn te ondervangen." De vis bij de vleet Geweldige lasten haring worden door de Scheve-, ningse vissers gevangen. Trouwens overal wordt een behoorlijk visje opgehaald. Op de Wadden bij Noord polderzijl is een haringhaal van bijna 2 meter lengte gevonden. Men moest 3 uur hard werken om het visje naar de dijk te slepen. Wij vernamen, dat binnenkort begonnen zal worden met den uitvoer van vis naar het buitenland, teneinde andere artikelen te kunnen kopen. In de eerste plaats wordt Frankrijk genoemd, dat een liefhebber is van de fijnere vissoorten. De regering stelt een onderzoek in naar mogelijke afzetgebieden. Wat deed, wat verloor onze Residentie Bij de installatie van de noodgemeenteraad te 's-Gra- venhage bracht Burg. de Monchy o.m. naar voren, dat er door de Residentie harde slagen te incasseren zijn geweest tijdens de bezetting, dat n.l. 151 personen wer den gefusileerd, 800 vielen door oorlogsgeweld, 2000 stierven den hongerdood, 17.000 Joden werden ge decimeerd, ongetelden lieten daarvan het leven in arbeids- en concentratiekampen. Door Duitsers en bombardement werden verwoest: 5 kerken, 2 pastoriën, 15 scholen. 12.000 woningen, 12 millioen klinkers weggehaald. Na de bevrijding werden 312 N.S.B.-ambtenaren en werklieden geschorst, 210 ambtenaren zijn ongevraagd met verlof gezonden. In totaal zijn 1160 gevallen in onderzoek, 646 zijn reeds berecht. 132 personen zijn voor ontslag voorgedragen, 335 zijn disciplinair gestraft. Van klokken en een vuurtorenwachter 23 klokken van het carillon van Zierikzee, die bij vervoer naar Duitsland in het IJsselmeer waren ge zonken, zijn thans gelicht en ongeschonden over gebracht. In Groningen kwam een schip aan met 54 Limburg se- en Brabantse klokken, die in Duitsland werden achterhaald en nu naar de steden en dorpen zullen worden teruggebracht. Circa 300 klokken, die reeds naar Duitsland waren vertransporteerd zijn terugge vonden. Zelfs saboteren met een vuurtoren kwam tijdens de Duitse bezetting voor. De Urkse vuurtorenwachter Jacob Schraal, liet vorig jaar 40 schepen, die goederen vanuit Amsterdam naar Lemmer, Delfzijl en zo naar Duitsland vertransporteerden, door misleidende seinen, stranden op de onder de kust van Urk gelegen droogte „De Vorm". Mussert schrijft De „Lijder" is in zijn cel aan het schrijven getogen. 70 bladzijden heeft hij reeds geschreven over „De ondergang van de N.S.B." Hierin beschrijft Mussert de vaderlandslievende daden door de N.S.B. verricht en hij acht de N.S.B.-ers nog hele beste brave Neder landers (inclusief Landwacht, red.), die het zo heel goed met ons allen hebben gewild. De waardering over dit geestdriftig geschrift valt op 27 Nov. te horen van de procureur-fiscaal. De H.A.R.K. ontving; en verdeelt De goederenstroom uit het buitenland houdt nog steeds aan. De H.A.R.K. heeft thans weer ter versprei ding ontvangen 70 ton goederen, welke met het s.s. „Coen" te Rotterdam zijn aangekomen. Met 't s.s. „Bel- latrix" kwamen eveneens 159 kisten Relief-goederen. Deze zendingen zijn weer gratis afgestaan voor eet Ned. volk en zullen door de H.A.R.K. worden uit gedeeld. Nijmegen's verliezen Volgens een officiële opgave bedraagt het aantal doden onder de burgers van Nijmegen in 44-'45, 2200. Ongeveer 5500 burgers zijn zwaar verminkt of hebben blijvend letsel. Het aantal -lichtgewonden wordt op 8000 geschat. De directeur v. h. Centraal Bureau voor de statis tiek heeft een schatting gemaakt van het aantal per sonen, dat Nederland tengevolge van de oorlog heeft verloren. Deze schatting bedraagt op iedere 1000 Nederlanders 22 doden. In totaal schat hij de verliezen op 200.000 personen: militairen, burgers gedood door oorlogshandelingen, verliezen van marine en koop vaardij, executie- en concentratiekampslachtoffers, politieke gevangenen, tewerkgestelden, overleden Ned. Joden, en slachtoffers van de honger, inbegrepen. In Groot-Brittannië en Noord-Ierland bedraagt dit 7 per 1000 inwoners. Wederopbouw De opbouw van ons verwoeste Vaderland eist een enorme organisatie. Wij vernemen, dat reeds 15.000 transportbedrijven gereed staan om hieraan mee te werken. Met België is een handelsverdrag tot stand gekomen. Eind December zal onze nabuur 600.000 m- glas leveren, daarna 250.000 m- glas per maand. In totaal is 6 millioen m2 glas nodig. Wij moeten hiervoor aan België cokes leveren. Bekendmaking. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de inlevering van briefjes ten gemeente huize voor het verkrijgen van textielgoederen vanaf heden gesloten is. De Burgemeester C. v. d. Berge. Keuringsdienst Vee en Vlees. Medegedeeld wordt, dat volgens de be palingen der Vleeskeuringsdienst de huis slachtingen van varkens, schapen en geiten moeten worden gekeurd, daar aan de Ge meente Tholen geen ontheffing is verleend. Kantoor Keuringsdienst geopend voor aan giften Woensdag- en Donderdagmorgen van 910 uur. Bij overtreding kan inbeslagname van het vlees volgen. J

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1