ededeelingenblad voor het Eiland Tholen !>e Tweede Jaargang. Ned. Indië. 2ej]AARGANG No. 1 onnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1.— VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 16 NOVEMBER 1945 Prijs per nummer 6 cent iEDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVERFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen A )VERTENTIËN: f 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen „Het doet.ons genoegen U mee te kunnen d len, dat, op verzoek van en in overleg met o voegde autoriteiten, ons vergunning is ver- li end tot bovengenoemde uitgave." Dit waren eerste regels in het eerste nummer van ze uitgave. Het doet ons nu genoegen lezers, U no. 1 n de Tweede Jaargang aan te bieden. Het rmaat kon in het afgelopen jaar worden gébracht van 21 x 28, op 55 x 40 cm. Sedert enkele weken mochten wij zelf de redactie weer ter hand nemen. Verheugend is voor ons de grote lezerskring, die, nadat ziwat alle eilandbewoners weer terugkeerden, e: orm is gegroeid. De inhoud is nog niet, zoals we dit steeds g isrne wensen, al nemen we bijv. alleen naar de naam, die nog boven ons black prijkt dededeelingenblad", wat zo eigenaardig Üuits aandoet. Dit hotidt echter verband met iet feit, dat we nog steeds een „overgangs orgaan" zijn en we de naam officieel kunnen veranderen, wanneer het vroeger uitgegeven jhoolse blad, dat met de bevrijding moest gorden gestaakt, bij de Zuiveringscommissie r sprake is gekomen. Dan komt pas ae naam oor Uw blad. Ondanks echter, dat er nog el het e. en a. aan mankeert, zoals het nog etrekkelijk klein formaat, waardoor vooral eel binnenlands nieuws moet blijven liggen, anks, laten we het zo maar noemen, de ofo onervaren redactie, gaat ons blad er vlot ih. |n het afgelopen jaar hadden we nog met veei moeilijkheden te kampen. We danken hen,\ die ons hielpen, die moeilijkheden te Doven te komen. We danken ook onze lezers, iie oog hadden voor die moeilijkheden. We willen ook in de 2e jaargang blijven olhatden in ons doel, Uw eigen weekblad, ictued, voorzover dit in een weekblad kan, eeriaim, interessant, gemeenschap kwekend, )pbouwend te maken. De adverteerders ge- egerheid geven hun waren aan te bieden, eger, een zo scherp mogelijk gestelde adver- entieprijs. Waar plaatst U een advertentie roor 10 cent per mm? Welk blad in ons :iland ^bereikt meer de door de adverteerders jewenète lezerskring Wat we nog gaarne meer 'zouden willen zien 1 Critiek van onze lezers. Dat is altijd geweijst Voor een blad. Kom er maar eens nee af, lezVrs. We zouden gaarne Uw mening horenj ook\iover wat er overigens op ons eilandf omgaat en Uw critiek opwekt. Wellicht kunnan we lVt in een artikel verwerken. We wacl'ien af. is altijd wel iets, wat U buiten gewoon, of helemaal niet aanstaat. In verband met de plaatsruimte nemen we niet direct ingebonden stu'dken op, omdat de mogelijk heid! zou bestaafy dat er helemaal geen ruimte mei- over bleef Voor iets anders. ij gaan nu Vet de 2e jaargang aan de sl$, en hopen davhet blad bij al onze lezers Vjérkelijk een „vrfcnd" wordt, die bij hen ekelijks in de gan^ wordt gedeponeerd. Het nieuwe „Kabinet". Terreur. In de afgelopen week ontwikkelde de toestand op [ava zich tot officieele strijd te Soerabaja. Ook te batavia is een kort doch hevig gevecht ontstaan, vaarbij van mortieren gebruik werd gemaakt. Nadat de jritten, met gebruik van artillerie en luchtmacht Soerabaja hadden schoongeveegd, lanceerden de Indonesiërs opnieuw aanvallen op deze stad. De eerste aanval met zfc 200 man infanterie, de 2e werd onder steund door Japanse pantserwagens. Toen moest de Engelse artillerie er aan te pas komen. De Indonesiërs lijden zware verliezen, men spreekt van 1500 doden en gewonden, ded3ritse verliezen''waren tot nu toe zeer licht. Men neemt aan, dat er aanzienlijke Japanse activiteit achter de extremistische bewegingen schuilt, daar de feiten hebben uitgewezen, dat nog 20.000 Ja panners ergens in Java volkomen zijn verdwenen. Later werd gemeld, dat bij gevechten Japanners waren gesneuveld en men sprak zelfs van 1300 gevangenen. De republikeinse propaganda tracht alles in de strijd te betrekken. Radio Soerabaja deed een beroep op de godsdienstige leiders om drinkwater te vergiftigen en geen genade te kennen voor krijgsgevangenen. Zelfs de op Java verblijvende Chinezen proberen ze in de strijd te betrekken, alles moet meevechten in ,,den Heiligen Oorlog". Naast dit alles merken we bovendien de „grote" dankbaarheid' van Australië op, waar we in 1941 meehielpen een invasie in dat werelddeel te voorkomen. De Austr. Min. v. Luchtvaart verbood de leden der luchtmacht steun te verlenen aan de Ned. troepen op Java. Soekarno liet Soetan Sharir een nieuwe „regering" samenstellen. Deze vormde, naar men zégt, een veel gematigder regering, dan de voorheen opgetreden leiders. Sharir verklaarde, dat in de laatste helft van December verkiezingen zullen worden gehouden op Java en merkte op dat de eerste taak van de nieuwe regering zal zijn, het banditisme te onderdrukken en de jeugd weer onder haar gezag te brengen. De wijzi gingen in het „kabinet" zo verklaarde Sharir, be tekent ook een breken met de Japanse connecties en een vaarwel aan het geweld als uitdrukkingsmiddel van de nationalen wil. Het nieuwe kabinet zou bereid zijn met „vreemde mogendheden" samen te werken. De reactie der Nederlandse en Britse kringen op deze zgn. „Kabinetswijziging" was een hoopvolle. Nader werd gemeld, dat 150 vrouwen en kinderen in vrachtauto's levend verbrand of doodgeschoten zijn, toen het convooi, waarin de vrouwen reisden, door Indonesiërs werd aangevallen. De Indonesiërs gebruik ten handgranaten tegen de voertuigen. 2 vrouwen en 2 kinderen werden met zwaarden vermoord. Dat zijn de vruchten van de zorgvuldig door de Japanners gevoerde propaganda en getrainde extre misten. Van de Indië-vaarders. Van 2 vrienden van het 14e R.I. ontving ik een brief, de eerste van Jan Kot te Tholen gepost in Gibraltar, de tweede van Jan v. d. Male te St. Anna land, vanuit Port Said. Beiden schreven me enkele reisindrukken. Vrijdag 1" Oct. koos het schip, „De Alcantara", (21.000 ton) zee vanuit Liverpool. De zee was kalm en van zeeziekte heeft men tot aan Port Said 'geen last gehad, 's Maandags daarop zagen de militairen Gibraltar en de kust van Afrika (de stad Tanger). Voor het eerst zien ze de Dolfijnen springen. Daarna Frans Marokko, Algiers. 17 Oct. varen ze voorbij Kaap Quardia, Baai Bizerta, golf van Tunis, kaap Bon, waar Rommels leger vernietigd werd. 28 Oct. Sicilië, van Malta zien ze de vuurturens, varert langs kaap Syrinaica, Kreta, op de Nijldeltha aan. 3 Nov. kwamen, ze in Port Said. Zover hun bekend, maken alle Thoolse Indiëvaarders het nog goed. Groeten aan familie, vrienden en be kenden door Jan Kot en Jan v. d. Male. Woensdag werd gemeld, dat de in Singapore uit Nederland gearriveerde Bataljons nog geen toestem ming kregen om in Indië te landen. Hierbij is ook het Bataljon van het 14 R.I. THOLEN Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, daf tegen Donderdag 22 Nov. a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den Reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 15 November 1945. Jubileum Gisteren mocht Zr. M. C. Viergever het feit herdenken dat zij op 15 Nov. 1920 als wijkverpleegster van het Groene Kruis in functie trad. Na hare opleiding en practische vorming te Arnhem te hebben genoten werd zij te dezer plaatse benoemd en aanvaardde haar taak op dien datum, nu 25 jaar geleden. In al dien langen tijd heeft zij een groote aqhting en waardeering mogen genieten die niet alleen gegrondvest waren op haar zegen rijken arbeid, maar ook haar persoonlijke tegemoetkoming bij elk waar hare aanwezig heid op hoogen prijs werd gesteld. In velerlei vormen in allerlei toonaart is haar met dit jubileum een belangstelling ge toond, die groot genoemd mag worden. Des avonds was door het Bestuur van het Groene Kruis een samenkomst georganiseerd van leden en belangstellenden, die de ruime zaal van mej. Hoek vulden. De voorzitter, dr. P. J. Duinker, opende de samenkomst met de aanleiding te geven van het doel en ontstaan van deze avond en gaf vervolgens een chronologisch overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van Het Groene Kruis en van de benoeming en activi teit van Zr. Viergever, die heel wat heeft bij gedragen tot de opbouw en bloei van de Vereeniging. De heer D. H. van de Velde, eerelid der vereeniging huldigde de Zuster in haar werk en met de felicitatie aan haar adres, ook tevens aan dat der vereeniging met het bezit van zulk een Zuster. De heer C. Dieleman, secretaris van de Prov. Zeeuwsche Ver. complimenteerde de jubilaresse namens het Hoofdbestuur en sprak de hoop uit, dat het tijdstip van het verlaten der gelederen van dit beste gilde nog in een zeer ver verschiet moge liggen. Dr. Looijsen schetste haar werk als gaande vóór alles, zelfs voor haar-zelf. De nauw gezetheid waarmede zij haar arbeid verricht, is voorbeeldig. De heer M. C. van der Stel huldigde Zr. Viergever namens het'bestuur van „het Nut". Ds. Batelaan legde de nadruk op het geven van zichzelf door de zuster, waardoor de Christenliefde in een zeer gunstig licht kwam te staan. Ook als H.A.R.K.-zuster kwam dat duidelijk uit. Hij bad haar Gode's zegen toe. Pastoor Koek accentueerde de benaming als hooggeachte zuster. Die hoogachting is niet als een gewone uitdrukking aan te merken, want door haar werk, maar zeker ook door haar optreden, ook bij zijn parochianen is een houding aan den dag getreden, waarin geen onderscheid was te bespeuren. Al wat gij den minste hebt gedaan, hebt gij Mij gedaan, is een woord dat op haar van toepassing kan zijn en daarom de betiteling van hooggeachte Zuster zeker waardig. Zijn felicitatie was niet alleen een persoonlijk woord, maar een woord ook voor zijn parochianen. Ds. van Oost. wees op het klimmen der jaren en het daarmede gepaardgaande besef dat de avond dalende is: Hij wenschte haar toe dat de woorden: „Blijf bij mij Heer, want de avond daalt", ook de hare mogen zijn. De muziek ver. „Concordia" bracht haar een muzikale groet, terwijl haar voorzitter de heer Klompe, haar namens de Harmonie complimenteerde. Op de piano werden enkele stukken voor gebracht door mej. van der Stel, terwijl zij voorts de dames Spaanderman en Van de Zande-Heijstek in enkele liederen accom pagneerde. Mr. A. J. van der Hoeven bracht namens Zr. Viergever haar dank over aan allen en aan ieder die deze dag haar tot een onver getelijke hadden gemaakt. Met het staande zingen van „Dat 's Heeren zegen op U daal', en een tweetal coupletten van het „Wilhelmus" kon deze zeer goed geslaagde avond als geëindigd worden beschouwd. De Zuster-Vereeniging te St. Maartens dijk zond een schriftelijk gelukwensch bij het gepresenteerde bloemstuk. De zaal leek op een bloementuin van wege

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1