Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen Nogmaals H. A. R. K. Dankdag. THOLEN Ie JAARGANG No. 52 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dicleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 9A2 Is het wel eens in de geschiedenis voorge komen, dat Nederland zo getroffen werd, als in de laatste wereldoorlog Neen. Maar is het in de geschiedenis ooit voorgekomen, dat zoveel hulp van buiten werd verleend Neen. Moet het geen verbazing en dankbaarheid op wekken te lezen: ..Denemarken scheept goe deren in voor Nederland, Zwitserland schenkt Nederland ambulances. Ierland stelt zoveel ton goederen beschikbaar voor het zwaar geteisterde Nederland, Amerika houdt in zameling voor getroffen gebieden in Neder land, Argentinië zendt paketten via het Roode Kruis, Brazilië zorgt voor kleren, Canada verscheept kisten en balen levensmiddelen, Engeland schonk de laatste maanden 16.000 stuks kleren, 102.500 st. ondergoed, 138.000 stuks kinderkleren. In Portugal wordt kleding ingezameld. In Amerika werd een gift van de Paus van 6000 besteedt voor het aankopen van kindervoedsel. De Zweedse bevolking, die in de hongerwinter reeds een bedrag van 5.000.000 Kr. beschikbaar heeft gesteld, za melde nog 2.000.000 Kr. in, benevens kleren en gereedschappen. Onze ondervoede kinde ren worden in het buitenland verzorgd.'' Hoe staan wij hieronder Wel, we vinden het heel normaal, het spreekt haast vanzelf. Neen, we mopperên nog eerder over de ver deling, dan dat we dankbaar zijn. Op ons eiland komt dit voornamelijk uit bij de Hark- verdeling. Het is een zeldzaamheid, dat de H.A.R.K.-comité's bedankbriefjes ontvangen. De buitenlandse relief-organisaties klaagden hier al over bij het hoofdkantoor van de H.A.R.K. Organisaties, als de America Relief for Holland, American Red Cross, National Warfond, Help Holland Council, enz. Komt dit omdat wij het niet gewoon zijn iets te ont vangen en daarvoor een bedankbriefje te schrijven. Of is het een gevolg van de be wering, dat Piet meer krijgt dan Jan en Jan weer meer ontvangt dan Klaas. Of denkt men helemaal geen beurt te zullen krijgen en be gint men dan maar vast een blaam te werpen op de personen, die met de verdeling zijn belast We weten het niet, maar vast staat, dat er zelden een briefje binnenkomt bij de ver schillende comité s, waarin de erkentelijkheid voor de gratis ontvangen goederen naar voren komt mét verzoek dit aan de relief-organisaties over te brengen. Ieder krijgt een beurt, ieder wordt geholpen, die het werkelijk nodig heeft. Men moet echter goed begrijpen, dat de goederen die aange voerd worden, niet voor allen prima en pas klaar zijn, men moet goed begrijpen, dat het H.A.R.K. comité ook aan verschillende voor schriften gebonden is. Maar er wordt gehol pen en er zal in de toekomst nog meer ge holpen kunnen worden. Het is jammer, dat er weinig of helemaal geen werkkleding en ondergoed wordt aangevoerd, juist nu de winter voor de deur staat. (Een partij zomer jurken is inmiddels weer ontvangen). Alles eist veel tijd voor de comité s. De leden van het comité, ze doen het belangenloos. ze offeren er hun vrije uren voor op, ze krijgen er niets voor, integendeel. Hoor het geroddel maar eens. Is hun werk dan helemaal niets waard ,,Ja, maar er staat een collectebus in het uitreiklokaal. Voor wie is de opbrengst daarvan zeggen de mensen dan. Wel, uit deze collecte worden de uitgaven bestreden van vervoer van alle buitenlandse plaatsen naar Nederland, de transportkosten in Neder land, de salariëring van het vakkundige per soneel op de grote kantoren. Daar wordt dat geld voor gebruikt. Eilandbewoners, laten we onze dankbaar heid tonen. Iedereen waardeert het, wanneer hij erkent wordt voor z'n werk. Zo ook de plaatselijke comité s, zo ook de relieforgani- saties. Geletterd of niet, schrijf een briefje aan het comité wanneer men iets ontvangt, schrijf er ook gerust nog event, wensen in. Er wordt zoveel mogelijk rekening mee ge houden. De bedankbriefjes worden, event, vertaald naar het buitenland doorgezonden. U moet het niet alleen doen uit dankbaarheid, maar ook uit hoffelijkheid. Het is bovendien Uw eigen belang Een gever, die een vriendelijk bedankje krijgt is bij ontvangst geneigd om nogeens iets te doen. H.A.R.K. ontvangt om niet en H.A.R.K. geeft om niet. DE WERELD HELPT. H.A.R.K. ontving 1 van de stad Rotterdam, die zelf zoveel ver loren heeft 30.000 vorken, messen en lepels. Dit werd in 3 dagen bijeengebracht. van de tuinders uit Z.-Holland 300.000 m2 glas voor de zwaarst getroffen gebieden. van het Amer. Rode Kruis voor 2.229.000 dollar aan linnengoed voor ziekenhuizen en verpleegsters. van uit Chicago -wordt binnenkort de 1000ste kist kleren verwacht. Kunnen we alleen maar dankdag houden, wanneer onze akkers rijke vrucht hebben gedragen, wanneer onze zaak vooruitgegaan is, wanneer we goed hebben verdiend Is het slechts mogelijk te danken en te loven in tijden van voorspoed Als dat waar is, dan zullen er thans vele, zeer vele menschen zijn, voor wie het geen dankdag is. Dan zou een groot deel van ons volk, van onze kerkgan gers, in plaats van God te prijzen, klagen en treuren. Maar. het is niet waarOok als de tegenspoed groot is, ook, wanneer er zware zorgen zijn, zelfs, wanneer er in.het menschenhart angstige vragen rijzen voor heden en toekomst, kan er toch dankbaarheid wezen. Een ernstige zieke vergeet niet de medelevende blik van een bezoeker, maar is dankbaar in al zijn leed. Een zwaar getroffene vergeet niet de handdruk van een vriend, een handdruk, waarin vaak meer ligt opgesloten dan in een stortvloed van mooie woorden. Job, de aangevochtene, kon nog danken in al zijn leed. Paulus, die zóóveel zorgen had en zóóveel lijden moest, schreef aan de gemeente: „Dankt God is alles". Dat is geen dankbaarheid, als de rijke landman staat bij volle schuren en lachend zegt: „Ziel gij hebt vele goederen". Dat is geen dankbaarheid, als iemand zijn geld telt en tot zichzelve spreekt: „Ge hebt het er goed afgebracht". Dat is geen dankbaarheid, wanneer de rijke van zijn overvloed iets werpt in de schatkist. Dat is dankbaarheid als een arme weduwe een penningske schenkt voor haar mede-armen. Want, lezer, de rechte dankbaarheid is dan aan God, Die zóó lankmoedig is, Die zóóveel schenkt. Die zelfs Zijn eeniggeboren Zoon niet heeft gespaard, maar Hij gaf Hem voor zondaren. De profeet Habakuk heeft gezegd Alhoewel de vijgeboom niet bloeien zal, en geen vrucht aan de wijnstok zijn zal. dat het werk des olijfbooms liegen zal. en de velden geen spijze voortbrengen; dat men de kudde uit de kooi afscheuren zal, en dat er geen rund in de stallingen wezen zal; zoo zal ik nochtans in den Heere van vreugde opspringen, ik zal mij verheugen in den God mijns heils. Dat is de taal des geloofs. Hier spreekt iemand, die het hoogste niet zoekt in de dingen, die gezien kunnen worden, maar in de onzichtbare dingen. Wie geleerd heeft iets te missen, die kan dankbaar zijn. Een ver wend kind, dat allerlei dingen bezit, is niet blijde, wanneer het iets nieuws ontvangt. Het -vraagt steeds om iets nieuws, om meerMaar het kind, dat niets gewend is, zal z'n ouders met stralende oogen aanzien,- als het wat krijgt, hoe weinig het ook is. We hebben het geleerd, in de jaren, die achter ons liggen, het één en ander te ontberen. Hebben we het werkelijk geleerd Er zijn er, die heel veel moeten missen. Er zijn in de laatste jaren vele graven gedolven. Eén klein stukje lood maakte een einde aan jonge levens. We hebben lange rijen advertenties gelezen, waarin werd bericht van smartelijke verliezen. In menig gezin blijft een plaats ledig. In vele woningen is nog onzekerheid. Bij duizenden liggen de huizen in puin: In de Betuwe, in Limburg, ook in onze eigen provincie, in Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren Schepen gevorderd Land voor lange tijd bedorven Zoo kunnen we doorgaan. Zullen wij bij het overdenken van dit alles zeggen: „We hebben het er goed afgebracht Zullen we dankbaar zijn op luchthartige wijze Zullen we eten en drinken en vroolijk zijn?... Gelukkig gij, als het anders met U is, in welke om standigheden gij overigens ook verkeert. De ware dankbaarheid groeit in de diepte. Zij is van God en keert tot Hem weder. Zij is een gave des Geestes. Dankdag In deze tijdDankbaar voor Gods geduld met ons. dankbaar voor Zijne gaven. Maar dit is Zijn grootste gave, dat Hij Zijn Zoon gaf. Jezus Christus is gekomen, om als borg en middelaar voor zondaren alles te volbrengen. Hij heeft gehangen aan het Kruis als een uitgeworpene. Hij werd een ver latene, opdat Zijn volk nimmer-meer verlaten zoude worden van God. Dat is groot: in Hem te gelooven Zalig, die worden als de Kinderen, klein en nederig. Zij roemen niet in zichzelf, maar hun verwachting is van Hem. Zij vieren dankdag ook in Kruis en leed, want Hij wil met hen zijn. Geloofd zij God met diepst ontzag. VG. Voor hen, die wij vereeren. Het eeren der nagedachtenis van hen. die vielen in en door den ondergrondschen strijd tegen den gehaten mof is een plicht voor ieder, die Nederlanders is en Nederlandsch voelt. Zij stierven, omdat ze den aarts verdrukker, waar eenigszins mogelijk, den voet dwars zetten: een werk, dat mede ook aan U de zoo zeer be geerde vrijheid teruggaf. Gij weet dat allemaal, gij erkent dat eveneens. Maar hoe aan die erkentelijkheid een practische uitdrukking te geven Door Uw» hoognoodigen financieelen steun te ver- leenen aan het plan van het werkcomité van het district Tholen der Gemeenschap Oud-Illegale Wer kers Nederland. Dat plan behelst het doen vervaar digen van een eenvoudig monument door een beeldend kunstenaar en dit gedenkteeken op een daarvoor ge- eigende plaats van ons eiland op te richten. Of dit plan te verwezenlijken is, hangt van U af. Toezeggingen van giften worden gaarne ingewacht l>ij dhr. F. van Twist, Markt te St. Maartensdijk of bij dokter Duinker te Tholen. In de vacature J. Geluk, adjunct-commies ter secretarie alhier, is benoemd dhr. P. Plou- vier uit Bergen op Zoom. Zr. M. C. Viergever, wijkverpleegster alhier, hoopt Donderdag 15 Nov. a.s. haar 25-jarige dienstvervulling te herdenken. Zr. Viergever genoot haar opleiding aan het Groot-Zieken huis te Arnhem en na een zesjarig verblijf aldaar, kwam zij 15 Nov. 1920 in Tholen. Bij voorbaat kunnen we wel vaststellen, dat het haar niet aan belangstelling zal ontbreken. Uitslag Competitie Thoolsche Damclub. A C. v. Elsacker M. C. Meerman 20 A. Geluk C. J. de Korte 20 nagekomen j. de Rijke C. J. de Korte 02 B C. Zachariasse K. J. Schot 02 M. Schot B. W. Schot 02 J. Deurloo P. Polderman 02 I. de Heer P. Jansen 02 D. Geuze L. Janse 20 nagekomen C. J. Zachariasse B. W. Schot 02 P. Janse D. Geuze 20 Hoogwater 11 November 6.30 7.01 12 November 7.22 8.02 13 November 8.30 9.25 E.K.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1