1944 30 October - 1945 Verdwijnende Wolken THOLEN Annexatie. Geslaagd. Uitslag Competitie Thoolsche Damclub. Benoemd. Ongeluk. Hoogwater ÜUD-VOSSEMEER Ten onrechte beloond. Ie JAARGANG No. 50 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1.— VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 26 OCTOBER 1945 Prijs per nummer 6 cent Mededelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIEG. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVERFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De Regering heeft betreffende Indië verklaard, dat Nederland en Indonesië bij elkaar horen, dat zij el kaar nodig hebben, dat zij elkaar niet kunnen missen, ook niet en juist niet, wanneer de oude koloniale ver houding geheel zou komen te vervallen, waartoe de Regering bereid is, ja, die zelfs nu reeds bereid is daar over te praten, nu Soekarno's revolutie den gang van zaken vertraagt en vertroebelt. Maar de regering kan niet onderhandelen met Soekarno zelf, gezien zijn ouder en jonger verleden, gezien zijn wensen en men taliteit. Uit bovenstaande blijkt ons dus, dat men in elk geval in de afgelopen weeg een grote stap vooruitge komen is, betreffende de orde en rust op Java, dat over het algemeen beide partijen wel geneigd zijn een vredelievende oplossing te vinden. In ons Vaderland verdwijnen tekort wolken. Kolenzendingen uit het Duitse Ruhrgebied voor Ne derland worden gemeld, vrnl. naar Twente, waardoor de industrie zich meer en meer kan ontwikkelen. Het s.s. „Willem van Oranje" bracht een lading mee, die o.m. bestond uit 160 ossen en 600 ton suiker, welke goederen behoorden tot de schenking van Ierland aan Nederland. De schoenenproductie bedraagt thans 350.000 paar per jaar. Men verwacht dit binnen enige maanden op te voeren tot 600.000 paar per jaar. Voor de klompenindustrie is 30.000 m3 hout vrij gegeven. In dit alles is voor ons land vooruitgang te bespeuren. Min. van Kolfschoten voerde het woord over „Ju stitionele problemen". Hierin betoogde de Min. dat het binnenkort in het Stbl. af te kondigen besluit Politieke Delinquenten 1945 tweeërlei doel beoogt, nl. 1. het scheppen van waarborgen tegen ongemotiveerde arres taties en 2. het geven van een complete regelen betref fende het in vrijheid stellen na versnelde beoordeling van politieke verdachten. Bijzondere Gerechtshoven en Tribunalen zullen hierdoor in belangrijke mate ont last worden. En het Buitenland 1 In Frankrijk verdwenen verkie zingswolken voor de Gaulle. De Mouvement Rep. Populaire (R.K.) oogstten een groot succes en verkregen 140 zetels. De communisten staan ook sterk met 142 zetels, de socialisten 133. De radicale partij werd practisch weggevaagd. Londen en Moskou beloofden de Iranse Min. van Buitenl. Zaken dat de vreemde troepen in Maart 1946 Iran zullen ontruimen. Tenslotte vermelden wij nog het verdwijnen van een donkere wolk aan het firmanent: De Noorse Mussert, Quisling werd Woensdag 24 Oct. omstreeks 2 uur doodgeschoten, nadat de Noorse koning zijn verzoek om gratie had afgewezen. Een jaar zijn we nu bevrijd. Ruim één jaar slechts is het geleden, dat de Moffen hier nog de baas waren, dat we nog bevreesd moesten zijn voor concentratiekampen, dat we onze auto's, fietsen en radiotoestellen angstvallig weg moesten steken, dat we zonder stroom, zonder gas, zonder waterleiding zaten; geen boter hadden, geen vlees, geen suiker, dat zelfs geen Inlandse en Belgische tabak meer te krijgen was. Eén jaar ligt dat alles nog maar achter ons. En we zijn het al weer bijna vergeten. Soms denken we er nog even aan, hoogstens met een lichte huivering, aan eva cuatie, aan beschieting, aan vluchten voor raz zia's, aan het leven op bekrompen zolder kamertjes en in donkere kelders, maar dit alles duurt maar even. Met een licht schouderopha len wenden we ons daar dan weer van af. Dat was toen, „tijdens de Moffen' Nu... nu zijn we vrij, nu kunnen we weer zeggen Vat we willen, en lopen waar we wil len. Nu is er weer stroom, gas, waterleiding, boter, vlees, suiker... ja, ook tabak, al is het dan nog met mate. Ja, wat is er eigenlijk niet. Inderdaad, er zijn nog bijna geen fietsban den, bijna geen schoenen, nog te weinig tex tiel. Het tabaksrantsoen is nog te klein, de waspoeder stroomt nog niet binnen, de ver snaperingsbon moet nog geboren worden, zeker toegegeven, allemaal toegegeven, maar er is één ding, wat er gemakkelijk had kunnen zijn; dankbaarheid. Dankbaarheid voor wat we nu allemaal wel hebben. En dat mis sen we nog maar steeds. We praten wel over de dingen die we niet hebben, zelden of nooit over de dingen die we wel hebben. Laten we eens wat meer terugdenken aan een jaar gele den, hoe het nu had kunnen zijn. Dan kan er niet anders zijn dan dankbaarheid voor wat er al bereikt is. We kunnen hopen en verwachten dat het 30 October 1946 weer beter zal zijn. maar we mogen geen onredelijke eisen stellen. Even als Keulen en Aken niet op één dag zijn ge bouwd, kan in een volkomen leeggeroofd land niet onmiddellijk overvloed zijn. Ons optimisme van vorige Week, betreffende Indië werd niet beschaamd. Toch plaatsen we nog een vraagteken achter bovenstaand opschrift, als we heel in 't kort een gedeelte van de na-oorlogs onrustige politieke hemel bekijken. In Ned. Indië was de toestand de afgelopen week ongetwijfeld gunstiger dan de vorige weken. Voorna melijk vindt dit zijn oorzaak in de toenemende bezetting der eilanden door de Geallieerden. Zo is een Austra lische strijdmacht in West-Borneo geland zonder enig incident. Een dag voor de aankomst der Geallieerden hadden de leden van de plaatselijke zelfstandigheids beweging een vreedzame demonstratie gehouden tegen terugkeer van het Ned. bewind. In Pontianak werd de Ned. Vlag gehesen. Toen de Ghurka's troepen deze week in Semarang landden, werden ze beschoteji. Later verklaarde een Indonesi sche gouverneur, dat de schoten waren gelost door Japanners en niet door Indonesiërs, wat natuurlijk zeer valt te betwijfelen. De laatste berichten melden echter ook in deze stad volkomen rust, evenals in Bandoeng. Indische kringen in Nederland bezien de toestand in Indië als volgt: „Er is daar een groep Indonesiërs, die zich geheel Westers heeft aangepast, de grote massa leeft echter nog steeds in een Oosterse sfeer. Soekarno, heeft in de eerste categorie de grootste aanhang. Dat zijn bovendien de Jappen meesters in het aanwakkeren der haatgevoelens tegenover de Nederlanders, want ongetwijfeld de extremitische gevoelens heeft doen ont staan. Evenwel, grote groepen Indonesiërs betreuren de stand van zaken." Soekarno heeft 10 dagen vacantie genomen. Naar hij verklaart, is hij er in die tijd in geslaagd het extre misme te beteugelen. Bij Cheribon en omgeving is het nog zeer onrustig. In Batavia zijn Maandag nog 13 plunderaars neergeschoten, terwijl ook melding is ge maakt dat 11 Nederlandse officieren en 9 andere Ne derlanders, die gevangen genomen waren zijn vermoord. Dinsdagavond heeft alhier dhr. Ir. M. A. Geuze van Poortvliet voorz. van de Z.L.M. een uiteenzetting gegeven van de opgekomen beweging tot bevordering van het annexeren van Duits grondgebied, als compensatie voor de enorme schade, die de vijand aan ons land heeft berokkend, ook op cultureel gebied. Naast de schaduwzijde, stelde spr. de voor delen daarvan in het licht op zodanige wijze, dat de aanwezigen konden instemmen met het voorstel om aan de regering, namens het dis trict Tholen, de annexatie te eisen waar dit plan moet worden beoordeeld en event, ver wezenlijkt moet worden. Dhr. M. C. van Duin Pzn. Chem. Drs. slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het Medisch candidaats examen. Uitslaq 4e ronde Damcompetitie. qespeeld j 23 October j.l. Afdeling A. C. SomersC. J. de Korte 02 A. GelukJ. de Heer 20 A. J. PuntC. J. de Korte 02 Afdeling B. K. J. SchotP. Polderman 11 M. SchotL. Jansen 20 J. DeurlooP. Jansen 20 D. GeuzeI. de Heer 11 Benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Rheden dhr. J. A. Geluk, werkzaam als ad junct-commies op het secretarie, alhier. Toen Maandagmorgen het zoontje van dhr. J. Kw. een paard voor de smederij bracht, had hij het ongeluk van het dier af te vallen. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp constateerde wel een bloedige vleeswond, j doch overigens geen letsel. 28 Oct. 8.00 8.41 L.K. 29 Oct. 9.09 10.00 30 Oct. 10.36 11.26 31 Oct. 11.54 12.36 1 Nov. 0.54 1.26 2 Nov. 1.40 1.57 3 Nov. 2.04 2.16 Berekend naar zonnetijd. Hoogwater te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen. Naar verluidt is Dinsdagavond in de kerk vergadering van de Oud-Gereformeerde Ge meente besloten over te gaan tot de Christe lijk Gereformeerde Kerk. Na de vechtpartij, die Zaterdag tussen J.J. en M.B.. had plaats gevonden, scheen het vraagstuk van de zijde van J.J. nog niet opge lost te zijn. De 16 jarige jongen A.P. reed Donder dagmorgen met paard en wagen de Coen- tjesweg in, en werd daar wat hardhandig van de wagen afgehaald, om een pak slaag in ont vangst te nemen. Volgens deze werd hem die tractatie door J.J. toegediend. Vermoed wordt, dat J.J. wachtte op een jongeren broer van M.B., om die de nu reeds toegediende portie te geven, daar deze jongere broer ook door de Coen- tjesweg moest passeren. Naar verluidt gaf A.P. bij de politie kennis van het voorgevallene. Toen Maandagmorgen de handelaar in planten en sierstruiken J.v.V. in zijn schuur zijn tabaksbladerep aan het ophangen was, verschoof de ladder, waarop hij stond. Het gevolg was, dat de man van een flinke hoogte met zijn hoofd op de betonnen vloer kwam te vallen, en wel zoodanig, dat hij ern stig gewond werd, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij maakt het op het ogenblik naar omstan digheden wel. De candidaat S. G. J. Goverts, die onlangs een toezegging tot beroep ontving voor de vagante predikantsplaats bij de N.H. Kerk alhier, en die toezegging aannam, is thans beroepen. Het beroep kon niet eerder worden uitge bracht omdat nog enkele administratieve werkzaamheden moesten worden afgewik- I keld. Maandag 29 October a.s. hoopt het echt- paar Gebraad-Rijstenbil de dag te herdenken, waarop ze voor 55 jaar in deze gemeente in het huwelijk traden. Beide oudjes, de bruid is 82 jaar en de brui degom 87, maken het nog zeer goed. Het komt niet zelden voor, dat men de oude baas in de smederij nog aan de slag ziet. Op deze dag zal het beiden niet aan be- langstelling ontbreken. Zondag ontmoette de jachtopziener A. v. d. B. de landarbeiders G. E. H. en A Q. in gezelschap van een hond en een gestroopt haasje. Proces-vebraal werd opgemaakt. De haas zal een behoeftig gezin ten goede komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1