Ned. Indië of Indonesië Verwijt aan Bondgenoten. THOLEN Emmabloem Collecte. Gratis Havermout. Voetbal. Uitslag Competitie Thoolsche Damclub. Geslaagd. Hoogwater OUD-VÖSSEMEER Vechtpartij. Vertrouwensmannen. Ie JAARGANG No. 49 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 19 OCTOBER 1945 Prijs per nummer 6 cent Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 "■r- Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De gebeurtenissen in Nederlands-Indië voor zover zij van hieruit aan de hand van nog steeds verwarde berichten kunnen wor den beoordeeld, brachten in de afgeloopen week wel meer klaarheid, omtrent de houding, die hiertegenover moet worden aangenomen. Volgens berichten heeft immers het z.g.n. Hoofdkwartier van het Indonesisch Volks leger een proclamatie uitgevaardigd, waarin de oorlog wordt verklaard aan de Neder landers, Indo-Europeanen en Ambonnezen, terwijl de ,,Oemad Islam", (de Mohamme daanse gemeente) de Heilige Oorlog aan de Nederlanders heeft aangekondigd. Nu is het zaak, het woord „oorlog" in dit verband wat gereserveerd op te nemen en meer, zoals ook de publieke opinie te Londen zich hierover uitte, te spreken over een „op stand" dan over een „oorlog". Niettegenstaande is de toestand in een zodanig stadium gekomen, dat nu helemaal niet meer gedraald kan worden en men maat regelen dient te nemen, die zo spoedig moge lijk een einde maken aan de verwikkelingen op Java. Hiervoor is nodig 1. onmiddellijke krachtige bezetting. 2. eventueel nu reeds onderhandelingen met Indonesische leiders. De Regering is zich hier ook goed van bewust, wat blijkt uit de verklaring, die de Minister van Overzeese Gebiedsdelen. Prof. Dr. J. H. A. Logeman Dinsdag 16 Oct. in een bijeenkomst van de 2e kamer heeft af gelegd. Hierin zei hij o.m.: „Het in mijn overtuiging, dat het de critiekloze emotionaliteit van delen der Indonesische jeugd is, die thans het regiem van Soekarno meesleept in de exces sen, die de toestand op Java verduisteren. Pijnlijk is het dat de demobilisatie van Ge allieerde legerdelen voorrang kreeg boven uitzending van Nederlandse troepen naar lndië. Het is een ernstige zaak, zo vervokjt de Min. dat wij, die in dezen oorlog gegeven hebben wat we konden helaas uit moeten spreken, dat wij de bondgenoten voor het ont wapenen en evacueren van de Japanse be zettingsmacht en het herstel van het wettig gezag niet gereed hebben gevonden en zelfs niet dan aarzelend bereid. Ons wettig gezag gelooft in z'n recht en z'n plicht en het zal die laatste ernstig ver zuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van prde en veiligheid. De regering begeert oprecht gewapende bot singen te voorkomen. Zij wil ook even gaarne begrijpen als begrepen worden. Daarom is Zij bereidt reeds in dit stadium besprekingen te voeren met daarvoor in aan merking komende Indonesische leiders. Zij heeft de loyale uitvoering van de ver klaring der Koningin van 6 Dec. 1942 tot grondslag van haar program gemaakt." Hij zeide voorts: „de Regering verlangt een benoemingsbeleid, waarin alle rasgroepen zonder onderscheid worden bejegend en ook regeringsplaatsen voor allen worden open gesteld. De Regering zal niet afwijzend staan tegen een voorstel de naam Nederlands-Indië te wijzigen in Indonesië. Als we het bovenstaande goed bezien en daarbij aanhalen dat Woensdag de zgn. Indonesische Raad bijeen kwam, waarbij voor aanstaande Indiërs (uitgezonderd Soekarno) aanwezig waren, dan lijkt het mij dat we spoedig onderhandelingen tegemoet kunnen zien tussen onze Regering en de Indische Raad. Te betreuren is het, dat de Gouverneur- Generaal Mr. Tjarda gemeend heeft ontslag te moeten vragen, daar hij het inzicht der regering niet deelde, reeds in dit stadium te onderhandelen. De Kroon heeft zijn ontslag aanvaard. Dr. Logeman zei hierover: „De regering heeft dit met diep leedwezen ver nomen. Zij is zich bewust dat aan Indië hier mede een man ontvalt, wiens persoonlijkheid de grootste eerbied heeft afgedwongen van de gehele wereld en wiens toewijding, be kwaamheid en krachten het land zwaar zal missen." Soekarno kwam deze week meer op de achtergrond, maar is na een afwezigheid van een week in Batavia terugekeerd. Ondanks de sombere berichten van de af gelopen dagen, lijkt mij de uiteindelijke balans van deze week niet ongunstig, temeer daar de verdeeldheid onder de nationalisten eerder toeneemt dan afneemt en vooral omdat de Britse autoriteiten gaan inzien dat een direct en verscherpt ingrijpen noodzakelijk is. Hieronder volgen nog enkele berichten uit Ned. Indië. Oproerige elementen op Java, niet behorende tot Soekarno's partij, maken de wegen onveilig. Zij hebben in Bandoeng Britse en Nederlandse ondercommandanten van oud-krijgsgevangenenorganisaties gearresteerd en ondanks hun protest één van hun hospitalen overge nomen. In Djokjakarta maakten zij het vliegveld onbruikbaar door 40 Japanse vliegtuigen te verbranden, aldus de corresp. van de Times: A's afschrikwekkend voorbeeld heeft het Br. Mil. Hoofdkwartier zgn. „bobytraps" in pakhuizen en op slagplaatsen laten aanbrengen om plundering tegen te gaan. De politie te Batavia werd hiervan in kennis gesteld. 2 Indonesiërs liepen hierdoor al in de val, toen zij probeerden een pakhuis te plunderen. Een Bnts en Brits-Indisch officier zijn in Z.W. Batavia doodgeschoten. H<*t schijnt dat de toestand van de zich in Bandoeng en Buitenzorg bevindende krijgsgevangenen en ge- interneerden gunstiger luid. Uit Regeringskringen wordt vernomen, dat Zater dag j.l. Geallieerde strijdkrachten zijn geland te Paran Sumata's Westkust) en bij Medan (Sumatra's Oost kust). Dcpok. een dorp tussen Batavia en Buitenzorg heeft veel geleden door Nationalistische plunderaars en moordenaars. Een groot aantal bewoners is gedood. Huizen zijn beschadigd. Britse soldaten houden thans alle Indonesische per sonen en vrachtauto's aan om de inzittenden on wapens te onderzoeken. Als zij protesteren tegen het fouilleren worden zij met de bajonet tot rede gebracht. Onenigheid in het kamp der nationalisten De re publikeinen beweren niet te maken te hebben met de oorlogsverklaring van de „Oemat Islam" en verklaren dat zowel deze als nog een andere Mohammedaanse groep tot hun vijanden behoren. Radio Bandoeng heeft verklaard dat de regering van Soekarno in geen geval debet is aan, noch kan in stemmen met de oorlogsverklaring van de Markas Barritan Raxjad. Pogingen worden aangewend om 5000 Ned. krijgs gevangenen, die in Singapore verblijven te bewapenen en te oefenen voor de dienst op Java en in andere delen van Ned. Indië. Ook 14 R.I. naar Indië: Vanuit Engeland vertrok ken deze week 6500 Ned. militairen naar Ned. Indië. Hieronder behoren ook de Thoolse vrijwilligers van Vanaf heden alle correspondentie be treffende het blad te zenden naar Nieuw straat 494 St. Annaland. 11-14 R.I. Sergt. Verkerke deed me een groet toe komen namens alle manschappen voor familie, vrienden en bekenden. Zijn Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard was speciaal vanuit Nederland overgekomen naar Engeland om afscheid te nemen. Toen Zijne Hoogheid de troepen inspecteerde bleef hij staan bij een der jongste vrijwilligers uit Tholen, Joh. Deurloo en zei: „Jij bent zeker wel te jong, niet Lachend antwoordde de kleine Deurlo: „Eigenlijk wel Hoogheid, maar ik was thuis te ondeugend, toen heeft m'n moeder me maar weggestuurd". Het mooie bedrag van 190.64 werd op gehaald waarvoor het Bestuur van het Groene Kruis te Tholen hartelijk dank zegt. Door het Ned. Roode Kruis zal aan houders van stamkaarten met C, D en E inlegvellen per kaart een half pak havermout worden ver strekt. Deze uitreiking is gratis en vindt plaats op Zaterdag 20 October van 91 uur v.m. aan het veilingsgebouw. Stamkaarten en in legvel en schaaltje meebrengen. Zaterdag 13 Oct. jl. Thoolsche Boys de Heen 11 Uitslag damcompetitie 3e ronde Afdeeling A A. GelukD. de Vos 20 J. de HeerJ. van Elsacker 20 Afdeeling B D. GeuzeC. Zachariasse 20 I. de HeerJ. Deurloo 02 P. JansenM. Schot 02 L. JansenK. J. Schot 02 P. PoldermanP. W. Schot 20 Voor de le ronde is nog gespeeld A. Geluk C. Somers 20 en voor de 2e ronde C. SomersJ. de Heer 02. Bij het gehouden examen voor het tien- vingersysteem Machineschrijven zijn o.m. ge slaagd de dames: J. Wolf en M. Verstraate alhier. 21 October 2.51 3.04 V.M. 22 October 3.30 3.40 23 October 4.09 4.20 24 October 4.54 5.06 25 October 5.38 5.55 26 October 6.20 6.45 27 October 7.08 7.38 Berekend naar zonnetijd. Vlissinqen plm. 2 uur vroeger hoogwater dan te Tholen. De Landbouwer M. J. B. en de polder werker J. J. geraakten Zaterdag handgemeen, wat zich dermate ontwikkelde, dat M. J. B. aangifte van mishandeling bij de politie deed. Als vertrouwensmannen inzake een voor te dragen kiescollege tot het vormen van een Noodgemeenteraad zijn door den burgemees ter benoemd, de heeren K. J. Hanse, J. Aar- noudse en F. Hommel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1