Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Nederlandsch-lndië. 't Kan vriezen, 't kan dooien. In Memoriam. Simon Lindhout 1918-1944. THOLEN Bekendmaking. Gasvoorziening Tholen. Gasprijsverhooging. Emmabloem-Collecte. H. A. R. K. Uitslag competitie Thoolsche Damclub. Hoogwater Ie JAARGANG No. 48 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1.— VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 12 OCTOBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Dit opschrift moge wat spottend lijken voor het ernstige onderwerp dat het dekken moet, maar ik weet geen beter te bedenken. De berichtgeving over den staat van zaken in Indonesië is zoo onduidelijk, geschiedt zoo druppelsgewijs, werkt dikwijls zoo verwar rend, dat het onmogelijk is met eenige zeker heid zich een klaar beeld te vormen van den toestand. Met zekerheid weten we slechts, dat dr. Soekarno, leider van een extremistische groep, zich bij de gratie van de Japanners opgeworpen heeft tot .president van de Indonesische republiek", en dat onze regee ring vanzelfsprekend weigert dezen Japan- schen hielenlikker te erkennen en er zelfs niet over denkt om met hem te onder handelen. Maar hoe groot is zijn groep, uit welke verschillende elementen bestaat ze, van wie genieten ze steun, zou onder handelen met de nationalisten (zonder Soe karno) zin hebben en kansen tot overeen stemming geven, ziedaar eenige vragen, die nog niet zonder meer te beantwoorden zijn. We moeten afgaan op uitlatingen van buiten- landsche correspondenten in hun kranten en zien dan b.v. de eene dag, dat de toestand in Batavia veel verbeterd heet, om den volgen den dag weer precair genoemd te worden. De een zegt dat de hongersnood voor de deur staat, de ander, dat de voedseltoestand in West-Java nog lang niet onrustbarend, in Midden Java alleen wat moeilijk en in Oost Java zelfs goed genoemd mag worden. Wat vernomen wordt van een A.N.P.-correspon dent komt via den zender Bandoeng, en deze staat geheel onder controle van de nationa listen. Mag dat dus betrouwbaar heeten In 't begin van deze week zou men volgens een uitzending van Bandoeng hebben mogen concludeeren, dat zich in de beweging van Soekarno een schisma begon voor te doen, naderhand bleek weer geen enkele grond meer voor deze gedachte te bestaan. De mili taire commandant, generaal King, heeft Soekarno ontboden en hem gezegd, dat hij niet tevreden was over het gedrag der natio nalisten in Batavia. De partijleiders zouden verantwoordelijk worden gesteld voor de door hun volgelingen veroorzaakte onlusten. Deze onlusten zijn intusschen al op verschillende plaatsen uitgebroken, er vielen zelfs dooden bij, maar van verantwoordelijkstelling hooren we nog niets. Het partijblad Merdeka zou niet voor de 2de maal worden uitgegeven, ver klaarden de uitgevers op hun woord van eer aan de geallieerde autoriteiten. Even vroolijk verscheen de 2de uitgave den volgende dag ZQnder dat maatregelen werden genomen. Britsche en Britsch-Indische troepen namen het geheele bestuur van de stad Batavia over en vervingen de Japansche schildwachten bij de meeste van de vitale bedrijven. Niettemin overvielen de Indonesiërs het radiostation van Batavia en beschadigden 2 zendinstallaties zoo zwaar, dat ze niet meer gerepareerd kunnen worden, terwijl ze een aantal andere wegvoerden. Soekarno overhandigde den geallieerden autoriteiten een memorandum, waarin hij ver klaarde, dat cfe Indonesischenationalisten overal, de macht hadden en ,,het geheele land bestuurden". Maar gewapende Javanen rijden in auto's door de stad, terroriseeren Euro peanen en Indo-Europeanen, verrichten zelfs arrestaties, terwijl door de Nederlanders zware machinegeweren hier en daar worden opgesteld. De hulpverleening aan geinterneer- den en krijgsgevangenen is stopgezet moeten worden omdat de vervoermiddelen die daar voor noodig waren, ,,wel zouden gebruikt worden voor wapen- en munitieaanvoer voor interventiepogingen". Daar de Japanners de bankbiljettenpers even lustig hadden laten draaien als de Duitschers hier, had een bodemlooze inflatie het geheele maatschappelijke leven ontwricht. Maar het in Amerika gedrukte Nica-geld mag op last van Soekarno niet worden aangenomen „om inflatie te voorkomen". Is het wonder, dat wij nog geen uitweg uit dezen doolhof kunnen vinden. De raad, ons gegeven door minister Logeman, om de hoofden koel te houden, lijkt ons daarom de beste. Reeds meer dan een jaar geleden werd je in Duitschland vermoord. Simon, als gevolg van wat je gedaan hebt in het belang van ons dierbaar Vaderland, gedreven als je werd door een gloeiende haat tegen den mofschen onderdrukker. Hoevelen heb je aan je ver plicht met je persoonsbewijzenHoevele ouders zullen jou dankbaar moeten zijn, om dat je daardoor hun kinderen mijn zoon ook gered hebt uit de handen van wezens als Genechten en andere knechten van de slavendrijvende en moordende koeltoerbren- gers. Zelf ben je het slachtoffer geworden. Wij krijgen die, aan een angstige spanning een einde makende, treurmare op 'n moment, waarop we ons allen bang afvragen, of jouw offer en dat van zoo heel veel anderen niet te vergeefs zal zijn gebracht. Namens jou en namens die tallooze andere vermoorden willen we op deze plaats dan ook met klem vragen aan de rechters van tribunalen en bijzondere gerechtshoven: hebt toch geen misplaatst medelijden met al die groote en kleine oor logsmisdadigers, collaborateurs en meelooper- tjes: neemt een voorbeeld aan Simon Lind hout, die wat noodig was dééd, zonder veel omhaal van woorden. Moeder, zusters en broers van Simón, troost kan alleen God U geven, maar wij zullen alles doen, wat in ons vermogen is, om te zorgen, dat. zijn offer niét te vergeefs is geweest. Simon, jongen, jou zien we hier op aarde niet weer. Joua^ werken, streven en sterven, jouw nagedachtenis zullen we steeds in hooge eere houden. Rust in vrede. Namens de G.O.I.W. P. J. Duinker Tholen, 5 October 1945. Met ingang van Zondag 14 October a.s. zullen de gaslooze uren worden opgeheven. Een ieder zij echter gewaarschuwd zijn toegestaan rantsoen niet te overschrijden daar in zoo n geval strenge maatregelen zullen worden toegepast. De gasprijs is met ingang van 1 October j.l. verhoogd met f 0.02 per M3. Verrekening over de maand October zal plaats hebben door per M:i. f 0.01 bij te berekenen over het verbruik in de periode September October Gem. Gasbedrijf Tholen. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de termijn voor de betaling van reinigingsrechten (wisselton) en hondenbelas ting is verstreken. De Gem.-Ontvanger van Tholen. Op Zaterdag 13 October a.s. zal een Emmabloem-collecte gehouden worden ten bate van* de Tuberculose bestrijding in onze gemeente. Waar de laatste tijd zoovele collecten ge houden zijn voor andere instellingen en nooit tevergeefs een beroep op uw beurs is gedaan, gezien de groote bedragen die gecollecteerd werden, verwachten wij dat de gemeente ook voor dit goede doel in ruime mate zal geven. Bedenk dat de T.B.C. een van de ergste ziekten is die de volksgezondheid tracht te ondermijnen. Het Harkcomité deelt hierbij mede dat alle formulieren op 110 na nu behandeld zijn. We kunnen op 't oogenblik deze laatste gezinnen niet helpen, omdat er niets aanwezig is van hetgeen zij vragen. Zij zullen echter bij een eerstvolgende zending dan het eerst in aan merking komen. Wij zullen nu het resteerende kindergoed nog zoo goed mogelijk verdeelen over de grootste gezinnen, die het allereerst aan de beurt geweest zijn en het minst gekregen hebben. Het Comité. A. D. de Vos M. C. Meerman 02 J. v. Elsacker A. Geluk 02 B. C. Zachariasse P. Polderman 02 B. W. Schot L. Jansen 20 K. J. Schot P. Janse 20 D. Schot D. de Heer 20 J. Deurloo D. Geuze 02 14 October 7.35 8.11 E.Kw. 15 October 8.40 9.33 16 October 10.J4 11.11 17 October 11.50 12.35 18 October 0.54 1,27 19 October 1.41 1.58 20 October 2.10 2.22 Berekend naar zonnetijd. Hoogwater te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1