Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Verwarde toestand in Indië, THOLEN ST. ANNALAND Ie JAARGANG No. 47 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal franco per post f 1 .- VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 5 OCTOBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 K579 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De toestand in Indië, ontstaan door het optreden van de republikeinsche nationalisten onder Soekarno, is nog zoo weinig over zichtelijk, dat wij volstaan met het geven van eenige feiten en het weergeven van enkele uitlatingen van bevoegde en bekende per sonen. De regeering wenscht zich te houden aan de radiorede van H.M. de Koninging, ge houden op 7 December 1942 en waarin werd gezegd dat een rijksconferentie zou worden gehouden om over de nieuwe constitutie van het koninkrijk te beraadslagen. Bij deze con stitutie zou Indië een plaats krijgen als vol ledig partner, met zelfstandigheid in eigen aangelegenheden. Met huurlingen van Japan, zooals Soekarno er een is, wenscht de regee ring echter niet te onderhandelen. Edeleer van der Plas noodigde Soekarno wel uit tot het voeren van besprekingen, maar werd daarvoor onmiddellijk op zijn vingers getikt. Minister Logeman verklaardehier omtrent: de Nederlandsche regeering onder steunt dezen stap van Van der Plas niet. Wij zullen hem onmiddellijk telegrafeeren alle handelingen over deze kwestie te staken en hem adviseeren in den vervolge niet meer van dergelijke besluiten te nemen, zonder machti ging van de Ned. regeering. Hij was niet gerechtigd om namens de Ned. regeering te spreken, zonder dr. Van Mook te raadplegen. Min. Logeman verklaarde verder, dat de regeering bereid is met Indonesische nationa listen te onderhandelen, mits hun werkwijze geen voortzetting van de Japansche politiële is onder het mom van nationalisme. Generaal Christison heeft verklaard, dat de bezettingsstrijdkrachten niet als Britsche, maar als geallieerde troepen gekomen waren, met geenerlei politieke bedoelingen. Hij er kende natuurlijk slechts de Ned. Indische regeering als wettig bestuur en tusschen zijn staf en de autoriteiten van die regeering heerschte volkomen samenwerking. In een hoofdartikel in de „Vrijheid" (een blad, uitgegeven door de partij van Soekarno) schrijft Soekarno, dat hij weigert te onder handelen met de Nederlanders en hij dreigt geweld te gebruiken, als zij de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Indonesië aantasten. Verder schrijft hij: wij willen geen compromis en beschouwen de Nica-menschen als onder drukkers. die de internationale veiligheid be dreigen en wij wenschen niet met dergelijke lieden te onderhandelen. De heer Van der Plas zei in een radio toespraak o.m. wij zijn gekomen om een nieuw Indonesië te helpen opbouwen, ge baseerd op rechtvaardigheid en niet op ge weld als in de Japansche periode. Aan eiken vorm van geweld, van wie ook, zal een einde gemaakt worden. Niemand zal gestraft wor den voor het feit, dat hij voor de Japanners heeft gewerkt. Tijdens een persconferentie verklaarde de heer Van der Plas: ik erken de z.g. republiek noch Soekarno zelf. Hij zou als oorlogsmisdadiger» berecht kunnen wor den, maar dit zal later door de betrokken commissie worden uitgemaakt. De geallieerde bezettingstroepen zijn bezig de sleutelposities op Java over te nemen, zonder dat zich incidenten voordoen. Schout bij nacht Patterson verklaarde, dat Nederlandsche troepen het vliegveld te Ba tavia hebben overgenomen. Bekendmaking De Burgemeester van Tholen zal op Zater dag den 13 October 1945, des middags te 12 uur, ten Gemeentehuize aldaar, één hoop compost publiek verkoopen. Inlichtingen bij den Districtsopzichter. Competitie Thoolsche Damclub. Ie Ronde A. J. van Elsacker-D. de Vos A. GelukC. Soomers J. de HeerJ. de Rijke W. de KokA. J. Punt C. de KorteM. C. Meerman B. J. DeurlooC. J. Zachariasse 0. JenzeN. Schot 1. de Heer—K. J. Schot P. JansenB. W. Schot L. JansenP. Polderman H. A. R. K. 2—0 0—0 2—0 0—0 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 0—2 Voor de verloting der 4 Amerikaansche petroleumtoestellen bestond flinke belang stelling. 346 gezinnen dongen mee. Prijswinnaars werden J. Jansen, Oudeland 23, nummer 21 A. de Kool, Oudel. straat 29 nummer 71 Wed. H. G. Deurloo, Dalemstraat 6 nr. 121 Wed. Verkamman-Donk, Singel 9 nr. 171. Buurtvereenigingen. Voor de bewoners van de Hoogstraat en de Brugstraat is Vrijdag- en Woensdagavond een feest gegeven, dat bijzonder gezellig was. De feestelijke stemming die er heerschte, gaf een goed beeld, hoe de organisatoren er in geslaagd zijn een leuken avond te beleggen. Burgerlijke Stand Geboren: 20 Sept.: Helena Bastiaantje Elenbaas, d. v. J. M. C. Elenbaas en C. M. Schot. 1 Oct.: Johanna Margaretha Quist, d. v. M. P. Quist en J. C. Goedegebuure. 29 Sept.: Jacobus Johannis van Dijke, z. v. H. van Dijke en J. N. Vermaas. Overleden: 19 Sept.: Thonis Boot 70 jaar echtg. van J. van de Zande. Hoogwater 7 October 3.38 3.46 8 October 4.05 4.14 9 October 4.37 4.48 10 October 5.09 5.19 11 October 5.38 5.51 12 October 6.08 6.30 13 October 6.48 7.13 Berekend naar Zonnetijd. Hoogwater te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen. Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de slagerij werd o.m. het diploma behaald door Jan Slager Cz. alhier. Tribunaal. Voor het Tribunaal te Goes verscheen Vrijdag jl. o.m. de horlogemaker J. W. te St. Annaland die in November 1940 lid ge worden was van de N.S.B.-partij en voor Winterhulp Nederland collecteerde. Uit spraak over 14 dagen. Jaarvergadering. Algemeene jaarvergadering van de Land en Tuinbouwvereeniging „Veiling St. Anna land en Omgeving" te St. Annaland op Vrij dag 28 September 1945 in de zaal van den Heer M. J. Boogaard onder Voorzitterschap van den Heer J. F. Brooymans. In zijn openingswoord betuigd de Voorzitter zijn deelneming met het verlies van hen die onder den druk van den bezetter het leven hebben gelaten, inzonderheid met het verlies van een lid der Financieele Commissie den Heer M. J. Elenbaas. Uit het verslag over het boek jaar 1943/44 blijkt dat de vereeniging in ge noemd boekjaar een omzet heeft gehad van 15.236.129 kg producten voor een totaal be drag van 862 030,22. Het batig saldo over dit boekjaar was 574,64. In verband met de inundatie van Maart 1944 zijn in het boek jaar 1944/45 geen producten geveild. Aange zien echter de kisten waren verhuurd aan de veilingvereeniging te Krabbendijke, kon dit boekjaar nog worden afgesloten met een batig saldo van 2 145,58. De vereeniging telt mo menteel 296 leden. Het voorstel van het Be stuur tot ontslag van den Veilingmeester kan als vervallen worden beschouwd aangezien de Veilingmeester zelf zijn ontslag schriftelijk bij den Voorzitter heeft ingediend. Hierna volgt eervol ontslag van den Administrateur den Heer Bergers. De Voorzitter dankt den Heer Bergers voor het werk dat hij in de achter hem liggende jaren altijd met ambitie en correctheid heeft verricht 'en hoopt dat hij nog vele jaren als Bestuurslid de belangen van de veiling zal blijven behartigen. Het Bestuur stelt voor in de plaats van den Heer Bergers als administrateur te benoemen de Heer L. P. Goedege"buure, die met algemeen goedvinden van de vergadering alzoo wordt benoemd. Hierna volgt verkiezing van het Bestuur wegens beschikbaarstelling van zijn mandaat, wat met algemeene stemmen weer herkozen wordt. Wegens periodieke aftreding van den Heer L. J. Breure en overlijden van den Heer M. J. Elenbaas worden als lid van de Financieele Commissie gekozen de Heeren A. J. Groenewege en Mart. Ligtendag. De provisie wordt wederom vastgesteld op 3 voor stapelproducten en 5 voor groenten. Het entreegeld blijft ongewijzigd 2.50. In gekomen is een schrijven van de Voorzitter der Z.L.M. tot het centraliseeren van alle veilingen op het eiland. Hoewel het Bestuur hier direct geen voordeelen inziet, wordt toch besloten het bestuur machtiging te verleenen tot verdere uitwerking van genoemde plannen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1