BINNENLAND Loonregelingen. BUITENLAND Ploeg bij droog weer en niet dieper dan hoogstens 7 cm., ook al is dit moeilijk met de opstaande gerst. Bij dieper ploegen krijgt U een slechte structuur als de overvloedige najaarsregens komen. De Dé-blokkeering. De Minister van financiën heeft in zijn radio-rede een uiteenzetting gegeven van den verderen loop der geldzuivering. Behalve de tien gulden, die elk Neder lander, tegen inwisseling van een oud munt biljet tot dat bedrag, ontving, zal men op de geldkaart honderd gulden in munt- en bank biljetten kunnen ontvangen, terwijl loonen, salarissen, wachtgelden, enz. normaal kunnen worden uitgekeerd. Men zal voorts, als men bij een bank- of giro-instelling is gecrediteerd, 1000 plus 25 pet. van het saldo op 12 Sept. 1945, tot een gezamenlijk bedrag van 10.000 kunnen be schikken, doch uitsluitend door overschrijving op ander's rekening. Deze zoogenaamde de blokkeering gaat in op 3 October, dus ook die van de 100. in baar geld. Het geblokkeerde geld dat verkregen is op onoirbare wijze is alle illusie ontnomen, maar zij, die zich niets te verwijten hebben, kunnen gerust zijn, dat de aanspraken op het ingeleverde geld erkend blijven, maar men zal er op voorbereid moeten zijn dat het uitgeplunderde land offers zal vragen om op zijn verhaal te komen. Ter voldoening aan de voorschriften inzake .handhaving goedgekeurde loonregelingen gegeven door het Ministerie van Sociale Zaken, deel ik hierbij aan werknemers en werkgevers werkzaam bij den Wederopbouw mede, dat met ingang van 1 October a.s. voor Noord-Zeeland de loonregeling zal gelden, zooals vastgelegd door het College van Rijks-* bemiddelaar^ Dit beteekend voor Zierikzee indeeling in klasse 7 groep I vaklieden 65 ct. per uur; groep II geoefenden 59 ct. per uur; groep III ongeschoolden 55 ct. per uur; en voor alle overige gemeenten klasse 8 groep I vaklieden 62 ct. per uur; groep II geoefenden 56 ct. per uur; groep III ongeschoolden 52 ct. per uur. Het Hoofd van het Streekbilreau Noord-Zeeland. A. J. Argelo. Prof. mr. dr. van Genechten, de*vroegere procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. en daarna commissaris der provincie Zuid-Holland, zal op 3 October a.s. om 10 uur des ochtends, terecht staan voor het Bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage. Te Vlissingen is een marineboot, een vroe gere Duitsche stoomboot gekapseisd. Van de opvarenden is 1 man verdronken. De andere leden van de bemanning konden door toege schoten schepen worden gered. De binnenlandsche burgerluchtvaart is Maandag j.l. geopend met den vliegdienst Amsterdam - Eindhoven - Maastricht. Deze dienst is door de regeering ingesteld ten be hoeve van overheidspersoneel. De minister van Landbouw heeft mede gedeeld, dat stappen zijn genomen om nog vóór 1946 een hoeveelheid kunstmest te ver schaffen, overeenkomende met de helft van de behoefte in normale jaren. Hij zegde tevens toe te zullen waken tegen uitbreiding van het ambtelijk apparaat. Voor het eerst na de bevrijding kwam Dinsdag 25 September de Tweede Kamer weer bijeen. Het was nog niet de door de grondwet voorgeschreven Kamer .van 100, maar de oude niet aangevulde Kamer die vele leege banken te zien gaf door bedanken of overlijden van leden en verwijdering van landverraders en nog een ander element dat onzuiver werd bevonden. De beide Kamers zullen spoedig worden aangevuld, wanneer het wetsontwerp houdende regelen omtrent de voorloopige Staten Generaal wet zal zijn geworden. De verkiezingen yoor leden van de tijdelijke gemeenteraden moeten geschieden vóór 22 October 1945. Wie in de inleveringsweek (dus tot 2 Oct) geen papieren geld meer in te leveren had, moet toch zijn geldkaart zorgvuldig bewaren. Eiken Dinsdagavond om 9 uur zal voor de radio door deskundigen een onderwerp land bouw, tuinbouw, zuivel e.d. worden behan deld. Deze rubriek wordt verzorgd door de afdeeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, ziening. De heer E. C. Zimmerman, handelswaar nemer van het Departement van Economische Zaken heeft medegedeeld, dat men in Ned.- Indië streeft naar de hervatting van de rub berexport in de grootst mogelijke hoeveel heden en op den kortst mogelijken termijn. Van 1 October a.s. af zullen successieve lijk de grossiers, handelaren en winkeliers weer met brandspiritus bevoorraad worden en wel voorloopig met 40 van hetgeen zij in 1939 afgenomen hebben. Met ingang van 1 October wordt de cen suur van brieven, telegrammen en telefoon gesprekken in het verkeer met alle landen der wereld, behalve Duitschland, Oostenrijk en Japan, stopgezet. Van dezen datum of kan een ieder dus vrij correspondeeren, telegra- feeren en telefoneeren in het verkeer met de z.g. geallieerde en neutrale landen. Ook de censuur op reizigers komt met ingang van 1 Oct. a.s. te vervallen, behalve in het ver keer met Duitschland. In het radiokwartiertje ,,Op de brug'' be lichtte de minister van Binnenlandsche Zaken de positie van het overheidspersoneel in den bezettingstijd en bracht daarbij een eere- saluut aan allen, die, onder welke omstandig heden dan ook, weerstand hebben geboden aan den vijand. Namens de regeering bracht spreker hulde aan die ambtenaren, die door deze houding het offer van hun leven brach ten. Hierna noemde de minister 4 gronden van het zuiveringsbesluit, n.l. ontrouw, blijk geven van een nationaal socialistische gees tesgesteldheid, het aannemen van een houding vóór of tijdens de bezetting, die gegronde redenen geeft voor de verwachting, dat niet een getrouwe medewerking aan den opbouw van het vaderland zal worden verleend, en tenslotte het in ernstige mate tekort schieten in het betrachten van de juiste houding in ver band met de bezetting. Een falen op één dezer punten heeft zuivering, dus oneervol ontslag, tengevolge. Deze elementen dienen uit het Nederlandsche ambtenarencorps te worden gestooten.Vervolgens ging de minister uitvoerig in op de houding van een bepaalde categorie ambtenaren, die, hoewel niet onder genoemde punten van het zuiveringsbesluit vallende, des ondanks tekort is geschoten in haar plicht. Achtereenvolgens behandelde dr. t Beel de tegen deze ambtenaren te nemen strafmaatregelen. Tenslptte wees hij op de schaduwzijde van de zuivering en sprak zijn afkeuring uit over het lichtvaardig en onver diend werpen van een blaam op den naam van functionarissen in overheidsdienst. In de haven van Kiel liggen momenteel nog 60 Ned. vaartuigen van allerlei soort en grootte. Behalve een aantal trawlers en kust vaartuigen bevinden zich hier de Drechtdijk en de Damsterdijk, «respectievelijk 9000 en 10000 B.R.T. metende. Alle booten zullen zoo spoedig mogelijk in gereedheid worden gebracht teneinde naar Nederland te kunnen terugkeeren. De P.T.T. deelt mede, dat met ingang van 1 Oct. a.s. alle bestaande tijdelijke gewicKts- beperkingen in het binnenlandsch briefpost- verkeer^zijn opgeheven, zoodat men van dien datum af weer alle briefpost zal kunnen ver zenden op de vroegere voorwaarden en tarieven. Ook de schooljeugd zal haar aandeel heb ben in de hulpverleening aan Indië. Eiken Maandagochtend zal n.l. aan de leerlingen van de verschillende onderwijsinrichtingen het offertje van 1 cent worden gevraagd ten be hoeve van de hulp aan het kind in Indië. Deze ,,Maandagochtendcent"-actie gaat uit van het Indische instituut te Amsterdam in nauwe samenwerking met het Nederlandsche Roode Kruis. Van H.K.H. prinses Juliana mocht bericht wordefi ontvangen, dat de 3 prinsesjes reeds hun eerste Maandagochten- cent voor het kind in Indië hebben geofferd. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage deed uitspraak in de zaak tegen Max Blokzijl. De procureur-fiscaal, mr. J. Zaayer, had de doodstraf geëischt. Het Hof, onder praesidium van mr. A. L. M. van Berckel, veroordeelde Blokzijl tot de doodstraf met ontzetting uit het actieve en passieve kies recht en ontzegging van het recht als journa list of radiospreker werkzaam te zijn, dit voor den tijd van het leven. De overweging daarbij was, dat Blokzijl getracht heeft den weerstand van het Nederlandsche volk te breken in oor logstijd en op hoogst perfide wijze den vijand hulp heeft verleend. De gemeenschap behoort een zoo verderfelijk lid uit te stooten. Blokzijl verkreeg het recht om binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te teekenen. Ditzelfde recht verkreeg jhr. de Blocq van Scheltinga, die door het Hof tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Van Zondag 7 October af zullen in het Westen des land. d.i. boven de groote rivieren en ten W. van de IJsel, een aantal treinen op de Zondagen worden ingelascht. De dienstregeling, die nog nader bekend zal wor den gemaakt, zal ongeveer zijn als op de werk dagen. In de haven van Sidney heerscht een sta ding, waardoor het B.B.N.-vrachtschip Japara, dat voedsel, medicamenten, kleeren en andere benoodigdheden naar Java zou brengen, niet geladen kan worden. Het schijnt, dat het hier een sympathiestaking van de haven arbeiders met de onafhankelijkheidsbeweging onder Soekarno betreft. De Australische arbeiders beloonen hiermede slecht de hulp die Nederland in zoo ruime mate aan Australië heeft geboden. De geallieerde autoriteiten maken zich on gerust over de ernstige situatie welke is ge schapen door het omzwerven van millioenen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 2