Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen Een laatste groet. THOLEN ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK le JAARGANG No. 46 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman. Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËN: f 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 ks7» SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen ..Breng je door middel van het blad nog eert laatste groet vanuit Nederland aan de eilandbewoners Majoor Het is Dqnderdagavond 20 September als de Thoolsche oorlogsvrijwilligers van 11-14 R.I. me dit vragen. We zijn van HJ ver sum gekomen vanavond en zitten in de Haarlem- sche cantine met verschillende voor.U allen bekende vrijwilligers. Vele vrouwen en meis jes van hen zijn ook overgekomen om de laatste dagen samen door te brengen. Enkele van hen zitten ook bij ons aan de tafeltjes. Morgen gaan de mannen vertrekken, via Nijmegen naar Ostende, waar ze Zaterdag 22 Sept. zullen worden ingescheept. Deze laatste avond willen we bij elkaar zijn. Het verband, waarin we wan Tholen weggingen is ver uit elkaar. De een is afgekeurd, een ander niet ingedeeld en overgeplaatst, een derde blijft achter voor afwikkeling, enz. Maar deze laatste «vond voor de vertrekken- den naar Indië zoeken we elkaar op. We zijn niet sentimenteel en ja zeker, ze gaan vrijwillig, maar toch, dit laatste avondje in Nederland en straks die verre reis, het lange verblijf in Insulinde. het valt nu toch niet mee. Van binnen is er een eigenaardig gevoel, het lijkt wel heimwee, je moet er ook meer van slikken dan gewoonlijk. We willen onze gesprekken een luchthartige tint geven, maar het blijft bij een poging. Dan geven we er ons maar aan%over. Onze gedachten zoeken een oorzaak naar dat rare pijnlijke gevoel van binnen. En als vanzelf gaan onze gesprekken over het ontstaan van de vriend schapsband. Oude herinneringen worden dp- gehaald, de, O.D. tijd. We1 spreken overf die lange koude winternachten, soms met sneeuw en hagelbuien, soms een strakke heldere koude hemel, patrouilleerend langs de zee dijken. het geweer in den aanslag, in de verte de lichtkogels of het flitsen van granaten boven Schoiiwen, de vurige angstwekkende overratelende 1 's, de soms luidruchtige vreugde, wanneer er voor de zooveelste keer dien nacht zoo n helsch ding uit elkaar wordt geschoten, alles oude herinneringen. We staan stil bij de gedachte aan onze 2 vrienden Bou Kooijman en Kees v. d. Werf. Wellicht hadden ze hier anders ook bij ons gezeten. Stilte Peinzend trekken we aan onze sigaret. En ondanks het pijnlijke van deze laatste gezamenlijke avond is er dan dankbaarheid, dat we nog leven, weten we nu allen, dat juist dit pijnlijke ontstaan is door die gezamenlijk meegemaakte gebeurte nissen, door die ontstane vriendschapsband. Vele groeten worden nog doorgegeven, wederzijdsche adressen opgenomen, schrijf- beloften gegeven. U stuurt ons toch zeker wel iedere week het blad naar ,.onze Compagnie hè Majoor dan weten we ook eens wat uit Tholen", vragen ze. Dan is ook deze avond weer voorbij, waar we aan eene kant blij om zijn. Kort en bondig wordt afscheid genomen, staande zingen we allen: .Vaarwel, mijn dierbaar Vaderland, lief Vaderland, vaarwel." Nee, het klinkt niet uit volle borst, zoo af en toe hokt er een. Wij gaan weg, de cantine uit, maar dat rare pijnlijke gevoel gaat mee. 'k Zou het nu bijna nog vergeten: Alle familie, vrienden en bekenden een laatste groet vanuit Nederland ygn de Thoolsche vrijwilligers die naar Indië vertrokken. Collecte Stichting 1940—1945. De gehouden lijstcollecte voor de Stichting 19401945 heeft in totaal opgebracht te Tholen 1592.te Poortvliet 307,25, te Scherpenisse 309,02, te, St. Maartensdijk 1727,43 en te St. Annaland 1472,20, in totaal dus een bedrag van 5919. Feestavond Zoowel de Buurtvereeniging der Dalem- sche straat als die der Kerkstraat hebben een onderlinge feestavond georganiseerd, die beiden zeer naar wensch zijn verloopen. Concert „Concordia" Vrijdagavond geeft .Concordia" bij goed weer een concert op de kiosk op de Markt. Beleefd wordt verzocht tijdens de uitvoering der muziekstukken wat stilte te betrachten, opdat voor de liefhebbers het genot dezer kunst niet verloren ga en de muzikanten althans eenige waardeering genieten vóór hunne prestatie. Pont weer in de vaart. De pont over het veer van de Eendracht is Donderdagmorgen weder in de vaart ge komen. Opbrengst Ned. Roode Kruis collecte. Tholen 503.13 St. Maartensdijk 270. St. Annaland 325.32 Stavenisse 180.715 Scherpenisse 145.26 Poortvliet 117.78 1542.205 H. A. R. K. De H.A.R.K. te Tholen heeft de beschik king over 4 nieuwe 2-pits Amerikaansche petroleumstellen. Het comité wenscht deze door loting onder de burgerij te verdeelen. Ieder gezin kan daartoe op Maandag 1 Oct. van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur, een briefje deponeeren in de bus, die geplaatst wordt in de hal van 't stadhuis. Op dit briefje moet vermeld worden: naam en adres van 't gezinshoofd en een getal onder de 200 (twee honderd). Burgerlijke Stand Geboorten: 30 Aug.. Pieternella Nelisse, d. v. H. L. Nelisse en Ch. J. Bolier. 30 Aug. Willem Nelisse, z.v. H. L. Nelisse en Ch. J. Bolier. 3 Sept. Leendert Jan Levines van de Zande, z. v. M. A. van de Zande en W. Heijstek. 7 Sept. Jacob Marinus Moerland z. v. C. Moerland en G. Ponse. 10 Sept. Cornelis Johannes Verhage, z. v. P. J. Verhage en M. J. Ligny. 17 Sept. Neeltje, d. v. P. A. Engelvaart en J. J. M. Groffen. Huwelijken: 4 Sept. Jan Deurloo, 28 j. geb. te Tholen en Helena Jacoba Moeliker, 28 j. geb. te Tholen. 6 Sept. Alfred Anthonius de Bree, 25 j. geb. te Sluis en Pieternella Elisabeth van Oeffelen. 22 j. geb. te Tholen. 7 Sept. Jakob Cornelis Russcher, 28 j. geb. te Tholen en Harmina Nobach, 20 j. geb. te Groningen. 11 Sept. Hendrik Quaak, 25 j. geb. te Scherpenisse en Pieternella Adriana Hoek, 20 j. geb. te Tholen. Overlijden: 5 Sept. Leendert Jan Levinus van de Zande, 2 dg., z. v. M. A. van de Zande en W. Heijstek. 5 Sept. Willem Marinus Bijl, 86 j. echtg. van Sara Oostdijk. 9 Sept.: Maria Mathea Schot, 5 weken, d. v. J. Schot en M. Baaij. 17 Sept. Jacobus Josephus Robbregts, 79 j., echtgenoot van E. H. van Beek. Hoogwater 30 September 9.55 10.45 1 October 11.20 12.08 2 October 0.39 1.14 3 October 1.32 1.56 4 October 2.02 2.14 5 October 2.42 2.50 6 October 3.13 3.19 N.M. Berekent naar Zonnetijd. Hoogwater te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen. Collecte. Opbrengst Emmabloemcollecte 234.75. Ned. Roode Kruis. Te St. Maartensdijk is een af deeling op gericht v&n het Nederlandsche Roode Kruis, voor het eiland Tholen. Zaterdag 22 Sept. jl. werd een bestuursvergadering gehouden, waaraan vertegenwoordigers uit de overige gemeenten deelnamen, die in 't vervolg tevens deel zullen uitmaken van het bestuur. De vorming van een transportcolonne een der voornaamste onderdeelen ligt in 't ver schiet. Met de ledenwerving is reeds een begin gemaakt. Het eiland Tholen, dat voortaan niet meer tot het rayon Bergen op Zoom zal behooren, zal binnenkort in staat zijn, zelf dit prachtige werk ter hand te nemen. LANDBOUW Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Landbouwers. Nu de oogst op Tholen is meegevallen, is U misschien geneigd om te denken dat de grond weer geheel normaal is. Doch dit is geenszins het geval. Vooral met de grond bewerking moet U voorzichtig zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1