Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen Ontevredenheid. Waakt. THOLEN Ie JAARGANG No. 45 Abonnementenf 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieieman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 K579 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen VJJ Waarom heb ik nu nog nooit wat van de H.A.R.K. gekregen, terwijl er zijn die telkens wat worden toebedeeld Waarom krijgen wij alleen maar visch of gedroogd vleesch, terwijl men in andere streken bijna iedere week versch vleesch ontvangt Waarom komen er niet vlugger versnaperingen voor de dames, terwijl de heeren langzamerhand dik in hun rookmateriaal komen te zitten Waarom komt de zeëp niet buiten distributie, terwijl de wasscherijklanten toch geen zeepbon meer aan hun wasscherij moeten inleveren Waar om krijg ik maar geen biggetje, terwijl mijn aankoopvergunning al zoo en zoo lang qe- leden is ingeleverd en een ander al haast kan gaan slachten Waarom heeft men in die en die gemeente nu al twee keer puike anthraciet gekregen, terwijl wij 't heele jaar nog niet anders hebben gehad dan slechte eierkolen of veel te fijne stukkolen Waarom zit Mussert fijn op z'n gemak in een celletje zijn mémoires te schrijven, terwijl zijn knechtjes Jan. Piet of Klaas (die veel minder schuldig zijn) hard moeten werken Waarom deelt men op Walcheren mantels uit, op Zuid-Beveland zakdoeken en heerenhoe^en. op Schouwen havermout, terwijl het eiland Tholen altijd en altijd maar weer opnieuw ttergeten wordt Waarom LezerS en lezeressen, hebt ge al opgemerkt, dat in bovengenoemd soort vragen bijna nooit namen of plaatsen worden genoemd. Dit komt, omdat ze meestal berusten op ge ruchten. Het zou geen moeite kosten, aan bovenstaand lijstje nog tientallen vragen toe te voegen. Gij hoort ze waarschijnlijk eiken dag, uit ze misschien zelf, denkt vermoedelijk onder 't lezen zelfs: Waarom wordt de zuive ring niet genoemd daarmede de rij van vra gen weer met één vermeerderend. Heel wat meer moeite kost het. om op alle vragen antwoord te geven, zelfs zonder te denken aan het gezegde: één gek kan meer vragen dan honderd wijzen kunnen beant woorden. Maar een totaal onbegonnen werk is het om een bevredigend antwoord te geven en wel om de doodeenvoudige reden, dat de vragenstellers geen bevredigend antwoord verwachten, ja zelfs niet verlangen. Want men doet zijn vragen niet in 't verlapgen zijn kennis, wetenschap of inzicht te vermeerderen of te verdiepen, maar ze worden helaas maar al te dikwijls gesteld uit ontevredenheid. Men is ontevreden over de regeering, over de distributie, over de zuivering, over de loonen. over het onderwijs, over alles en nog wat. Jammer genoeg is dat veelal ongezonde on tevredenheid. omdat ze zoo dikwijls gebaseerd is op het eigen ik. Want natuurlijk bestaat er ook een goede ontevredenheid, n.l. wanneer ze is gericht op het welzijn van het algemeen of wanneer het is ontevredenheid op of met zichzelf. De minister van financiën kan b.v. tot op zekere hoogte ontevreden wezen met zijn maatregelen ten opzichte van de geldver- nieuwing, omdat het hem niet mogelijk bleek het zwarte geld tot den laatsten cent te achterhalen. Óver dezelfde maatregelen is de zwarthandelaar echter ontevreden, omdat hij persoonlijk'zoo leelijk in de knel komt. Goede ontevredenheid uit zich in spijtbe tuigingen en het doen van pogingen om het ontevredenheidsobject verbeterd te krijgen. Verkeerde ontevredenheid uit zich bijna altijd in meelij met zichzelf en in ongelimiteerd ge klaag en gekanker. En dit laatste wordt de pest van onze samenleving, indien er geen paal en perk aan wordt gesteld. Dit kan, wan- peer ge alle vragen, die bij U opkomen, goed overdenkt en van alle kanten beschouwt. Meestal zult ge dan tot de slotsom komen, dat het maar beter is om de vraag niet hardop te stellen, omdat de kern gevormd werd door de ik-behoefte. Zijt ge ontevreden over den gang van zaken gericht op het algemeene welzijn, smoort dan geen duivel op Uw hart. maar deponeert uw vragen openlijk en vrij op die plaatsen en bij die personen, waar onderzoek en beantwoording het best gewaarborgd zijn. Ontevredenheid uiten kan soms goed zijn: kankeren is altijd kortzichtig, klein zielig, maar bovenal gevaarlijk. VOOR DEN ZONDAG IV ..Waakt dan te aller tijd." Lukas 21 36. In ons vorig artikeltje hebben we gehandeld over de tijdelijke en eeuwige dood, thans rest ons nog iets te zeggen over de geestelijke dood. De geestelijke dood is de staat, waarin de onbekeerde mensch leeft, en kan het best gedefiniëerd worden piet de woorden van den geleerden theoloog Hellenbroek als een scheiding van Gods gunst en een onmacht in de zonde. Een gescheidenheid van Gods gunst, een verkeeren dus in den staat van toorn maakt een diepe ellende van den natuurlijken mensch uit. En daarbij komt nog. dat zijn grootste ellende is, zijn ellende niet recht te kennen i en niet recht te gevoelen en zoodoende ook blind te zijn voor het groote gevaar, waarin hij van nature verkeert. Zoo is hij dan ook gelijk aan één, die slaapt in het opperste van de mast. En stel u het maar eens voor. een schip, drijvend op de golven te midden van de slingeringen van de huilende storm, en de schipper in slaap gevallen in het opperste van den mast. ieder oogenblik kunnende neer storten in de kokende golven, om alzoo om te komen. En zoo is nu, mijn medereizigers naar de eeuwigheid van nature ons aller leven. Boven dien schrijft Jesaja ons nog. dat de godde- looze ..waakt tot ongerechtigheid", d.w.z., dat hij wel goed wakker is. wanneer het de vol voering van de zonde betreft. Geen grooter voorrecht kan een mensch aari deze zijde van het graf dan ook te beurt vallen, dan dat hij door de bediening des Heiligen Geestes mag wederom geboren wor den. Want te allen tijde blijft het Woord des -Heilands van kracht: ..Tenzij dat iemand wederom geboren worde, hij kan het Konink rijk Gods niet zien." Zoo menigmaal loopt dan ook de strijd van het kind des Heeren over de vraag: ,.Ben ik wel wedergeboren, heb ik wel genade van God ontvangen Te meer klemt deze vraag, omdat er juist precies alles van afhangt, het eeuwig wel of het eeuwig wee. En ..ziel ver- ioren. al verloren: ziel behouden, al behou den", is nog altijd een gezegde, dat eeuwig waar blijft. Deze wedergeboorte nu is een vrucht van dat eenig zoenoffer Christi, aan het kruis vol bracht. Bij deze wedergeboorte wordt de uit verkoren zondaar van geestelijke dood, gees telijk levend. Wanneer het uur der minne geslagen is op het uurwerk des hemels, komt de Heilige Geest door de bediening van Gods Woord den uitverkoren zondaar kracht dadig, onwederstandelijk, inwendig te roepen, en deze inwendige roeping nu is de wijze waarop de wedergeboorte geschiedt. Deze wedergeboorte wordt uit zijn vruchten gekend. Terecht sprak dan ook de Heiland ..De wind blaast, waarheen hij wil, en gij hoort zijn ge luid. doch gij weet niet, waarvan hij komt, noch waar hij heenen gaat, alzoo is een iege- lijk, die uit de geest geboren is". Bij zoo'n mensch zijn de blinde zielsoogen geopend, de doove ooren zijn ontsloten, hij leert zijn diepe ellende zien door de leiding des Heiligen Geestes in den spiegel der wet, zaligmakend wordt hij overtuigd van zonde gerechtigheid en oordeel, waardoor er ontstaat een droef heid naar God. die een onberouwelijke be keering tot zaligheid werkt. En zoo iemand krijgt van meet af een geestelijk waken te beoefenen. De wereld gaat hij een scheidbrief geven, daarin kan hij het niet langer vol houden. Zijn wereldsche vrienden gaat hij vaarwel zeggen -en de zonde is hem geen lekkere bete meer onder de tong. Ja. zelfs komt er een waken over zijn naaste. Want dit leven brengt mee een getrouw waar schuwen van zijn medemensch tegen al. wat ten verderve voert. Och. werd dit laatste wat meer in onze dagen gevonden. Th J.L.G. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter algemeene kennis 1. dat het schema, volgens hetwelk de gelegenheid tot inlevering van bank- en munt biljetten en zilverbons bij de verschillende bankinstellingen zal plaats hebben, door hen als volgt is samengesteld 26 September de letters AC 27 September de letters CGo 28 September de letters GoKoek 29 September de letters KoekP 1 October de letters PSchot, L. 2 October de letters Schot, L. t/m Z. 2. dat inlevering uitsluitend op bovenge noemde voor iedere letter aangegeven data kan plaats hebben bij alle Bankinstellingen, ten Postkantore en ten Kantore van den Rijks-ontvanger. Tholen, 19 September 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De ontvanger der Dir. Bel. en Reg. te Tholen maakt gekend dat het kantoor voor inlevering van bankbiljetten tot een totaal bedrag van 300.geopend zal zijn van 26 Sept t/m 2 Oct. 1945 op de navolgende

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1