Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen De Thoolse Oorlogsvrijwilligers van 11-14 R. I. naar Indië. THOLEN j 1. P. Potter, 2. Arie Verkamman, 3. Jo v. d. Stel. 4. J. Zachariasse. le JAARGANG No. 43 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 k 579 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Nadat onze Oorlogsvrijwilligers 13 Maart 1945 naar Frankrijk vertrokken voor oplei ding werden ze achtereenvolgens gelegerd bij Antwerpen, in Zeeuws-Vlaanderen, in Duits land (Rijnland) en van daar tot op heden in Noord-Holland. Dit was een interessant ge trek. Nu Insulinde bevrijd is. ligt voor dit Batal jon, ligt voor deze vrijwilligers wel de meest interessante reis van hun militaire loopbaan in het verschiet. De order luidt momenteel: 15 September worden alle goedgekeurden vaivII-14 R.I. en beneden de 36 jaar ingescheept om Ned. Indië te helpen bezetten. In Engeland wordt de tropenuitrusting ontvangen. De laatste groep verlofgangers blijft nog op het eiland tot 10 September. Het geeft vol doening, dat er reeds zo spoedig gelegenheid bestaat om Hollandse bezetting te krijgen in ons Indië. Engeland verleent hierbij grote me dewerking. Het is voor het Vaderland van het grootste belang, dat er met de meeste spoed soldaten en ambtenaren naar Ned. Indië gaan om mee te helpen orde en rust te herstellen. Goede 'reis jongens, behouden vaart en goede wacht. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester van Tholen vestigt ^met nadruk de bijzondere aandacht van belang hebbenden op de omstandigheden, dat door tocht door het Vlije van Bruinisse en de Geul van Herkingen zeer gevaarlijk is. Tholen, 4 September 1945. De Burgemeester voornoemd, C. van den Berge. Vordering van Rijwielen. De Burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis, dat een ieder, van wie(n) een rijwiel door of vanwege Duitsche instan ties is gevorderd zich vóór 15 September 1945 ter secretarie dient te vervoegen, zoo mogelijk onder overlegging van het bewijs van vorde- ring. Opgaven van gevorderde rijwielen na 15 September 1945 worden niet meer aange nomen. Tholen. 28 Augustus 1945. De Burgemeester van Tholen, C. van den Berge. DE KONINGINNEFEESTEN. Nadat Donderdagavond het feestkleedij voltooid was en ops in oranje en rood-wit- blauw gehuld stadje geflankeerd door enkele sierlijk uitgevoerde etalage-decoraties, gereed stond op den 65sten jaardag onzer hoogge- eerde Koningin ook het bevrijdingsfeest te ge denken, werd in de Herv. Kerk een wijdings samenkomst gehouden onder leiding der pre dikanten. Ds. van Oost sprak over het ver leden, Ds. Swierts over het heden en Ds. Ba telaan over de toekomst en waarbij elk hunner op gevoelvolle wijze en met groote dankbaar heid de zegen des Allerhoogsten inriep over het behoud en de terugkeer binnen de eigen landspalen, na een vijf-jarige ballingschap, van H.M. de Koningin, van H.K.H. Prinses Juliana en gezin, over land en volk en voor de bevrijding van de vreemde overheersching. En Vrijdagochtend gedacht pastoor A. M. Kok in een treffende rede dit feit van den dag en de jaardag van onze geëebiedigde Vorstin. Door een zestal herauten te paard werd des morgens met schalmeien het feest' aan gekondigd. Inmiddels schaarden velen zich vóór het stadhuis van welks bordes de heer M. C. van der Stel, namens de Oranje-Ver. het woord tot de bevolking richtte onder het em bleem: daar is een tijd van oorlog, en daar is een tijd van vrede, waarbij menig fragment uit dien gedrukten tijd werd gememoreerd, terwijl ook stil werd gestaan bij de velen, die alles in het werk stelden om de bevrijding te bevorderen, en als het niet mogelijk is alle bij name te noémen moest hij toch ééne uitzon dering maken ten aanzien van den waarn. Burgemeester van den Berge, die in zijn goed beleid alles deed en nog doet wat in het be lang der gemeente kan geacht worden. Ook de heer van den Berge sprak op dezen gedenkwaardigen dag een welgekozen woord tot de burgerij, waarvan het feit van dezen tijd en het persoonlijk feest van Hare Majes teit de grondtoon waren. Op verdienstelijke wijze voerden de school kinderen, onder leiding van den heer J. van Elsacker, eenige vaderlandsche en toepas selijke liederen uit. Als gebruikelijk trok de daarna zich voort bewegende optocht veel belangstelling en veel bekijks, tot zelfs een „wrange" vrucht wan de bezetting in de kinderwagen en de gebroken „as" als attribuut van de uiteenspatting van de nazi-regime's. De sierlijke wagen met de symbolische uit drukking van de Moeder des Vaderlands die de teugels in handen hield, geschraagd aan de elf provinciën, de uitbeelding van de uittocht en blijde terugkeer der evacueé's de trotsche Britsche oorlögstank, de verpersoonlijking van de Zeeuwsche kleederdracht en de klagende vraag van Zwarte Piet: wat nu? vormden allen een allegorische combinatie van de fei ten die achter ons liggen. Ook de sport was uitmuntend uitgebeeld, waaronder tonsteken. In den namiddag hadden op het voetbal terrein verschillende volksspelen plaats, opge luisterd door muziek, waarbij menige kwink slag de lucht in knalde en herhaaldelijk de lachspieren in beweging bracht bij de misluk king van een goed bedoelde poging van het doelwit der volksspelen. Ten slotte bekampte een zestal ruiters el kander om het meesterschap bij de ringrijderij het traditioneele volksspel bij uitnemendheid. Intusschen was het weder, dat in den och tend druilig was en zich in den voormiddag oploste in dichte regenbuien, waardoor zelfs de glorieuse optocht moest bekomt worden, aanmerkelijk verbeterd. Des avonds vulde de markt zich met een dikke menigte om het door Concordia en de Mandoline-club op de rijk versierde en ver lichte kiosk gegeven concert te beluisteren. De aan het slot gemaakte stoelendans ver wekte oudergewoonte een enthousiaste stem ming. De aangelegde veelkleurige straatver lichting slaagde uitmuntend en leverde een fantastische aanblik op. Zaterdag, de tweede dag, ving aan met een stralend Oranjezonnetje, dat aan de ver- schillende wedstrijden zeer te "stade kwam. j Aan de haven volgden velen met spannende belangstelling de om den voorrang kampende j zwemsters en zwemmers, terwijl ook hier weer Concordia en Mondharmonica hun onver moeid muzikale medewerking verleenden. Des namiddags concentreerde zich de stemming andermaals op het voetbalveld aan de Postweg, waar kinderspelen en een gecostumeerdematch werd gespeeld die het terrein deed weergalmen van de lach-salvo's. Van de muziektent werd bekend gemaakt, j dat de volgende prijzen aan de diverse cate- I goriën waren toegekend als Kruiwagenrijden 1. J. v. Oeffelen enyCorry v. Zanten. 2. B. W. Schot en Jeroense. 3. H. Duine en L. Ruitenberg. 4. M. v. Zanten en Adri Vis. Stoelendans 1. C. v. Stel en Nelly Sto^l. 2. M. Kosten en Steendijk. 3. Bijl «n Cor Schot. 4. I. Bout en Anna Pollie. T onsteken Ringrijden te paard I 1. Karei Guiljam, 2. W. Quist, 3. H.- Bout, j 4. N. van Oefelen. Ringrijden per fiets 1. C. van Hekke, 2. L. Voets, 3. Corry Hey- boer, 4. J. van Oeffelen. Zwemmen Kleine meisjes 1. Suzanna Klaassen, 2. Saartje Zachariasse. I Kleine jongens j 1Kees van As, 2. Marien van Zanten. Grote Meisjes I 1 en 2 Loes Wagtho en Pietje van Zanten. 3. Maddi de Jonge. Grote jongens 1. B. W. Schot, 2. Petrus van Oeffelen, 3. Jan Zachariasse. Mannen 1. N. W. Duinker, 2. Johs. Schot, 3 en 4 M. v. Dijke en M. Kosten. Boegsprietlopen 1. Marien v. Zanten, 2. Jan v, Oeffelen, 3. C. Jansen, 4. M. v. Dijke. Extra prijs: Pietje van Zanten. 1 Tobbevaren In verband met leeftijd alle gelijk lè prijzen 1. Corrie Engelvaart, 2. Corrie van Zanten, 3. Wim van Gorsel, 4. Bijzondere prijs: L. Engelvaart. Uitslag prijsbeoordeling versierde straten. 1. Kerkstraat. 2. Hoogstraat. 3. Stoofstraat. 4. Brugstraat. 5. Dalemschestraat. 6. Visch-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1