BUITENLAND PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS STAVENISSE DISTRIBUTIEDIENST THOLEN In de afgeloopen week kwamen over Kleef te Nijmegen 52 spoorrijtuigen uit Duitsch- land terug. Hiervan bleken slechts 8 direct bruikbaar. 44 waren dermate vernield of leeg geroofd, dat ze naar de werkplaatsen moesten voor revisie. Binnen ftiet al te langen tijd zal de distri butie van zeep over het geheele land uniform worden, hetgeen voor de provincies die tot nu toe 50 gr. zeep per 14 dagen ontvingen een belangrijke verhooging van het rantsoen zal beteekenen. Het rantsoen zal hiermede de Ned. behoefte nog lang niet in haar geheel dekken, maar verdere verbetering is in het zicht. Over eenige weken hervatten de Ned. fabrieken hun productie, die evenwel wegens gebrek aan steenkolen en grondstoffen nog zeer beperkt zal zijn. Niettemin is te verwach ten, dat begin October weer een bon voor zeeppoeder en scheerzeep zal kunnen worden aangewezen. Op Vrijdag 31 Aug. en Zaterdag 1 Sept. zullen de treinen en N.S.-bussen rijden als op werkdagen. Aan de postkantoren wordt 31 Aug. dienst gedaan als op Zondag. De winkeliers zijn gerechtigd op dezen dag hun zaak gesloten te houden. Max Blokzijl zal 11 Sept. a.s. om 10.30 u. voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan. Hij heeft ruimschoots den tijd gehad zich op deze ..brandende kwestie" voör te bereiden. Met hem zal de oud N.S.B. burgemeester van Wassenaar, jhr. de Blocq van Scheltinga voor het gerechtshof ver schijnen. Het besluit van den ..Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied", tot ont slag van den heer T. F. J. Muller Massis als lid van den Raad van State is ingetrokken. Benoemd zijn tot lid van dit college: ir. J. W. •Albarda, oud-minister van Waterstaat: J. Th. Fürstner, luit.-adm., oud-min. van Marine, dr. J. W. Meyer Ranneft, oud-vice-president van den Raad van Ned. Indië en Prof. dr. G. A. van Poelje, secr. gen. van het minis terie van O. K. en W. Tot staatsraad in bui tengewonen dienst zijn benoemd: jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, secretaris van den Raad van State, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris in de prov. Utrecht en prof. mr. R. P. Cleveringa, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In een gehouden radiorede besprak de minister van O., K. en W., prof. G. v. d. Leeuw o.a. de houding der studenten tijdens de bezetting. Spreker zei o.m. beter geen universiteiten, beter leege collegezalen en ge plunderde laboratoria, dan een universiteit, die onder het juk van den verdrukker is door gegaan. Dat hebben de studenten begrepen, die in April 1943 weigerden de z.g. loyali- teits verklaring te onderteekenen. Deze strijd was de krachtproef van het studentenverzet. Een maandlang is er gevochten. Ieder heeft den tijd gehad na rustig overleg partij te kie zen. Het resultaat was, dat 2600 studenten de verklaring teekenden. Op een totaal van ca. 16000 is dit niet veel en alom in den lande werd dan ook deze daad in het studenten- verzet gevoeld als een teeken, dat de Ned. intellectueel, althans de jongere intellectueel, niet van plan was het verzet over te laten aan den kleinen man. De niet-teekenaars werden voor het werk in Duitschland opgeroepen onder krasse bedreigingen van henzelf en hun ouders. Helaas hebben velen aan den oproep van Rauter gehoor gegeven en het moet hier openlijk worden gezegd, dat hun handelwijze, hoezeer ook begrijpelijk, volstrekt verkeerd is geweest. De teekenaars moeten thans de ge volgen van hun beslissing aanvaarden. Wat hun thans overkomt is niet zooveer een straf als een terugtieming van de extra-veiligheid welke zij zich door hun teekenen hebben ver schaft, terwijl hun collega's moesten onder duiken. Gouverneur Kasteel heeft het Grootkruis van Eer en Verdiensté van Haïti ontvangen. Prinses Juliana heeft dezer dagen te Utrecht een bezoek gebracht aan een réunie van dorlogsgewonden, waar zij zich met ver schillenden hunner onderhield. De Amerikaansche radioomroep maakte uit Manilla bekend, dat in den Indischen Archi pel de vijandelijkheden Vrijdag tegen midder nacht gestaakt zullen worden. tr Naar aanleiding van het bericht, dat tegen inlevering van bon R 16 van de tabakskaart een aantal scheermesjes beschikbaar zal wor den gesteld, kunnen wij mededeelen, dat dit niet geldt voor het Zuiden des lands. Op onze \kaart komt trouwens genoemde bon niet voor. Waarschijnlijk zal in September een bon voor dit gebied worden aangewezen. Door gebrek aan verpakkingsmateriaal zal in de toekomst een gedeelte der Rhodesia- sigaretten verpakt zijn in doosjes en pakjes van vroeger in den handel gebrachte siga rettenmerken. De inhoud bestaat echter uit sluitend uit Rhodesia-sigaretten. De voormalige N.S.B.-burgemeester van Nijmegen, van Lokhorst, die in de September dagen naar het Noorden vluchtte, is te Gro ningen gearresteerd en thans in het Nijmeeg- sche politiebureau opgesloten. In de eerste openbare zitting van den tijde- lijken gemeenteraad van Vlijmen deelde bur gemeester van der Ven o.m. mede, dat na de vlucht van den N.S.B.-burgemeester Jacobs, bleek, dat deze landverrader =1= 1000 gulden had verduisterd, die in de safe waren ge deponeerd als opbrengst van een collecte voor hen, die in Haarsteeg door den oorlog waren getroffen. Admiraal Nimitz heeft meegedeeld dat de onderfeekening van de overgave van Japan zal geschieden op 2 September, aan boord van het Amerikaansch slagschip Missouri. 25 een heden van de geallieerde vloot, bestaande uit'* 383 schepen, zijn de Japansche wateren bin nengevaren. Zij werden beschermd door 1300 vliegtuigen. Mac Arthur heeft het Jap. hoofdkwartier ervan in kennis gesteld, dat eenheden van de Amerik. vloot de Sagami- baai zijn binnengevaren. Donderdag 30 Aug. gaan de landingstroepen van boord om zich meester te maken van de vlootbasis Yokosoeka en van 't vliegveld. Ca. 10000 Amerikaansche en 250 Britsche mariniers nemen aan de actie deel. In totaal zullen 500000 man Ameri kaansche troepen naar Japan worden over gebracht en men verwacht, dat het wel een half jaar kan duren alvorens de bezetting van Japan is voltooid. De Britsch O. Indische vloot is uitgevaren in afwachting van orders om verschillende punten in Malakka en N.O.I.-te bezetten. De 700 mijl lange waterweg zal van mijnen ge zuiverd dienen te worden. Als dit geschiedt is, zullen de eerste vlooteenheden, hospitaal- transport- en voedselschepen, met volle kracht het herstel- en steunverleeningswerk begin nen. Het Nederl. hospitaalschip ,,Tji Tjalen^ka" maakt deel uit van de geallieerde landings- vloot voor Tokio. De minister van Binnenl. £aken in Frank rijk heeft bekend gemaakt, dat de broodrant- soeneering in Frankrijk op 1 October zal eindigen. S THOLEN Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. 10 u. Ds. Batelaan; 6.30 u. Ds. van Oost. Dinsdag 4 Sept. Huwelijksinzegening* J. Deurloo en H. J. Moeliker. Vrije Geref. Gemeente: Zondag 2 Sept. 10, 2,30 en 6.30 u. Leesdienst. Donderdag 6 Sept. av. 7.30 u. Ds. Smit, te Driebergen. Geref. Kerk: Zondag 2 Sept. 10 en 6.30 u. Ds. Swierts. Geref. Gemeente: Donderdag 30 Aug. 7. u. n.m. Ds. Stuivenberg. Zondag 2 Sept. 3 x Ds. Fraanje. 's mor gens H. Avondmaal n.m. H. Doop. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. 11 en 3.30 u. Cand. Vonk Noordegraaf, hulppr. te Utrecht (beurt af gestaan door, Ds. van Oost. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. 10.30 en 3 u. Ds. van Griethysen. N.m. Bed. H. Doop. STAVENISSE Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. 10.30 en 7 u. Ds. Damsté. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gem. Zondag 2 Sept. v.m. en n.m. Ds. de Bres. Zondag 2 Sept. in gebouw ..Rehoboth" av. 8 u. Dr. Terlaak Poot te 's-Gravenhage. Donderdag 6 Sept. 4.15 u. Bevestiging hu welijk van P. W. Priem en J. Lindhout. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. 10.30 u. Leesdienst; 7 u. Ds. Holst (avonddienst!) Geref. Gem.: Maandag 3 Sept. £.30 u. Ds. J. Fraanje, uit Barneveld. Maandag 3 Sept. 7.30 u. Ds. J. Fraanje, van Barneveld. POORTVLIET Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. v.m. en n.m. Ds. Vroeg- indeweij. ST. PHILIPSLAND - Ned. Herv. Gem.: Zondag 2 Sept. 10.30 en 3.30 u. Ds. Holst. Vrijdag 31 Aug. 's avond 8 uur (w.t.) hoopt de Ned. Herv. Gem. bijeen te koriïen in een dank- en bidstond, in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin en de wereldvrede. Geldige bonnen voor het tijdvak van 29 Aug. t/m 8 Sept. 1945. 240 „algemeen Deze moet worden ingeleverd bij het afhalen van de bonkaart voedingsm. 1 le periode. BROCDD A,B,C,D,M 37a „brood" 400 gr. D 37b .brood" 400 gr. A,B,C, 37b „brood" 600 gr. E 37a, b „brood" 200 gr. D 37a, b „beschuit" 100 gr. E 37a, b „beschuit" 100 gr. BESCHUIT D. E 37a „beschuit 70 gr. MELK A. B 37 „taptemelk" lJ/£ liter C 37 „melk" 1% hter D 37a, b. c „melk" 2 liter E 37a, b, c „melk" 2 liter BOTER D, E, 37a „boter" 125 gr. MARGARINE A,B,C, 37a „boter" 250 gr. M 37a „boter" 125 gr.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3