Mededelingenblad voor het Eiland Tholen 31 Augustus 1945. Onze Vorstin viert haar jaardag weer in een vrij land. De weenende Christus. Bericht. THOLEN Ie JAARGANG No. 42 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 ks7ö SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 0^- Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen V-J Na vijf bange jaren is het ons weer ver gund openlijk onze gelukwenschen aan te bieden aan onze geëerbiedigde Koningin. Onze gelukwenschen, niet voor het vieren van dien jaardag alleen, maar vooral voor het vieren ervan in het eigen vrije land, waar aan Haar Huis z<po roemrijk is verbonden, temidden van het Gezin en het Volk, dat Zij zoo lief heeft. En die liefde is wederkeerig. Want misschien wel de grootste winst van dezen vreeselijken wereldoorlog is, dat wij ons van die wederzijdsche liefde meer bewust zijn geworden. Zij bestond wel altijd, diep in ons hart, maar een strijd op leven en dood, een strijd zoo vol verschrikking en vernietiging als nooit te voren, was noodig om die liefde in haar vollen omvang naar de oppervlakte te brengen. Een tijdperk van ruim vijf jaren ligt achter ons, waarin de scheiding tusschen Vorstin en Volk den band toch inniger aanhaalde, de vereeniging nauwer werd dan ooit. Hoe wer den wij geschraagd en gesterkt in ons verzet tegen den wreeden onderdrukker, wanneer we de zoo bekende stem van H.M., rustig doch niet altijd beheerscht, door de radio be luisterden, als Zij ons verzekerde van Haar vertrouwen in onze volharding, ondanks alle beproevingen. Hoe fier voelden we ons, als trotsch op Haar volk in Haar woorden door klonk. Hoe toonde Zij in Haar wijs beleid, in haar onwankelbaar geloof aan de overwinning, in Haar nimmer falende kracht tot doorzetten, te zijn een der grootste telgen uit ons geliefd Oranjehuis. Voor alle ware Rijksgenooten was Zij steeds een lichtende figuur in het donkere tijdperk der verdrukking. Haar land is weer vrij, Haar volk, over vier werelddeelen verspreid, kan de hoofden weer oprichten en de handen aan den ploeg slaan om het geheelé Gemeenebest zijn ouden luister onder de volkeren te hergeven. Wij zijn er van overtuigd, dat Zij geen schooner geschenk op haar 65sten jaardag heeft kunnen wenschen. VOOR DEN ZONDAG En als Hij nabij kwam en de stad zag, weende Hij over haar. Lucas 19:41. De Heere Jezus was op weg naar Jeruzalem. Hij werd omringd door blijde, Godlovende scharen, die jubelden hun „Hosanna den Zone Davids". Nabij de stad komende, zag de Heere de stad Jeruzalem met den tempel op Sion. Hoe zag Hij de stad Als Zijn toekomstige residentie, om daar te zetelen op den Konings troon als Davids groote Zoon, met de glorie kroon O, neenGeen gedachten aan Koningsheerlijkheid der wereld vervulden zijn geest. Hoe zag Hij de stad Als de ontheiligde „heilige stad des grooten Konings", als de „bloedstad", beladen met schulden vanwege het vergoten rechtvaardige bloed der Profeten. Hij zag den tempel, het heiligdom des Allerhoogsten gemaakt tot een „huis van koophandel" en kuil der moordenaren": den dienst des Heeren verworden tot een dienst, waarbij ontbrak de aanbidding in geest en waarheid, de oprechte vreeze des Heeren. Hij zag het volk van Jeruzalem als een volk, dat naderde tot den Heere met de lippen en hun hart verre van Hem hield, onbekeerlijk, onboetvaardig in de macht des ongeloofs. Oók zag de Heere de stad, als de Alweten de, bekend met de toekomst des volks. Hij zag in den geest den ondergang der stad, waarvan hij sprak (verzen 43, 44), de verwoesting des tempels (Mattheüs 23:38; 24:1,2); Jeruzalem was ten verderve opge schreven, als antwoord des hemels op de bloedkreet van Gabbatha: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". Hij zag het volk Israëls, besloten onder het oordeel van verblinding en ongeloof, ver strooid en dolende over den aardbodem. Zóó heeft de Heere de stad gezien en Hij weende over haar. Hij weende, storte tranen van hartbrekende droefheid, in Zijn heilige ziel bewogen door den droeven staat en de jammervolle toekomst van Jeruzalem, smartelijk aangedaan door des volks onboetvaardigheid en verharding des harten. Hij weende over vermenigvuldigde onge rechtigheid, waardoor werd Gods Hoogheid geschonden en de Allerhoogste Majesteit aangerand: over de wandaden, waarmede waren beantwoord de groote verlossings daden en weldaden des Heeren. Hij weende. Teeder mededoogen met Jeru- zalems zonen en dochteren, die door eigen schuld werden gestort in jammer en ellende, deed uit Zijn oogen vlieten tranen des mede- lijdens, bewogen als Hij was met het ramp zalig lot van stad en natie. Jezus weende. En die tranen waren een prediking voor Jeruzalem. Daarvan ging uit de sprake: Nog is er ont koming voor U. Gij kunt nog ontvlieden den toekomenden toorn. Beweent uwe zonden met heete boetelingstranen Bekeert U van uwe booze wegen en leeftGelooft het Evangelie, dat Ik ben gekomen om te zoeken en zalig te maken de verlorene schapen van het huis Israëls. De tranen van Jezus waren klare blijken, dat het Hem volle ernst was met Zijn bede: Och, of gij ook bekendet, ook nog in dezen uwen dag, hetgeen tot uwen vrede dient. Als Hij de stad zag, weende Hij over haar. Thans is Christus verheerlijkt en verheven boven' tranen, doch vanuit het ongenaakbaar licht doorloopen Zijn oogen de gansche aarde, óók Nederland, Tholen. Wat ziet Hij dan in het bevrijde Nederland, op het door „een wonder des Allerhoogsten" beweldadigde Tholen St. Maartensdijk. Ds. d. Br. (Wordt vervolgd). Hoewel de redacteur per 27 Juli 1945 al ontslag heeft aangevraagd uit den militairen dienst en hij geen z.g.n. lange verbandacte heeft geteekend, bestaat er kans dat ook hij zal worden aangewezen met het 1ste Bataljon half September naar Indië te vertrekken daar er heel weinig getraind kader is. De Uitgever. BEKENDMAKINGEN Putten en Scherven. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 6 Sept. a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voor middag van dien dag zullen scherven, enz., door den reinigingsdienst worden opgehaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. v. d. Berge, wnd. De Secr. Val. Laban. Tholen, 30 Augustus 1945. De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat de gemeentelijke bureaux op Vrijdag en Zaterdag a.s. gesloten zullen zijn. Tholen, 29 Augustus 1945. De Burgemeester voornoemd, C. v. d. Berge. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat voor het jaar 1945 de commissie van bijstand in het beheer van het Gasbedrijf zal bestaan uit de heeren: C. van den Berge, Voorzitter: G. A. de Hond, B. J. van Westen en J. M. Berrevoets, leden. Tholen, 22 Augustus 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. van den Berge. De Secr. Val. Laban. De Burgemeester van Tholen, maakt be kend, dat klachten betreffende overtredingen van art. 1 van het Tribunaalbesluit kunnen worden ingediend ter Gemeente-Secretarie. Klachtenformulieren zijn aldaar op aan vraag verkrijgbaar. Tholen, 29 Augustus 1945. De Burgemeester voornoemd, C. van den Berge. Buurtvereeniging De Buurtvereeniging Oudelandschestraat- Poort zal niet mededingen in de prijzen der bekroning van versierde straten, daar dit in strijd is met een besluit der algemeene ver gadering, waarin werd besloten geen prijzen voor straatversiering uit te reiken. Nog niet teruggekeerd Namens de Familie Lindhout Molenvliet- sche straat, deelen wij mede, dat omtrent hun zoon, die ook door ons als slachtoffer van den oorlog is genoemd, tot dusver weliswaar niets bekend is, maar dat de hoop niet uit gesloten is, dat hij tot ons terugkeeren kan, hetgeen we voor de familie en in het algemeen van harte hopen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1